Atkritumu tvertne. Foto no arhīva

Rīgas varasiestādes vēlas aizmetināt ciet visus atkritumu stāvvadus pilsētā

52
(atjaunots 21:35 23.08.2019)
Atkritumu stāvvadi ļauj iedzīvotājiem izmest visus atkritumus savā stāvā, un tas nekādā viedā neveicina atkritumu šķirošanu; sanitārijas ziņā atkritumu stāvvadi ir novecojuši un neatbilst mūsdienu prasībām, uzskata Rīgas domē.

RĪGA, 24. augusts – Sputnik. Slēgt visus atkritumu stāvvadus pilsētas dzīvojamos namos plānots 2020. gada laikā. Ideja, kā vēsta LSM, jau ir atbalstīta pašvaldības Mājokļa un vides komitejā.

Rīgas varasiestādes apgalvo, ka šī pasākuma mērķis – motivēt rīdziniekus šķirt atkritumus. Taču te pastāv viena nianse. Rīdzinieki nesen saņēma "laimes vēstules" par to, ka rūpes par viņu sadzīves atkritumu izvešanu uz 20 gadiem pārņem jauna kompānija - "Tīrīga". Jaunās firmas pakalpojumi ir par 40% dārgāki. Ja "Tīrīga" klienti vēlas šķirot atkritumus, viņiem nāksies izīrēt konteinerus katram atkritumu veidam. Tātad par šo pakalpojumu nāksies maksāt papildus.

AS "Tīrīga", kura ir vairāku kompāniju savstarpējs uzņēmums, "nokrita" rīdziniekiem uz galvas absolūti negaidīti. Līdz šim brīdim galvaspilsētas iedzīvotājus apkalpojušas četras dažādas firmas. Rīgas varasiestādes parakstīja līgumu ar "Tīrīga" uz 20 gadiem. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā apstiprināja, ka šeit viss esot likumīgi. Šāds maksimālais līguma termiņš ir paredzēts normatīvajos aktos.

"Tīrīga" ir jāuzsāk atkritumu izvešana jau no 15. septembra.

Jaunie "atkritumu karaļi" saka, ka pakalpojumu cena pieaugusi objektīvu iemeslu dēļ. Iepirktas jaunas mašīnas, ierīkotas vietas atkritumu šķirošanai. Tas viss, protams, maksā naudu.

Sputnik Latvija jau rakstīja, ka kompānijas, kuras nodarbojas ar atkritumu izvešanu un utilizāciju, ir ieinteresētas, lai mājas iekārto pazemes platformas vai nojumes, kur varētu šķirt atkritumus. Viņiem šajā ziņā ir tieša ekonomiska izdevība – nododot atkritumus otrreizējai pārstrādei, viņi saņem noteiktus ienākumus. Taču likt iedzīvotājiem šķirt atkritumus viņi nevar. Par stimulu tam varētu kļūt paaugstinātas maksas vai pat sodu ieviešana par atkritumu nešķirošanu.

Atkritumu izvešanas speciālisti min par piemēru Beļģijas pieredzi: "Elementāri piemēri, tā pati Beļģija. Brauc mašīna savākt dalītos atkritumus - piebrauc, skatās, konteinerā, teiksim, PET pudeļu vietā ir stikls, PET un viss iespējamais. Uzlīmē uzlīmi ar smaidiņu virsū, kas nozīmē, ka tev ir līdz nākamajai dienai pašam ar savām rociņām viss jāpāršķiro," pastāstīja firmas Clean R pārstāvis Guntars Levics.

Ja atkritumi nav sašķiroti – ir jāsamaksā ne vien par atkritumu izvešanu kā par nesašķirotu, bet arī sods, piemēram, 50 eiro apmērā.

"Un ļoti labi viss tiek atrisināts un strādā. Ja tu negribi šķirot, labi, nešķiro, tu maksā šo palielināto maksu par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, un tad ir skaidrs, tu vienkārši maksā par savu slinkumu," nobeigumā sacīja Levics.

52
Pēc temata
Konkurences pārkāpums vai politiskais spiediens: Rīgai draud atkritumu haoss
Rīgas daudzstāvu namu iedzīvotājiem grib aizliegt izmantot atkritumu stāvvadus
Produkti bez atkritumiem: Rīgā atvēries veikals bez iepakojumiem
Naudas maks. Foto no arhīva

NVA: tuvākajos mēnešos varētu pieaugt bezdarba līmenis

1
(atjaunots 10:56 22.09.2020)
Pēc Nodarbinātības valsts aģentūras vadītājas Evitas Simsones sacītā, rudenī un ziemā vienmēr pieaug bezdarba līmeni, savukārt sakarā ar krīzi, kas šobrīd iestājusies daudzās nozarēs, prognozēt tā apmērus vispār nav iespējams.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) vadītāja Evita Simsone intervijā pastāstīja, ka septembra vidū bezdarba līmenis Latvijā samazinājās līdz 8%, raksta Lsm.lv.

Augusta beigās bezdarba līmenis sastādīja 8,1%, salīdzinājumam sniedz datus Simsone.

Tāpat viņa atzīmēja, ka rudens un ziemas periodā statistiski kļūst vairāk bezdarbnieku, jo beidzas sezonālie darbi.

Zemenes, foto no arhīva
© Sputnik / Максим Богодвид

"Ņemot vērā krīzes saglabāšanos tūrisma nozarē, mēs sagaidām, ka bezdarba līmenis pieaugs, un nezinām, kādu ietekmi radīs," paziņoja Simsone.

Visaugstākais bezdarba līmenis joprojām saglabājas Latgalē, viszemākais joprojām ir Rīgā, savukārt "koronakrīzes" laikā tieši Latvijas galvaspilsēta kļuva par bezdarba epicentru.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2020. gada otrajā ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā sastādīja 8,6%, bezdarbnieku skaits valstī sastādīja 83 500 cilvēki vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas ir par 22 tūkstošiem cilvēku vairāk, nekā pirms gada, un par 11,3 tūkstošiem vairāk, nekā šī gada pirmajā ceturksnī.

Kopš 2014. gada otrā pusgada Latvijā ir bijis visaugstākais bezdarba līmenis Baltijas valstīs, un tikai 2019. gada beigās to nedaudz apsteidza Lietuva. Šī gada otrajā ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā bijis tāda pats kā Lietuvā, taču augstāks, nekā Igaunijā (7,1%).

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka Eiropas Komisija iesniedza ES Padomei savus piedāvājumus par finanšu atbalsta piešķiršanu 81,4 miljardu eiro apmērā 15 ES dalībvalstīm, lai saglabātu iedzīvotāju nodarbinātību un mīkstinātu koronavīrusa krīzes izraisītās negatīvās sociālekonomiskas sekas.

Vislielāko palīdzības apjomu saņems Itālija – 27,4 miljardus. Tālāk seko Spānija (21,3 miljardi), Polija (11,2 miljardi), Beļģija (7,8 miljardi). Latvijai tiks 192 miljoni, bet Lietuvai – 602 miljoni. Tāpat atbalstu plānots sniegt Bulgārijai, Čehijai, Grieķija, Horvātijai, Kiprai, Maltai, Rumānijai, Slovākijai un Slovēnijai.

Pēc atbalstīšanas ES Padomē šī palīdzība tiks sniegta kredītu veidā ar atvieglojošiem nosacījumiem. Taču naudai ir jābūt novirzītai tieši iedzīvotāju nodarbinātības palielināšanas pasākumiem, piemēram, īstermiņa darba programmām, kuras pirmām kārtām ir paredzētas pašnodarbinātajiem.

1
Tagi:
bezdarba līmenis, NVA
Pēc temata
Lielākā daļa dīkstāves pabalsta saņēmēju neatgriezīsies darbā
"Mēs negribam apzagt valsti": restorānu īpašnieki paskaidroja, kādēļ jāsamazina PVN
Uztraukumi Austrumos: kāpēc Latvija nav apmierināta ar ES budžetu
Trīs mēnešu laikā bezdarbnieku skaits Latvijā pieaudzis par 22 tūkstošiem
COVID-19

Covid-19 uzliesmojums Latvijā: diennakts laikā atklāti 34 gadījumi, 19 vienā uzņēmumā

3
(atjaunots 13:21 22.09.2020)
No 34 jaunajiem Covid-19 gadījumiem, kas atklāti aizritējušajā diennaktī, 19 tika fiksēti vienā uzņēmumā, tā nosaukums netiek atklāts.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Latvijā aizritējušajā diennaktī ir veikti 2690 koronavīrusa testi, atklāti 34 jauni inficēšanās gadījumi, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Saskaņā ar SPKC datiem, 24 inficētie ir citu ar Covid-19 saslimušo kontaktpersonas (tostarp 19 no tiem ir viena uzņēmuma darbinieki), astoņi inficētie atgriezās no ārzemēm (Krievija, Turcija, ASV), vēl diviem cilvēkiem inficēšanās avots tiek noskaidrots.

Kopumā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti 299 085 Covid-19 izmeklējumi, inficējušies 1560 cilvēki – 1248 izveseļojās, 36 nomira.

Pēdējo 24 stundu laikā netika stacionēts neviens ar Covid-19 inficētais. Stacionāros ārstējas 10 pacienti, visiem ir vidēji smaga slimības gaita. Kopumā no slimnīcām pēc ārstēšanās saistībā ar koronavīrusu izrakstīti 216 pacienti.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāts jau vairāk nekā 31,5 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 969 tūkstoši cilvēku nomira, toties vairāk nekā 23,1 miljons izveseļojās.

3
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Latvijā atvērts vēl viens Covid-19 bezmaksas testēšanas punkts
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka