Bērns

KF par nacionāļu plāniem: Tālāk latviskos mazbērnu novietnes un dzemdību namus?

33
(atjaunots 17:24 23.08.2019)
Krievija turpinās cīnīties par Latvijas krievu tiesībām runāt un mācīties krievu valodā – EDSO tam ir visi nepieciešamie mehānismi, paziņoja Sputnik Latvija Krievijas pastāvīgā pārstāvja vietnieks Vladimirs Žeglovs.

RĪGA, 23. augusts – Sputnik. Latvijas nacionālistu politika - krievu valodas izstumšana no pirmsskolas izglītības absolūti neatbilst Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas principiem. Par to Sputnik Latvija paziņoja Krievijas pastāvīgā pārstāvja vietnieks EDSO Vladimirs Žeglovs.

Nacionālās apvienības Facebook lapā iepriekš parādījās informācija par to, ka Rīgas domes Izglītības komiteja 22. augusta sēdē esot apstiprinājusi konkrētu nacionālistu plānu par krievu bērnudārzu pāreju uz latviešu valodu. Izrādījās, ka Nacionālais bloks pieņēma vēlamo par esošo – komitejā notikusi vien diskusija, nekāds dokuments netika apstiprināts. Taču šī jautājuma apspriešana turpināsies Rīgas domes sēdē, un Nacionālā bloka deputāti negrasās atkāpties.

Cenšas pievilkt skrūves

Krievijas pastāvīgajā pārstāvniecībā EDSO uzmanīgi seko līdzi situācijai. Vladimirs Žeglovs atgādināja, ka problēma nebūt nav jauna un laika gaitā tikai pasliktinās Rīgas mērķtiecīgās politikas rezultātā attiecībā uz izglītības pāreju uz mācībām latviešu valodā – vidusskolās šis process tiks pabeigts līdz 2021. gadam.

"Kā redzam, agrāk tas lielākajā mērā skāra skolu izglītības jomu, tagad atsevišķi Rīgas politiķi ķērušies klāt pirmsskolniekiem. Kas nākamais – mazbērnu novietnes un dzemdību nami?" vaicā Žeglovs.

Viņš norādīja, ka Nacionālā bloka deputātus viņu "patriotiskajā tieksmē" nemulsina fakts, ka ar savām darbībām viņi pārkāpj bāzes principus, uz kuriem balstās EDSO.

"Atgādināšu, ka, saskaņā ar Helsinku Nobeiguma aktu, visas mūsu Organizācijas dalībvalstis apņēmušās mazākumtautību pārstāvjiem visas iespējas faktiski izmantot cilvēktiesības un pamata brīvības. Starp tām ir arī tiesības iegūt izglītību dzimtajā valodā.

Liela nozīme ir arī tam, ka plāna iniciatori tiecas "pievilkt skrūves" pat ciešāk, nekā to paredz Latvijā rosinātā nacionālo minoritāšu mācību iestāžu reforma 2021./2022. gadā, saskaņā ar kuru pirmsskolas izglītība paliek bilingvāla," pastāstīja diplomāts.

Krievija neatkāpsies

Vladimirs Žeglovs ar nožēlu konstatēja, ka šādas darbības ne vien pārkāpj Latvijas starptautiskās saistības, bet arī tās nacionālo likumdošanu: Latvijas Satversmes 91. pantā teikts, ka "visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas". Satversmes 114. pants paredz, ka "personām, kuras pieder pie mazākumtautībām, ir tiesības saglabāt un attīstīt savu valodu, etnisko un kultūras savdabību".

"Tādējādi centieni virzīt šo plānu caru Rīgas pašvaldību ir Latvijas vadības diskriminējošās politikas turpinājums, kuras mērķis ir piespiedu un paātrinātā kārtā asimilēt krievvalodīgos iedzīvotājus. Tas ir pretrunā ar krievu un latviešu kopienu saliedēšanas un integrācijas koncepciju, par kuru Latvijas Republikā tik daudz runā visaugstākajā līmenī.

Šim apstāklim jau pērn pievērsa uzmanību Krievijas Ārlietu Ministrs S.V. Lavrovs savos vēstījumos esošajām EDSO priekšsēdētājam Itālijas ārlietu ministram A. Alfāno un EDSO ģenerālsekretāram T. Gremingeram," pastāstīja Žeglovs.

Viņš atgādināja, ka Krievijas regulāri apspriež jautājumu Organizācijā par Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju diskriminācijas nepieļaujamību.

"EDSO ir svarīgs institūts – Augstākais komisārs nacionālo minoritāšu lietās. Šobrīd šo atbildīgo posteni ieņem itālietis Lamberto Zanjērs. Komisāram atbilstoši savam mandātam "jānodrošina priekšlaicīga brīdināšana un atbilstošos gadījumos – steidzamas darbības attiecībā uz spriedzes situācijām, kas saistītas ar nacionālo minoritāšu problēmām, kas potenciāli spēj pāraugt konfliktā". Viņa rekomendācijas dalībvalstīm skar arī izglītības nozari. Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība, kā arī Latvijas sabiedriskās organizācijas, tostarp Krievijas tautiešu apvienības, un atbildīgās starptautiskās tiesībsargu struktūras cieši sadarbojas ar Augstāko komisāru šajā jautājumā.

Īsāk sakot, EDSO ir viss nepieciešamais, lai liktu valstīm pildīt savas saistības attiecībā uz nacionālajām minoritātēm. Problēma, kā jau ne reizi vien esam norādījuši, ir Latvijas varasiestāžu politiskās gribas trūkums attiecībā uz šo jautājumu. Kā arī Rīgas partneri Eiropas Savienībā ar tai raksturīgiem "dubultstandartiem" apzināti piesedz savus Latvijas kolēģus.

Taču mēs joprojām centīsimies panākt, lai Latvija pilnībā ievērotu Krievijas tautiešu tiesības, tostarp – tiesības runāt un mācīties krievu valodā," nobeigumā sacīja Žeglovs.

33
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
Pēc temata
Politico: Latvija pavēl krievvalodīgajiem mācīties latviešu valodu
Nacionālais bloks: krievu valodas izstumšanas plāns no Rīgas bērnudārziem ir apstiprināts
Integrācija latviešu stilā: naudu dalīs nacionāļi
Tiesas nelīdzēs: LKS gatavo jaunu akciju krievu skolu aizsardzībai
Eiro

Koronavīruss mazinājis apetīti: cik Latvijas iedzīvotājiem vajag naudas normālai dzīvei

1
(atjaunots 10:43 12.08.2020)
Cik parastam Latvijas iedzīvotājam vajag naudas mēnesī, lai normāli dzīvotu, un cik ir nepieciešams, lai īstenotu visus sapņus.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Pēc koronavīrusa pandēmijas Latvijas iedzīvotāju finanšu apetīte ir kritusies, liecina Pētījumu centra SKDS aptauja.

Rezultātus Twitter vietnē publicēja centra direktors Arnis Kaktiņš.

"Šogad jūlijā, lai varētu normāli dzīvot, vidēji vienam Latvijas iedzīvotājam pietiktu mēnesī saņemt €1338. Tas ir par €128 mazāk nekā pirms gada, taču mazliet vairāk nekā 2018. Jāsecina, ka Covid sērga prasības pret dzīves finansiālo aspektu kopumā ir mazliet pazeminājusi," uzrakstīja Kaktiņš.

​Kopumā gada laikā Latvijas iedzīvotāju prasības ir kritušās par 9%. Pirms tam divus gadus normālai dzīvei nepieciešamā summa auga.

​​"​Arī sapņus Covid-19 ir mazliet palētinājis. Šogad jūlijā visu sapņu apmierināšanai vienam Latvijas iedzīvotājam vidēji mēnesī vajadzētu pelnīt € 3378. Tas ir par € 176 mazāk nekā pirms gada. Redzams, ka sapņi sarūk lēnāk nekā prasības pret normālu dzīvi," uzrakstīja sociologs.

​Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, jau pirmajos koronavīrusa krīzes mēnešos katrs otrais Latvijas iedzīvotājs atzīmēja labklājības krišanos.

1
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Gamaleja centrā pastāstīja par vakcīnas pret Covid-19 izmēģinājumiem uz bērniem
Igaunija paziņoja par otrā Covid-19 viļņa sākšanos valstī
Latvijā pieaug saslimstība ar Covid-19: atvērtas robežas liek sevi manīt
Vēl nav pienācis laiks: ar Covid-19 saistītos ierobežojumus Latvijā nemīkstinās

Nav motivācija maksāt nodokļus: Rīgā zeļ un plaukst nelegālas ballītes

1
(atjaunots 09:43 12.08.2020)
Koronavīrusa ierobežojumi netraucē rīdziniekiem rīkot nelegālas ballītes brīvdabas kinoteātru aizsegā, taču drīzumā šīm bīstamajām izklaidēm var pienākt gals.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Latvijas galvaspilsētā plaukst nelegāli nakts izklaides pasākumi, pastāstīja viens no Latvijas Bāru asociācijas dibinātājiem Arnis Bikšus, vēsta lsm.lv

Pārkāpumu mehānisms ir saistīts ar esošajiem koronavīrusa ierobežojumiem: Covid-19 uzliesmojumu dēļ pēc ballītēm klubiem, restorāniem un bāriem lika slēgties ciet pusnaktī. Ilgāk drīkst strādāt tikai brīvdabas kinoteātri. Tieši viņus izmanto kā aizsegu nelegālo ballīšu rīkošanai, kur atpūtas tie, kas nevēlas doties mājās uzreiz pēc pusnakts un nevēlas ievērot epidemioloģiskos noteikumus.

Policija jau ir ierosinājusi vairākas administratīvās lietas sakarā ar nelegālo ballīšu faktu, taču jauni video apliecinājumi šādiem pasākumiem turpina parādīties sociālajos tīklos.

Arnis Bikšus pastāstīja, ka šādas slepenas ballītes mudina ēnu ekonomikas izaugsmi. Viņš atzīmēja, ka šobrīd šis bizness ir sasniedzis nebijušus mērogus.

"Viss aiziet pelēkajā zonā mierīgi. Nekādas čeku loterijas. Nevienam nav motivācijas maksāt nodokļus. Visi saprata, ka var taisīt it kā āra kino, pagrīdes "reivus", visādas ballītes, ko visi ļoti labi zina," paziņoja Bikšus.

Viņš atzīmēja, ka par nelegālajiem pasākumiem labi informēti ir arī taksisti – viņi lieliski zina, kur jāved klientus pēc pusnakts. Pēc viņa sacītā, informācija izplatās slēgtos čatos WhatsApp un Telegram ziņapmaiņas lietotnēs.

Pašam uzņēmējam pieder bārs Cube Cafe Vecrīgā, taču viņa iestāde slēdzas ciet pusnaktī. Tiesa, Bikšus arī pats jau ir nopircis projektoru ar domu arī rīkot brīvdabas kinoseansus, taču beigās nolēma nedarīt to – viņu nepriecē perspektīva saņemt sodu 5000 eiro apmērā.

Policijā apgalvo, ka cenšas izsekot nelegālās ballītes un sodīt to organizatorus.

Pēc Bikšus domām, lai apturētu likuma pārkāpumus, vajag tikai un vienīgi atļaut bāriem un klubiem strādāt līdz diviem-trijiem naktī. Tieši ar šādu piedāvājumu Bāru asociācija vērsās pie Veselības ministrijas vadītājas Ilzes Viņķeles ("Attīstībai/Par!"). Viņa uzsvēra, ka ierobežojumi devuši pozitīvu efektu, jo vairāk uzliesmojumu izklaides iestādēs nav bijis. Taču Veselības ministrija izskatīs iespēju atļaut bāriem un restorāniem strādāt līdz diviem naktī.

1
Tagi:
nodokļi
Pēc temata
Dažiem nāksies pārdot mājas augsto nodokļu dēļ: eksperti par "kadastra" pārrēķinu
Pensionāriem-ekspatiem nākas pierādīt, ka viņi ir dzīvi
Bailes par budžetu: izdevumus neierobežos, nodokļus pacels?
Varasiestādes vēlas ievākt vairāk nodokļu: ko par to domā Latvijas sabiedrība