Bērns

KF par nacionāļu plāniem: Tālāk latviskos mazbērnu novietnes un dzemdību namus?

32
(atjaunots 17:24 23.08.2019)
Krievija turpinās cīnīties par Latvijas krievu tiesībām runāt un mācīties krievu valodā – EDSO tam ir visi nepieciešamie mehānismi, paziņoja Sputnik Latvija Krievijas pastāvīgā pārstāvja vietnieks Vladimirs Žeglovs.

RĪGA, 23. augusts – Sputnik. Latvijas nacionālistu politika - krievu valodas izstumšana no pirmsskolas izglītības absolūti neatbilst Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas principiem. Par to Sputnik Latvija paziņoja Krievijas pastāvīgā pārstāvja vietnieks EDSO Vladimirs Žeglovs.

Nacionālās apvienības Facebook lapā iepriekš parādījās informācija par to, ka Rīgas domes Izglītības komiteja 22. augusta sēdē esot apstiprinājusi konkrētu nacionālistu plānu par krievu bērnudārzu pāreju uz latviešu valodu. Izrādījās, ka Nacionālais bloks pieņēma vēlamo par esošo – komitejā notikusi vien diskusija, nekāds dokuments netika apstiprināts. Taču šī jautājuma apspriešana turpināsies Rīgas domes sēdē, un Nacionālā bloka deputāti negrasās atkāpties.

Cenšas pievilkt skrūves

Krievijas pastāvīgajā pārstāvniecībā EDSO uzmanīgi seko līdzi situācijai. Vladimirs Žeglovs atgādināja, ka problēma nebūt nav jauna un laika gaitā tikai pasliktinās Rīgas mērķtiecīgās politikas rezultātā attiecībā uz izglītības pāreju uz mācībām latviešu valodā – vidusskolās šis process tiks pabeigts līdz 2021. gadam.

"Kā redzam, agrāk tas lielākajā mērā skāra skolu izglītības jomu, tagad atsevišķi Rīgas politiķi ķērušies klāt pirmsskolniekiem. Kas nākamais – mazbērnu novietnes un dzemdību nami?" vaicā Žeglovs.

Viņš norādīja, ka Nacionālā bloka deputātus viņu "patriotiskajā tieksmē" nemulsina fakts, ka ar savām darbībām viņi pārkāpj bāzes principus, uz kuriem balstās EDSO.

"Atgādināšu, ka, saskaņā ar Helsinku Nobeiguma aktu, visas mūsu Organizācijas dalībvalstis apņēmušās mazākumtautību pārstāvjiem visas iespējas faktiski izmantot cilvēktiesības un pamata brīvības. Starp tām ir arī tiesības iegūt izglītību dzimtajā valodā.

Liela nozīme ir arī tam, ka plāna iniciatori tiecas "pievilkt skrūves" pat ciešāk, nekā to paredz Latvijā rosinātā nacionālo minoritāšu mācību iestāžu reforma 2021./2022. gadā, saskaņā ar kuru pirmsskolas izglītība paliek bilingvāla," pastāstīja diplomāts.

Krievija neatkāpsies

Vladimirs Žeglovs ar nožēlu konstatēja, ka šādas darbības ne vien pārkāpj Latvijas starptautiskās saistības, bet arī tās nacionālo likumdošanu: Latvijas Satversmes 91. pantā teikts, ka "visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas". Satversmes 114. pants paredz, ka "personām, kuras pieder pie mazākumtautībām, ir tiesības saglabāt un attīstīt savu valodu, etnisko un kultūras savdabību".

"Tādējādi centieni virzīt šo plānu caru Rīgas pašvaldību ir Latvijas vadības diskriminējošās politikas turpinājums, kuras mērķis ir piespiedu un paātrinātā kārtā asimilēt krievvalodīgos iedzīvotājus. Tas ir pretrunā ar krievu un latviešu kopienu saliedēšanas un integrācijas koncepciju, par kuru Latvijas Republikā tik daudz runā visaugstākajā līmenī.

Šim apstāklim jau pērn pievērsa uzmanību Krievijas Ārlietu Ministrs S.V. Lavrovs savos vēstījumos esošajām EDSO priekšsēdētājam Itālijas ārlietu ministram A. Alfāno un EDSO ģenerālsekretāram T. Gremingeram," pastāstīja Žeglovs.

Viņš atgādināja, ka Krievijas regulāri apspriež jautājumu Organizācijā par Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju diskriminācijas nepieļaujamību.

"EDSO ir svarīgs institūts – Augstākais komisārs nacionālo minoritāšu lietās. Šobrīd šo atbildīgo posteni ieņem itālietis Lamberto Zanjērs. Komisāram atbilstoši savam mandātam "jānodrošina priekšlaicīga brīdināšana un atbilstošos gadījumos – steidzamas darbības attiecībā uz spriedzes situācijām, kas saistītas ar nacionālo minoritāšu problēmām, kas potenciāli spēj pāraugt konfliktā". Viņa rekomendācijas dalībvalstīm skar arī izglītības nozari. Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība, kā arī Latvijas sabiedriskās organizācijas, tostarp Krievijas tautiešu apvienības, un atbildīgās starptautiskās tiesībsargu struktūras cieši sadarbojas ar Augstāko komisāru šajā jautājumā.

Īsāk sakot, EDSO ir viss nepieciešamais, lai liktu valstīm pildīt savas saistības attiecībā uz nacionālajām minoritātēm. Problēma, kā jau ne reizi vien esam norādījuši, ir Latvijas varasiestāžu politiskās gribas trūkums attiecībā uz šo jautājumu. Kā arī Rīgas partneri Eiropas Savienībā ar tai raksturīgiem "dubultstandartiem" apzināti piesedz savus Latvijas kolēģus.

Taču mēs joprojām centīsimies panākt, lai Latvija pilnībā ievērotu Krievijas tautiešu tiesības, tostarp – tiesības runāt un mācīties krievu valodā," nobeigumā sacīja Žeglovs.

32
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (134)
Pēc temata
Politico: Latvija pavēl krievvalodīgajiem mācīties latviešu valodu
Nacionālais bloks: krievu valodas izstumšanas plāns no Rīgas bērnudārziem ir apstiprināts
Integrācija latviešu stilā: naudu dalīs nacionāļi
Tiesas nelīdzēs: LKS gatavo jaunu akciju krievu skolu aizsardzībai
Panorāmas rats Amsterdamā

Lietuvas uzņēmums uzbūvēs Rīgā panorāmas ratu

3
(atjaunots 14:58 31.05.2020)
Panorāmas rata būvniecības projektam Uzvaras parkā Rīgā jābūt īstenotam līdz 2022. gada septembrim.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Izsoles laikā Lietuvas uzņēmums "RPR Operators" ieguva tiesības uzbūvēt Pārdaugavā Raņķa dambī panorāmas ratu, raksta Tvnet.lv.

Lēmumu par apbūvi Rīgas dome pieņēma jau 2019. gada jūlijā.

Izsole notika 2019. gada oktobrī. Par uzvarētāju kļuva Lietuvas kompānija, kura nodarbojas ar atrakciju un atpūtas parku būvniecību.

Pēc izsoles apbūvētājam nodeva zemesgabalu 5,7 tūkstošu kvadrātmetru platībā Uzvaras parkā, starp Raņķa dambi un Slokas ielu. Saskaņā ar noteikumiem, panorāmas rata augstums nedrīkst pārsniegt 60 metrus. Kompānijai tiek dotas apbūves tiesības uz 30 gadiem.

Līdz 2021. gada 30. septembrim "RPR Operators" ir jāizstrādā un jāapstiprina panorāmas rata projekts, kurš ir jāsaskaņo ar departamentu. Būvniecības beigas ir ieplānotas līdz 2022. gada septembra beigām.

Pēc Rīgas Būvvaldes pārstāvja Edgara Butāna sacītā, jau ir saņemta Lietuvas uzņēmuma būvniecības ideja par rata uzstādīšanu, lēmums šajā jautājumā tiks pieņemts 2020. gada 20. jūnijā.

3
Tagi:
Rīga
Pēc temata
Poļu tūristi iedarbinājuši panorāmas ratu mirušajā Pripetē
Televizori un wi-fi augstumā: Ķīnā atklāts jauns panorāmas rats
Cietumā, foto no arhīva

Latvijā samazinājies nāvessoda atjaunošanas piekritēju skaits

3
(atjaunots 14:44 31.05.2020)
Cik Latvijas iedzīvotāju uzskata par iespējamu atjaunot nāvessodu, kā augstāko soda mēru valstī.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri uzstājas par nāvessoda kā augstākā soda mēra atjaunošanu, pēdējo trīs gadu laikā samazinājies līdz 11%. Par to liecina pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas dati, vēsta Grani.lv.

Vēl 20% ir drīzāk par, nekā pret nāvessoda atjaunošanu.

Toties stingri pret nāvessodu Latvijā uzstājās 56% aptaujāto. 27% respondentu pozīcija svārstās. Viņi ir drīzāk pret, nekā par.

Cietums. Foto no arhīva
© Sputnik / Иван Руднев

Vien 13% nespēja izlemt, ko viņi domā par nāvessodu.

2016. gadā par nāvessoda atjaunošanu Latvijā bija 35% respondentu, 2017. gadā – 45%.

Latvijā nāvessods netiek pielietots kopš 1996. gada, lai gan Krimināllikums pieļāva augstākā soda mēra iespēju vīriešiem, kuri kara laikā pastrādāja slepkavību ar vainu pastiprinošiem apstākļiem.

Eiropas valstu vidū nāvessods mūsdienās pastāv tikai Baltkrievijā. 2020. gadā tur jau tika paziņots nāvessoda spriedums brāļiem no Mogiļevas apgabala – 21 gadu vecajam Iļjam un 19 gadus vecam Staņislavam Kosteviem, kuri nogalināja kaimiņos dzīvojušo skolotāju.

3
Tagi:
Latvija, nāvessods, cietums, cietumsods
Grupas Louis Vuitton Moët Hennessy vadītājs Bernārs Arno

Forbes noskaidroja, kurš nedēļas laikā nopelnījis visvairāk

0
(atjaunots 15:33 31.05.2020)
Pandēmija nav traucēklis tam, lai nopelnītu dažus miljonus: kurš no uzņēmējiem nopelnījis visvairāk pavasara pēdējā nedēļā?

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Žurnāls Forbes sastādīja desmit uzņēmēju un investoru sarakstu, kuri no 21. līdz 28. maijam nopelnījuši visvairāk naudas, vēsta RIA Novosti.

Pirmajā vietā izrādījies kompāniju grupas Louis Vuitton Moët Hennessy vadītājs Bernārs Arno. Nedēļas laikā viņa bagātība palielinājusies par 8,1 miljardu dolāru un atkal pārsniedza 100 miljardus dolāru.

Tālāk seko Inditex holdinga (pieder zīmols Zara) dibinātājs un beneficiārs Amansio Ortega, kurš kļuvis par 4,9 miljardiem dolāru bagātāks. Līderu trijnieku noslēdz leģendārais investors Vorens Bafets, kura bagātība pieaugusi par 3,9 miljardiem dolāru.

Tālāk seko Kering īpašnieks Fransuā Pino, L’Oreal līdzīpašniece Fransuāza Fransuāza Betankūra-Meijersa, Uniqlo dibinātājs Tadasi Janai un kompānijas Keyence dibinātājs Takemicu Takidzaki.

Tāpat sarakstā iekļuva Luxoticca dibinātājs Leonardo del Vekkio, Grupo Carso īpašnieks Karloss Slims un 3G Capital līdzdibinātājs Horhe Paolo Lemāns. Nedēļas laikā viņi kopsummā nopelnīja 33,6 miljardus dolāru.

0
Tagi:
Forbes
Pēc temata
Nosaukti pasaules bagātāko cilvēku ienākumi Covid-19 pandēmijas laikā
Forbes: pasaules bagātāko cilvēku saraksta līderpozīciju ieņēmis jauns cilvēks
Bagātākie cilvēki pasaulē dienas laikā zaudējuši 117 miljardus dolāru