Bērni

Nacionālo bloku atmaskoja: balsojums Rīgas domē nav noticis, bērnudārzos runā krieviski

44
(atjaunots 17:24 23.08.2019)
Rīgas dome nav balsojusi par Nacionālā bloka latviešu valodas lietojuma paplašināšanas plānu Latvijas galvaspilsētas bērnudārzos: nacionālistu meli nākuši gaismā.

RĪGA, 23. augusts – Sputnik. Nacionālās apvienības Facebook lapā iepriekš parādījās paziņojums par to, ka krievvalodīgo grupu skaits Rīgas bērnudārzos tiks samazināts atbilstoši plānam, kuru izstrādājuši nacionālisti. Paziņojumā teikts, ka šo plānu vienbalsīgi esot atbalstījusi Rīgas domes (RD) Izglītības komiteja.

Rīgas domes Izglītības komitejas priekšsēdētāja vietnieks Jefimijs Klementjevs Sputnik Latvija intervijā pastāstīja, ka balsojums Rīgas domē notika, taču jautājums bija citāds. Runa bija nevis par Nacionālā bloka plāna apstiprināšanu, bet gan par to, lai nosūtītu nacionālistu piedāvājumu izskatīšanai Rīgas domes sēdes laikā. jautājumu ierosināja Rīgas domes Nacionālā bloka frakcijas priekšsēdētājs Dainis Locis, kurš pieteikumu komitejā bija iesniedzis jau jūnijā.

Klementjevs norādīja, ka diskusija Rīgas domes komitejā bija plaša, taču iznākums ir viens: tūlītēja pāreja uz latviešu valodu bērnudārzos – tā ir psiholoģiska trauma bērniem. Taču Loča jautājums RD sēdē tiks izskatīts, konstatēja Klementjevs.

Bijušais Rīgas mērs, Rīgas domes Izglītības komitejas loceklis Dainis Turlais analoģiski komentēja situāciju Sputnik Latvija komentārā.

"Nekādu lēmumu par bērnudārziem nebija plānots pieņemts un nepieņēma. Bija diskusija. Normāla," īsi norādīja Turlais.

Sabiedriskais aktīvists Konstantīns Čekušins arī Sputnik Latvija intervijā paziņoja, ka nekāds balsojums par šo jautājumu nav noticis.

Nacionālistu "sāpe"

Čekušins ar zināmu ironiju norādīja, ka, publicējot savu triumfālo paziņojumu par latviešu valodas lietojuma paplašināšanu bērnudārzos, Nacionālais bloks vienkārši pieņēma vēlamo par esošo, jo latviešu valoda – tā ir Latvijas nacionālistu sāpe.

Aktīvists skaidroja, ka Nacionālais bloks acīmredzot ir aizgājis par tālu. Stāsts velkas jau sen, un nacionālistiem gribas pēc iespējas ātrāk tikt ar to galā. Jau vasaras sākumā Nacionālā apvienība grasījās iekļaut darba dienas kārtībā jautājumu par to, ka latviešu bērniem trūkst vietu bērnudārzos. Ceturtdien, 22. augustā, šis jautājums tika izziņots un izskatīts Rīgas domes Izglītības komitejas sēdē. Taču tā nebija sēde, kurā būtu pieņemti kaut kādi lēmumi.

"Balsojuma nebija. Nekāds dokuments pēc šīs sēdes Rīgas domes portālā neparādījās, izņemot to, ka notika diskusija. Piecēlās Nacionālās apvienības deputāts un pastāstīja par Nacionālā bloka sāpi, ko viņi vēlas vēlreiz iztirzāt. Viņu uzklausīja un pateica, ka jā, vajadzētu palielināt vietu skaitu bērnudārzos. Ne par kādu bērnudārzu pāreju dotajā brīdī netiek runāts. Bija parasta apspriešana. Es sazvanījos ar paziņām, un tika pateikts, ka "Saskaņas" frakcija ir viennozīmīgi pret pāreju, taču tādā veidā jautājumu neviens arī neuzstādīja. Būs gana sacīts, ka balsojums nav bijis. Tā bija diskusija," pastāstīja Čekušins.

Viņš skaidroja, ka diskusijas laikā deputātiem ir tiesības izvirzīt viņiem sāpīgus jautājumu, apspriest tos. Savukārt Nacionālās apvienības sāpīgie jautājumi visiem ir zināmi, un viņi turpinās savu politiku gan ap bērnudārzu, gan ap skolu pāreju uz mācībām latviešu valodā. Tas ir prognozējami.

Turklāt, pēc Čekušina sacītā, tuvākajā laikā pat nav vērts cerēt uz Nacionālā bloka plāna apstiprināšanu. Iemesls ir gaužām vienkāršs: nav pedagogu, kuri prot latviešu valodu nepieciešamajā līmenī, tātad plānu tehniski nav iespējams īstenot. Ir cerība, ka Rīgas domē jautājums par bērnudārzu pāreju uz mācībām latviešu valodā tiks izskatīts praktiskā ziņā, sevišķi ņemot vērā to, ka jaunais Rīgas mērs Oļegs Burovs ir drīzāk ekonomists, nevis politiķis.

Vērts norādīt arī to, ka pagaidām vairākumu Rīgas domē veido deputāti no partijām "Saskaņa" un "Gods kalpot Rīgai". Šie spēki Nacionālās apvienības izlēcienus pagaidām, visticamāk, bloķēs. Kamēr Nacionālajai apvienībai nebūs vairākuma domē, viņu iniciatīvas neies cauri.

Taču tas nemazina nepieciešamību dod pretsparu nacionālistiem ar visiem politiskajiem un sabiedriskajiem līdzekļiem, norādīja Čekušins – pilnas pārliecības šobrīd nevar būt ne par ko. Pieredze rāda: fakts, ka skolas nav gatavas reformām, netraucēja Latvijas varasiestādēm reformas īstenot. Neraugoties pat uz problēmu ar skolotājiem, kuri paši nav gatavi mācīt bērnus valsts valodā.

"Pagaidām mums ir zināma atelpa. Bet ir jāsaprot, ka var sākties jebkādi procesi, kolīdz Nacionālā apvienība iegūs vairāk varas Rīgas domē. Es par to nešaubos," brīdina Čekušins.

44
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
Pēc temata
MK apstiprinājis pirmsskolas izglītības vadlīnijas: galvenais – latviešu valoda
Nacionālā apvienība rosina Rīgas bērnudārzu pāreju uz mācībām latviešu valodā
Luminor

Banka brīdina klientus par krāpniekiem

3
(atjaunots 17:39 24.09.2020)
Krīzes periodā sarosījušies krāpnieki – viņi cenšas izmānīt klientu personas datus, sarunā stādoties priekšā kā bankas darbinieki.

RĪGA, 24. septembrisSputnik. Banka "Luminor" ieteica saviem klientiem piesargāties – dažu dienu laikā fiksēti divi mēģinājumi izkrāpt piekļuvi lietotāju interneta bankām, stāsta jauns.lv, atsaucoties uz bankas pārstāvjiem.

"Luminor" darbinieki uzsvēra: bankas pārstāvji nekad nezvana un nesūta elektroniskās vēstules ar lūgumu nosaukt klienta personīgo informāciju, piemēram, konta numuru, PIN kodu, Smart-ID, norēķinu kartes datus – numuru un CVC kodu, kas atrodas kartes aizmugures daļā, interneta bankas paroles utt., kā arī nelūdz autorizēties interneta bankā vai apstiprināt maksājumus.

"Luminor" aicina iedzīvotājus parūpēties par saviem tuviniekiem, it īpaši senioriem, un ieteikt viņiem neatbildēt uz šiem krāpnieku zvaniem vai elektroniskajām vēstulēm.

Rodoties aizdomām par krāpšanos, gadījumā, ja nauda pārskaitīta krāpniekam vai nodoti personas dati vai informācija par norēķinu kartēm, pat to pēc iespējas ātrāk jāpaziņo bankai. Ja karte pazaudēta vai nokļuvusi ļaundaru rokās, tā nekavējoties jānobloķē. To iespējams izdarīt interneta bankā vai piezvanot bankai.

Ja radušās šaubas par to, kas piezvanījis, "Luminor" iesaka pārliecināties par to, rakstot uz e-pastu info@luminor.lv vai piezvanot pa klientu apkalpošanas tālruni 1880 (+371 6717 1880).

3
Tagi:
krāpnieki, bankas
Pēc temata
Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg
Eksperts pastāstīja, kā atmaskot telefonkrāpniekus
Uzmanieties no krāpniekiem: parādījusies jauna klientu bankas datu iegūšanas shēma
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Swedbank

Bankā pat svīst ir bīstami: katru klientu tur aizdomās

18
(atjaunots 21:59 24.09.2020)
Aizdomīgo darījumu pazīmju saraksts ir tik garš, ka ikvienu var atzīt par neuzticamu klientu. Spriežot pēc kontrolējošo iestāžu izteikumiem, naudas iesaldēšanas politika turpināsies.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Jūs un jūsu darījumu var atzīt par aizdomīgu, ja jūs svīstat un uztraucaties bankā, stāsta Neatkarīgā. Tādām aizdomām pat ir noteikts kods – LNV, kas nozīmē klienta nervozitāti bez acīmredzama iemesla. Ja satraukumā vairākkārt pārteiksieties, darbinieks var piezīmēt kodu JUC: par darījumiem klients sniedz nereālus, juceklīgus vai pretrunīgus skaidrojumus. Pateicoties Finanšu izlūkošanas dienesta un banku uzrauga darbībām, valstī ir sasniegts vēl nebijis aizdomīguma līmenis.

Pagājuši jau pāris gadi, kopš Latvijas finanšu nozari satricināja kapitālais remonts, taču kredītiestādes joprojām tiek sodītas un par lielām summām. Bankas ir ārkārtīgi piesardzīgas attiecībās ar klientiem, tomēr turpina kāpt uz savu uzraugu izliktajiem grābekļiem.

Katrs var pievienot savas pazīmes

Aprīlī AS "Citadele banka" par pārkāpumiem noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomā samaksāja sodu 647 tūkstošu eiro apmērā. Banka "Signet Bank AS" jūlijā samaksāja 906 tūkstošus.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas mājaslapā publicēts saraksts ar darījuma aizdomīguma pazīmēm, un tas ir tik plašs, ka faktiski jebkādu naudas pārvedumu un jebkuru naudas īpašnieku var klasificēt par aizdomīgu, un tādā gadījumā ir nekavējoties jāziņo uzraudzības iestādēm. Pazīmes attiecas gan uz naudu un tās izcelsmi, gan darījuma mērķiem un pat cilvēku izskatu.

Saraksta beigās ir svarīga piezīme: "Darījumu aizdomīguma pazīmju uzskaitījums nav izsmeļošs un to katrs var pilnveidot, veidojot jaunu pazīmi, atkarībā no situācijas".

Tā nu tagad bankas strādā – izgudro arvien jaunus iemeslus un pazīmes, kādēļ klientus atzīt par aizdomīgiem, bet uzraugošās iestādes atrod pamatojumu naudas iesaldēšanai un banku iedalīšanai labajās un sliktajās.

Labās bankas un pārējās

FID vadītāja labo banku sarakstu izziņoja aizvadītajā nedēļā Finanšu nozares asociācijas rīkotajā diskusijā "Atbilstības kultūra ‒ ilgtspējīgas attīstības pamats". Dienesta vadītāja Ilzes Znotiņa atklāja: "FID ir liels prieks strādāt ar "Swedbank", "SEB banku", banku "Citadele", bet nav nekāda prieka strādāt ar vairākām citām bankām, kuras turpina strādāt, nebalstoties uz riskos bāzēto pieeju."

Kapitālais remonts nozarē banku skaitu Latvijā ir samazinājis tiktāl, ka nav nekādu grūtību no Znotiņas izziņotā labo banku uzskaitījuma atvasināt pārējās sliktās bankas, kuras Znotiņai prieku darbā nerada vai rada nepatiku. Runa ir par desmit bankām. Taisnības labad jāpiebilst, ka pati Znotiņa preses konferencē Ģenerālprokuratūrā šādu loģisku secinājumu nodēvēja par viltus ziņu.

Preses konference bija veltīta diviem svarīgiem dokumentiem: Vadlīnijas "Finanšu izlūkošanas dienesta sadarbība ar operatīvās darbības subjektiem, izmeklēšanas iestādēm un prokuratūru" un "Noziedzīgu nodarījumu izmeklēšanas prioritātes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas jomā". Tajos definēts Latvijas riska profils, un sakārtoti sadarbības jautājumi, lai FID var sniegt atbalstu izmeklēšanā. Publiskoti šie dokumenti netiks.

Acīmredzama prioritāte

Pēc dokumentu parakstīšanas ģenerālprokurors Juris Stukāns pavēstīja, ka tagad nevienam vairs nav jāšaubās, ka noziedzīgi līdzekļu legalizācija ir izmeklēšanas prioritāte visām tiesībsargājošajām iestādēm, tai skaitā prokuratūrai:

"Līdz ar to mēs nodrošināsim atbilstošus resursus, lai beidzot šīs lietas tiktu virzītas tālāk un uz tiesu, lai mēs varētu redzēt konkrētus rezultātus, ko no mums gaida attiecīgi ārvalstu eksperti un mūsu sadarbības partneri," paziņoja Stukāns.

Jāatgādina, ka šādu prasību Latvijas valdībai izteica ASV vēstniecība - turklāt divas reizes publisku paziņojumu veidā.

Prokuratūrā tiks izveidota speciāla prokuroru grupa, kas darbosies ar šāda veida noziegumu izmeklēšanu un koordinēšanu, sniedzot kolēģiem metodisku atbalstu.

Stukāns pauda pārliecību, ka citām iestādēm ir vērts mācīties no FID darbības, un kritiski izvērtēja Valsts policiju, kurai šo noziegumu izmeklēšana līdz šim nav bijusi prioritāte. Viņš piezīmēja, ka šobrīd no FID saņemto ziņojumu dēļ policija esot pārslogota, taču valdība piešķīrusi papildu līdzekļus, un policijai tagad būs iespēja stiprināt tās vienības, kas strādā ar FID materiālu izvērtēšanu, ja vien policijas vadība to atzīs par prioritāti. Jāatgādina, ka Valsts policijai kopš februāra nemaz nav priekšnieka – viņs ir atlaists.

Kontus joprojām iesaldēs

Spriežot pēc Znotiņas un Stukāna izteikumiem, līdzšinējā naudas iesaldēšanas politika bankās turpināsies.

"Mēs turpināsim strādāt, lai attīrītu mūsu biznesa vidi un finanšu sektoru no netīras naudas," tā sacīja FID vadītāja Znotiņa.

Naudu, uz ko krīt aizdomas, vispirms FID var iesaldēt uz laiku līdz 45 dienām, bet pēc tam policija caur tiesu arestēt uz laiku līdz diviem gadiem. Noslēgumā var tikt lemts par naudas konfiskāciju. Ja atņemtā nauda izrādās tomēr godīgi iegūta, īpašnieks pats vainīgs, ka divu gadu laikā nav mācējis to pierādīt izmeklētājiem vai tūļājies ar pierādījumu gādāšanu. Un vispār ‒ nav ko svīst bankā!

18
Tagi:
Finanses, bankas
Pēc temata
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
Ir nauda – atskaities: banka iesaldēja līdzekļus par pārdoto automobili
Simtiem dosjē lappušu: kā pārbauda ABLV noguldītājus un vai viņiem atgriezīs naudu