Skolotājs mācību stundā. Foto no arhīva

Jaunā mācību gada priekšvakarā skolās trūkst 500 pedagogu

81
(atjaunots 12:06 22.08.2019)
Lielākais pedagogu deficīts vērojams Rīgas un Daugavpils skolās, pastāstīja izglītības ministre Ilga Šuplinska.

RĪGA, 22. augusts — Sputnik. Jaunā mācību gada priekšvakarā Latvijas skolās trūkst 500 pedagogu, taču dažādās pašvaldībās situācija atšķiras. Būtisks pedagogu trūkums vērojams, piemēram, Rīgā un Daugavpilī, pastāstīja izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, vēsta jauns.lv.

Ministre pieļāva, ka pedagogu trūkums var kļūt par izglītības sistēmas galveno problēmu pēc pieciem gadiem, kad liela daļa – aptuveni 30% vai 40% - aktīvi strādājošo pedagogu tuvosies pensijas vecumam. Šuplinska uzsvēra: ja izglītības sistēmā neienāks jauni pedagogi un netiks mainīta politika, situācija var saasināties.

IZM pastāvīgi meklē iespējas aizpildīt vakantās vietas skolās. Iepriekš vēstīts, ka ministrija izstrādājusi jaunu programmu pedagogu piesaistei: skolotāja profesiju viena gada laikā varēs apgūt cilvēki ar augstāko izglītību jebkurā citā nozarē.

Jaunā pieeja, ko IZM izstrādājusi sadarbībā ar fondu "Iespējamā misija" un lielākajām valsts augstskolām, paredz, ka cilvēkam, kurš vēlas apgūt pedagoga profesiju, nepieciešams bakalaura grāds jebkurā nozarē, bet divu gadu programmu plānots aizvietot ar vienu gadu ilgām apmācībām. Pie tam līdz ar mācībām speciālists varēs nekavējoties ķerties pie darba skolā – četras dienas nedēļā viņš mācīs skolēnus, divas dienas – mācīsies pats, saņemot pedagoga kvalifikāciju.

Gada kursu nodrošinās Latvijas Universitāte, Liepājas Universitāte un Daugavpils augstskola, taču programma būs kopīga.

Plānots, ka pirmie skolotāji, kuri mācīsies pēc programmas, ieradīsies skolās 2020./21. mācību gada sākumā. Pirmajā gadā plānots pieņemt 100 dalībniekus. Tātad darbu skolās viņi varēs sākt 2020. gada septembrī.

Jāpiebilst, ka 2019. gada aprīlī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) nolēma: ja valdība nepalielinās pedagogu algas līdz 1. septembrim, no 2. septembra pedagogi sāks beztermiņa streiku. Tas nozīmē, ka vasaras brīvdienas bērniem Latvijā var pagarināties uz nenoteiktu laiku.

81
Pēc temata
Nosauktas šī gada labākās skolas Latvijā
Visiem jāsamet pa druskai: premjers paskaidroja, kā samazināt nodokļus
Vai Latvijā vajadzīga krievu valoda: atbildi sniedza latviešu skolēni
Finanšu ministrija nesaskaņoja skolotāju algas paaugstinājumu
Pirmais sniegs Rīgā, foto no arhīva

Covid-19 ierobežojumu pārkāpumus varētu pielīdzināt genocīdam

5
(atjaunots 07:17 02.12.2020)
Krimināllikumā varētu iekļaut atbildību par aicinājumiem neievērot ārkārtējās situācijas režīma ierobežojošos pasākumus.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Par Covid-19 ierobežojumu neievērošanu var tikt ieviesta kriminālatbildība, savukārt prasību izpildīšanas kontrolei var tikt piesaistīti Aizsardzības ministrijas resursi, pastāstīja Latvijas Radio Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns (Jaunā konservatīvā partija).

Pēc viņa sacītā, pēc dažām nedēļām Saeimas apakškomisija varētu sākt pārskatīt Krimināllikumu, lai paredzētu tajā atbildību par aicinājumiem neievērot ierobežojošos pasākumus. Apspriešanā plānots iesaistīt ekspertus, policiju, prokuratūru, tiesu pārstāvjus.

"Pieļauju, ka varētu veidot speciālu normu, nevis uzlabot to, kas paredz sodu par huligānismu. Es pat ietu tālāk, proti, jauno normu veidotu tā un noteikt atbildību līdzīgi kā to paredz Krimināllikums par aicinājumu uz genocīdu. Proti, jaunā norma paredzētu atbildību vienkārši par aicinājumu, neparedzot, kādas sekas būs iestājušās," teica Rancāns.

Tāpat viņš atzīmēja, ka ierobežojumu ievērošanas kontrole nav pietiekama, un ir pienācis brīdis lūgt palīdzību Aizsardzības ministrijai.

"Iespējams, ielās būtu jāizvieto patruļas. Policijai tik daudz cilvēku patruļām pat lielākajās pilsētās nepietiks," paudis komisijas priekšsēdētājs.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks iepriekš paziņoja, ka ir gatavs izvērtēt, kādus resursus uz neilgu laiku piešķirt policijai ierobežojumu kontrolēšanai, ja IeM nespēs tikt gala. Pēc viņa sacītā, šādā gadījumā pārsvarā var piesaistīt zemessargus.

Jautājums par kriminālatbildības ieviešanu par aicinājumiem nelietot sejas aizsargmaskas tika apspriests Saeimas komisijā arī iepriekš, tomēr pie vienota viedokļa deputāti nenonāca. Tiesībsarga vietniece Ineta Piļāne tostarp atgādināja, ka vārda brīvības ierobežojumus valsts var noteikt tikai tad, ja pastāv neapstrīdami un tieši draudi sabiedrībai.

Jūrmalas domes deputāte Elizabete Krivcova ("Saskaņa") komentēja Rancāna iniciatīvu sociālajos tīklos.

"Deputātam derētu uz mirkli aizdomāties, kā darbosies šāds sods, kad noteikumi mainās katru nedēļu. Šonedēļ nedrīkst nākt uz skolu, nākamnedēļ – taisīt manikīru, pēc tam manikīru drīkst taisīt, taču nedrīkst aicināt ciemiņus. Katru nedēļu – savi aizliedzošie vārdi, galvenais, lai policija nesajauc, kurš par ko jāsoda. Varbūt, valdībai derētu pamēģināt izveidot loģiskākus un konsekventākus ierobežojumus. Tad tos būs vienkāršāk ievērot un nenāksies sodīt par viedokļa paušanu," uzrakstīja Krivcova savā Facebook lapā.

5
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Lemberga "tingel-tangelis" sadusmoja ministri: VM vadītāja draud ar stingriem pasākumiem
Bez maskas veikalā neielaist: ko Latvijas iedzīvotāji domā par režīma pastiprināšanu
"Ko jūs darāt veikalos?" Melnā piektdiena Rīgā šausmina ar neprātīgiem pūļiem
Staķis: tie, kas nevar atļauties nopirkt sejas maskas, saņems tās par brīvu
Sistēmas jaunā koronavīrusa noteikšanai, foto no arhīva

Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem

11
(atjaunots 17:22 01.12.2020)
Jaunais Latvijā izstrādātais koronavīrusa noteikšanas ātrais tests ļaus noteikt rezultātu 15-30 minūšu laikā, tā precizitāti izstrādāji novērtēja ar 90%.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijā izstrādāti koronavīrusa ātrie testi, to precizitāte sastāda aptuveni 90%, taču to ražošana pagaidām nav uzsākta, vēsta telekanāla TV3 raidījums "900 sekundes".

Covid-19 siekalu testus izstrādāja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskā institūta laboratorijā pusgada garumā, pastāstīja ārsts Aigars Reinis. Viņš paskaidroja, ka šobrīd izmantotie Covid-19 testi atklāj vīrusa RNS, savukārt ātrie testi darbojas pēc cita principa.

"Šajā gadījumā tiek meklēti virsmas antigēns. Speciāli marķieri, molekulas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, kas ir pietiekoši specifiski atpazīšanai un līdz ar to viņu atradne ļaus secināt – ir vīruss materiālā vai nav," paskaidroja Reinis.

Jaunā testa rezultātu varēs uzzināt 15-30 minūšu laikā.

Viņš pagaidām nenosauca precīzu jauno testu validācijas procesa noslēguma termiņu.

"Skaidrs, ka mūsu slimnīca ir tikai izmēģinājumu bāze šīm jaunajām tehnoloģijām. Apgādāsim, tiklīdz būs komercpartneri, jo paši jau neko neražosim," pastāstīja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas internās medicīnas klīnikas vadītājs Valdis Pīrāgs.

Ja viss noritēs pēc plāna, tad jau pēc četriem mēnešiem varēs uzsākt testu ražošanu. Uzņēmēji jau izrādījuši interesi par to ražošanu, taču tā nevar tikt uzsākta pirms klīnisko izmēģinājumu beigām.

11
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Covid-19 testu turpmāk būs iespējams veikt vēl piecās vietās
Covid-19 testēšanu neveiks noteiktu profesiju pārstāvjiem
Izolāciju varēs pārtraukt bez testiem: Latvijā jauni noteikumi ar Covid-19 inficētajiem
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi