ABLV

Latvija iesaldējusi 90 miljonus eiro no ABLV. Netīro naudu likvidatori nav atraduši

60
(atjaunots 09:03 20.08.2019)
Finanšu izlūkošanas dienests nekādi nevar sagaidīt ziņas par aizdomīgiem darījumiem no bankas ABLV likvidatoriem. Lielo noguldījumu atmaksa sāksies septembrī, taču virkne bankas klientu savu naudu nesaņems.

RĪGA, 20. augusts — Sputnik. Pēc vairāk nekā pusotru gadu kopš darbības apturēšanas pašlikvidācijas procesā esošā ABLV Bank gatavojas septembrī sākt izmaksāt arī lielos noguldījumus.

Klientu un to naudas izcelsmes pārbaudes vēl turpinās, taču jau skaidrs, ka daļa klientu tuvākajā laikā naudu nesaņems – Finanšu izlūkošanas dienests iesaldējis aptuveni 90 miljonus aizdomīgas izcelsmes eiro.

Bezprecedenta pārbaude

Jau vairākus mēnešus bankas likvidatori pārbauda katru klientu, kuru ieguldījumi pārsniedza 100 tūkstošus eiro, lai no bankas neaizplūstu nelegāli iegūti līdzekļi. Pārbaude rit saskaņā ar šī gada martā apstiprināto 400 lpp. biezo metodoloģiju

Bankas pārstāvis Artūrs Eglītis atzina, ka procesi rit lēnāk nekā gribētos.

"Bankā bija ļoti augstas prasības klientu pārbaudēm, kad klients varēja ar mums sākt darbu, un maksājumu, utt., bet šīs pārbaudes ir daudzkārt detalizētākas, daudzkārt stingrākas, un es domāju, – tādas Latvijā un Eiropā vispār nekad nav notikušas," norāda Eglītis.

Tāda stingrība saistīta ar smagām apsūdzībām par naudas atmazgāšanas shēmām un amatpersonu kukuļošanu – tās izvirzīja ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas tīkls FinCEN.

Naudu cer sagaidīt aptuveni trīs tūkstoši bagātu klientu, kas bankai pieteikušas prasības par 2 miljardiem eiro. Šobrīd apjoms mainās tikai valūtas kursa svārstību dēļ. Jūnijā klientu naudai fiksēts vērtības zudums par 3,8 miljoniem eiro.

Pirmās izmaksas banka sola septembrī.

Piekrāpt neizdosies

Jāpiebilst, ka Finanšu izlūkošanas dienests nedaudz pārsteigts, jo vēl nav saņēmis no bankas likvidatoriem nevienu ziņojumu par aizdomīgiem darījumiem.

"Finanšu izlūkošanas dienests bija gatavs jau 1.jūlijā saņemt ziņojumus no bankas likvidatoriem, faktiski bijām, tā teikt, zemajā startā, lai sāktu strādāt," – atklāja Finanšu izlūkošanas dienesta vadītāja Ilze Znotiņa.

Bankā šo situāciju nekomentē

1. Znotiņa konstatēja, ka tas, iespējams, saistīts ar likvidatoru izvēlēto pieeju – sākt izmaksas zemāka riska klientiem, bet naudu, par ko ziņots dienestam, izmaksāt nedrīkst. Tiesa, izrādījās, arī līdz šim bankai bijušas problēmas ar ziņojumiem, kas ir svarīgi aizdomīgas naudas identifikācijai.

"Diemžēl esam spiesti teikt, ka ABLV Bank ziņojumi reti bija ļoti kvalitatīvi, un līdz ar to bija, protams, jāstrādā sarežģītos apstākļos. Arī vēsturiski sarežģītos apstākļos. Šie ziņojumi saturēja ļoti skopas ziņas.

Mērķtiecīgi sniegti kļūdaini ziņojumi, dažreiz pavisam primitīvi kļūdaini," norādīja Znotiņa.

Finanšu izlūkošanas dienesta vadītāja cer, ka likvidatori būs godprātīgi un norāda, ka šobrīd apzināti apmuļķot dienestu esot grūtāk. FID vienlaikus turpina analizēt bankas vēsturiskos un ar tiem saistītus esošos bankas klientus un to darījumus kopš 2013. gada.

Līdz šim dienests jau iesaldējis aizdomīgus līdzekļus aptuveni 90 miljonu eiro apmērā. Salīdzinot ar pērno gadu, šogad iesaldēto naudas līdzekļu apjoms audzis vairākkārt.

"Mēs tikai esam faktiski sākuši, jo mēs tādu šā brīža datu apjomu, ko esam pieprasījuši, mēs saņēmām tikai jūnija beigās. Process nebija vienkāršs, sākām martā jau saņemt atsevišķas ļoti niecīgas informācijas druskas," paskaidroja Znotiņa.

Šobrīd dienesta rīcībā ir ļoti liels informācijas apjoms, kura izpēte varētu ilgt divus līdz trīs gadus.

60
Pēc temata
Financial Times: Latvija pieņem lēmumus ASV spiediena ietekmē
Desmit miljardi triju gadu laikā: Latvija sekmīgi padzen nerezidentu naudu
FKTK vadītāja atzina, ka Latvijas bankas pārspīlēja ar nerezidentu noguldījumu tīrīšanu
Lācis, foto no arhīva

Lācis saplosījis govi fermera saimniecībā

24
(atjaunots 15:55 08.08.2020)
Lācis apmeties Alūksnes novadā un izposta dravas. Tagad tas ticis klāt pat saimnieka govij, ko pēc uzbrukuma nācies nokaut.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču valsts teritorijā. Dažkārt tikšanās ar ķepaiņiem tomēr sagādā nevis jaukas fotogrāfijas sociālajos tīklos, bet gan īstas šausmas.

Aizvadītajā nedēļā kādā zemnieku saimniecībā Alūksnes novadā notika ļoti nepatīkams incidents BВ.lv. Saimniecības īpašniekiem tas beidzies ar govs zaudējumu.

Saimniece Iveta pastāstīja: apkaimē visi zināja, ka kaut kur turpat klīst lācis. Dzīvnieks jau bija sapostījis dravu kaimiņos. Tomēr šoreiz lāča klātbūtni izjutusi arī viņa pati.

No rīta lopu aplokā sieviete ieraudzīja paralizētu govi ar nagu plēstām brūcēm. Tās skaidri liecināja – uzbrucis plēsīgs zvērs. Pie tam Iveta konstatēja, ka runa ir tieši par lāci.

Plēsējs bija uzbrucis vislielākajai govij, taču tā no rīta vēl bija dzīva, lai arī glābt to vairs nebija iespējams. Paralizēto dzīvnieku saimnieki bija spiesti nokaut gaļā.

Pie tam sarunā Iveta norādīja, ka risinājuma zemniekiem, kuri spiesti dzīvot kaimiņos ar bīstamo plēsēju, nav – lāči ir aizsargājami dzīvnieki.

Lācis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

24
Tagi:
Latvija, lācis
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Pandēmijas dēļ tukšajā Tallinā ienākuši lāči
Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās
Stacionārs fotoradars Juglas ielā Rīgā, foto no arhīva

Autovadītājiem pastāstīja, izvairīties no dubulta soda

18
(atjaunots 15:40 08.08.2020)
Tagad sods par CSN pārkāpumu jāapmaksā mēneša laikā, tomēr, lai paspētu laikus, jāpārliecinās, vai kompetentie dienesti var ar jums sazināties.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Autovadītājus aicina aktualizēt savu kontaktinformāciju Ceļu satiksmes drošības direkcijas vietnē, lai savlaicīgi saņemtu informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, vēsta lsm.lv.

No jūlija sākuma spēkā stājušies jaunie noteikumi, kas paredz: sods jānomaksā mēneša laikā, pretējā gadījumā tas tiks nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Šajā gadījumā nāksies samaksāt jau par trešo daļu vai pat divkārt vairāk, turklāt nav svarīgi, kā fiksēts pārkāpums.

Lai izvairītos no liekiem izdevumiem, vajag savlaicīgi saņemt informāciju par piespriesto sodu un apmaksāt to. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa iesaka autoīpašniekiem reģistrēties direkcijas portālā un norādīt aktuālu elektronisko adresi, kurp tiks nosūtītas ziņas par pārkāpumiem. Autovadītājs var šeit uzzināt arī visu informāciju par sevi un palūgt izsūtīt atgādinājumu par sodu.

Ieva Bērziņa norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu informāciju par piespriesto sodu un varētu to operatīvi apmaksāt 30 dienu laikā.

Latvijas Tiesu izpildītāju asociācijas vadītājs Andris Spore atzīmēja, ka pagaidām esot grūti teikt, kā jaunie noteikumi ietekmējuši autovadītājus, jo laiks kopš to stāšanās spēkā nav ilgs.

Viņš pastāstīja, ka 30 dienu termiņš tiek skaitīts nevis no CSN pārkāpuma brīža, bet gan no lēmuma pieņemšanas dienas par soda piespriešanu.

Saskaņā ar jauno likumu, tiek sasaukta neliela sēde policijā, kur lieta tiek izskatīta. Tikai pēc tam tiek pieņemts lēmums, atklāja Spore.

Iepriekš vēstīts, ka jūlija sākumā spēkā stājās arī citi grozījumi. Piemēram, tagad pārkāpumi tiek summēti (agrāk lielākais pārsvēra mazāko). Pie tam virkne naudas sodu par braukšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas ir būtiski izauguši, bet tāds pasākums, kā administratīvais arests ir svītrots.

18
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija, CSN, sods
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs
Fotoradari Latvijā filmēs pārkāpējus no aizmugures
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
Protesti Beirūtā, foto no arhīva

Protestos Beirūtā cietuši vairāk nekā 700 cilvēki

0
(atjaunots 10:54 09.08.2020)
Sestdien tūkstošiem cilvēku izgāja pret valdību vērstā mītiņā ar valdības demisijas un reformu prasībām. Drīz mītiņš izvērtās plašās sadursmēs.

RĪGA, 9. augusts - Sputnik. Sadursmēs starp protestu akciju dalībniekiem un varasiestāžu darbiniekiem Beirutā cietuši vairāk nekā 700 cilvēki, informē RIA Novosti, atsaucoties uz Kataras telekanāla Al Jazeera sniegtajām ziņām.

Iepriekš Libānas armija atbrīvoja valsts Ārlietu ministrijas galveno mītni, kā arī Ekonomikas un Enerģētikas ministriju ēkas, ko sestdien ieņēma protestu dalībnieki. Saskaņā ar telekanāla "Al Hadath" rīcībā esošajiem datiem, Beirutas ielās atkal valda miers.

"Vairāk nekā 728 cilvēki ievainoti protestos Libānas galvaspilsētā," ziņoja telekanāls.

Sestdien tūkstošiem cilvēku izgāja pret valdību vērstā mītiņā ar valdības demisijas un reformu prasībām. Drīz mītiņš izvērtās plašās sadursmēs. Demonstranti ieņēma četru ministriju un banku asociāciju ēkas. Iekšlietu ministrija ziņoja par viena kārtības sarga bojāeju.

4. augustā Beirūtas jūras ostas rajonā, netālu no Libānas Jūras kara spēku bāzes atskanēja spēcīgs sprādziens. Tā vilnis sagrāva un sapostīja desmitiem māju un automašīnu, daudzos galvaspilsētas kvartālos izsisti logi. Vietējās varasiestādes ziņoja, ka sprādziens izcēlies, kad detonēja 2750 tonnas amonija salpetra, kas glabājās noliktavā kopš 2014. gada, kad ķimikālijas konfiscēja valsts muitas dienests. Sprādzienā dzīvības zaudējuši 158 cilvēki, vairāk nekā 6 tūkstoši guvuši ievainojumus.

0
Tagi:
protesti, Beirūta
Pēc temata
Vairāk nekā simt upuru, tūkstošiem cietušo: baismīgais sprādziens Beirūtas ostā
Desmitiem cilvēku gāja bojā sprādziena rezultātā Beirūtas ostā