Operāciju zālē, foto no arhīva

"Šīs nav paģiras": ārsta pašfoto izraisa sašutumu sociālajos tīklos

130
(atjaunots 17:22 16.08.2019)
Sociālo tīklu lietotāji bijuši šausmās, kad ieraudzīja ārsta-reanimatologa, anesteziologa, Latvijas Ārstu biedrības viceprezidenta un Zemgales Ātrās palīdzības centra vadītāja Roberta Fūrmaņa fotogrāfiju pēc nakts dežūras.

RĪGA, 16. augusts – Sputnik. Pazīstams Latvijas ārsts-reanimatologs un anesteziologs Roberts Fūrmanis "uzspridzināja" sociālos tīklus ar fotogrāfiju, kurā viņš ir iemūžināts pēc trīs dienu dežūras. Savam pašfoto ar ziliem maisiem zem acīm viņš pievienoja nelielu stāstu par Latvijas ārsta ikdienām.

"Labrīt! Šīs nav paģiras. Šī ir ārsta seja pēc nostrādātām trīs diennakts dežūrām pēc kārtas. Šorīt dežūru pabeidzu ar asiņojošu degunu un sāpēm aiz krūšu kaula.
Cienījamā Veselības ministrija ministre Ilze Viņķele, Andris Skride dariet visu iespējamo, lai šī nebūtu mūsu realitāte, jo labāk nepaliks- būs tikai sliktāk. Mums nevajag ārstus, ārsta palīgus, medicīnas māsas un sanitārus, kas mirst 47 gadu vecumā no izdegšanas sindroma, kā arī emocionālas un fiziskas pārslodzes. Paldies, nē – man tas vairāk nav vajadzīgs," uzrakstīja Roberts Fūrmanis Facebook.

Ārsta fotogrāfija un stāsts šokēja Latvijas iedzīvotājus, un publikācija ātri vien izplatījās visos sociālajos tīklos. Publikāciju pārpublicējuši gandrīz astoņi tūkstoši cilvēku, to komentējuši gandrīz tūkstoti reižu. Lielākoties cilvēki pauda pateicību ārstam un novēlēja viņam veselību, taču neiztika arī bez dzēlīgām piezīmēm.

"Piedod tu man, tev toties maksā 2600 euro kā ministram, ir jāpastrādā, tad varēji tik daudz maiņas neņemt, savādāk ar insultu 30 gados aiziesi!" iesaka ārstam kāds Uldis.

"Bet nu nestrādājiet! Man pašai vīrs ir ārsts un kaut kā man izdevies viņu drusku iegrožot sevis kapā dzīšanas misijā! Piedod, Robert Fūrmani, bet tādi ārsti nav vajadzīgi nedz pacientiem, nedz ģimenei (sievai, bērniem). Tu pats sev tāds neesi vajadzīgs! Kamēr jūs nebeigsiet strādāt vairākas diennaktis pēc kārtas nekas nemainīsies – ārstu trūks, algas būs zemas un mediķi brauks prom uz ārzemēm," dalās viedoklī Kristīne Tamuža.

"Sirsnīgs Tev Paldies par to, ko Tu dari! No skolas laikiem esmu apbrīnojis Tavu izvēli! Izturību Tev," novēlē ārstam Martins Kreicbergs.

"Visu cieņu. Šaubos, vai autors speciāli rāva trešo "sutku" ar domu pēc tam publicēties Facebook. Šiem cilvēkiem uzslavas virtuālajā vidē nav vajadzīgas, viņi ir galvas tiesu pārāki par tiem mēsliem augšā, kuri lemj par mediķu atalgojumu. Šis ir izmisuma sauciens," atbalsta Robertu Fūrmani Evita Reriha.

"Šie alkatīguma komentāri nemaz nav vietā. Lielākā daļa ārstu pēc vismaz 6 gadu izglītības strādā daudzas maiņas pēc kārtas un saņem atalgojumu, kas pielīdzināms vai iet pat zem dēļu krāmētāja algas. Te nav runa par cilvēku alkatību, bet par izdzīvošanu un to, ka reāli NAV kas cits strādā! Vairāk tādus cilvēkus, kas reāli palīdz, nevis aiziet prom, dēļ briesmīgas medicīnas sistēmas," iestājas par autoru Artūrs Bušs.

Atgādināsim, ka patlaban Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) kopumā trūkst vairāk nekā 1000 ārstu, medmāsu un citu medicīnas darbinieku, šādi skaitļi tika nosaukti Saeimas Darba no sociālo lietu komisijas sēdē.

NMPD ir atvērtas 587 vakances, jeb 20% no nepieciešamo speciālistu kopskaita. Tostarp 460 – ārstējošais personāls, kā dēļ ātrā palīdzība nevar nokomplektēt 51 brigādi. Turklāt kopumā Latvijas ātrajā palīdzībā ir 190 brigādes.

Taču ārsta-reanimatologa Roberta Fūrmaņa publikācija, iespējams, bija saistīta ne tik daudz ar medicīnas nozares kritisko stāvokli Latvijā, cik ar neseno konfliktu ar veselības ministri Ilzi Viņķeli. Veselības ministrijas vadītāja apsūdzēja reanimatologu dzeršanā un neadekvātā uzvedībā Stradiņa slimnīcas evakuācijas laikā.

Frāze par to, ka "šīs nav paģiras", visticamāk, ir adresējama tieši šim stāstam, kurš, tiesa, palika tikai baumu līmenī un neguva turpinājumu, kaut gan ārsts bija noskaņots visnotaļ kareivīgi un pat pieprasīja Viņķeles atvainošanos.

"Cienījamā Veselības ministrija ministre Ilze Vinkele! Lūdzu pārstāt izplatīt nepatiesus apgalvojumus par manu atrašanos paģirainā stāvoklī P.Stradiņa KUS krīzes laikā. Tas neatbilst patiesībai un ir mana goda un cieņu aizskarošs apgalvojums no Jūsu puses. Pieprasu oficiālu atvainošanos!" uzrakstīja Roberts Fūrmanis Twitter.

130
Pēc temata
Cipule: Latvijā vienkārši trūkst ārstu
Labāk nāve, nekā krievu ārsts: Latvijas deputāts nepiekrīt Ministru Kabineta rīcībai
Ārsti nav ar mieru samazināt rezidentūras termiņu
Veselības ministrija: atvaļinājumu laikā jebkurā slimnīcā var pietrūkt ārstu
Nav laika: ārsti pārsūta datus VID bez pacientu rakstiskās atļaujas
Jānis Jurkāns

Jurkāns paskaidroja, kāpēc Lukašenko ir izdevīgs Latvijai un visiem Rietumiem

10
(atjaunots 07:16 14.08.2020)
Aleksandrs Lukašenko ir izcīnījis uzvaru vēlēšanās, un tā nav Latvijas darīšana, ar kādu balsu skaitu. Rīgai jāvērtē, kā izmantot situāciju savā labā – Lukašenko tai bija pozitīvais varonis, norādīja Latvijas bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Eiropas Padomes šīsdienas sēdē (ārlietu ministru līmenī) Latvija atbalstīs sankciju ieviešanu pret vairākām Baltkrievijas Republikas amatpersonām, informēja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Latvijai - ES dalībvalstij – ir jāseko Briseles principiem un publicētajiem tekstiem, nevis jāskrien pa priekšu lokomotīvei, intervijā Sputnik Latvija norādīja valsts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns, komentējot Rinkēviča paziņojumu.

Jurkāns atzīmēja, ka politiķi, protams, nāks klajā ar nodeldētām frāzēm, aicinot novērst vardarbību, atlaist demonstrantus, tāpat kā protestu laikā ASV, Francijā un citās valstīs. Globalizācijas laikmetā būtu nepareizi pavisam palikt malā, tomēr Latvijai pašreizējā politiskajā stāvoklī jāmeklē sava interese.

"Latvijai jāsaprot, kāda loma mūsu ārpolitikā ir Baltkrievijai. Amerikāņi tur atkal atvēruši vēstniecību, Rinkēvičs janvārī apmeklēja, aicināja Lukašenko uz Rīgu. Kas tad ir mainījies? Lukašenko ir uzvarējis, un nav mūsu darīšana, ar kādu procentu. Mēs tur neko nevaram pierādīt, ir kaut kādi pieņēmumi, tomēr tā nav mūsu darīšana. Mums jāskatās, kā izmantot polisko situāciju mūsu labā. Lukašenko pēdējā laikā Latvijai bija pozitīvais varonis – viņš saglabāja Baltkrievijas valstiskumu. Tas mums der? Der. Tas der visiem Rietumiem," konstatēja Jurkāns.

Pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā, kas aizritēja 9. augustā, turpinās protestētāju sadursmes ar likumsargiem. IeM dati liecina, ka aizturēti vairāk nekā 6000 cilvēki, vairāk nekā 250 nogādāti veselīas aprūpes iestādēs ar dažādas smaguma pakāpes traumām, divi cilvēki gājuši bojā.

Юрканс объяснил, почему Лукашенко как президент выгоден для Латвии и всего Запада
10
Tagi:
Jānis Jurkāns, Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: Lietuva un Polija kurina krāsaino revolūciju Baltkrievijā
Levits aicina atbrīvot Baltkrievijā arestētos protestu dalībniekus
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa

Visiem donoriem Latvijā veiks koronavīrusa antivielu testu

9
(atjaunots 19:21 13.08.2020)
Valsts radusi iespēju papildus obligātajām analīzēm visiem asinsdonoriem taisīt Covid-19 antivielu testus.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Latvijā visiem asinsdonoriem papildus visām obligātajām analīzēm veiks Covid-19 antivielu testu, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā, vēsta tvnet.lv.

Testēšanas rezultāti tiks anonīmi nodoti Slimību profilakses un kontroles centram, lai novērtētu vispārējās tendences un kolektīvo imunitāti.

Donoriem ar pietiekamu antivielu līmeni piedāvās kļūt par rekonvalescentās plazmas donoriem, kura tiek izmantota kā vien no iespējamajiem ārstēšanas veidiem pacientiem ar smagu Covid-19 slimības gaitu. Šī metode jau tiek pielietota atsevišķās valstīs un tiek aktīvi pētīta, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā.

Tāpat centrs aicina nodot plazmu tos, kas ir izslimojuši Covid-19, ne agrāk kā pēc 28 dienām pēc negatīva koronavīrusa testa rezultāta saņemšanas.

Atgādināsim, ka līdz vasaras beigām katrs gribētājs Latvijā var veikt valsts apmaksātu koronavīrusa testu. Pierakstīties var pa tālruni 8303. Ja simptomu nav, uz analīžu nodošanu var ierasties ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu, lietojot sejas masku, kā arī atnākt ar kājām. Ja simptomi ir, sākumā ir jāsazinās ar ģimenes ārstu.

Iepriekš Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā var būt lielāks, nekā oficiālie skaiti, taču tas nepārsniedz 1% iedzīvotāju.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 20,8 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 747 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 13,7 miljoni izveseļojās.

9
Tagi:
donors, asins, koronavīruss
Pēc temata
Koronavīruss mazinājis apetīti: cik Latvijas iedzīvotājiem vajag naudas normālai dzīvei
Nav motivācija maksāt nodokļus: Rīgā zeļ un plaukst nelegālas ballītes
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"
Marija Zaharova

Zaharova: domātās "Krievijas pēdas" nekārtībās Baltkrievijā ved pavisam citā virzienā

0
(atjaunots 09:26 14.08.2020)
Krievija ir ieinteresēta, lai situācija Baltkrievijā būtu stabila, un centieni sameklēt tā saucamās Krievijas pēdas nekārtību organizācijā ir nepamatoti – šīs pēdas ved pavisam citā virzienā, norādīja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Maskava vērīgi seko situācijai Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām valstī un cer, ka stāvoklis normalizēsies pēc iespējas drīzāk, paziņoja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

"Mums sagādā raizes ienākošā informācija par kārtības traucējumiem vairāku Baltkrievijas pilsētu ielās, - teica Zaharova. – No savas puses aicinām visas puses izturēties savaldīgāk un demonstrēt veselo saprātu. Apstiprinām, ka esam ieinteresēti, lai iekšpolitiskā situācija Baltkrievijā būtu stabila."

Diplomāte piebilda, ka Maskava atzīmē bezprecedenta spiedienu pret varasiestādēm Minskā no ārvalstīm. "Vērojami nepārprotami ārējas iejaukšanās mēģinājumi suverēnas valsts lietās ar mērķi sašķelt sabiedrību un destabilizēt situāciju," uzsvēra Zaharova.

Savā brīfingā ĀM oficiālā pārstāve skāra arī Krievijas un Baltkrievijas sadarbības jautājumus protesta akciju laikā aizturēto žurnālistu atbrīvošanas kontekstā. Viņa pauda cerību, ka izmeklēšanas un tiesību aizsardzības iestāžu sadarbība ļaus izprast arī situāciju ar 33 Krievijas pilsoņu aizturēšanu Baltkrievijā.

"Svarīgi atzīmēt, ka centieni sameklēt tā saucamās krievu pēdas nekārtību organizācijā valstī ir nepamatoti," teica Zaharova.

Diplomāte uzsvēra, ka Krievija ir bijusi un joprojām ir uzticams Baltkrievijas sabiedrotais un draugs. "Esam pārliecināti, ka mēģinājumi izraisīt nesaskaņas mūsu starpā ir lemti neveiksmei," viņa piezīmēja noslēgumā.

Захарова: рассчитываем, что обстановка в Беларуси скоро стабилизируется
0
Tagi:
Ārlietu ministrija, Krievija, protesti, Baltkrievija
Pēc temata
Latvija otrā pēc Krievijas: ar ko un par ko veic pārrunas Baltkrievijas ĀM
Latvijas ĀM "izvēlējās" jauno Baltkrievijas prezidentu?
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa