Izgāztuve. Foto no arhīva

Rīgas domē radies apjukums saistībā ar atkritumu izvešanas tarifiem: vai nu 9% vai nu 83%

46
(atjaunots 12:17 16.01.2020)
Rīgas domē apgalvo, ka atkritumu izvešanas tarifi pieaugs mazāk, nekā par 10%, taču daži līgumi ar jauno operatoru – kompāniju "Tīrīga" – liecina, ka izcenojumi pieaug gan par 50%, gan par 80%, apgalvo opozīcija.

RĪGA, 16. augusts – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Atkritumu izvešana no Rīgas, sākot ar 15. septembri, pāries kompānijas "Tīrīga" kontrolē, ar kuru noslēgts līgums uz 20 gadiem. Aizvakar, 14. augustā, pēc Rīgas domes opozīcijas deputātu iniciatīvas tika sasaukta Mājokļu un vides komitejas un Finanšu un administratīvo lietu komitejas apvienotā sēde, kurā tika apspriests tarifu jautājums.

Rīgas iedzīvotājiem, kā arī uzņēmumiem un organizācijām līdz 15. septembrim jānoslēdz jauns līgums par atkritumu izvešanu ar jauno operatoru. Taču pati Rīgas dome vēl nav pieņēmusi nepieciešamo normatīvo aktu paketi, kuri nosaka "Tīrīga" darbu. Par to pirms dažām dienām paziņoja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, norādot, ka pašvaldība sola līdz augusta beigām sagatavot un pieņemt visu nepieciešamo normatīvo bāzi.

Rīgas domes "Vienotības" frakcijas priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis paziņoja, ka noteikumi, kurus nosaka pilsēta, vēl nav uzrakstīti. Tādēļ tas tarifs, kurs iedzīvotājiem šobrīd tiek uzrādīts, var mainīties. Pastāv arī cenas starpība, ja noteikumos tiks paredzēts, ka atkritumi jāizved, piemēram, reizi nedēļā, vai, pieņemsim, reizi mēnesī, pateica viņš.

Otru jautājumu bloku, kuri tika uzdoti pilsētas vadībai, skāra tieši tarifus. "Jā, tarifu kāpums notiks, taču pieaugums nesastādīs vairāk kā 9%," norādīja Vides pārvaldes vadītāja Evija Piņķe. Turklāt viņa pauda nesaprašanu saistībā ar medijos izplatīto informāciju, par to, ka tarifi pieaugs par 40%. "Man tiešām nav skaidrs, no kurienes radusies šāda informācija un kā tas aprēķināts," pateica viņa.

Opozīcijas deputāti prezentēja dokumentus: līgumu, kas ar topošo atkritumu izvešanas operatoru ir jāparaksta vienai no pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēm. Saskaņā ar tajā norādīto izcenojumu, maksa par atkritumu izvešanu no 15. septembra sastādīs 21,03 eiro kubikmetrā esošo 13,45 eiro vietā. Tātad pieaugums sastādīs 56,7%. Bioloģiski sadalāmo atkritumu izvešanas maksa vispār palielināsies par 83,75%. Tiesa, šo informāciju atbildīgie ierēdņi atstāja bez komentāriem.

Savstarpējā sēdē piedalījās Konkurences padomes pārstāvji, viņi vēlreiz atgādināja, ka noslēgto līgumu uzskata par brīvas konkurences noteikumu apspiešanu. Šobrīd ar atkritumu izvešanu Rīgā nodarbojas četri operatori – katrs savā atbildības zonā. Līdz ar "Tīrīga" atnākšanu – paliks tikai viena kompānija.

Līdz 8. augustam Konkurences padome gaidīja Rīgas domes paskaidrojumus, paziņojot, ka var pieprasīt līguma atcelšanu. Padomes pārstāvji saka, ka nav izslēgts, ka šis lēmums tika pieņemts vēl pirms 15. septembra, un tad spēkā stāsies "pārejas noteikumi". Tiesa, domē apgalvo, ka līgums jau ir noslēgts un pārejas procedūru pie jaunā operatora pakalpojumiem jebkurā gadījumā vairs nevar atcelt.

Monopolista ienākšanu tirgū Rīgas domē skaidro ar ievērojamas atkritumu pārstrādes pakalpojumu modernizācijas nepieciešamību. Runa ir ne vien par tehnisko atjaunošanu, bet arī par Eiropas Savienības normu ievērošanu ekoloģijas jomā un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas noteikumiem. Vairāku rādītāju ziņā Rīgas dome atpaliek no ekoloģijas prasību izpildīšanas kopš 2012.-2013. gada. Pirmkārt, runa ir par sašķiroto atkritumu vākšanas platformu izveidi un atkritumu daļas palielināšanu, kuri ir paredzēti otrreizējai pārstrādei. Līdz 2025. gadam pārstrādē jānonāk 50% atkritumu, līdz 2035. gadam – 90%. Tātad tikai 10% atkritumu var tikt aprakti poligonos.

Publiski privātās partnerības shēmu, kuru izvēlējās pašvaldība, šeit uzskata par optimālu šo nosacījumu izpildei. Kompānijas "Clean R" un "Eko Baltija vide" kopā ar pašvaldību kompāniju "Getliņi EKO" izveidoja akciju sabiedrību "Tīrīga". Tātad aptuveni 100 miljonu eiro lielās investīcijas tuvāko gadu laikā tiks piesaistītas gan no pilsētas budžeta, gan no kompāniju privātajiem līdzekļiem. Pēc līguma termiņa beigām – pēc 20 gadiem – pilsēta, saskaņā ar līgumu, saņems infrastruktūru savā lietojumā. Vienošanos, kā tika norādīts sēdē, pārbaudīja un apstiprināja atbildīgās valsts organizācijas, tostarp Finanšu ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un Iepirkumu uzraudzības birojs.

Rīgas domes opozīcijas deputāti neizslēdz, ka monopola statuss, kuru ieguvusi "Tīrīga", varētu tikt saņemts "kāda lielās ieinteresētības dēļ". Vārdus un uzvārdus neviens nenosauca. Taču ir zināms, ka aiz kompānijām "Clean R" un "Eko Baltija vide" stāv cilvēki, kas ir saistīti ar bijušo premjeru Andri Šķēli, kura biznesa intereses skar arī atkritumu pārstrādi.

46
Pēc temata
Latvijā lielveikali plāno par brīvu izdalīt produktus
Vai jaunās atkritumu mašīnas par 7 miljoniem glābs Latviju
Rīgas lidosta iebilst pret izmestām pudelēm ar ūdeni
Latvijas NBS

Elitāra virsnieku skola: Latvijā izdomājuši risinājumu kadru trūkumam armijā

12
(atjaunots 17:43 01.06.2020)
Otrdien valdības sēdē tiks prezentēts vidējās izglītības mācību iestādes izveidošanas projekts, kur tiks gatavoti kareivji "ar labām eksakto priekšmetu zināšanām".

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Nacionālo bruņoto spēku skaits joprojām atpaliek no plānotā: 2019. gadā pamatsastāvu bija paredzēts novest līdz 6581 kareivim, taču faktiski ceturtajā ceturksnī pietrūka 7%, jeb 487 kareivji, raksta avīze "Segodņa". Tātad trūkst viena pilnvērtīga bataljona.

Aizsardzības ministrija radusi izeju – rīt valdības sēdē tiks prezentēts vidējās izglītības mācību iestādes izveidošanas projekts, kur tiks gatavoti kareivji "ar labām eksakto priekšmetu zināšanām", kuri spēs apgūt bruņojumā esošās sistēmas: kāpurķēžu CRVT platformas, M109 haubices, pretgaisa raķetes RBS-70, prettanku SPIKE, radarus. Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskola kļūs arī par bāzisko iestādi, lai iestātos Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, kur, starp citu, kadeti saņem 900 eiro stipendiju pēc nodokļu samaksas.

Celšanās pusseptiņos no rīta

"Bruņoto spēku jaunās virsniecības paaudzes audzināšanai", kurai ir jāizceļas ar "līderību, kritisko domāšanu un argumentācijas iemaņām", ir jāsākas pusaudžu vecumā. Turklāt specializētājā skolā varēs likt uzsvaru uz sportu. Konceptuālajā paziņojumā Ministru kabinetam militārās iestādes vadītājs un vicepremjers Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") konstatēja, ka piecu gadu laikā tiem, kas iestājas Nacionālajās aizsardzības akadēmijā, ir samazinājies fiziskās sagatavotības līmenis: 30% nolika sporta eksāmenu ar vērtējumu "apmierinoši" vai "vāji "; profesionālā militārā dienesta pretendentu vidū tādi vispār bija 64%. Tiek atzīmēts, ka NBS pamatsastāva vidū pastāv profesionālās slimības paaugstinātas slodzes dēļ – cieš apakšstilba un pēdas locītavas, ceļgali, mugura.

Tādēļ diena Kalpaka skolas dienesta viesnīcā sāksies plkst. 6:30 (brīvdienās – plkst. 7:30) ar "vieglu fizisku aktivitāti", un pēc tam nodarbības turpināsies – ar pārtraukumu ēdienreizēm – līdz plkst. 20:00, pēc kā sekos brīvais laiks un plkst. 22:30 būs jāiet gulēt. Audzēkņi ikdienas režīmā nēsās militāro formastērpu, savukārt brīvdienas tiks aizpildītas ar sporta sacensībām un lekcijām.

"Motivētie un patriotiski noskaņotie Latvijas Republikas pilsoņi" mācīsies militārajā skolā no 10. līdz 12. klasei, padziļināti apgūstot tehniskos priekšmetus, angļu valodu, sportu, savukārt papildu gadā būs 960 stundu praktiskās kaujas gatavības kurss. Tā programmā būs aptuveni 30 disciplīnas, tai skaitā komandas psiholoģija, NATO struktūra, topogrāfija un orientēšanās…

Interesanti, ka ierindas mācība aizņem tikai 12 stundas, tikmēr šaušanas mācība – 38, bet militārā vadība – 110.

Kurzemes lāča stūrī

Iestāde būs visnotaļ elitāra: paredzēts uzņemt līdz 50 audzēkņiem gadā, ne vairāk par 25 klasē, tātad aptuveni 200 kadeti kopsummā. Pabeidzot Aizsardzības ministrijas finansēto skolu, absolventi iegūs kvalifikāciju "Jaunākā līmeņa militārais vadītājs". Iestājoties Nacionālajā aizsardzības akadēmijā viņiem tiks ieskaitīts "jaunā cīnītāja kurss". Savukārt armijā viņi uzreiz varēs iegūt kaprāļa uzplečus, uzsākot profesionālo karjeru. Vai arī kļūt par Zemessardzes leitnantu, pabeidzot civilo augstskolu.

Aizsardzības ministrija plāno piesaistīt darbam skolā 2021. gadā 60 profesionālus kareivjus un civilos speciālistus, pēcāk palielinot to skaitu līdz 76. Par dislokācijas vietu kļūs Rudbārži – muiža starp Liepāju un Saldu, kur 1919. gada ziemā pulkveža Kalpaka bataljons gatavojās kaujām "un sākās faktiskā Latvijas atbrīvošana no boļševikiem". Līdz neseniem laikiem šajā vietā atradās pamatskola, tās ēku arī pārveidos militārajā iestādē.

2021. gada budžets sastādīs 2 487 640 eiro, savukārt 2023. gadā – 8 094 240 eiro. Kopumā četru gadu laikā skolai plānots iztērēt 20,5 miljonus eiro. Lai stimulētu pedagogu darbu, noteiks 50% algas pielikumu.

12
Tagi:
skola, NBS
Pēc temata
Deviņi no desmit vietējiem iedzīvotājiem ir pret poligona paplašināšanu Daugavpils novadā
Stabils atalgojums un sociālās garantijas: Latvijas armija aicina bezdarbniekus dienēt
Latvijas NBS cer, ka situācija ar Covid-19 piesaistīs jauniesaucamos
Latvijas NBS uzspridzināja padomju mantojumu
Valentīns Jeremejevs

Jeremejevs: Latvijā nav un nebija nepieciešamības ieviest ārkārtējā stāvokļa režīmu

52
(atjaunots 17:18 01.06.2020)
Ārkārtējās situācijas režīma ieviešana Latvijā ir nepamatota, valdībai nekavējoties tas ir jāatceļ, paziņoja "Tautas varas frontes" līderis Valentīns Jeremejevs.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sestdien policija aizturēja pie Brīvības pieminekļa Rīgā piketā izgājušos "Tautas varas frontes" (TVF) piekritējus, tai skaitā kustības līderi Valentīnu Jeremejevu. Pēc protestētāju sacītā, viņi uzstājās pret "noziegumiem pret demokrātiju un tautu". Par formālu piketētāju aizturēšanas iemeslu kļuva kopš 13. marta Latvijā ieviestā ārkārtējās situācijas režīma pārkāpšana.

Varasiestādes nejēdzīgi pagarināja ārkārtējās situācijas režīmu, paziņoja Sputnik Latvija pats Jeremejevs. Piemēra kārtā viņš minēja Baltkrieviju, kur, pēc viņa teiktā, ekonomiku, veselības aprūpi un izglītību netraumēja ierobežojošie pasākumi.

"Notikumu attīstība parādīja, ka nekādas ārkārtējās situācijas nepieciešamības Latvijā nebija. Valdībai bija jāatceļ ārkārtējās situācijas režīms, taču tā pagarināja to, vadoties pēc saviem politiskajiem mērķiem," uzsvēra Jeremejevs.

Pēc TVF līdera sacītā, viņš ne pirmo reizi paziņo par ārkārtējās situācijas režīma atcelšanas nepieciešamību.

"Jau 1. maijā mani un vēl divus protestētājus arestēja pie Brīvības pieminekļa, atņēma Latvijas karogu. Uzskatu to par politisko pasūtījumu. Mūsu kustība neapmierina esošo varu dēļ tā, ka atņem tai elektorātu. Varas intereses ir tikai savu ietekmes jomu saglabāšanā, nekādi soļi situācijas normalizācijai valstī netiek sperti," sacīja Jeremejevs.

"Es uzstājos par ārkārtējās situācijas režīma atcelšanu, lai valstī tiktu atrisināti parasti cilvēku jautājumi. Tādēļ arī pieņēmu lēmumu iziet pie Brīvības pieminekļa," paskaidroja "Tautas varas frontes" līderis.

Latvijas valdība paziņoja, ka no 13. marta ievieš ārkārtējās situācijas režīmu, lai pretotos koronavīrusa izplatībai. Tika pieņemta virkne ekonomiska un sociāla rakstura ierobežojumu, kā rezultātā vairākas nozares, tai skaitā starptautiskie pasažieru pārvadājumi, tūrisms, sabiedriskā ēdināšana un viesnīcu bizness. Pašlaik ārkārtējās situācijas režīms ir spēkā līdz 9. jūnijam.

Saskaņā ar aktuālākajiem Veselības ministrijas datiem, Latvijā ir atklāti 1066 Covid-19 gadījumi, no kuriem 24 beidzās ar nāvi, bet 745 jau ir izveseļojušies. Kopumā pasaulē ir reģistrēti vairāk nekā 6,2 miljoni inficēto, vairāk nekā 374 tūkstoši cilvēku ir miruši, gandrīz 2,9 miljoni ir izveseļojušies.

Еремеев: в Латвии нет и не было необходимости вводить режим ЧС
52
Tagi:
ārkārtējā situācija, Valentīns Jeremejevs
Pēc temata
Divpadsmit dienas bez ēdiena: Aināra Kadiša cīņa pret sistēmu
Tukši solījumi "tautai": Latvijā nav naudas, nav darba, nav patiesības
Pie Brīvības pieminekļa notika protests pret ārkārtējās situācijas režīmu
Pret tautai naidīgu sistēmu: Latvijas "dzeltenās vestes" dosies pie Ministru kabineta