Izgāztuve. Foto no arhīva

Rīgas domē radies apjukums saistībā ar atkritumu izvešanas tarifiem: vai nu 9% vai nu 83%

46
(atjaunots 12:17 16.01.2020)
Rīgas domē apgalvo, ka atkritumu izvešanas tarifi pieaugs mazāk, nekā par 10%, taču daži līgumi ar jauno operatoru – kompāniju "Tīrīga" – liecina, ka izcenojumi pieaug gan par 50%, gan par 80%, apgalvo opozīcija.

RĪGA, 16. augusts – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Atkritumu izvešana no Rīgas, sākot ar 15. septembri, pāries kompānijas "Tīrīga" kontrolē, ar kuru noslēgts līgums uz 20 gadiem. Aizvakar, 14. augustā, pēc Rīgas domes opozīcijas deputātu iniciatīvas tika sasaukta Mājokļu un vides komitejas un Finanšu un administratīvo lietu komitejas apvienotā sēde, kurā tika apspriests tarifu jautājums.

Rīgas iedzīvotājiem, kā arī uzņēmumiem un organizācijām līdz 15. septembrim jānoslēdz jauns līgums par atkritumu izvešanu ar jauno operatoru. Taču pati Rīgas dome vēl nav pieņēmusi nepieciešamo normatīvo aktu paketi, kuri nosaka "Tīrīga" darbu. Par to pirms dažām dienām paziņoja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, norādot, ka pašvaldība sola līdz augusta beigām sagatavot un pieņemt visu nepieciešamo normatīvo bāzi.

Rīgas domes "Vienotības" frakcijas priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis paziņoja, ka noteikumi, kurus nosaka pilsēta, vēl nav uzrakstīti. Tādēļ tas tarifs, kurs iedzīvotājiem šobrīd tiek uzrādīts, var mainīties. Pastāv arī cenas starpība, ja noteikumos tiks paredzēts, ka atkritumi jāizved, piemēram, reizi nedēļā, vai, pieņemsim, reizi mēnesī, pateica viņš.

Otru jautājumu bloku, kuri tika uzdoti pilsētas vadībai, skāra tieši tarifus. "Jā, tarifu kāpums notiks, taču pieaugums nesastādīs vairāk kā 9%," norādīja Vides pārvaldes vadītāja Evija Piņķe. Turklāt viņa pauda nesaprašanu saistībā ar medijos izplatīto informāciju, par to, ka tarifi pieaugs par 40%. "Man tiešām nav skaidrs, no kurienes radusies šāda informācija un kā tas aprēķināts," pateica viņa.

Opozīcijas deputāti prezentēja dokumentus: līgumu, kas ar topošo atkritumu izvešanas operatoru ir jāparaksta vienai no pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēm. Saskaņā ar tajā norādīto izcenojumu, maksa par atkritumu izvešanu no 15. septembra sastādīs 21,03 eiro kubikmetrā esošo 13,45 eiro vietā. Tātad pieaugums sastādīs 56,7%. Bioloģiski sadalāmo atkritumu izvešanas maksa vispār palielināsies par 83,75%. Tiesa, šo informāciju atbildīgie ierēdņi atstāja bez komentāriem.

Savstarpējā sēdē piedalījās Konkurences padomes pārstāvji, viņi vēlreiz atgādināja, ka noslēgto līgumu uzskata par brīvas konkurences noteikumu apspiešanu. Šobrīd ar atkritumu izvešanu Rīgā nodarbojas četri operatori – katrs savā atbildības zonā. Līdz ar "Tīrīga" atnākšanu – paliks tikai viena kompānija.

Līdz 8. augustam Konkurences padome gaidīja Rīgas domes paskaidrojumus, paziņojot, ka var pieprasīt līguma atcelšanu. Padomes pārstāvji saka, ka nav izslēgts, ka šis lēmums tika pieņemts vēl pirms 15. septembra, un tad spēkā stāsies "pārejas noteikumi". Tiesa, domē apgalvo, ka līgums jau ir noslēgts un pārejas procedūru pie jaunā operatora pakalpojumiem jebkurā gadījumā vairs nevar atcelt.

Monopolista ienākšanu tirgū Rīgas domē skaidro ar ievērojamas atkritumu pārstrādes pakalpojumu modernizācijas nepieciešamību. Runa ir ne vien par tehnisko atjaunošanu, bet arī par Eiropas Savienības normu ievērošanu ekoloģijas jomā un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas noteikumiem. Vairāku rādītāju ziņā Rīgas dome atpaliek no ekoloģijas prasību izpildīšanas kopš 2012.-2013. gada. Pirmkārt, runa ir par sašķiroto atkritumu vākšanas platformu izveidi un atkritumu daļas palielināšanu, kuri ir paredzēti otrreizējai pārstrādei. Līdz 2025. gadam pārstrādē jānonāk 50% atkritumu, līdz 2035. gadam – 90%. Tātad tikai 10% atkritumu var tikt aprakti poligonos.

Publiski privātās partnerības shēmu, kuru izvēlējās pašvaldība, šeit uzskata par optimālu šo nosacījumu izpildei. Kompānijas "Clean R" un "Eko Baltija vide" kopā ar pašvaldību kompāniju "Getliņi EKO" izveidoja akciju sabiedrību "Tīrīga". Tātad aptuveni 100 miljonu eiro lielās investīcijas tuvāko gadu laikā tiks piesaistītas gan no pilsētas budžeta, gan no kompāniju privātajiem līdzekļiem. Pēc līguma termiņa beigām – pēc 20 gadiem – pilsēta, saskaņā ar līgumu, saņems infrastruktūru savā lietojumā. Vienošanos, kā tika norādīts sēdē, pārbaudīja un apstiprināja atbildīgās valsts organizācijas, tostarp Finanšu ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un Iepirkumu uzraudzības birojs.

Rīgas domes opozīcijas deputāti neizslēdz, ka monopola statuss, kuru ieguvusi "Tīrīga", varētu tikt saņemts "kāda lielās ieinteresētības dēļ". Vārdus un uzvārdus neviens nenosauca. Taču ir zināms, ka aiz kompānijām "Clean R" un "Eko Baltija vide" stāv cilvēki, kas ir saistīti ar bijušo premjeru Andri Šķēli, kura biznesa intereses skar arī atkritumu pārstrādi.

46
Pēc temata
Latvijā lielveikali plāno par brīvu izdalīt produktus
Vai jaunās atkritumu mašīnas par 7 miljoniem glābs Latviju
Rīgas lidosta iebilst pret izmestām pudelēm ar ūdeni
Portfelis ar Latvijas budžetu, foto no arhīva

Vai nāksies palikt Latvijā? Ierēdņiem samazinājuši komandējumu izmaksas

6
(atjaunots 16:19 27.09.2020)
Latvijas ministriju ierēdņu komandējumu izmaksas tika pazeminātas par 20%, samazinot tās līdz 2,72 miljoniem eiro.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Atbalstot 2021.gada valsts budžeta ietvaru, Latvijas Ministru kabinets samazināja līdzekļu apjomu valsts pārvaldes darbinieku komandējumu izdevumiem, vēsta Mixnews.lv.

Rezultātā nākamā gada budžetā šie izdevumi ir samazinājušies par 20% - līdz 2,72 miljoniem eiro.

Vismazāk ir paveicies Latvijas Aizsardzības ministrijas ierēdņiem. Viņiem izdevumi ir samazināti par 978 384 eiro. Ārlietu ministrijai nāksies samazināt izdevumus par 401 828 eiro, savukārt Iekšlietu ministrijai – par 269 608 eiro.

Atgādināsim, ka Latvijas premjers Krišjānis Kariņš iepriekš atklāja, ka pateicoties ārkārtējās situācijas režīmam, kuru izraisīja Covid-19 pandēmija, daudzas ministrijas un valsts iestādes sākušas taupīt līdzekļus.

Tostarp ĀM uz atcelto komandējumu rēķina ietaupīja 200 tūkstošus eiro, kas sastāda 10% no centrālā aparāta un vēstniecību darbinieku komandējumiem paredzētajiem līdzekļiem. Arī satiksmes ministrs Tālis Linkaits pastāstīja, ka viņa iestādei izdevies ietaupīt 20 tūkstošus eiro.

Toties jūlijā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) atklāja virkni gadījumu, kad valsts amatpersonas par valsts apmaksātiem dienesta komandējumiem saņēma lojalitātes programmu punktus no aviokompānijām, kurus pēcāk izmantoja savu privāto ceļojumu apmaksai.

Tādējādi aviokompāniju lojalitātes programmu punkti daudziem Latvijas ierēdņiem, kuri regulāri brauc komandējumos uz ārzemēm, kļuva par patīkamu papildinājumu algai.

KNAB toreiz iztika ar mutisku aizrādījumu.

6
Tagi:
Latvija, ierēdņi, budžets
Pēc temata
Juris Pūce: mums jānotur ierēdņu pirktspēja
Latvijas ĀM ārkārtējās situācijas apstākļos ietaupījusi lielu naudu uz komandējumu rēķina
"Mēs nesēžam ierakumos": ierēdņiem nedos piesegt korupciju ar ārkārtējās situācijas režīmu
Kur ir taisnīgums? Ļ.Švecova sašutusi par ministra nevēlēšanos samazināt ierēdņu skaitu
Kapu krusts, foto no arhīva

No Latvijas aizbrauca, kapavietu nekopj: pamesto kapavietu problēma Rīgas kapos

23
(atjaunots 16:03 27.09.2020)
Ja kaps Rīgas kapos izskatās nesakopts un pamests, vieta tiks atdota citiem īpašniekiem jaunam apbedījumam.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Rīgas Kapsētu pārvaldes priekšnieks Igors Svincickis pastāstīja radio Baltkom intervijā par to, kā nepazaudēt vietu kapos.

Pēc Svincincka sacītā, Rīgas domē pastāv speciāla komisija. Tā vērtē kapavietu stāvokli. Ja apbedījuma vieta izskatās pamesta un nesakopta, šī vieta īpašniekiem var tikt atņemta.

Kapavietas pamestība paredz, ka apglabātajam, iespējams, nav palicis radinieku, kuri var apkopt kapavietu, vai arī visi, kam bija sakars ar mūžībā aizgājušo, ir aizbraukuši uz ārzemēm, paskaidroja Rīgas Kapsētu pārvaldes priekšnieks.

Komisija katru gadu sastāda šādu vietu sarakstu un publicē informāciju par tām. Ja saimnieki nesniedz ziņas par sevi, tad vieta var tikt nodota jauniem īpašniekiem.

Turklāt tikai mirušā radiem ir tiesības noslēgt līgumu ar Rīgas Kapsētu pārvaldi. Savukārt kapavietu drīkst uzturēt kārtībā jebkurš cilvēks.

Sakoptas vietas atņemšanai pārvaldei nav nekāda pamatojuma.

Latvijā norisinās kapsētu digitalizācijas process. Tas nozīmē, ka dati par apbedījuma vietām visā valsts teritorijā – mirušo attēli, dzīves gadi – tiek pārvesti elektroniskā formātā un publicēti portālā Cemety.lv.

Atgādināsim, ka 2019. gadā Rīgas Kapsētu pārvaldes priekšnieka v.i. Gints Zēla paziņoja, ka, ja Rīga turpinās piešķirt saviem iedzīvotājiem bezmaksas apbedījuma vietas, tad pēc kāda laika kapi būs pilnībā pārpildīti.

Zēla uzsvēra, ka tieši apbedījuma vietas cena kapos varētu motivēt cilvēkus izmantot jau esošās kapavietas, kur ir apbedīti viņu radinieki.

23
Tagi:
emigrācija, Latvija, kapsēta
Pēc temata
Klusā vieta: Madonas novada iedzīvotājs pie kapsētas audzējis marihuānu
Kapsētas ir pārpildītas, Latvijā kļūst populārāka kremācija
Kaps dārgāks nekā bēres: Valsts kontrole īstenojusi kapsētu revīziju
Rūjienas kapsētā nelaiķiem atgādina par parādiem
Alkohola pārdošana, foto no arhīva

Dānijā plāno aizliegt alkohola tirdzniecību pēc plkst. 20:00

0
(atjaunots 16:29 27.09.2020)
Pēc Kopenhāgenas varasiestāžu domām, šis pasākums, ja ne izslēgs vēlās ballītes pie dabas, tad vismaz padarīs tās mazāk trokšņainas.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Kopenhāgenas mērija varētu ieviest alkohola tirdzniecības ierobežojumus, lai nakts stundās padarītu pilsētas parkus un citas pilsētas zaļās zonas mierīgākas, vēsta RIA Novosti.

Врач-нарколог, суггестолог, магистр социальной психологии Борис Фальков
© Photo из личного архива Бориса Фалькова

Kopš augusta Dānijas galvaspilsētā ir spēkā nakts ballīšu aizliegums parkos, kuras bieži vien rīko tūristi. Tas tika izdarīts pēc vietējo iedzīvotāju lūgumiem, kur sūdzējās par troksni. Dabas aizsardzības organizācijas atzīmēja, ka šādu ballīšu dēļ cita dzīvnieki un pēc tām paliek atkritumi.

Neraugoties uz aizliegumu, ballīšu skaits īpaši nesamazinājās – policisti nespēj pastāvīgi patrulēt visas pilsētas zaļās zonas, kuru ir visnotaļ daudz.

Tagad mērija grasās atrisināt problēmu radikālākā veidā – aizliedzot alkohola tirdzniecību vismaz parku un dārzu tuvumā no plkst. 20:00 līdz 6:00. Pēc pilsētas varasiestāžu domām, šis pasākums, ja ne izslēgs vēlās ballītes pie dabas, tad vismaz padarīs tās mazāk trokšņainas. Vienlaikus varasiestādes varētu pacelt naudas sodus par skaļu mūzikas atskaņošanu pēc plkst. 23:00.

Galīgais lēmums tika pieņemts septembra beigās.

0
Tagi:
tirdzniecība, alkohols, Dānija
Pēc temata
Karalieni glābs alkohols. Kā pelna Elizabete II
Vispārējs alkoholisms atcelts: alkohola pārdošana ārkārtējās situācijas laikā ir kritusies
Igaunijā var aizliegt pirkt alkoholu personām līdz 21 gada vecumam
Dodas cīņā kunga prātā. Kā alkohols noved postā amerikāņu karavīrus