LKS akcija krievu skolu atbalstam Rīgā, foto no arhīva

KF pastāvīgā pārstāvniecība EDSO nosodīja krievu skolu likvidāciju Latvijā

41
KF pastāvīgā pārstāvniecība EDSO nosodīja Latvijas nacionālo mazākumtautību skolu pārejas plānu uz mācībām latviešu valodā un paziņoja, ka šāda reforma ir pretrunā ar valsts starptautiskajām saistībām.

RĪGA, 16. augusts – Sputnik. Latvijas varasiestāžu virzīšanās uz mazākumtautību valodu izspiešanu no visām valsts dzīves jomām sagrauj etnisko minoritāšu identitāti un ir pretrunā ar Rīgas starptautiskajām saistībām, paziņoja KF pastāvīgajā pārstāvniecībā EDSO, komentējot 13. pieņemto Izglītības likumu.

"Trīspadsmitajā augustā Latvijas valdība pieņēma likumu, saskaņā ar kuru daudzvalodīgā izglītības sistēma pāries uz mācībām latviešu valodā. Valodas spiediena politika uz nacionālajām minoritātēm nodara kaitējumu viņu identitātei un ir pretrunā ar Rīgas starptautiskajām saistībām," teikts pastāvīgās pārstāvniecības paziņojumā Twitter lapā.

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, ka 13. augusta sēdē Ministru Kabinets apstiprināja izmaiņas noteikumos Nr.281, kuri nosaka valsts vispārējās izglītības standartus, mācību priekšmetu standartus un izglītības programmu paraugus. Šie grozījumi tika iesniegti Izglītības likuma realizācijas ietvaros, kas paredz pilnu vidusskolu izglītības pāreju uz mācībām latviešu valodā.

Iepriekš Ministru Kabineta noteikumos Nr.281 pastāvēja norma par iespēju īstenot bilingvālās izglītības programmas nacionālo mazākumtautību skolās. Tagad šīs normas tika izsvītrotas.

Pats dokuments stāsies spēkā 2019. gada 1 septembrī, savukārt bilingvālo izglītības programmu likvidācija noritēs pakāpeniski: 10. un 11. klasēs tās īstenos līdz 2020. gada 31. augustam, savukārt 12. klasēs – līdz 2021. gada 31. augustam.

Pēc tam mācību process tiks īstenots latviešu valodā, taču skolas varēs iekļaut savās programmās atsevišķus priekšmetus, kas saistīti ar nacionālo mazākumtautību dzimto valodu un viņu nacionālo identitāti.

Plašāk par izmaiņām pastāstīs valdības preses konferencē 21. augustā.

Noteikumu jaunā redakcija paredz arī citas izmaiņas. Piemēram, tālmācība tiks izcelta kā atsevišķa izglītības iegūšanas forma.

Plāni likvidēt nacionālo mazākumtautību izglītības programmas izraisīja negatīvu reakciju gan pašiem to pārstāvjiem un tiesībsargiem, gan izglītības nozares ekspertiem, kuri uzsver, ka izmaiņas negatīvi ietekmēs skolēnus-nelatviešus.

Krievu skolu aizsardzības štābs un Latvijas Krievu savienība vairākkārt rīkojuši vairāku tūkstošu dalībnieku protesta mītiņus pret reformu. Pēdējā masveida akcija notika 2019. gada 1. maijā.

Neskatoties uz protestiem un tiesībsargu argumentiem, Latvijas Satversmes tiesa atzina valsts vidējās izglītības bilingvālās sistēmas likvidācijas likumību. Taču tiesa nosprieda, ka attiecībā uz privātskolām tiks veikta atsevišķa lietas skatīšana.

Tiesībsargi piesaista starptautisku organizāciju uzmanību nacionālo minoritāšu tiesību ievērošanas problēmai Latvijā izglītības nozarē. Piemēram, EDSO sekos līdzi jaunā Izglītības likuma ietekmei uz Latvijas krievvalodīgajiem iedzīvotājiem. Taču EDSO, ANO un citas starptautiskas instances var sniegt Latvijai tikai rekomendācijas, kuras Latvijas varasiestādes veiksmīgi ignorē.

41
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
Pēc temata
Cilēvičs: prezidents ierosina ierobežot valodu daudzveidību sabiedrībā
Latvieši būs zaudētājos: bizness vēlas krievu valodas atgriešanos skolās
Prestižs diploms vai vienvirziena biļete: kāpēc Latvijas jaunieši dodas studēt uz Krieviju
Favorska: latviešu bērniem piešķīra privilēģijas izglītībā

Maigi pievilka skrūves: Latvijā saīsināja restorānu darba laiku

5
(atjaunots 08:20 11.07.2020)
No šodienas valdība ievieš jaunus ierobežojumus sakarā ar Covid-19 saslimšanas gadījumu skaita pieaugumu.

RĪGA, 11. jūlijs – Sputnik. Ar mērķi ierobežot Covid-19 izplatību un novērst jaunus saslimšanas uzliesmojumus Ministru kabinets pieņēma lēmumu saīsināt sabiedriskās ēdināšanas iestāžu darba laiku, tiek ziņots Ministru kabineta mājaslapā.

Veselības ministrijas izstrādātais noteikumu projekts, kuru valdība izskatīja vakar ārkārtas sēdē, paredz grozījumus likumā par epidemioloģiskās drošības pasākumiem infekcijas Covid-19 izplatības ierobežošanai.

​Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem ir jāizvieto informācija par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, kuri vienlaikus drīkst atrasties iestādē, apmeklētājiem redzamā vietā (pie ieejas un pie kases).

Tāpat līdz 1. septembrim plānots pagarināt ierobežojumus cilvēku skaitam, kuri drīkst vienlaikus atrasties sabiedriskās ēdināšanas iestādēs. Pie viena galdiņa iestādē varēs sēdēt ne vairāk par četriem cilvēkiem, ja viņi nav vienas mājsaimniecības locekļi, savukārt terasē – ne vairāk par 8 cilvēkiem.

Kultūras, sporta, izklaides iestāžu, tai skaitā diskotēku, sabiedriskās ēdināšanas iestāžu un baznīcu darba laiks nedrīkst sākties agrāk par plkst. 6:00 un beigties vēlāk par plkst. 0:00, kinoseansi ārpustelpās var turpināties līdz plkst. 2:00.

Ministru kabinets var atgriezties pie šīs tēmas jau otrdien, 14. jūlijā, kad notiks kārtējā valdības sēde.

Veselības ministre Ilze Viņķele paziņoja, ka valdība operatīvi reaģēja uz Covid-19 saslimstības pieaugumu.

"No rīta mēs izteicām savus piedāvājumus, savukārt plkst. 12:00 jau pieņēmām visus lēmumus. Šobrīd mēs atgriežamies pie ierobežojumiem sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos. Mūsu rādītāji bija zemāki par vienu, taču šī nedēļa pacēla kumulatīvos rādītājus virs diviem. Tas viss vēl ir vairākas reizes zem augstākā pieļaujamā punkta, taču mēs nevēlamies pieaugumu. Skaidrs, ka visiespējamākās izplatības vietas ir bāri, restorāni un klubi. Šis ir visnotaļ maigs "skrūvju pievilkšanas" pasākums. Mēs ceram, ka tas varētu apstādināt inficēšanās izplatīšanos. Ir jāsaprot, ka tam ir jābūt kopējam darbam. Tie, kas atgriežas no "sarkanajām" un "oranžajām" valstīm, ir jāievēro pašizolācija, nevis jāapmeklē restorāni un kafejnīcas," sacīja Viņķele.

Ministre atzīmēja, ka Latvija radušos situāciju nevar saukt par biedējošu vai sliktu, taču drošības pasākumi jāpieņem savlaicīgi.

5
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
PVO ieinteresējusies par Krievijas vakcīnu pret Covid-19
Palielināts izmeklējumu skaits: valstī krasi pieaudzis Covid-19 gadījumu skaits
Ieveda un kontaktēja: Latvijā 11 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi
Izsekot var tikai atbraukušos no Krievijas un Baltkrievijas: kā Latvijā kontrolē Covid-19
Vēja radītājs

Gaidām vētru: sinoptiķi par brīvdienu laikapstākļiem Latvijā

6
(atjaunots 08:12 11.07.2020)
Tuvākajās dienās laikapstākļi Latvijā īpaši nemainīsies – mūs gaida lietus un mainīgs mākoņu daudzums, taču nākamnedēļ ir iespējams nedaudz siltāks laiks.

RĪGA, 11. jūlijs – Sputnik. Vasaras karstumu tuvākajās dienās nav vērts gaidīt – laikapstākļus Latvijā atkal noteiks aktīvs ciklons, tādēļ saglabāsies mainīgs mākoņu daudzums, dažviet līs, savukārt temperatūra svārstīsies +16…+24 grādu robežās.

Aizritējušajā naktī no dienvidrietumiem Latviju šķērsoja plaša nokrišņu zona – daudzviet lija, vietām bija spēcīgas lietusgāzes. Ciklona ietekme pastiprinās dienvidrietumu, rietumu vēju brāzmās līdz 17-19 metriem sekundē, piekrastē – līdz 20 metriem sekundē. Maksimālā gaisa temperatūra dienā – +17…+22 grādi.

​Kurzemes un Vidzemes ziemeļu piekrastē gaidāmas vēja brāzmas līdz 25 metriem sekundē – tik spēcīgs vējš spēj lauzt kokus. Vislielākie postījumi gaidāmi Vidzemes ziemeļrietumu novados.

Svētdien ciklona ietekme mazināsies, vējš norims, taču vietām atkal ir gaidāms lietus. Nākamās nedēļas sākumā saglabāsies mākoņains laiks, atsevišķos rajonos gaidāmi nokrišņi. Pūtīs mierīgs vējš, savukārt termometra stabiņš nepacelsies augstāk par +16…+21 grādu.

Labā ziņa ir tāda, ka nedēļas vidū tomēr ir iespējams nedaudz siltāks laiks – līdz +24 grādiem. Taču nedēļas otrajā pusē pieaugs plašu nokrišņu varbūtība.

Saskaņā ar sinoptiķu prognozēm, tuvāko divu nedēļu laikā vasaras karstumu Latvijā gaidīt nav vērts.

6