Zīme Velosipēdu ceļa beigas

"Nacionāla rakstura konflikts": Rīgā velosipēdists līdz nāvei piekāva pāridarītāju ar ķēdi

59
(atjaunots 11:19 10.08.2019)
Parasts ielu konflikts, krievu huligānu pūļa uzbrukums, piekaušana vai pašaizsardzība – kādas versijas tik neskan sakarā ar nelaimes gadījumu ar letālu iznākumu Ziepniekkalnā.

RĪGA, 10. augusts – Sputnik. Visneticamākās versijas turpina izplatīties sakarā ar traģisko nelaimes gadījumu Ziepniekkalnā, kura laikā jaunietis guva nāvējošas traumas ar velosipēda ķēdi un mira. Kāds runā par uzbrukumu un pašaizsardzību, bet kāds par "krievu mafiju".

Aizritējušajā pirmdienā, 5. augustā, pie kāda no lielveikaliem, kurš atrodas Rīgas Ziepniekkalna mikrorajonā, notika asiņaina drāma – konflikta laikā viens no vīriešiem nodarīja smagu galvas traumu savam pāridarītājam, kas noveda pie cietušā nāves.

Neraugoties uz visiem policijas apgalvojumiem, ka Ziepniekkalnā notikušā nelaimes gadījuma aina ir daudzmaz skaidra, pilsētā izplatās visneticamākās baumas. Eļļu ugunij pielēja klāt raidījuma "Degpunktā" reportāža, kurā asiņainās drāmas aculiecinieki pastāstīja žurnālistiem, ka uzbrucēji bija "divi krievu tautības cilvēki", savukārt par kautiņa iemeslu kļuva "nacionāla rakstura konflikts".

Taču policijas darbinieki apgalvo, ka kautiņa kā tāda nebija un runa var būt par pašaizsardzības robežu pārsniegšanu.

Saskaņā ar policijas informāciju konflikts starp vīrieti ar velosipēdu un trīs cilvēku kompāniju sākās pēc lūguma iedot cigareti. Strīda laikā velosipēdists paķēra velosipēda slēdzeni ķēdes veidā un iesita tam, kurš palūdza cigareti. Notikuma vietā ieradušies policijas darbinieki aizturēja visus konflikta dalībniekus un nogādāja viņus iecirknī, kur noskaidroja visus notikušā apstākļus.

Tikmēr cietušais vīrietis tika nogādāts slimnīcā kritiskā stāvoklī, kur tika pieslēgts pie mākslīgās elpošanas aparāta. Taču galvas trauma izrādījās nāvējoša, un cietušais mira, precizē policijas darbinieki.

Taču raidījumā "Degpunktā" tika sacīts, ka trijnieks uzbruka velosipēdistam ar dūrēm, kā arī nežēlīgi sita viņam ar kājām, un ka viss notikušais no viņa puses bijusi tikai un vienīgi pašaizsardzība.

Policijas darbinieki vērš uzmanību uz to, ka izmeklēšanas gaitā iegūtā informācija liecina par citādāku ainu. Piemēram nav izdevies iegūt ziņas, ka velosipēdistam būtu nodarīti miesas bojājumi. Izmeklēšanas laikā uz viņa ķermeņa netika atrasti nedz nobrāzumi, nedz sitienu pēdas. Pēc citu aculiecinieku un konflikta dalībnieku sacītā arī iznāk, ka nekādas fiziskas ietekmēšanas pret velosipēda saimnieku nav bijis. Tāpat kārtības sargi atgādina par to, ka jebkurā gadījumā pašaizsardzībai ir pieļaujamības robežas.

"Krievu mafija" un pašaizsardzība

Sociālajos tīklos turpinās asa tēmas apspriešana. Daudzi ir nesaprašanā par faktu, ka velosipēdists tika aizturēts un viņam draud kriminālvajāšana – viņš taču tikai aizstāvējies no uzbrukuma. Citi aktīvi apspriež tēmu, ka konfliktā pastāv "nacionāla pazīme" – agresīvie krievu zagļi piekāva latvieti.

"Vēlētos vairāk uzzināt par šo notikumu. Kas uzbruka, kam, ko nozīmē "nacionāls raksturs". Trīs cilvēki ir uzklupuši vienam, kāpēc aizdomās turamais ir šis viens. Kas ir policisti? Izklausās pēc naida nozieguma. Ir jāzin vairāk," piemet malku ugunskurā Rita Eva Našeniece.

Un pateicīgie komentētāji uzreiz izdara "pareizos" secinājumus – policija ir aizdomīgi barga pret latvieti, kurš vienkārši "aizstāvējās" no agresīvo krievu uzbrukuma.

Citi lietotāji vienkārši ir neapmierināti ar to, ka velosipēdistam, kurš atvairīja trīs huligānu uzbrukumu, var draudēt kaut kāds sods.

"Latvija patiesi ir lieliska valsts, kur, paniski vienam aizstāvoties no trim, beigās vēl draud cietums. Bravo, Valsts policija, Tieslietas, vienkārši pretīgi," sūdzas vēl viens "tiesībnieks" vārdā Armands.

 

"Tiesa gan vēl nav bijusi, savukārt kriminālprocesa ierosināšana šādos gadījumos laikam ir pilnīgi normāla darbība (ja cilvēks guļ reanimācijā, tad apstākļus noskaidrot vajag) (tobrīd uz slimnīcu aizvestais vīrietis vēl bija dzīvs – red. piez.). Protams, daudz vienkāršāk būtu bijis ļaut sevi nosist. Nebūtu tagad šitāda ķēpa," sarkastiski precizē Dzintars Hmeļevskis.

Tikmēr policija ziņo, ka aizturētais aizdomās par smagu miesas bojājumu nodarīšanu vīrietis, 42 gadus vecais velosipēdists, jau ir nožēlojis notikušo, atzinis savu vainu un sadarbojas ar izmeklēšanu. Viņš ne reizi nav saukts pie kriminālatbildības, tādēļ attiecībā pret viņu piemērots ierobežojošs pasākums, kas nav saistīts ar arestu. Viņš ir palaists brīvībā ar policijas uzraudzību

Policijas aptaujātie aculiecinieki pastāstīja, ka neviens no trim vīriešiem nav sitis aizdomās turamajam. Pats aizturētais arī atzinās, ka konflikta laikā viņam netika sists, norādīja policijā.

59
Pēc temata
Dod ceļu gājējam: jauni sodi velosipēdistiem Latvijā
Stūra māja Rīgā Brīvības un Stabu ielā

Tikai Latvijas "okupāciju" neaiztieciet: VDK bijušo ēku Rīgā pārdos izsolē

4
(atjaunots 09:10 07.08.2020)
VDK bijusī ēka Rīgā, jeb Stūra māja, nav ieinteresējusi īrniekus, un tagad to pārdos izsolē. Tomēr ir viens noteikums.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Aizvadītā gada augustā tika ziņots, ka VDK bijusī ēka Rīgā tiek izsolīta ar mērķi iznomāt to uz 30 gadiem.

Zināms, ka ēkas pagrabā atrodas Okupācijas muzeja ekspozīcija, un valsts aģentūra "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) pauda cerību, ka nomnieks ar cieņu izturēsies pret vēsturi un neatbrīvosies no izstādes, kas aizņem gandrīz 700 kvadrātmetrus.

Rezultātā noskaidrojās, ka iespējamie nomnieki Latvijā tik ļoti ciena vēsturi, ka vienkārši neplāno iznomāt uz 30 gadiem ēku ar tik bagātu vēsturisko mantojumu. Ideja izīrēt Stūra māju izgāzās.

Īrnieki saskatīja Tetera nama potenciālu viesnīcu biznesā vai kā kopmītni, bet nomas termiņš – 30 gadi – viņiem šķita nepietiekams, lai ēkas uzturēšana atmaksātos.

Tagad VNĪ mēģina pārdod bijušo VDK ēku. Tomēr izstādi par PSRS VDK vēsturi tajā pieprasa saglabāt, vēsta Rus.lsm.lv.

VNĪ pārstāve Anete Feldmane konstatēja, ka ilgtermiņa noma privāro sektoru nav ieinteresējusi, un aģentūra pieņēmusi lēmumu ēku pārdot.

Izsole sākas 13. augustā elektronisko izsoļu platformā un ilgs līdz 14. septembrim. Pārdošanas sākumcena – 4,25 miljoni eiro. tā atbilst ekspertu grupas SIA "VGP" vērtējumam.

Stūra ēka Brīvības ielā 61 tika uzbūvēta 1912. gadā pēc arhitekta Aleksandra Vanaga projekta. Tā bija iecerēta kā īres nams ar veikaliem. Dažādos laika periodus namā strādāja organizācija – no Valsts statistikas pārvaldes līdz Latvijas biedrībai pret alkoholu. 1940.-1991.gg. ēkā strādāja LPSR VDK, 1991.-2008.gg. – Latvijas Valsts policija. Pēc tam ēka nav izmantota.

4
Tagi:
Rīga, Latvija
Pēc temata
Ārzemnieki izpirka, bet tagad tiek vaļā: Ogres novadā par 1 eiro pārdod muižu
IQ līmeni var noteikt pēc paziņojumiem: Ušakovs izsmēja Latvijas kultūras ministru
Latvijas dzelzceļš turpina izpārdot īpašumus: tiks izsolītas 13 lokomotīves
Pakistānas kebabs Rīgā

Arodbiedrība: Latvijas augstskolas ir pazīstamas tramplīns Indijas studentiem uz ES

17
(atjaunots 13:47 06.08.2020)
Ārzemnieki var izmantot studijas Latvijā, lai sameklētu darbu vai legāli aizbrauktu no savas valsts, un tas ir jāizbeidz, paziņoja Inga Vanaga.

RĪGA, 6. augusts - Sputnik. Nepieciešami ierobežojumi, lai ārvalstu studenti neizmantotu studijas Latvijas augstskolā kā iespēju sameklēt pastāvīgu darbu vai legāli mainīt mītnes valsti, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga paziņoja radio Baltkom ēterā.

Viņa norādīja, ka Latvijai šajā jomā nav jāizgudro nekas jauns, atliek pievērsties citu valstu pieredzei.

"Jāizslēdz situācijas, ko mēs šodien konstatējam. Jāatbrīvojas no sliktās slavas par to, ka mūsu universitātes var izmanto kā iespēju atrast darbu vai nokļūt citā valstī, - konstatēja Vanaga. - Es domāju, to visu var kontrolēt un regulēt neieviešot pārlieku stingras normas. Mēs varam ņemt vērā citu valstu pieredzi, kurās mācās ārvalstu studenti, arī no Latvijas. Studentiem tur ir iespēja strādāt, tomēr ir arī vairāki noteikumi, tas vairs nav tik brīvi, kā pie mums."

Viņa uzsvēra, ka uzskata par svarīgu dāvāt iespēju studentiem strādāt, lai teorētiskās zināšanas varētu izmantot praksē, tomēr saprāta robežās.

"Studentiem jādod iespēja strādāt. Ļoti labi, ja var apvienot mācības un darbu un jau praksē skatīties, kā strādā teorija. Tomēr arī minētās problēmas ir jārisina," viņa atzīmēja.

Vēlme strādāt, nevis studēt Latvijā ir iemesls, kāpēc daudzi studenti neapmeklē lekcijas. Saņemot informāciju par to, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei ir tiesības anulēt studenta vīzu. Pērn tika anulēti aptuveni 40% izsniegto vīzu.

Iepriekš vēstīts, ka fiksēts "viltoto" studentu skaita pieaugums: trešo valstu pilsoņi saņem atbilstošas vīzas, lai "maskētos", bet patiesībā meklē darbu, tāpēc Latvijas vēstniecības citās valstīs pieņem stingrākus studentu atlases kritērijus, bet augstskolas stingri kontrolēs ārvalstu studentu sekmes un apmeklējumus. Īpaši liels ir šo studentu skaits no Indijas.

17
Tagi:
studenti, augstākā izglītība, Latvija
Pēc temata
Lielbritānijā sastādīts cittautiešu skaita reitings
Apgrābsta sievietes, staigā utaini: Latvijas studentus šokē kopmītņu kaimiņi no Indijas
Latvijas studentu skaits samazinās, viņus aizvieto indieši un uzbeki
"Darbu Rīgā zaudējuši, vecāki naudu nesūta": ārvalstu studenti ir izmisumā