Bijušais Latvijas prezidents Raimonds Vējonis

Parunā krieviski, un uzreiz kļūst labāk: Vējonis sniedza padomu jaunajai varai

122
(atjaunots 08:52 09.08.2019)
Bijušais Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, kolīdz pametis amatu, uzreiz saprata, kur slēpjas problēma krievvalodīgo integrācijā.

RĪGA, 9. augusts – Sputnik. Latvijas varasiestādes pēdējo gadu laikā ir izdarījušas daudz, lai izraisītu krievvalodīgo neapmierinātību ar integrācijas politiku, radās vesela "apvainošanās sistēma", atzina bijušais valsts prezidents Raimonds Vējonis. Pēc viņa domām, lai samazinātu spriedzi starp abām sabiedrības daļām un stimulētu nepilsoņus iziet naturalizācijas procesu, politiķiem vismaz ir jāpārstāj parazitēt uz šīs tēmas cīņā par elektorātu.

"Brīdī, kad mēs atmetīsim šo jautājumu (krievvalodīgo integrāciju Latvijas sabiedrībā – red.) kā tīri politisku un pārstāsim izmantot to priekšvēlēšanu kampaņās, situācija uzlabosies. Ja tu šeit dzīvo pastāvīgi, strādā un tā tālāk – visiem nosacījumiem ir jābūt vienādiem, nedrīkst iedalīt (sabiedrību divās daļās – red.). Ja mēs šo situāciju speciāli politiski kūdām, tas veido apvainošanās sistēmu," pateica Vējonis Latvijas Radio 4 raidījumā.

Bijušais prezidents pauda pārliecību, ka Saeima galu galā atbalstīs viņa iniciatīvu par automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņu bērniem, kuri piedzimuši Latvijā.

"Manis izteiktais piedāvājums – protams, tas ir ļoti mazs solis, bet es domāju, ka parlaments būs gatavs un pieņems šo lēmumu, lai mēs vismaz nākotnē apturētu jaunu nepilsoņu parādīšanās procesu. Taču ir jādomā tālāk, kā stimulēt procesu, lai ieinteresētu nepilsoņus iegūt pilsonību," pateica Vējonis.

Kad žurnālisti pavaicāja Vējonis, ko viņš pats ir izdarījis šajā nozīmē, būdams četrus gadus prezidenta postenī, bijušais Latvijas vadītājs atbildēja šādi:

"Es tādēļ, piemēram, arī eju bez problēmām uz šo raidījumu un runāju krievu valodā. Jo tas (nepilsoņu stimulēšana iziet naturalizācijas procesu – red.) ir atkarīgs arī no pašu politiķu attieksmes. Ja tu uzstādi jautājumu šādi: absolūti visiem ir jāzina latviešu valoda, tādēļ es runāšu tikai latviski – jā, tas tā arī ir, protams, katram cilvēkam, kurš pastāvīgi dzīvo Latvijā, ir jāzina valoda – bet ir jautājumi, kurus iedzīvotājiem ir vieglāk izskaidrot viņu dzimtajā valodā. Man liekas normāli, ka daži politiķi to dara, tas ir pareizs solis. Jo, ja mēs to nedarīsim, distance tikai un vienīgi pieaugs," pateica Vējonis.

Nepilsoņi ir pastāvīgie Latvijas iedzīvotāji, kuri ieradušies republikā padomju laikos. Viņiem ir virkne tiesību ierobežojumu, tostarp viņi nedrīkst piedalīties vēlēšanās. Šobrīd nepilsoņi ir 214 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju (11% valsts iedzīvotāju), ik gadu šo statusu iegūt vairāki desmiti bērnu.

Prezidents Raimonds Vējonis 22. martā iesniedza Saeimā likumprojektu "Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem". Tas paredz, ka no 2020. gada 1. janvāra jaundzimušie nepilsoņu bērni automātiski tiks atzīti par Latvijas pilsoņiem, izņemot gadījumus, kad bērna vecāki izvēlēsies viņam citas valsts pilsonību.

Latvijas Saeima maijā pirmajā lasījumā atbalstīja bijušā prezidenta Raimonda Vējoņa iniciatīvu par automātisku pilsonības piešķiršanu bērniem. Iniciatīvu atbalstīja 62 deputāti, pret nobalsoja 26 tautas ievēlētie deputāti. Likumprojekta piekritēju vidū ir "Saskaņa", "Jaunā Vienotība", Zaļo un zemnieku savienība, "Attīstībai/Par!" un vairums KPV LV deputātu. Pret izteicās Nacionālais bloks un "jaunie konservatori".

Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, 2014. gadā nepilsoņa statusu saņēmuši 74 jaundzimušie, 2015. gadā – 77, 2016. gadā – 47, 2017. gadā – 51, 2018. gadā – 33 bērni.

122
Pēc temata
Latvijā nav gāzes un naftas, taču ir nepilsoņi: Vaikule stāsta savu viedokli par problēmu
Levits pastāstīja, kad nepilsoņi varēs piedalīties Latvijas politikā
Saeimas komisija atbalstījusi grozījumus par pilsonību nepilsoņu bērniem
Golubeva: reģistrēt bērnus kā nepilsoņus ir amorāli
Attaisnot nepilsoņu institūtu un slavināt bendes: Simindejs par Latvijas "ciešanām"
Meitene ar klēpjdatoru, foto no arhīva

Vai iedzīvotāji bieži saskaras ar nepatiesām ziņām internetā

3
(atjaunots 00:58 08.07.2020)
Pandēmijas laikā īpaši aktuāla kļuvusi nepatiesas informācijas izplatība internetā. Pēdējā laikā ar nepatiesām ziņām tīmeklī nav saskārusies tikai neliela daļa Latvijas iedzīvotāju.

RĪGA, 8. jūlijs — Sputnik. Aizvadītajā nedēļā Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītājs Artuss Kaimiņš informēja, ka tiek izstrādātas jaunas likumu normas ar mērķi pretoties vietnēm ar nepatiesu informāciju. Īpaši aktuāla šī tēma kļuvusi pandēmijas periodā.

Politologs Aleksandrs Koņkovs
© Foto : из личного архива Александра Конькова

Kantar TNS aptauja 18-60 gadus vecu iedzīvotāju vidū parādīja, cik aktuāla ir šī problēma Latvijā. Rezultātus publicējis portāls skaties.lv

Vairāk nekā puse respondentu (59%) informēja, ka pēdējo trīs mēnešu laikā saskārušies ar nepatiesu informāciju internetā vai maldinošām ziņām. Viņu vidū 29% ir par to absolūti pārliecināti, vēl 30% drīzāk ir pārliecināti.

Tikai ceturtā daļa aptaujāto (26%) ar nepatiesām ziņām tīmeklī nav saskārušies, viņu vidū 7% ir par to pilnīgi pārliecināti, vēl 19% drīzāk piekrīt šim apgalvojumam.

Konkrēta viedokļa jautājumā nav 15% iedzīvotāju.

3
Tagi:
Latvija, viltus ziņas
Pēc temata
Skolnieks izraisījis skandālu ar "feiku ziņām" veltītu T-kreklu
Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām
SputnikPro vebinārā apsprieda viltus ziņas par koronavīrusu
Veselības ministrija vērsās policijā viltus ziņu par koronavīrusu dēļ
Vīrietis tukšā restorānā, foto no arhīva

Divu Rīgas restorānu apmeklētājiem nāksies divas nedēļas sēdēt mājās

8
(atjaunots 00:34 08.07.2020)
Jaunieši inficējušies ar Covid-19 no saviem ārvalstu draugiem un apmeklējuši vairākas izklaides vietas Rīgā.

RĪGA, 8. jūlijs — Sputnik. Divu restorānu apmeklētāji Rīgā lūgti pašizolēties, jo jūnija beigās tos apmeklējuši vairāki Covid-19 slimnieki, atklāja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvji preses konferencē.

Vakar Latvijā fiksēti septiņi jauni Covid-19 gadījumi. To starpā pieci konstatēti cilvēkiem 20-45 gadu vecuma grupā, kuri pavadīja laiku kompānijā ar diviem tūristiem.

Saskaņā ar SPKC rīcībā esošajiem datiem, 27. jūnijā vakarā viņi apmeklēja restorānu "Aqua Luna", bet 28. jūnija vakarā – restorānu "Riviera".

Trīs dienas pieci jaunieši ar ciemiņiem no citas valsts apmeklēja restorānus un izklaides vietas, informēja SPKC. Speciālistiem zināmas visas viņu apmeklējumu vietas, viņi ar visiem sazinājušies. Minētajās vietās darbs organizēts atbildīgi, tomēr daudz kas atkarīgs no apmeklētājiem, uzsvēra speciālisti: roku mazgāšana, distancēšanās utt. Pārējie izklaides vietu apmeklētāji nav atzīti par tuvām kontaktpersonām, tomēr perēkļi gadās. Šī iemesla dēļ SPKC nolēma brīdināt visus, kas apmeklējuši "Aqua Luna" 27.  jūnija vakarā un "Riviera" 28. jūnija vakarā, un lūgt pašizolēties uz divām nedēļām, kā arī sekot savam veselības stāvoklim.

Iepriekš Veselības ministrijas galvenais infekcionists Uga Dumpis brīdināja, ka Covid-19 uzliesmojumi var parādīties jebkurā brīdī, un, ļoti ticams, tie saistīti ar kādu cilvēku, kas atgriezies no ārvalstīm.

Pēc viņa vārdiem, vienam inficētam cilvēkam atliek apmeklēt kādu izklaidi slēgtā telpā, bāru vai citu pulcēšanās vietu, un iespējams uzliesmojums.

8
Tagi:
Rīga, koronavīruss, sabiedriskā ēdināšana
Pēc temata
Gardēžu svētki: Rīgas restorānu nedēļa izvedīs no komas tūrisma industriju
Viesnīcām un restorāniem palīdzēs savādāk: PVN tiem nesamazinās
"Mēs negribam apzagt valsti": restorānu īpašnieki paskaidroja, kādēļ jāsamazina PVN
ASV armijas uzšuve un Blackhawk helikopters, foto no arhīva

ASV Valsts departaments apstiprinājis helikopteru Black Hawk pārdošanu Lietuvai

0
(atjaunots 01:04 08.07.2020)
Lēmumu par jaunu helikopteru iegādi, kas aizvietos PSRS ražotos Mi-8, valsts Aizsardzības ministrija pieņēma pērn.

RĪGA, 8. jūlijs – Sputnik. ASV Valsts departaments apstiprinājis sešu helikopteru UH-60M Black Hawk un atbilstošā ekipējuma pārdošanu Lietuvai. Darījuma aptuvenā summa sastāda 380 miljonus dolāru (335,9 milj. eiro), vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz ASV Aizsardzības ministrijas Aizsardzības sadarbības un drošības pārvalde (DSCA).

Atzīmēts, ka Lietuvas valdība pieprasījusi lidaparātu iepirkumu standarta konfigurācijā. Papildu ekipējuma sarakstā iekļauti rezerves dzinēji, sistēmas brīdinājumam par raķetes tuvošanos, 12 ložmetēji, naktsredzes iekārtas pilotiem un citi elementi.

DSCA atzīmēja, ka helikopteru pārdošana Lietuvai sekmēs valsts drošību un paplašinās tās iespējas robežu drošības, antiteroristiskās darbības, medicīniskās evakuācijas, meklējumu un glābšanas operāciju, kaujas atbalsta jomā jebkādos laika apstākļos.

"Šo iekārtu piedāvātā pārdošana nemainīs pamata militāro līdzsvaru reģionā," teikts paziņojumā.

Aizvadītajā gadā Lietuvas Aizsardzības ministrija nolēma utilizēt padomju laikā ražotos helikopterus Mi-8 un sākt pārrunas par jaunu mašīnu iepirkumu. Valsts aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis skaidroja, ka padomju helikopteru ekspluatācijas laiks drīz beigsies, bet to apkalpošana ir dārga un sarežģīta, ņemot vērā nepieciešamību piegādāt rezerves daļas no Krievijas.

Militārais eksperts, žurnāla "Arsenal Otečestva" komercdirektors Aleksejs Ļeonkovs intervijā Sputnik Lietuva pastāstīja, ka helikopteru Mi-8 apkalpošana nav dārga, kā to apgalvo Lietuvas valdība. Pēc viņa domām, Viļņa vēlas iegādāties amerikāņu helikopterus tāpēc, ka Vašingtona to piespiež.

NATO pastiprina grupējumus pie Krievijas robežām, aizbildinoties ar iespējamiem "Krievijas draudiem". Turklāt Baltijas valstis aktīvi paraksta ar ASV aizsardzības līgumus par lielām summām, skaidrojot to ar "Krievijas agresiju", kā arī dislocē savās teritorijās NATO militāros kontingentus.

Pie tam Maskava jau vairākkārt ir uzsvērusi, ka neplāno uzbrukt nevienai valstij, un Rietumu aliansei tas ir labi zināms.

0
Tagi:
ASV Valsts departaments, helikopters, Lietuva, ASV
Pēc temata
NATO apstiprināja Baltijas aizsardzības plānus, Turcija atteicās no veto
Makrons atkārtoti pārliecinājās par NATO "smadzeņu nāvi"
Kā Krievija atbildēja uz NATO manevriem Ramstein Alloy Latvijā
"NATO pabrīnīsies": ar ko apbruņos Krievijas jauno iznīcinātāju