KPV LV līderis Artuss Kaimiņš pēc vēlēšanām, foto no arhīva

"Sākam ar sevi": Memory Water nāksies atbildēt par KPV LV priekšvēlēšanu reklāmu

29
(atjaunots 11:39 08.08.2019)
Ūdens tirgotājam Memory Water būs jāsamaksā naudas sods vairāku simtu eiro apmērā par nelikumīgu partijas KPV LV priekšvēlēšanu aģitāciju Latvijas 13. Saeimas vēlēšanu laikā.

RĪGA, 8. augusts – Sputnik. Varētu likties, ka priekšvēlēšanu skandāliem Latvijā jau sen bija jānorimst, jo 13. Saeima tika izvēlēta jau 2018. gada rudenī. Taču tas tā nav. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) turpina atrast pārkāpumus priekšvēlēšanu aģitācijā, vēsta Mixnews.lv.

Lieta tāda, ka birojs tikai pabeidzis pārbaudi, kuru iesāka vēl pērnā gada vasarā attiecībā pret ūdens tirgotāja Memory Water reklāmas kampaņu. Par pārbaudes rezultātu kļuvis 600 eiro naudas sods.

KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja Amīlija Raituma 2018. gadā Latvijas Radio ēterā stāstīja, ka pārbaudi birojs iesācis pēc savas iniciatīvas, taču tika saņemti arī daži attiecīgi iesniegumi.

Vērts atzīmēt, ka Memory Water reklāma toreiz neiztika bez sociālo tīklu lietotāju uzmanības. Cilvēki pamanīja, ka reklāma satur slēptu priekšvēlēšanu aģitāciju, jo tās lozungs "Sākam ar sevi!" bija līdzīgs partijas KPV LV lozungam "Valstij jāsāk ar sevi".

Taču Raituma uzsvēra, ka trešās personas drīkst likuma ietvaros īstenot aģitāciju, ja viņu tēriņi nepārsniedz 6450 eiro.

Beigās KNAB noskaidroja, ka kompānija Memory Water pastrādāja administratīvu likumpārkāpumu, publicējot KPV LV priekšvēlēšanu aģitācijas materiālus sabiedriskās vietās un neiesniedzot birojā izcenojumu to izvietošanai likumā noteiktajā kārtībā.

Tiesa, Memory Water negrasās padoties un negrasās tik viegli šķirties no naudas. KNAB lēmumu par naudas soda piemērošanu kompānija apstrīdēja Rīgas Rajona tiesā, kur uzņēmuma sūdzība tika izskatīta 7. novembrī.

Interesanti, ka priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumus, kuri bija saistīti ar partiju "Saskaņa", KNAB novērsa pirms vēlēšanām daudz ātrāk. Pirms 13. Saeimas vēlēšanām birojs pievērsa uzmanību plakātam ar savstarpēju "Saskaņas" līdera Nila Ušakova un viņa sievas Ivetas Strautiņas attēlu uz ēkas fasādes Rīgas Centrāltirgus tuvumā, Spīķeru kvartālā, kur atrodas partijas birojs.

KNAB skaidroja, ka kompānija "Spīķeru nami", kuras pārraudzībā atrodas ēka ar izvietoto plakātu, tika norādīta kā reklāmas publicētājs, kas ir pretrunā ar likumu. Turklāt KNAB norādīja, ka "Spīķeru nami" neiesniedza izcenojumu par aģitācijas materiālu publicēšanu, un tas nozīmē, ka uz ēkas sienām politisko reklāmu vispār nedrīkstēja izvietot.

Birojā paziņoja, ka plakāts ar savstarpēju Ušakova un viņa sievas portretu ir "mēģinājums apiet likumu", nodēvējot divpusējā līgumā 2000 eiro bez PVN vērtās reklāmas izvietošanu par "pasākuma noformējumu".

Turklāt KNAB sūdzējās, ka viņu prasībās noņemt plakātu "Saskaņa" ieklausījās vien pēc dažām dienām. Tāpat toreiz birojā solīja uzlikt administratīvo atbildību Ušakova partijai.

29
Pēc temata
Saeima atteikusies aizliegt priekšvēlēšanu aģitāciju krievu valodā
Aģitācija par simtiem tūkstošiem eiro: Latvijā sākusies priekšvēlēšanu cīņa
Priekšvēlēšanu aģitācijā arvien izplatītākas kļūst viltus ziņu interneta vietnes

Covid-19 reģistrēts divpadsmit Latvijas pansionātos: situācija tiek kontrolēta

11
(atjaunots 18:19 25.05.2020)
Salīdzinot ar citām valstīm, Latvijas sociālajos centros situācijas ir visnotaļ labvēlīga, taču no koronavīrusa uzliesmojumiem tiem tomēr nav izdevies izbēgt.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Covid-19 atklāja 12 Latvijas sociālās aprūpēs centros, kopumā saslimuši 90 cilvēki – 22 darbinieki un 68 aprūpētie, vēsta Latvijas Radio.

Šobrīd vislielākais saslimšanas uzliesmojums atzīmēts sociālās aprūpes centrā "Mārsnēni" Priekuļu novadā – inficējušies 44 cilvēki, tai skaitā 6 darbinieki.

No 22 Covid-19 upuriem Latvijā septiņi cilvēki miruši pansionātos. Speciālisti uzsver, ka pacientiem bijušas citas nopietnas hroniskas slimības, kuras saasinājās Covid-19 dēļ.

Slēgtos kolektīvos, kur cilvēki dzīvo kopā un kuriem ir cieši savstarpēji kontakti, infekcija var izplatīties ļoti ātri un skart lielāku cilvēku skaitu. Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) paskaidroja, ka kopš marta apmeklēt radus šādos centros ir aizliegts, taču sociālās aprūpes centru darbinieki turpina kontaktēt ar ārējo vidi.

SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs atgādināja, ka parasti Covid-19 ir lipīgs divas dienas pirms tam, kad cilvēkam sāk parādīties temperatūra, klepus vai citi simptomi.

"Tas ir viens no iemesliem, kāpēc infekcija var nokļūt šajās iestādēs. Otrs iemesls, ja tomēr kāds no iemītniekiem ir saņēmis veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, ārpus šīs iestādes un, visticamāk, tas arī notika "Mārsnēnos", jo pirmais pacients, kurš bija atklāts, bija inficēts, saņemot veselības aprūpes pakalpojumus slimnīcā," atzīmēja Perevoščikovs.

Pēc viņa sacītā, plānveida testēšana sociālās aprūpes centros palīdzēja atklāt atsevišķus gadījumus, pirms slimība paguva izplatīties. Tas ļāva pietiekami agri atklāt infekciju pansionātos, kur šobrīd ir pa vienam saslimušajam.

"Būtu labi, ka visi šo sociālo iestāžu vadītāji pieturas un uzmanīgi seko klientu veselības stāvoklim. Un tiklīdz parādās simptomi, kas varētu liecināt arī par Covid – ķermeņa temperatūras paaugstināšanās vai respiratorie simptomi klepus, sāpes kaklā vai apgrūtināta elpošana –, šie signāli būtu ļoti svarīgi, lai reaģētu tieši ar testēšanu," piebilda Perevoščikovs.

Pēc viņa teiktā, testēšanas veikšana agrīnā stadijā palīdzēs ierobežot turpmāku infekcijas izplatību. Tāpēc, ka jo lielāks ir inficēto skaits, jo lielāka ir iespēja, ka daudzi pacienti pārcietīs slimību smagā formā.

Vairākas iestādes savstarpēji noteikuši pansionātiem virkni rekomendāciju, pastāstīja Aldis Dūdiņš, Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta vadītājs.

"Šajā krīzes kulminācijā un arī īstenībā uz šo brīdi darbinieki, kuri ierodas darbā, lai aprūpētu klientus, viņiem tiek mērīta temperatūra, tiek sekots līdzi visām saaukstēšanās pazīmēm, simptomātikai, kas varētu liecināt par Covid pozitīvo. Tad jau tas darbinieks nemaz netiek pie darba pielaists," paziņoja Dūdiņš.

Jaunus klientus centri pieņem, tikai ja situācija ir ārkārtēja. Tāpat pansionāti – iespēju robežās – tiek nodrošināti ar aizsarglīdzekļiem, taču nodrošināt visas vajadzības neesot izdevies, atzina ministrijā.

Salīdzinot ar citām valstīm, kur situācija šajā jomā ir smaga, Latvijas sociālās aprūpes centros stāvoklis ir samērā labvēlīgs, uzskata Perevoščikovs. Pēc viņa sacītā, Latvijā savlaicīgi pieņēma lēmumus, kuri neļāva infekcijai plaši izplatīties sabiedrības vidū, tai skaitā arī cilvēku vidū, kuriem infekcija un tās sekas var būt īpaši smagas.

Perevoščikovs atzīmēja, ka rekomendācijas pansionātiem ir izsmeļošas, un drošības pasākumi nav jāpastiprina, pietiek vien ar to ievērošanu. Tikmēr Labklājības ministrija atzīmē, ka kopā ar Veselības ministriju apsver domu par atvieglojumiem centros, kur saslimšanas gadījumu nav, ali pansionātu klienti arī izjustu situācijas uzlabošanos.

11
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
Covid-19 analīžu nodošanas punkti maina atrašanās vietu: kur būs jāvēršas turpmāk
Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu
Covid-19 uzliesmojums sociālās aprūpes centrā "Mārsnēni": policija izmeklē apstākļus
Leģionāru piemiņas gājiens 2019. gada 16. martā

Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka SS latviešu leģionāri ir jāgodina

5
(atjaunots 18:06 25.05.2020)
SS latviešu leģionāru godināšanas pretinieku daļa Latvijas sabiedrībā ir sasniegusi pēdējo 20 gadu minimumu.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Pēdējo desmitgadu gaitā Latvijā vairākas reizes pieaugusi to cilvēku daļa, kuri uzskata, ka bijušie Waffen SS latviešu leģiona locekļi ir jāgodina. Šādi izrādījušies pētījuma centra SKDS aptaujas rezultāti, kurus Twitter publicēja tā direktors Arnis Kaktiņš.

"Lūk, kā uz laika ass izskatās sabiedrības attieksme pret leģionāriem. Šogad mazliet vairāk ir tādu, kuri uzskata, ka latviešu leģionāri ir jāgodina, nekā pirms 20 gadiem," uzrakstīja Kaktiņš.

Respondentus palūdza izteikt savu attieksmi apgalvojumam: "Uzskatu, ka latviešu leģionāri ir jāgodina". Kaktiņš publicēja datus četrām šādām aptaujām dažādos gados: 1999., 2009., 2014. un 2020.

​Šogad šādu apgalvojumu atbalstīja 52% aptaujāto, no tiem 20% pilnībā tam piekrīt, vēl 32% - drīzāk piekrīt. Šie rādītāji ir nedaudz augstāki, nekā pirms 20 gadiem – toreiz par labu pasākumiem par godu SS leģionāriem izteicās 46% respondentu. Interesanti, ka 2014. gadā absolūti pārliecināto tajā, ka leģionāri ir jāgodina, bija vairāk, nekā šogad – toreiz tā atbildēja katrs ceturtais aptaujātais. Taču kopējais SS latviešu leģiona veterānu godāšanas piekritēju skaits bijis par 2% mazāks.

Savukārt leģionāru godināšanas pasākumu pretinieku skaits 20 gadu laikā ir samazinājies – 1999. gadā tie bija 38%, savukārt 2020. gadā jau 32%. To cilvēku skaits, kuri ir kategoriski pret leģiona godināšanu, šogad ir sasniedzis minimumu – tie ir vien 16%, savukārt pirms divdesmit gadiem tie bija 20%.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, šogad galvenais pasākums par godu Waffen SS leģionāriem – 16. marta gājiens Rīgas centrā – tika atcelts koronavīrusa pandēmijas dēļ. Rezultātā pagodināt leģionāru piemiņu pie Brīvības pieminekļa atnāca vien daži cilvēki – laukumā sapulcējās daudz vairāk policistu un žurnālistu.

Atsevišķi leģionāru piemiņas pasākumi tiek rīkoti citās dienās. Piemēram, Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks uzskatīja par pieņemamu nacisma sagrāves jubilejā 8. maijā nolikt ziedus leģionāru kapos Lestenē.

5
Tagi:
Waffen SS, Latvija
Pēc temata
Operācija "Neiedomājamais". Kā sabiedrotie gribēja uzbrukt PSRS uzreiz pēc Uzvaras
Viņi cīnījās par Dzimteni: latvieši un latviešu vienības Sarkanajā armijā
Leitnanta Rubeņa bataljons: vienīgie īstie Latvijas Republikas aizstāvji
Nacisma sakāves dienā oficiālā Latvija pagodināja Lestenē kritušo SS leģionāru piemiņu