В кабинете стоматолога

Galvenais stomatologs: Latvijas iedzīvotājiem nevar būt sniegbalts smaids

72
(atjaunots 14:36 03.08.2019)
Latvijas galvenais stomatoloģijas speciālists paskaidroja, kādēļ Latvijas iedzīvotājiem nevar būt dabas doti žilbinoši balti zobi.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Latvijas Zobārstu asociācijas prezidents Andis Paeglītis uzskata, ka vairumam Latvijas iedzīvotāju pēc dabas nevar būt žilbinoši balti zobi, vēsta Mixnews.lv.

Pēc viņa sacītā, tā nu vēsturiski noticies ģeogrāfiskās situācijas dēļ, ka zobu baltumu  ietekmē ēdiens un ūdens, kuru sastāvā ir fluors – cilvēka organismam neaizvietojams mikroelements. Kā arī Latvijas iedzīvotāji nekad pirmajā vietā nav likuši zobu aprūpi.

Paeglītis uzskata, ka Holivudas smaidi ir skaidrojami ne vien ar finanšu iespējām, bet arī ar to, ka amerikāni velta vairāk laika zobu aprūpei, nekā Latvijas iedzīvotāji.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra veikto pētījumu, aptuveni puse Latvijas iedzīvotāju pērnā gada laikā ne reizi nav apmeklējuši stomatologu. Maziem bērniem jau 6 gadu vecumā sāk bojāties zobi.

Vērts norādīts, ka situācija ar bērnu stomatologiem Latvijā ir kritiska. Saskaņā ar Eurostat veikto pētījumu, pie stomatologa nevar nokļūt 7,3% bērnu, tas ir gandrīz katrs desmitais bērns.

Pētījuma autori norāda, ka bērni var nesaņemt medicīnisko aprūpi dažādu iemeslu dēļ. Piemēram, vecāki nevar atļauties dārgu ārstēšanos, rinda pie ārsta ir pārāk gara, nepieciešamais speciālists atrodas pārāk tālu vai pie viņa ir grūti nokļūt transporta trūkuma dēļ, vecākiem nav laika darba vai nepieciešamības aprūpēt citus ģimenes locekļus dēļ.

Nevēlas strādāt ar bērniem

Lietu bēdīgā stāvokļa iemesls Latvijā ir bērnu stomatologu trūkums. Vissarežģītākā situācija bērnu stomatoloģijā izveidojusies Kurzemē un Latgalē.

Ar bērniem nevēlas strādāt nedz privātās stomatoloģijas prakses, nedz paši stomatologi. Pirmkārt, bērni nelabprāt ārstē zobus, un kamēr stomatologs pierunā bērnu atvērt muti, viņš zaudē laiku, pa kuru varētu pieņemt citu pacientu. Otrkārt, valsts apmaksā bērnu zobārstniecību tikai 80% apmērā.

Situācija ir tāda, ka bērnu stomatologu trūkuma dēļ vizīti pie speciālista nākas gaidīt vairākus mēnešus. Beigās vecāki ir spiesti vērsties pie maksas speciālistiem.

Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas fonds veica vecāku aptauju, kurā noskaidrojās, ka vairāk nekā puse aptaujāto (58,3%) uzskata, ka medicīnas pakalpojumus bērniem valsts apmaksā tikai daļēji. Gandrīz trešdaļa (29,8%) ir pārliecināti, ka šos pakalpojumus valsts neapmaksā. Un tikai 11,8% aptaujāto uzskata, ka Latvijā bērnu medicīna ir bezmaksas.

Galvenais maksas pakalpojumu izmantošanas iemesls (86,2%) ir tas, ka vecāki vienkārši nevarēja gaidīt, kad pienāks viņu kārta bezmaksas mediķu palīdzības saņemšanai.

72
Pēc temata
Kā pierunāt stomatologus ārstēt bērnus
Jelgavā izveidots fonds bērnu stomatologu atbalstam
Kāpēc stomatologi atsakās ārstēt bērnus
Pēdējā gada laikā katrs piektais latvietis nav apmeklējis ģimenes ārstu.
Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas

15
(atjaunots 19:00 23.01.2021)
Dažos gadījumos radusies nepieciešamība atcelt vakcinācijas otro posmu, jo mediķi saslimuši laika posmā starp pirmo un otro vakcīnas devu.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vakcinācijas tempi Covid-19 būtiski kritušies – pirmajā posmā četru dienu laikā vakcīnas saņēmuši 2960 cilvēki, otrajā – tikai 2139 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Vairāki ārsti saslimuši pirms vakcīnas otrās devas.

Ceturtdien, 21. janvārī tikai 13 cilvēki divās slimnīcās saņēmuši vakcīnas otro devu Covid-19 profilaksei. Salīdzinājumam, vakcinācijas pirmā posma ceturtajā dienā vakcinējušies 698 cilvēki desmit veselības aprūpes iestādēs.
Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmis 16 541 ārsts un medicīnas darbinieks, tostarp 2139 saņēmuši abas vakcīnas devas.
Ceturtdien vakcinācijas procesā izmantotas 17 528 BioNTech/Pfizer vakcīnas devas un 1152 Moderna vakcīnas devas. Pfizer vakcīnām noteikts 21 dienas intervāls starp pirmo un otro vakcīnu, citām, ko Latvija patlaban saņem vai plāno saņemt, intervāls sastāda 28 dienas.

Fiksēti vairāki gadījumi, kuros Covid-19 vakcīnas otro devu nācies atlikt, jo starp pirmo un otro vakcīnu cilvēki inficējušies ar koronavīrusu, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pastāstīja Latvijas radio ēterā. Viņa paskaidroja, ka ārsti, kas saņēmuši vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt otro devu, tiklīdz izveseļosies.

Zavadska piebilda, ka otro vakcīnu izlaist nav ieteicams.

Viņa pievērsa uzmanību arī tam, ka, saskaņā ar novērojumiem, pēc otrās devas saņemšanas nepatīkamās sajūtas ir spilgtāk izteiktas. Piemēram, spēcīgs nogurums vai sāpes dūriena vietā. Taču simptomi, parasti daudzkārt mazāki, nekā pašas slimības gadījumā, ilgst tikai vienu vai divas dienas, apliecināja Zavadska.

Iepriekš Latvijas valdība atbalstīja ierosinājumu iesniegt pieteikumu par valstij papildus pieejamajām 646 510 vakcīnas CureVac devas, tātad tagad no šī ražotāja plānots iegādāties 946 510 vakcīnas devas. CureVac vakcīnas piegāde ieplānota gada pirmajā pusē.

 

15
Tagi:
mediķi, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
"Tas ir nepiedodami un nepieņemami": premjers neapmierināts ar vakcinācijas gaitu
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas
Protesta akcija Rīgā pie Krievijas vēstniecības A.Navaļnija atbalstam

Rīgas dome nesaskaņoja mītiņu Navaļnija atbalstam: protestējošos izgaiņāja policija

31
Pie Krievijas vēstniecības Rīgā notika nesankcionēta akcija Krievijas blogera Alekseja Navaļnija atbalstam.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vairāki desmiti cilvēku, neskatoties uz Rīgas domes aizliegumu, ieradās pie Krievijas vēstniecības Latvijā ar prasību atbrīvot blogeri Alekseju Navaļniju.

Акция в поддержку российского блогера Алексея Навального у посольства России в Латвии в Риге.
Sergey Melkonov
Protesta akcija Rīgā pie Krievijas vēstniecības A.Navaļnija atbalstam

Atgādināsim, ka Aleksejs Navaļnijs tika aizturēts 17. janvārī Šeremetjevas lidostā Maskavā pēc ierašanās no Vācijas, kur blogeris ārstējās pēc domājamās saindēšanas. Iepriekš Krievijas Federālais sodu izpildes dienests informēja, ka plāno aizturēt Navaļniju, jo tiesai jāpieņem lēmums jautājumā par nosacītā soda aizstāšanu ar reālu brīvības atņemšanu pēc nosacītā ieslodzījuma režīma ļaunprātīgiem pārkāpumiem. A.Navaļnijam ir divas nosacītas sodāmības. Pirmā – uzņēmuma "Kirovļes" lietā – saistīta ar vairāk nekā 16 miljonu rubļu izšķiešanu, otrā – "Yves Rocher" lietā – par vairāk nekā 30 miljonu rubļu laupīšanu.

Акция в поддержку российского блогера Алексея Навального у посольства России в Латвии в Риге.
Sergey Melkonov
Protesta akcija Rīgā pie Krievijas vēstniecības A.Navaļnija atbalstam

18. janvārī Himku pilsētas tiesa izbraukuma sesijā pieņēma lēmumu par Alekseja Navaļnija arestu uz 30 dienām. Viņš nogādāts izolatorā "Matrosskaja tišina", kur pavada 14 dienu karantīnu – viens trīsvietīgajā kamerā.

Iepriekš Rīgas dome noraidīja pieteikumu protesta akcijai pie Krievijas vēstniecības. Tomēr vairāki desmiti cilvēku ieradās ar plakātiem "Brīvību Aleksejam Navaļnijam!"

Полицейские поспешили попросить удалиться протестующих у посольства России в Латвии.
Sergey Melkonov
Valsts policijas pārstāvji akcijas vietā pieprasīja nesankcionētās akcijas pārtraukšanu.

Pie tam cilvēki turējās drošā attālumā un ievēroja pandēmijas apstākļos noteikto distanci.

Tiesa, policisti pasākumu pārtrauca. Valsts policijas pārstāvji akcijas vietā pieprasīja nesankcionētās akcijas pārtraukšanu. Akcijas dalībnieki neiebilda un steigšus izklīda.

 

31
Tagi:
Rīga, Krievijas vēstniecība, Navaļnijs, Latvija
Pēc temata
Politologs: situācijā ar Navaļniju Rietumiem nav tiesību mācīt Krieviju
Kāpēc Navaļnijs steidz atgriezties Krievijā
Lavrovs komentēja ES sankcijas pēc incidenta ar Navaļniju
Olimpiskais un Navaļnija skandāls: ASV un Lielbritānija glābj vērtīgāko