Zāļu pārbaude. Foto no arhīva

Nonāks Saeimā: savākti 10 tūkstoši parakstu par zāļu cenu samazināšanu

28
(atjaunots 09:59 03.08.2019)
Latvijas valdību aicina mainīt likumdošanu un cenu piemērošanas politiku zālēm, lai to vērtība tik ļoti neatšķiras no kaimiņvalstīm Baltijā, un zāles kļūtu pieejamas visiem valsts iedzīvotājiem.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinājumu sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv savākti 10 tūkstoši parakstu, ar kuriem pietiek, lai iesniegtu iniciatīvu Saeimas izskatīšanai, vēsta Tvnet.lv.

Parakstu vākšanu iniciēja Arnis Bedikers jau 2018. gada beigās. Pēc viņa sacītā, Latvijā PVN zālēm ir viens no augstākajiem starp daudzām Eiropas Savienības dalībvalstīm, tādēļ Saeimai un Veselības ministrijai būtu jāpārskata PVN likme zālēm un jāsamazina tā līdz 5%.

Iniciatīvā teikts, ka daļa Latvijas iedzīvotāju zāles nevar atļauties iegādāties to dārgo izmaksu dēļ. Tas palielina saslimšanas ilgumu, novārdzina pacienta veselību, palielina NMPD izsaukumu un slimnīcās ievietoto pacientu skaitu. Ārstēšana ar ielaistu diagnozi izmaksā krietni vairāk, un to apmaksā valsts. Tādējādi nodokļu likmes samazināšana kļūs izdevīga ne vien Latvijas iedzīvotājiem, bet arī valstij.

Vairākas farmaceitiskās organizācijas jau ir atbalstījušas Bedikeru. Aptieku īpašnieku asociācija un Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija publiski uzstājās par nodokļu likmes samazināšanas iniciatīvas atbalstīšanu. Taču organizāciju vadība noliedz saikni ar parakstu vākšanu.

Iepriekš Saeimas deputāts Vitālijs Orlovs arī izteicās par pārāk augstām zāļu cenām. Pēc politiķa domā, ir vairākas metodes, kura var palīdzēt samazināt zāļu cenas. Izņemot PVN likmes pazemināšanu līdz 5%, nepieciešams arī pārskatīt uzcenojumus reklamētām bezrecepšu zālēm. Ražotāji ieliek patērētāju cenā reklāmas izmaksas, šos uzcenojumus regulē Ministru Kabinets.

Tāpat Orlovs norādīja, ka ir vērts atgriezties pie pirmskrīzes finansējuma, kad cilvēks, kurš sirgst ar saslimšanu, saņēma 75% atlaidi, kura pēcāk samazinājās līdz 50%.

Latvija ir Eiropas Savienības valstu pieciniekā, kuru iedzīvotājiem medicīnas preparātu izmaksas pārvēršas ievērojamā finanšu slogā. Saskaņā ar kādas Latvijā strādājošās bankas datiem, sirmgalvji Latvijā bieži noformē ārstēšanās un zāļu iegādes kredītus.

Valstī tiek piedāvātas dažādas zaļu pieejamības veicināšanas metodes. Piemēram, Lauku ģimenes ārstu asociācija vēlas panākt, ka Veselības ministrija atceļ ierobežojumus, kuri neļauj iegādāties kompensējamās zāles pa daļām, savukārt pati Veselības ministrija piedāvā ārstiem rakstīt receptē nevis medikamenta, bet gan aktīvās vielas nosaukumu.

Nacionālajā veselības dienestā aprēķinājuši, ka katru gadu Latvijas iedzīvotāji pārmaksā 25 miljonus eiro par zālēm, kurām pieejamas lētākas alternatīvas ar tādu pašu efektivitāti.

28
Pēc temata
Kozlovska: kompensējamās zāles arī jāpārdod pa daļām
Veselības ministrija piespiedīs pirkt lētākās tabletes
Ekonomikas ministrija: Latvijā ir tikai trīspadsmit diennakts aptiekas
Zinātnieki noskaidroja, ka puse jauno zāļu nav labākas par vecajām
Ārsts aizsargtērpā, foto no arhīva

Latvijā tikai viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums

3
(atjaunots 13:09 30.05.2020)
Aizritējušajā diennaktī tika veikti 1234 testi un tikai viens no tiem uzrādīja inficēšanos ar koronavīrusu.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, Latvijā diennakts laikā ir atklāts tikai viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums. Diennakts laikā veikti 1234 testi.

Viens cilvēks ar diagnosticētu Covid-19 tika ievietots slimnīcā.

Latvijas slimnīcās šobrīd ārstējas 18 pacienti ar Covid-19, 3 no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 108 174 testi. Pozitīvi izrādījās 1065, 24 cilvēki ar Covid-19 diagnozi ir miruši, 745 cilvēki izslimoja un izveseļojās, 155 pacienti izgāja ārstēšanos slimnīcā un tika izrakstīti ar pozitīvu dinamiku.

Piektdien, 29. maijā, Latvijā tika palaista bezmaksas viedtālruņu lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem ar koronavīrusu.

Lietotne informē visus, kas kontaktējis ar inficēto ar Covid-19 ilgāk par 15 minūtēm, taču inficēto vārdi un adreses netiek atklāti.

Mobilo sakaru operatora "Latvijas Mobilais telefotns" (LMT) preses sekretāre Elīna Līdere paziņoja, ka Apturi Covid pirmajā iznākšanas dienā Latvijā guva neiedomājamu popularitāti App Store un Google Play.

Vērts pievērst uzmanību tam, ka, pat ja atklāts ir tikai viens koronavīrusa inficēšanās gadījums, priecāties ir pāragri. Tā Latvijā jau ir noticis, taču pēcāk noskaidrojās, ka tika veikts pārāk maz testu, vai nākamajā dienā saslimšanas uzliesmojums pārspēja visus rekordus.

3
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Latvijā sākusi darboties lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem
Covid-19 reģistrēts divpadsmit Latvijas pansionātos: situācija tiek kontrolēta
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
E-talons emblēma, foto no arhīva

Rīgā atgriež bezmaksas braucienus: atvieglojumu kategorijas ir būtiski samazinātas

10
(atjaunots 14:25 30.05.2020)
Rīgas pagaidu administrācija piektdien lēma jautājumu par daļas braukšanas atvieglojumu atgriešanu, kuri tika atcelti 27. martā, taču administratori nolēma neatgriezt visu, kā bija un būtiski samazināja pasažieru kategoriju sarakstu, kurām daļēji atgrieztas atlaides.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Visi jaunievedumi stāsies spēkā pirmdien, 1. jūnijā. Tātad, braukšanas atlaides Rīgas sabiedriskajā transportā no jauna piešķirs:

- Rīdziniekiem (tiem, kas ir deklarējuši dzīvesvietu vai ir īpašums Rīgā) tiek atjaunotas tiesības izmantot stundas biļetes darbadienās par 1,15 eiro un brīvdienās – par 0,60 eiro.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem nestrādājošiem vecuma un izdienas pensionāriem līdz 75 gadu vecumam. Bez maskas viņi varēs braukt tikai darba dienās no plkst. 10:00 līdz 15:00. Te jāpievērš uzmanība, ka e-talons ir jāreģistrē. Un ja reģistrācija notikusi līdz plkst. 14:59, tad, kā avīzei "Segodņa" paskaidroja "Rīgas satiksme" preses sekretāre Baiba Bartaševiča, pensionārs varēs braukt ar šo reģistrēto braucienu transportlīdzeklī arī pēc plkst. 15:00 līdz maršruta galapunktam. Pārējā laikā viņiem ir tiesības izmantot iepriekšminēto stundas biļešu sistēmu.

- Rīgas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās pastāvīgi dzīvojošām personām, kas saņem Rīgas pilsētas pašvaldības apmaksātus sociālās aprūpes pakalpojumus.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, kuri atrodas audžuģimenēs, aizbildnībā, bērnu aprūpes institūcijās vai mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs, kā arī augstskolās un koledžās līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

- Rīgas augstākās izglītības iestāžu studentiem un studentiem-rīdziniekiem, kuri mācās citās pašvaldībās, varēs izmantot stundas biļetes par 0,30 eiro. Taču mēnešbiļetes viņiem nāksies pirkt par pilnu cenu.

Tiek atjaunotas atlaides sekojošām pasažieru kategorijām:

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušām politiski represētām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidācijas dalībniekiem līdz 75 gadu vecumam. Virs 75 gadiem viņi pāriet kategorijā "rīdzinieki virs 75 gadiem" (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Skolēni, kuri beidz 9. vai 12. klasi, varēs braukt nereģistrējot braucienu līdz 7. jūnijam. Savukārt 1.-8. un 10.-11. klašu skolēniem nāksies iegādāties biļetes par pilnu cenu.

Personām, kurām ir jau bija personificētie e-taloni ar šīm atlaidēm, vienkārši varēs turpināt izmantot šīs atlaides no 1. jūnija. Tiem, kas pensionēšanās vecumu ir sasniedzis ārkārtējās situācijas laikā, nāksies ierasties "Rīgas satiksme" klientu apkalpošanas centrā.

Klientu apkalpošanas centri atrodas Brīvības ielā 191 (pie tramvaju depo), Kurzemes prospektā 137 (Imantas autobusu galapunkts), Prāgas ielā 1 (Autoosta), Spīķeru ielā 1 (3. trolejbusa galapunktā pie Centrāltirgus) un Brīvības ielā 49/53 (bijusī "Rīgas Modes" ēka). Informāciju var saņemt pa tālruni 20 361 862.

Šādam daļējam lēmumam motivācijas kārtā speciālisti sniedz datus, ka no 570 inficētajiem ar Covid-19 rīdziniekiem 24% ir vecuma grupā virs 60 gadiem. Tādēļ viņus aicina izvērtēt nepieciešamību izmantot transportu rīta un vakara sastrēgumstundās.

Jāņem vērā arī fakts, ka epidemioloģiskās situācija dati pastāvīgi mainās un noteikumi visnotaļ ātri var tikt mainīti. Tādēļ, sekojiet līdzi aktuālākajai informācijai.

10
Tagi:
Rīgas dome, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Daļa skolēnu var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Masku režīms Latvijā: kas un kā kontrolēs pasažierus transportā
Mani atstādināja par brīvbiļetēm pensionāriem un skolēniem: Ušakovs par tiesas lēmumu