Automobilis BMW Х6

"Centās piedzīt no latvieša 5000 eiro": Latvijas iedzīvotāji sūdzas par autonomām

49
(atjaunots 14:36 02.08.2019)
Pēkšņie defekti, neiedomājams garantijas maksas apmērs un drošības maksas neatgriešana, netaisnīgi līgumu punkti un valsts valoda: par autonomas kompāniju saņemts desmitiem sūdzību.

RĪGA, 2. augusts – Sputnik. Pārkāpumu skaits automobiļu nomas nozarē pieaug. Pēc Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktores Baibas Vītoliņas sacītā, no 2017. gada 1. janvāra līdz 2019. gada 31. jūlijam PTAC saņēma 58 sūdzības par autonomām, vēsta Rus.lsm.lv.

2017. gadā tika saņemtas 19 sūdzības, 2018. gadā PTAC tika saņemtas 23 sūdzības, savukārt nepilnajā 2019. gadā par auto nomas pakalpojumiem Latvijas iedzīvotāji pasūdzējušies jau 19 reizes. Turklāt Eiropas Patērētāju centra tīklā (ECC-NET) 2019. gadā tika saņemtas 535 sūdzības, pērn – 1210, savukārt 2017. gadā – 2501 sūdzība.

Vītoliņa paskaidroja, ka visos patērētāju sūdzību gadījumos par auto iznomātājiem runa ir par iespaidīgām summām. Piemēram, Islandē autonoma pieprasījusi no Latvijas iedzīvotāja 5 tūkstošus eiro garantijas maksas kārtā. Turklāt iznomātāji izdomāja visnotaļ dīvainu skaidrojumu. Viņi apgalvoja, ka pilnā apdrošināšana neiekļāva smilšu vētras risku, un tādēļ Latvijas pilsonim bija jāsamaksā par automobiļa gūtajiem bojājumiem.

Pašā Latvijā līdz piecu tūkstošu eiro pretenziju summām pagaidām nav nonācis, taču lielākais strīds starp klientu un autonomu automobiļa gūto bojājumu dēļ tika novērtēts 600 eiro vērtībā, kas arī nav maz.

Latvijas iedzīvotāji lielākoties sūdzas par iznomātāju piekasīšanos mašīnu bojājumiem, kuri iepriekš netika fiksēti un varēja parādīties pēc automobiļa atgriešanas. Līdz ar to autonomās bieži nevēlas atgriezt drošības maksu. Turklāt patērētājus neapmierina tas, ka nomātas mašīnas lietošanas laikā tajā tiek atklāti kaut kādi nopietni defekti. Tātad autonoma izsniedz iepriekš bojātu automobili.

Valsts valoda un zaudējumi

2018. gadā PTAC pārbaudīja 17 automobiļu nomas salonus un 12 no tiem atklāja pārkāpumus. Turklāt lielākoties problēmas bija saistītas ar pašu līgumu, precīzāk sakot, ar līguma valodu. Bieži līgums un mašīnas pieņemšanas-nodošanas akts nav pieejams latviešu valodā. Turklāt nomas saloni bieži piemēro līgumos netaisnīgus nosacījumus un nesamērīgi lielus sodus attiecībā uz gūtajiem zaudējumiem.

PTAC konstatēja, ka kompānijas izvēlas pārlikt zaudējumu atlīdzināšanu uz klientu, pat tādos gadījumos, kad viņam nav nekāda sakara ar to, kas noticis mašīnai.

Kaut gan nevar teikt, ka vadītāji, kuri nomā mašīnu, vienmēr ideāli izturas pret transportlīdzekli. Cilvēki atļaujas pārsniegt ātrumu un, protams, ir arī tie, kas neizvairās no bojājumu radīšanas.

PTAC un Eiropas Patērētāju informēšanas centrs pat ir uzsākuši kampaņu ar nosaukumu "Domā, ja auto nomā". Šīs kampaņas uzdevums ir motivēt patērētājus uzmanīgi lasīt līguma nosacījumus, lai zinātu savas tiesības un pienākumus.

Tāpat ir jānodrošina sevi, piefiksējot mašīnas ārējo stāvokli pirms tās lietošanas uzsākšanas. Var nofotografēt mašīnu vai nofilmēt video ar visu defektu apskatu, ja tādi pastāv. Arī turpmāk jāizturas pret transportlīdzekli saudzīgi un jāatgriež tas autonomai  darba kārtībā.

49
Pēc temata
Izkrāptās summas daļēji atmaksātas. Veikals, kurā iepirkties nav ieteicams
"Absolūta maldināšana": iedzīvotājs sašutis par šampinjoniem "bez konservantiem"
Georga lente

Par antikrieviskās Jūrmalas kafejnīcas saimnieku ziņots policijai un Ģenerālprokuratūrai

49
(atjaunots 12:09 24.05.2020)
Antikrieviskā Jūrmalas restorāna apmeklētāji, kurus Uzvaras dienā izdzina Georga lentīšu dēļ, nolēma neļaut saimniekam izsprukt cauri sveikā.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Savā Facebook lapā Nadja Petrova, kura 9. maijā aizgāja uz restorānu "Kūriņš" Jūrmalā kopā ar ģimeni un sastapa atklātu diskrimināciju, paziņoja, ka negrasās šo nepieņemamo gadījumu atstāt bez soda.

Pēc viņas sacītā, lēmumu viņa pieņēma tad, kad noskaidrojās, ka restorāna saimnieks Arnis Ābelītis jau ne pirmo reizi atļaujas šādi izdzīt apmeklētājus. Un visvairāk pārsteidza līdzīgs stāsts, kurš atgadījies kādiem vecāka gadagājuma cilvēkiem, kurus tieši tāpat padzina no iestādes par Georga lentītēm.

"Tās vienkārši ir šausmas!!!! Un mēs pieņēmām lēmumu neatstāt šo lietu tāpat vien… Rezultātā, mēs uzrakstījām iesniegumu policijai, Ģenerālprokuratūrai un tiesībsargam ar lūgumu novērtēt visu to, kas notika Jūrmalas "Kūriņā"," uzrakstīja Petrova.

Viņa pateicās par palīdzību Ruslanam Pankratovam, kurš sniedza juridisko atbalstu.

Skandāls restorānā

Atgādināsim, ka Uzvaras dienā Jūrmalā notika skandalozs stāsts. Apmeklētājus ar Georga lentītēm atteicās apkalpot kafejnīcā "Kūriņš". Par šo nepieņemamo gadījumu Petrova toreiz paziņoja Facebook sabiedriskajā grupā "Kur paēst?/Где поесть?", kas ir veltīta atsauksmēm par restorāniem Rīgā un Latvijā.

Publikācija ar atsauksmi par kafejnīcas "Kūriņš" apmeklēšanu pāršalca visus sociālos tīklus: tam bija vairāk nekā 2000 komentāru, un vēl vairāk cilvēku padalījās tajā. Stāsts nonāca arī līdz Nacionālās apvienības locekļu ausīm. Viņi nostājās restorāna saimnieka pusē un pat apsolīja izreklamēt iestādi.

Pats restorāna saimnieks pasteidzās apstiprināt, ka viņš ir Nacionālās apvienības sajūsmas cienīgs, un uzrakstīja savas kafejnīcas Facebook lapā odu par nemīlu pret Georga lentēm. Tātad viņš neslēpa, ka viņa attieksme pret klientiem bijusi diskriminējoša, ko, starp citu, aizliedz Latvijas likums, kurš vispār neatļauj nekāda veida diskrimināciju, kas ir absolūti dabiski priekš civilizētas valsts.

Interesantas detaļas

Pēcāk noskaidrojās, ka Ābelītis nemaz nav tik patriotisks Latvijas patriots, kāds vēlējās šķist.

Informācija, kas atrodama Komercreģistrā, liecina, ka SIA "Kūriņš" darbības patiesā labuma guvēju kārtā norādīts nevis Latvijas "aizstāvis" Arnis Ābelītis, bet gan trīs citas privātpersonas: Baiba Stigemane, Ieva Petaka un Linda Ābelīte.

Šeit ir vērts atgādināt, ka pirms vairāk nekā diviem gadiem Latvijā tika pieņemti ļoti stingri likuma grozījumi par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu. Saskaņā ar šiem grozījumiem, juridiskajām personām Uzņēmumu reģistrā ir pienākums sniegt ziņas par katru privātpersonu, kura ir patiesā (reālā) labuma guvējs.

Tāpat atklājās zināmas dīvainības ar uzņēmējdarbības riska nodevu un citi sīkumi.

Tostarp ziņkāri raisa tas, ka "Kūriņa" apmeklētāji pamanījuši vienu interesantu detaļu – uz iestādes sienām attēlota svastika. Ja mēs pareizi atceramies, atšķirībā no Georga lentītes nacistiskie simboli Latvijā ir aizliegti.

49
Tagi:
Georga lentīte, Uzvaras diena
Pēc temata
Sodu par iekļūšanu militārajās bāzēs Latvijā palielinājuši 20 reizes
Vai Georga lentītes tiks aizliegtas? Kaimiņš atbalsta, Liepiņa iebilst
Kas tas par miernesi, parasts naciķis: Sencovs norāts par KF karogu dedzināšanu Latvijā
Deputāts par Georga lentes aizliegšanu: nacionālisti pašapliecinās uz krievu rēķina
Mobilā laboratorija koronavīrusa analīžu nodošanai, foto no arhīva

Covid-19 analīžu nodošanas punkti maina atrašanās vietu: kur būs jāvēršas turpmāk

11
(atjaunots 11:04 24.05.2020)
Tuvākajā laikā mobilās laboratorijas, kuras tika speciāli organizētas koronavīrusa testēšanai, pārvāksies, visa aktuālākā informācija būs atrodama interaktīvajā kartē.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Atsevišķi Covid-19 analīžu nodošanas punkti tuvākajā laikā mainīs savu atrašanās vietu. Runa ir par speciālajām teltīm, paziņoja Nacionālā veselības dienesta pārstāve Ginta Ozoliņa, raksta Press.lv.

Ozoliņa atzīmēja, ka jaunās atrašanās vietas tiks atzīmētas interaktīvajā kartē "Covid-19 analīžu nodošanas vietas Latvijā". Resursā tiek publicēta visa aktuālākā informācija.

Zīme Bioloģiskie draudi Latvijas infektoloģijas centrā, foto no arhīva
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Kā jau iepriekš rakstīja Sputnik Latvija, koronavīrusa testēšana ir pārtraukta lidostā "Rīga" un ostās. Līdz ar regulāro reisu atsākšanu, pasažierus, kuri ierodas Latvijā, lūdz pierakstīties uz testēšanu pa tālruni 8303.

Testēšanu lidostā un ostās līdz šim veica Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests. Tas tika darīts repatriācijas lidojumu periodā.

Izņemot to, Veselības ministrijā atgādināja, ka visiem tiem, kas ierodas valstī no ārzemēm, izņemot Lietuvu un Igauniju, ir jāievēro divu nedēļu pašizolācija.

Atgādināsim, ka vakar tika ziņots par strauju inficēto skaita pieaugumu. Par izplatības perēkli kļuva sociālās aprūpes centrs "Mārsnēni" Priekuļu novadā.

Pašlaik ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā sastāda 1047 cilvēkus (aizvadītajā diennaktī atklāts tikai viens jauns gadījums). Kopumā ir veikti 99 049 izmeklējumi.

11
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Problēmu rada HIV, nevis Covid-19: Latvija ieņem pirmo vietu ES vīrusa izplatības ziņā
No 1. jūnija Latvijā tiks atļautas daudzas lietas: kādas tieši
No 3. jūnija Latvijā atsāk visu medicīnisko pakalpojumu sniegšanu
Kad Latvijā parādīsies vietējā ražojuma medicīniskās maskas
Covid-19

Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu

0
(atjaunots 17:03 24.05.2020)
Saskaņā ar pētnieku prognozēm, ASV izdosies tikt galā ar pandēmiju ātrāk, nekā tā tiks uzveikta pārējā pasaulē.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Singapūras Tehnoloģiju un dizaina universitātes pētnieki aprēķinājuši aptuveno Covid-19 pandēmijas beigu datumu, raksta Bb.lv.

Saskaņā ar viņu pētījumu, pasaule spēs mierīgi uzelpot ap 2020. gada decembri, savukārt ASV pārvarēs vīrusu jau septembrī.

Saviem aprēķiniem zinātnieki izmantoja infekcijas izplatības matemātisko modeli, kurā tika ņemta vērā saslimstības dinamika, inficēto un izveseļojušos statistika, tā saucamais SIR modelis.

Tāpat pētnieki uzsvēra, ka viņu prognozes var būt neprecīzas, tādēļ nav vērts balstīties uz to karantīnas ierobežojumu mīkstināšanai daudzās valstīs.

"Pārmērīgs optimisms, kas balstās uz kaut kādām prognozēm, draud ar to, ka var novājināt mūsu disciplīnu un paškontroli, kas novedīs pie straujas inficēto skaita izaugsme," paziņoja zinātnieki.

Pēdējās diennakts laikā Latvijā tika veikti 1203 Covid-19 testi, un tikai viens tests izrādījies pozitīvs.

Tiek ziņots, ka Latvijas slimnīcās ārstējas 25 Covid-19 pacienti. Diviem no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 99 049 koronavīrusa testi. Inficējušies 1047 cilvēki, 712 inficētie ir izveseļojušies, 139 pēc ārstēšanās tika izrakstīti no slimnīcām, 22 cilvēki nomira.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Vai Covid-19 var izplatīties ar ūdeni: Latvijas zinātnieki atskaitās par pētījumu
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Imunologs nosauca Covid-19 epidēmijas beigu nosacījumu katrā valstī
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību