Siltuma padeves regulators. Foto no arhīva

Rīga paaugstina ūdens un apkures cenas: "Rīgas siltums" nevēlas zaudēt peļņu

180
(atjaunots 14:06 02.08.2019)
Uzņēmums "Rīgas siltums" strādā ar peļņu, taču paceļ apkures un karstā ūdens cenas Rīgā: siltumenerģija tagad izmaksās rīdziniekiem 51,9 eiro par MWh.

RĪGA, 2. augusts – Sputnik. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) no 1. augusta apstiprinājusi AS "Rīgas siltums" (RS) jaunos tarifus. Šis uzņēmums ir viens no galvenajiem siltumenerģijas piegādātājiem Rīgā, vēsta Bb.lv, atsaucoties uz avīzi "Segodņa".

Siltumenerģijas tarifa cena paaugstinājusies par 16% - līdz 51,9 eiro par megavatstundu (MWh). Un šai cenai ir jāsaglabājas līdz 2021. gada 31. jūlijam.

Taču Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā uzsver, ka kopējos plānotos izdevumus uzņēmums "Rīgas siltums" samazinājis par 5,1 miljonu eiro, salīdzinot ar sākotnēji iesniegto tarifu projektu. Tiesa, projektā tika iekļautas citas izmaksas, kuras arī ietekmē gala tarifu.

Toties tarifu projekta iekļauto peļņu RS palielinājis līdz atļautajam līmenim. Tiek norādīts, ka "Rīgas siltums" strādā ar peļņu un šobrīd, ņemot vērā, ka RS apgrozījums iepriekšējā finanšu gadā, kurš ilga no 2017. gada 1. oktobra līdz 2018. gada 30. septembrim, sastādīja 151,632 miljonus eiro, bet peļņa sastādīja 3,297 miljonus eiro.

Tarifu pacelšanas atļauju RS palūdza regulatoram 2017. gadā pēc dabasgāzes tirgus atvēršanas. Toreiz parādījās neparedzētas izmaksas, kas bija saistītas ar augstākām dabasgāzes cenām un iepērkamo siltumenerģiju.

Iepriekšējais "Rīgas siltuma" siltumenerģijas tarifs tika apstiprināts 2013. gada jūnijā un sastādīja 44,39 eiro par MWh.

Nav sliktākais variants

Regulators norāda arī uz to, ka Rīgā MWh cena nav augstākā Latvijā. Ja Rīgā siltumenerģijas cena tagad ir 51,9 eiro par MWh, tad vēl 30 valsts pilsētās šis tarifs sasniedz 53,48 eiro par MWh. Tātad RS tarifs ir par 1,58 eiro zemāks.

Vērts norādīt, ka galvenie uzņēmuma akcionāri ir Rīgas dome (49%) un valsts (48,995%).

Interesanti, ka šī gada aprīlī tika ziņots par siltumenerģijas tarifa kāpumu par 12% - līdz 49,99 eiro par MWh bez PVN.

Toreiz kompānija pati skaidroja tarifa kāpumu sakarā ar dabasgāzes cenu pieaugumu.

Turklāt esošajā sezonā RS tika ieplānota divu siltumtīklu pārbūve, kurai bija jāizmaksā 3 miljonus eiro, tiesa, ar Eiropas Savienības finansējuma piesaisti.

Laika posmā no 2019. gada maija līdz augustam uzņēmums plānoja pārbūvēt siltuma maģistrāli Dzelzavas ielas posmā – no Lielvārdes ielas līdz Ilūkstes ielai. Šī siltuma maģistrāle tiek ekspluatēta kopš 1971. gada. Turklāt līdz 2020. gadam "Rīgas siltums" vēlas pārbūvēt divas katlu mājas.

Par šo modernizāciju rezultātu kļūs biodegvielas izmantošanas pieaugums enerģijas ražošanā no 23% līdz 44%.

180
Pēc temata
Dārga vai lēta: Eurostat novērtējusi Latviju
"Augsti maksājumi": Boriss Moisejevs pastāstīja, kas viņam nepatīk Jūrmalā

Covid-19 reģistrēts divpadsmit Latvijas pansionātos: situācija tiek kontrolēta

11
(atjaunots 18:19 25.05.2020)
Salīdzinot ar citām valstīm, Latvijas sociālajos centros situācijas ir visnotaļ labvēlīga, taču no koronavīrusa uzliesmojumiem tiem tomēr nav izdevies izbēgt.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Covid-19 atklāja 12 Latvijas sociālās aprūpēs centros, kopumā saslimuši 90 cilvēki – 22 darbinieki un 68 aprūpētie, vēsta Latvijas Radio.

Šobrīd vislielākais saslimšanas uzliesmojums atzīmēts sociālās aprūpes centrā "Mārsnēni" Priekuļu novadā – inficējušies 44 cilvēki, tai skaitā 6 darbinieki.

No 22 Covid-19 upuriem Latvijā septiņi cilvēki miruši pansionātos. Speciālisti uzsver, ka pacientiem bijušas citas nopietnas hroniskas slimības, kuras saasinājās Covid-19 dēļ.

Slēgtos kolektīvos, kur cilvēki dzīvo kopā un kuriem ir cieši savstarpēji kontakti, infekcija var izplatīties ļoti ātri un skart lielāku cilvēku skaitu. Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) paskaidroja, ka kopš marta apmeklēt radus šādos centros ir aizliegts, taču sociālās aprūpes centru darbinieki turpina kontaktēt ar ārējo vidi.

SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs atgādināja, ka parasti Covid-19 ir lipīgs divas dienas pirms tam, kad cilvēkam sāk parādīties temperatūra, klepus vai citi simptomi.

"Tas ir viens no iemesliem, kāpēc infekcija var nokļūt šajās iestādēs. Otrs iemesls, ja tomēr kāds no iemītniekiem ir saņēmis veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, ārpus šīs iestādes un, visticamāk, tas arī notika "Mārsnēnos", jo pirmais pacients, kurš bija atklāts, bija inficēts, saņemot veselības aprūpes pakalpojumus slimnīcā," atzīmēja Perevoščikovs.

Pēc viņa sacītā, plānveida testēšana sociālās aprūpes centros palīdzēja atklāt atsevišķus gadījumus, pirms slimība paguva izplatīties. Tas ļāva pietiekami agri atklāt infekciju pansionātos, kur šobrīd ir pa vienam saslimušajam.

"Būtu labi, ka visi šo sociālo iestāžu vadītāji pieturas un uzmanīgi seko klientu veselības stāvoklim. Un tiklīdz parādās simptomi, kas varētu liecināt arī par Covid – ķermeņa temperatūras paaugstināšanās vai respiratorie simptomi klepus, sāpes kaklā vai apgrūtināta elpošana –, šie signāli būtu ļoti svarīgi, lai reaģētu tieši ar testēšanu," piebilda Perevoščikovs.

Pēc viņa teiktā, testēšanas veikšana agrīnā stadijā palīdzēs ierobežot turpmāku infekcijas izplatību. Tāpēc, ka jo lielāks ir inficēto skaits, jo lielāka ir iespēja, ka daudzi pacienti pārcietīs slimību smagā formā.

Vairākas iestādes savstarpēji noteikuši pansionātiem virkni rekomendāciju, pastāstīja Aldis Dūdiņš, Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta vadītājs.

"Šajā krīzes kulminācijā un arī īstenībā uz šo brīdi darbinieki, kuri ierodas darbā, lai aprūpētu klientus, viņiem tiek mērīta temperatūra, tiek sekots līdzi visām saaukstēšanās pazīmēm, simptomātikai, kas varētu liecināt par Covid pozitīvo. Tad jau tas darbinieks nemaz netiek pie darba pielaists," paziņoja Dūdiņš.

Jaunus klientus centri pieņem, tikai ja situācija ir ārkārtēja. Tāpat pansionāti – iespēju robežās – tiek nodrošināti ar aizsarglīdzekļiem, taču nodrošināt visas vajadzības neesot izdevies, atzina ministrijā.

Salīdzinot ar citām valstīm, kur situācija šajā jomā ir smaga, Latvijas sociālās aprūpes centros stāvoklis ir samērā labvēlīgs, uzskata Perevoščikovs. Pēc viņa sacītā, Latvijā savlaicīgi pieņēma lēmumus, kuri neļāva infekcijai plaši izplatīties sabiedrības vidū, tai skaitā arī cilvēku vidū, kuriem infekcija un tās sekas var būt īpaši smagas.

Perevoščikovs atzīmēja, ka rekomendācijas pansionātiem ir izsmeļošas, un drošības pasākumi nav jāpastiprina, pietiek vien ar to ievērošanu. Tikmēr Labklājības ministrija atzīmē, ka kopā ar Veselības ministriju apsver domu par atvieglojumiem centros, kur saslimšanas gadījumu nav, ali pansionātu klienti arī izjustu situācijas uzlabošanos.

11
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
Covid-19 analīžu nodošanas punkti maina atrašanās vietu: kur būs jāvēršas turpmāk
Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu
Covid-19 uzliesmojums sociālās aprūpes centrā "Mārsnēni": policija izmeklē apstākļus
Leģionāru piemiņas gājiens 2019. gada 16. martā

Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka SS latviešu leģionāri ir jāgodina

5
(atjaunots 18:06 25.05.2020)
SS latviešu leģionāru godināšanas pretinieku daļa Latvijas sabiedrībā ir sasniegusi pēdējo 20 gadu minimumu.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Pēdējo desmitgadu gaitā Latvijā vairākas reizes pieaugusi to cilvēku daļa, kuri uzskata, ka bijušie Waffen SS latviešu leģiona locekļi ir jāgodina. Šādi izrādījušies pētījuma centra SKDS aptaujas rezultāti, kurus Twitter publicēja tā direktors Arnis Kaktiņš.

"Lūk, kā uz laika ass izskatās sabiedrības attieksme pret leģionāriem. Šogad mazliet vairāk ir tādu, kuri uzskata, ka latviešu leģionāri ir jāgodina, nekā pirms 20 gadiem," uzrakstīja Kaktiņš.

Respondentus palūdza izteikt savu attieksmi apgalvojumam: "Uzskatu, ka latviešu leģionāri ir jāgodina". Kaktiņš publicēja datus četrām šādām aptaujām dažādos gados: 1999., 2009., 2014. un 2020.

​Šogad šādu apgalvojumu atbalstīja 52% aptaujāto, no tiem 20% pilnībā tam piekrīt, vēl 32% - drīzāk piekrīt. Šie rādītāji ir nedaudz augstāki, nekā pirms 20 gadiem – toreiz par labu pasākumiem par godu SS leģionāriem izteicās 46% respondentu. Interesanti, ka 2014. gadā absolūti pārliecināto tajā, ka leģionāri ir jāgodina, bija vairāk, nekā šogad – toreiz tā atbildēja katrs ceturtais aptaujātais. Taču kopējais SS latviešu leģiona veterānu godāšanas piekritēju skaits bijis par 2% mazāks.

Savukārt leģionāru godināšanas pasākumu pretinieku skaits 20 gadu laikā ir samazinājies – 1999. gadā tie bija 38%, savukārt 2020. gadā jau 32%. To cilvēku skaits, kuri ir kategoriski pret leģiona godināšanu, šogad ir sasniedzis minimumu – tie ir vien 16%, savukārt pirms divdesmit gadiem tie bija 20%.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, šogad galvenais pasākums par godu Waffen SS leģionāriem – 16. marta gājiens Rīgas centrā – tika atcelts koronavīrusa pandēmijas dēļ. Rezultātā pagodināt leģionāru piemiņu pie Brīvības pieminekļa atnāca vien daži cilvēki – laukumā sapulcējās daudz vairāk policistu un žurnālistu.

Atsevišķi leģionāru piemiņas pasākumi tiek rīkoti citās dienās. Piemēram, Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks uzskatīja par pieņemamu nacisma sagrāves jubilejā 8. maijā nolikt ziedus leģionāru kapos Lestenē.

5
Tagi:
Waffen SS, Latvija
Pēc temata
Operācija "Neiedomājamais". Kā sabiedrotie gribēja uzbrukt PSRS uzreiz pēc Uzvaras
Viņi cīnījās par Dzimteni: latvieši un latviešu vienības Sarkanajā armijā
Leitnanta Rubeņa bataljons: vienīgie īstie Latvijas Republikas aizstāvji
Nacisma sakāves dienā oficiālā Latvija pagodināja Lestenē kritušo SS leģionāru piemiņu