DUS

Uzrunāšana krievu valoda izraisīja kādas Rīgas DUS klientes sašutumu

84
(atjaunots 10:25 02.08.2019)
Ārkārtīgi nepatīkams piedzīvojums gadījies ar fonda "Nāc līdzās" vadītāju – Circle K degvielas uzpildes stacijas pārdevēja uzrunāja viņu krievu valodā.

RĪGA, 2. augusts – Sputnik. Sabiedriskās organizācijas ​"Nāc līdzās​" pārstāve Sarma Freiberga pastāstīja saviem sociālā tīkla sekotājiem par nepieņemamo gadījumu: degvielas uzpildes stacijā Circle K kaut kāda pārdevēja uzrunāja viņu krievu valodā.

​"Mīļais Circle K Latvia pasakiet saviem pārdevējiem, ka Latvijā klienti jāuzrunā valsts valodā - latviešu. Šodien bija nepatīkami, ka Kurbada ielas DUS pārdevēja mani uzrunāja krieviski. Tas nav pieņemami," vērsās Freiberga pie saviem Twitter sekotājiem un pie tīkla Circle K Latvia.

Zem publikācijas izvērsās vesela diskusija, kurā, tiesa, tradicionālas pilnas latviešu auditorijas viedokļa vienotības nebija – daži norādīja, ka paši bieži automātiski aizmirst pārslēgties uz latviešu valodu pēc tam, kad apkalpoja krievvalodīgu klientu.

​"Visticamāk, iepriekšējais klients runāja krieviski, un tāpēc Jūs tikāt šādi uzrunāta automātiski. Tas pats gadījums, kas pirms aptuveni gada norisinājās Maxima. Visi esam tikai cilvēki. Man pašam savulaik ir sanācis pat sarunas vidū aizmirst valodu, kurā tikko komunicēju," aicināja netaisīt ziloni no mušas lietotājs Rorijs Darks.

Līdzīgs viedoklis ir arī kādai Rozai:

"Man pašai (jo klienti ap 80% ir krieviski runājoši) ir gadījies uzrunāt nākamo klientu (latviski runājošu!) krieviski. Kaunos par to. Nekas diskriminējošs un apzināts, vienkārši ir sajūta, ka latviešu Latvijā (Rīgā) ir gandrīz nemaz," raksta Roza.

Taču daudzi komentētāji ierastā agresīvi ļaunā manierē sāka dalīties savās krievvalodīgo "pāraudzināšanas" metodēs un pat aicināja boikotēt Circle K DUS.

​"Es parasti uzreiz uzmeklēju veikala vadītāju un sāku audzināt...," stāsta ilggadējs vairāku Latvijas pašvaldību darbinieks, kurš nesen balotējies Rīgas domē, Ainārs Zābers.

"Pļavniekos par uzrunu latviešu valodā var smagi atrauties. Tas no bijušā Statoil darbinieka pieredzes. Urlas rakstīja par diskrimināciju Statoil vadībai Norvēģijā," dalās savā pieredzē kāds Māris Zelčs.

"Norvēģu vadību interesēja tikai peļņa. Valodu problēmas lai risina vietējie vadītāji. Ja Rīgā 70% ir krievvalodīgie, tad jārunā krievu valodā. Mans draugs dēļ tā aizgāja no Statoil. Domāju, ka Circle K Latvia bez labas krievu valodas neļaus pat podu satīrīt," piebilst Māris.

"Nebraucam uz šāda urlu kantora uzpildīties. Braucam uz Viršiem," aicina boikotēt DUS kāda Kroje.

"Līdz ar neatkarības atgūšanu bija skolu reforma jāuzsāk. Šodien ar šādu situācija būtu daudz retāk jāsaskaras," paziņo savu "verdiktu" Kristaps.

Savukārt Armands uzskata, ka tirgotājiem tik svarīgā jautājumā nedrīkst piekāpties nedz vietējo klientu, nedz tūristu ērtībām.

​"Krieviski nav jārunā ar nevienu. Tūristi runā angliski, vietējie - latviski. Punkts," uzskata Armands.

Beigās diskusijā iesaistījās arī kompānija Circle K Latvia.

"Sveika, @Sarma_Freiberga! Paldies par ziņu. Pilnīgi piekrītam, ka klienti jāuzrunā valsts valodā un šādu praksi arī piekopjam. Noskaidrosim konkrēto situāciju, lai saprastu, kāpēc mūsu darbinieks šajā gadījumā rīkojies pretēji," reaģēja uz neapmierinātā klienta sūdzību Circle K Latvia pārstāvji.

Šoreiz diskusijā iztika bez Valsts valodas centra (VVC) Twitter mikrobloga pieminēšanas, kurš nodarbojas ar Valodas likuma ievērošanu.

Atgādināsim, ka VVC regulāri pieņem latviešu valodas aizstāvju sūdzības. Pērn VVC laida klajā pat speciālu lietotni "Valodas draugs", ar kuras palīdzību iespējams nosūtīt ziņojumus par valodas normu pārkāpumiem vai, gluži pretēji, uzslavēt par latviešu valodas lietojumu.

Latvijā ir viena valsts valoda – latviešu. Krievu valodai ir svešvalodas statuss, neskatoties uz to, ka tā ir dzimtā valoda gandrīz 40% valsts iedzīvotāju.

Valodas likuma ievērošanu Latvijā uzrauga Valsts valodas centrs (VVC). VVC redzeslokā ir politiķi, kuri pārāk bieži lieto krievu valodu vai slikti prot latviešu, biznesmeņi, kuri izvieto nelatviskus uzrakstus, uzņēmumi un organizācijas, kuras izsūta bukletus svešvalodās un kuru darbinieki sarunājas ar klientiem svešvalodās, vieskoncerti un pat skolu izlaiduma pasākumi.

84
Pēc temata
"Ieķēros viņai matos": pasažiere pamācīja šoferi par atteikšanos runāt latviski
"Kā Krievijas galvaspilsētā": rīdzinieks sašutis par paziņojumu krievu valodā
Uzņēmējs šokā: viņu uzaicinājuši uz radioraidījumu krievu valodā
"Krievijas maigā vara": latviešu Twitter apspriež Laimas Vaikules festivālu

Covid-19 reģistrēts divpadsmit Latvijas pansionātos: situācija tiek kontrolēta

11
(atjaunots 18:19 25.05.2020)
Salīdzinot ar citām valstīm, Latvijas sociālajos centros situācijas ir visnotaļ labvēlīga, taču no koronavīrusa uzliesmojumiem tiem tomēr nav izdevies izbēgt.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Covid-19 atklāja 12 Latvijas sociālās aprūpēs centros, kopumā saslimuši 90 cilvēki – 22 darbinieki un 68 aprūpētie, vēsta Latvijas Radio.

Šobrīd vislielākais saslimšanas uzliesmojums atzīmēts sociālās aprūpes centrā "Mārsnēni" Priekuļu novadā – inficējušies 44 cilvēki, tai skaitā 6 darbinieki.

No 22 Covid-19 upuriem Latvijā septiņi cilvēki miruši pansionātos. Speciālisti uzsver, ka pacientiem bijušas citas nopietnas hroniskas slimības, kuras saasinājās Covid-19 dēļ.

Slēgtos kolektīvos, kur cilvēki dzīvo kopā un kuriem ir cieši savstarpēji kontakti, infekcija var izplatīties ļoti ātri un skart lielāku cilvēku skaitu. Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) paskaidroja, ka kopš marta apmeklēt radus šādos centros ir aizliegts, taču sociālās aprūpes centru darbinieki turpina kontaktēt ar ārējo vidi.

SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs atgādināja, ka parasti Covid-19 ir lipīgs divas dienas pirms tam, kad cilvēkam sāk parādīties temperatūra, klepus vai citi simptomi.

"Tas ir viens no iemesliem, kāpēc infekcija var nokļūt šajās iestādēs. Otrs iemesls, ja tomēr kāds no iemītniekiem ir saņēmis veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, ārpus šīs iestādes un, visticamāk, tas arī notika "Mārsnēnos", jo pirmais pacients, kurš bija atklāts, bija inficēts, saņemot veselības aprūpes pakalpojumus slimnīcā," atzīmēja Perevoščikovs.

Pēc viņa sacītā, plānveida testēšana sociālās aprūpes centros palīdzēja atklāt atsevišķus gadījumus, pirms slimība paguva izplatīties. Tas ļāva pietiekami agri atklāt infekciju pansionātos, kur šobrīd ir pa vienam saslimušajam.

"Būtu labi, ka visi šo sociālo iestāžu vadītāji pieturas un uzmanīgi seko klientu veselības stāvoklim. Un tiklīdz parādās simptomi, kas varētu liecināt arī par Covid – ķermeņa temperatūras paaugstināšanās vai respiratorie simptomi klepus, sāpes kaklā vai apgrūtināta elpošana –, šie signāli būtu ļoti svarīgi, lai reaģētu tieši ar testēšanu," piebilda Perevoščikovs.

Pēc viņa teiktā, testēšanas veikšana agrīnā stadijā palīdzēs ierobežot turpmāku infekcijas izplatību. Tāpēc, ka jo lielāks ir inficēto skaits, jo lielāka ir iespēja, ka daudzi pacienti pārcietīs slimību smagā formā.

Vairākas iestādes savstarpēji noteikuši pansionātiem virkni rekomendāciju, pastāstīja Aldis Dūdiņš, Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta vadītājs.

"Šajā krīzes kulminācijā un arī īstenībā uz šo brīdi darbinieki, kuri ierodas darbā, lai aprūpētu klientus, viņiem tiek mērīta temperatūra, tiek sekots līdzi visām saaukstēšanās pazīmēm, simptomātikai, kas varētu liecināt par Covid pozitīvo. Tad jau tas darbinieks nemaz netiek pie darba pielaists," paziņoja Dūdiņš.

Jaunus klientus centri pieņem, tikai ja situācija ir ārkārtēja. Tāpat pansionāti – iespēju robežās – tiek nodrošināti ar aizsarglīdzekļiem, taču nodrošināt visas vajadzības neesot izdevies, atzina ministrijā.

Salīdzinot ar citām valstīm, kur situācija šajā jomā ir smaga, Latvijas sociālās aprūpes centros stāvoklis ir samērā labvēlīgs, uzskata Perevoščikovs. Pēc viņa sacītā, Latvijā savlaicīgi pieņēma lēmumus, kuri neļāva infekcijai plaši izplatīties sabiedrības vidū, tai skaitā arī cilvēku vidū, kuriem infekcija un tās sekas var būt īpaši smagas.

Perevoščikovs atzīmēja, ka rekomendācijas pansionātiem ir izsmeļošas, un drošības pasākumi nav jāpastiprina, pietiek vien ar to ievērošanu. Tikmēr Labklājības ministrija atzīmē, ka kopā ar Veselības ministriju apsver domu par atvieglojumiem centros, kur saslimšanas gadījumu nav, ali pansionātu klienti arī izjustu situācijas uzlabošanos.

11
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
Covid-19 analīžu nodošanas punkti maina atrašanās vietu: kur būs jāvēršas turpmāk
Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu
Covid-19 uzliesmojums sociālās aprūpes centrā "Mārsnēni": policija izmeklē apstākļus
Leģionāru piemiņas gājiens 2019. gada 16. martā

Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka SS latviešu leģionāri ir jāgodina

5
(atjaunots 18:06 25.05.2020)
SS latviešu leģionāru godināšanas pretinieku daļa Latvijas sabiedrībā ir sasniegusi pēdējo 20 gadu minimumu.

RĪGA, 25. maijs – Sputnik. Pēdējo desmitgadu gaitā Latvijā vairākas reizes pieaugusi to cilvēku daļa, kuri uzskata, ka bijušie Waffen SS latviešu leģiona locekļi ir jāgodina. Šādi izrādījušies pētījuma centra SKDS aptaujas rezultāti, kurus Twitter publicēja tā direktors Arnis Kaktiņš.

"Lūk, kā uz laika ass izskatās sabiedrības attieksme pret leģionāriem. Šogad mazliet vairāk ir tādu, kuri uzskata, ka latviešu leģionāri ir jāgodina, nekā pirms 20 gadiem," uzrakstīja Kaktiņš.

Respondentus palūdza izteikt savu attieksmi apgalvojumam: "Uzskatu, ka latviešu leģionāri ir jāgodina". Kaktiņš publicēja datus četrām šādām aptaujām dažādos gados: 1999., 2009., 2014. un 2020.

​Šogad šādu apgalvojumu atbalstīja 52% aptaujāto, no tiem 20% pilnībā tam piekrīt, vēl 32% - drīzāk piekrīt. Šie rādītāji ir nedaudz augstāki, nekā pirms 20 gadiem – toreiz par labu pasākumiem par godu SS leģionāriem izteicās 46% respondentu. Interesanti, ka 2014. gadā absolūti pārliecināto tajā, ka leģionāri ir jāgodina, bija vairāk, nekā šogad – toreiz tā atbildēja katrs ceturtais aptaujātais. Taču kopējais SS latviešu leģiona veterānu godāšanas piekritēju skaits bijis par 2% mazāks.

Savukārt leģionāru godināšanas pasākumu pretinieku skaits 20 gadu laikā ir samazinājies – 1999. gadā tie bija 38%, savukārt 2020. gadā jau 32%. To cilvēku skaits, kuri ir kategoriski pret leģiona godināšanu, šogad ir sasniedzis minimumu – tie ir vien 16%, savukārt pirms divdesmit gadiem tie bija 20%.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, šogad galvenais pasākums par godu Waffen SS leģionāriem – 16. marta gājiens Rīgas centrā – tika atcelts koronavīrusa pandēmijas dēļ. Rezultātā pagodināt leģionāru piemiņu pie Brīvības pieminekļa atnāca vien daži cilvēki – laukumā sapulcējās daudz vairāk policistu un žurnālistu.

Atsevišķi leģionāru piemiņas pasākumi tiek rīkoti citās dienās. Piemēram, Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks uzskatīja par pieņemamu nacisma sagrāves jubilejā 8. maijā nolikt ziedus leģionāru kapos Lestenē.

5
Tagi:
Waffen SS, Latvija
Pēc temata
Operācija "Neiedomājamais". Kā sabiedrotie gribēja uzbrukt PSRS uzreiz pēc Uzvaras
Viņi cīnījās par Dzimteni: latvieši un latviešu vienības Sarkanajā armijā
Leitnanta Rubeņa bataljons: vienīgie īstie Latvijas Republikas aizstāvji
Nacisma sakāves dienā oficiālā Latvija pagodināja Lestenē kritušo SS leģionāru piemiņu