Atkritumi. Foto no arhīva

Konkurences pārkāpums vai politiskais spiediens: Rīgai draud atkritumu haoss

39
(atjaunots 17:58 31.07.2019)
Rīgas domei līdz 8. augustam jāpierāda Konkurences padomei, ka tā nepārkāpj Eiropas normas, veidojot monopolu galvaspilsētas atkritumu izvešanas jomā, pretējā gadījumā līgums ar privātajiem partneriem, kurš izraisījis strauju tarifu kāpumu, var tikt iesaldēts; kurš tādā gadījumā izvedīs rīdzinieku atkritumus, nav skaidrs.

RĪGA, 31. jūlijs – Sputnik. Atkritumu monopols Rīgā, kurš izraisīja iedzīvotāju neapmierinātību, iespējams tomēr netiks īstenots. Konkurences padome iesākusi lietu pret Rīgas domi par pārkāpumu un pašvaldības uzņēmuma "Getliņi EKO" iespējamo dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, vēsta TV3.

Kaķis maisā

Konkurences padome divu gadu garumā vērsās pie Rīgas domes ar prasību atcelt atkritumu monopola izveidošanu, taču Nils Ušakovs un viņam sekojušie pilsētas mēri aicinājumus ignorēja. Jūnijā tika noslēgts koncesijas līgums, saskaņā ar kuru pašvaldības uzņēmums "Getliņi EKO" un savstarpējs privāto partneru uzņēmums "Tīrīga" no 15. septembra saņems ekskluzīvas tiesības 20 gadu garumā izvest visus Rīgas atkritumus.

Konkurences padomē uzskata, ka līguma noslēgšanā, iespējams, notika ļaunprātīga dominējošā stāvokļa tirgū izmantošana, savukārt jaunā sistēma ir dārga un iedzīvotājiem neizdevīga.

"Tas ir tiešām projekts, kas var nākotnē radīt ļoti lielas problēmas Rīgas iedzīvotājiem ar cenu celšanos! Mēs pērkam kaķi maisā, mēs pērkam kaut ko ļoti dārgu, bet mēs nezinām, vai dārgais pirkums neliks mums pēc 20 gadiem raudāt, ko mēs esam nopirkuši. Parakstīties uz tik sarežģītu, ļoti lielas investīcijas saplānotu projektu, nezinot kā tas attīstīsies, manā skatījumā – tas ir neprāts," paziņoja Konkurences padomes vadītāja Skaidrīte Ābrama.

Konkurences padome saskatīja pamatu lietas iesākšanai pret Rīgas domi un uzņēmumu "Getliņi EKO" par Eiropas Savienības nodibināšanas līguma pamatprincipu neievērošanu un nosūtīja Rīgas vadībai vēstuli ar aicinājumu savest kārtībā pagaidu regulēšanu, jeb: iesaldēt darījumu un nekavējoties apturēt kompānijas "Tīrīga" līgumu noslēgšanu ar iedzīvotājiem.

Monopols nepārkāpj konkurenci

Taču Rīgas domē uzskata, ka šobrīd šādiem pasākumiem neesot pamata, savukārt Konkurences padome iejaucas autonomā pašvaldības funkcijā.

"Vēstule ir no Konkurences padomes saņemta, bet šodienas Konkurences padomes vadītājas intervija, manuprāt, ir politiskais spiediens! Pirms izmeklēšanas iestādes vadītāja jau paziņo rezultātu," saka mēra vietas izpildītājs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai").

Rīgas domes privātie partneri, uzņēmumi "Clean R" un "Eko Baltija vide" arī ir kategoriski pret līgumu noslēgšanas izbeigšanu. Viņi atsaucas uz juristu slēdzienu, saskaņā ar kuru monopola izveidošana neradīs zaudējumus konkurencei.

"Koncesijas līguma noslēgšana ir notikusi konkursa rezultātā, un šo iepirkumu ir skatījusi gan VARAM, gan CFLA, gan Rīgas domē ir bijuši vairāki balsojumi. Līdz ar to nav pamata, ka šis līgums varēt būt nelikumīgi noslēgts. Tāpēc mēs turpinām līgumu slēgšanu, jo mums, "Tīrīgai", pakalpojumu jāsāk sniegt no 15. septembra," paskaidroja "Tīrīga" vadītājs Guntars Levics.

Privātie partneri norāda, ka pusotru mēnesi pirms koncesijas līguma noslēgšanas jaunās infrastruktūras izveidošanā tika ieguldīti jau seši miljoni eiro un saņemtas banku garantijas. Ja līgumu lauzīs, privātie partneri patur tiesības vērsties pēc zaudējumu atlīdzināšanas.

Maksāsim mēs

Taču Konkurences padomē uzskata, ka līgums ir rīdziniekiem neizdevīgs, un sola panākt tā iesaldēšanu, ja Rīgas dome līdz 8. augustam nespēs juridiski apstrīdēt vēstulē izklāstītos faktus.

"Mēs jau būsim tie, kas maksās, ne jau Rīgas dome līdzekļus no gaisa grābs," pateica Ābrama.

Saskaņā ar procedūru, Konkurences padomes pagaidu regulēšana var stāties spēkā pats agrākais septembra beigās, kad "Tīrīga" jau būs jāizved rīdzinieku atkritumi. Vai tādā gadījumā Rīgai nedraudēs atkritumu haoss, nespēja atbildēt neviena no pusēm.

Jaunie atkritumu apsaimniekošanas līgumi izraisījuši rīdzinieku sašutumu, jo pakalpojumu izmaksas vidēji pieaugušas par 40%.

39
Pēc temata
Produkti bez atkritumiem: Rīgā atvēries veikals bez iepakojumiem
Cilvēki aizbrauc, atkritumi paliek: no kurienes Latvijā tik daudz atkritumu
Rīgas daudzstāvu namu iedzīvotājiem grib aizliegt izmantot atkritumu stāvvadus
Ceļi Latvijā ir slikti, jo ceļmalās mētājas atkritumi
Georga lente

Par antikrieviskās Jūrmalas kafejnīcas saimnieku ziņots policijai un Ģenerālprokuratūrai

50
(atjaunots 12:09 24.05.2020)
Antikrieviskā Jūrmalas restorāna apmeklētāji, kurus Uzvaras dienā izdzina Georga lentīšu dēļ, nolēma neļaut saimniekam izsprukt cauri sveikā.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Savā Facebook lapā Nadja Petrova, kura 9. maijā aizgāja uz restorānu "Kūriņš" Jūrmalā kopā ar ģimeni un sastapa atklātu diskrimināciju, paziņoja, ka negrasās šo nepieņemamo gadījumu atstāt bez soda.

Pēc viņas sacītā, lēmumu viņa pieņēma tad, kad noskaidrojās, ka restorāna saimnieks Arnis Ābelītis jau ne pirmo reizi atļaujas šādi izdzīt apmeklētājus. Un visvairāk pārsteidza līdzīgs stāsts, kurš atgadījies kādiem vecāka gadagājuma cilvēkiem, kurus tieši tāpat padzina no iestādes par Georga lentītēm.

"Tās vienkārši ir šausmas!!!! Un mēs pieņēmām lēmumu neatstāt šo lietu tāpat vien… Rezultātā, mēs uzrakstījām iesniegumu policijai, Ģenerālprokuratūrai un tiesībsargam ar lūgumu novērtēt visu to, kas notika Jūrmalas "Kūriņā"," uzrakstīja Petrova.

Viņa pateicās par palīdzību Ruslanam Pankratovam, kurš sniedza juridisko atbalstu.

Skandāls restorānā

Atgādināsim, ka Uzvaras dienā Jūrmalā notika skandalozs stāsts. Apmeklētājus ar Georga lentītēm atteicās apkalpot kafejnīcā "Kūriņš". Par šo nepieņemamo gadījumu Petrova toreiz paziņoja Facebook sabiedriskajā grupā "Kur paēst?/Где поесть?", kas ir veltīta atsauksmēm par restorāniem Rīgā un Latvijā.

Publikācija ar atsauksmi par kafejnīcas "Kūriņš" apmeklēšanu pāršalca visus sociālos tīklus: tam bija vairāk nekā 2000 komentāru, un vēl vairāk cilvēku padalījās tajā. Stāsts nonāca arī līdz Nacionālās apvienības locekļu ausīm. Viņi nostājās restorāna saimnieka pusē un pat apsolīja izreklamēt iestādi.

Pats restorāna saimnieks pasteidzās apstiprināt, ka viņš ir Nacionālās apvienības sajūsmas cienīgs, un uzrakstīja savas kafejnīcas Facebook lapā odu par nemīlu pret Georga lentēm. Tātad viņš neslēpa, ka viņa attieksme pret klientiem bijusi diskriminējoša, ko, starp citu, aizliedz Latvijas likums, kurš vispār neatļauj nekāda veida diskrimināciju, kas ir absolūti dabiski priekš civilizētas valsts.

Interesantas detaļas

Pēcāk noskaidrojās, ka Ābelītis nemaz nav tik patriotisks Latvijas patriots, kāds vēlējās šķist.

Informācija, kas atrodama Komercreģistrā, liecina, ka SIA "Kūriņš" darbības patiesā labuma guvēju kārtā norādīts nevis Latvijas "aizstāvis" Arnis Ābelītis, bet gan trīs citas privātpersonas: Baiba Stigemane, Ieva Petaka un Linda Ābelīte.

Šeit ir vērts atgādināt, ka pirms vairāk nekā diviem gadiem Latvijā tika pieņemti ļoti stingri likuma grozījumi par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu. Saskaņā ar šiem grozījumiem, juridiskajām personām Uzņēmumu reģistrā ir pienākums sniegt ziņas par katru privātpersonu, kura ir patiesā (reālā) labuma guvējs.

Tāpat atklājās zināmas dīvainības ar uzņēmējdarbības riska nodevu un citi sīkumi.

Tostarp ziņkāri raisa tas, ka "Kūriņa" apmeklētāji pamanījuši vienu interesantu detaļu – uz iestādes sienām attēlota svastika. Ja mēs pareizi atceramies, atšķirībā no Georga lentītes nacistiskie simboli Latvijā ir aizliegti.

50
Tagi:
Georga lentīte, Uzvaras diena
Pēc temata
Sodu par iekļūšanu militārajās bāzēs Latvijā palielinājuši 20 reizes
Vai Georga lentītes tiks aizliegtas? Kaimiņš atbalsta, Liepiņa iebilst
Kas tas par miernesi, parasts naciķis: Sencovs norāts par KF karogu dedzināšanu Latvijā
Deputāts par Georga lentes aizliegšanu: nacionālisti pašapliecinās uz krievu rēķina
Mobilā laboratorija koronavīrusa analīžu nodošanai, foto no arhīva

Covid-19 analīžu nodošanas punkti maina atrašanās vietu: kur būs jāvēršas turpmāk

11
(atjaunots 11:04 24.05.2020)
Tuvākajā laikā mobilās laboratorijas, kuras tika speciāli organizētas koronavīrusa testēšanai, pārvāksies, visa aktuālākā informācija būs atrodama interaktīvajā kartē.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Atsevišķi Covid-19 analīžu nodošanas punkti tuvākajā laikā mainīs savu atrašanās vietu. Runa ir par speciālajām teltīm, paziņoja Nacionālā veselības dienesta pārstāve Ginta Ozoliņa, raksta Press.lv.

Ozoliņa atzīmēja, ka jaunās atrašanās vietas tiks atzīmētas interaktīvajā kartē "Covid-19 analīžu nodošanas vietas Latvijā". Resursā tiek publicēta visa aktuālākā informācija.

Zīme Bioloģiskie draudi Latvijas infektoloģijas centrā, foto no arhīva
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Kā jau iepriekš rakstīja Sputnik Latvija, koronavīrusa testēšana ir pārtraukta lidostā "Rīga" un ostās. Līdz ar regulāro reisu atsākšanu, pasažierus, kuri ierodas Latvijā, lūdz pierakstīties uz testēšanu pa tālruni 8303.

Testēšanu lidostā un ostās līdz šim veica Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests. Tas tika darīts repatriācijas lidojumu periodā.

Izņemot to, Veselības ministrijā atgādināja, ka visiem tiem, kas ierodas valstī no ārzemēm, izņemot Lietuvu un Igauniju, ir jāievēro divu nedēļu pašizolācija.

Atgādināsim, ka vakar tika ziņots par strauju inficēto skaita pieaugumu. Par izplatības perēkli kļuva sociālās aprūpes centrs "Mārsnēni" Priekuļu novadā.

Pašlaik ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā sastāda 1047 cilvēkus (aizvadītajā diennaktī atklāts tikai viens jauns gadījums). Kopumā ir veikti 99 049 izmeklējumi.

11
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Problēmu rada HIV, nevis Covid-19: Latvija ieņem pirmo vietu ES vīrusa izplatības ziņā
No 1. jūnija Latvijā tiks atļautas daudzas lietas: kādas tieši
No 3. jūnija Latvijā atsāk visu medicīnisko pakalpojumu sniegšanu
Kad Latvijā parādīsies vietējā ražojuma medicīniskās maskas
Covid-19

Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu

0
(atjaunots 17:03 24.05.2020)
Saskaņā ar pētnieku prognozēm, ASV izdosies tikt galā ar pandēmiju ātrāk, nekā tā tiks uzveikta pārējā pasaulē.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Singapūras Tehnoloģiju un dizaina universitātes pētnieki aprēķinājuši aptuveno Covid-19 pandēmijas beigu datumu, raksta Bb.lv.

Saskaņā ar viņu pētījumu, pasaule spēs mierīgi uzelpot ap 2020. gada decembri, savukārt ASV pārvarēs vīrusu jau septembrī.

Saviem aprēķiniem zinātnieki izmantoja infekcijas izplatības matemātisko modeli, kurā tika ņemta vērā saslimstības dinamika, inficēto un izveseļojušos statistika, tā saucamais SIR modelis.

Tāpat pētnieki uzsvēra, ka viņu prognozes var būt neprecīzas, tādēļ nav vērts balstīties uz to karantīnas ierobežojumu mīkstināšanai daudzās valstīs.

"Pārmērīgs optimisms, kas balstās uz kaut kādām prognozēm, draud ar to, ka var novājināt mūsu disciplīnu un paškontroli, kas novedīs pie straujas inficēto skaita izaugsme," paziņoja zinātnieki.

Pēdējās diennakts laikā Latvijā tika veikti 1203 Covid-19 testi, un tikai viens tests izrādījies pozitīvs.

Tiek ziņots, ka Latvijas slimnīcās ārstējas 25 Covid-19 pacienti. Diviem no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 99 049 koronavīrusa testi. Inficējušies 1047 cilvēki, 712 inficētie ir izveseļojušies, 139 pēc ārstēšanās tika izrakstīti no slimnīcām, 22 cilvēki nomira.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Vai Covid-19 var izplatīties ar ūdeni: Latvijas zinātnieki atskaitās par pētījumu
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Imunologs nosauca Covid-19 epidēmijas beigu nosacījumu katrā valstī
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību