Cietums. Foto no arhīva

Cik izmaksā viens ieslodzītais Latvijā

272
(atjaunots 16:55 31.07.2019)
Cik Latvijas nodokļu maksātājiem izmaksā viena ieslodzītā uzturēšana, un ko Ieslodzījuma vietu pārvaldes vadītāja domā par nāvessodu Latvijā.

RĪGA, 31. jūlijs – Sputnik. Ieslodzījuma vietu pārvaldes vadītāja Ilona Spure radio Baltkom intervijā pastāstīja par situāciju ar ieslodzītajiem Latvijas cietumos.

Atbildot uz jautājumu par to, cik maksā viena ieslodzītā uzturēšana cietumā, Spure visu detalizēti aprakstīja. Pēc viņas sacītā, viens ieslodzītais izmaksā 46 eiro. Šajā summā ietilpst viņa apģērbs, ēdināšana, pati uzturēšana, kā arī nauda, kura tiek piešķirta ieslodzījuma vietu darbinieku algām.

Spure uzsver, ka ir pret nāvessodu. Turklāt viņa uzskata, ka cietumam ir jāveicina tas, lai cilvēks nostājas uz pareizā ceļa, nevis tiecas atkal un atkal atgriezties aiz restēm. Un cietums noteikti nedrīkst kaitēt cilvēka veselībai.

Pēc Spures sacītā, pati brīvības atņemšana, izolēšana no sabiedrības jau ir spēcīgs sods, kuru valsts piemēro par katru noziegumu. Tādēļ biedēt un psiholoģiski ietekmēt cilvēku pašā cietumā ir lieki. Tāpat ir arī ar fizisko ietekmēšanu – tās arī nedrīkst būt.

Tai pašā laikā Spure norādīja, ka cietums nedrīkst kļūt par kaut ko līdzīgu četru zvaigžņu viesnīcai un kūrortam. Uzturēšanās apstākļiem tur jābūt askētiskiem. Un šobrīd nevar sacīt, ka Latvijas cietumos ieslodzītie dzīvo labi. Taču, kā norādīja Spure, Latvijas cietumos cilvēkiem patiešām palīdz.

Tāpat Spure pastāstīja, ka aptuveni tūkstotis ieslodzīto Latvijā strādā, turklāt ir arī brīvas darbavietas. Taču diemžēl daudzi no tiem, kas sēž cietumā, ilgstoši ir lietojuši aizliegtas vielas. Un atkarība no narkotikām novedusi šos cilvēkus pie organisma izmaiņām, kuru dēļ viņi nav spējīgi strādāt.

Nāvessods Latvijā

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka augstākais soda mērs – nāvessods – Latvijā netika piemērots kopš 1996. gada, kaut gan Krimināllikums pieļāva šādu sodu vīriešiem, kuri karalaikā pastrādāja īpašu smagu slepkavību.

Pēdējie 1995. gadā Latvijā ar nāvessodu tika sodīti divi cilvēki. Viens no tiem bija Igors Strukovs. Viņš nonāca cietumā par laupīšanās un zādzību sēriju, taču izmeklētājiem izdevās noteikt viņa saikni ar virkni slepkavību. Strukovs bija noziedzīga 18 cilvēku grupējuma sastāvā, kuri aplaupīja taksometru vadītājus.

Tāpat grupējums nogalināja sievieti dzīvokļa apzagšanas laikā. Strukova noziegumu sarakstā ir pat paša brāļa noslepkavošana, tiesa, sadzīves strīda rezultātā.

Divdesmit trīs gadus vecajam Igoram Strukovam tika piespriests augstākais soda mērs 1994. gada 14. novembrī. Tiesas spriedums stājās spēkā 1995. gada 23. februārī. Apžēlošanas lūgumu prezidents Guntis Ulmanis noraidīja, un spriedums tika izpildīts.

Vēl viens nāvessods tika izpildīts 1995. gadā Rolandam Lāceklim-Bergmanim. Grupā kopā ar savu sievu un vēl vienu pāri viņš veica laupīšanas.

Noziedznieku nekas nespēja apturēt. Pļavniekos viņš nošāva iecirkņa darbinieku, kurš centās novērst zādzības mēģinājumu, savukārt veikala "Tallina" kafejnīcā nogalināja policijas iecirkņa "Jugla" darbinieku.

Nāvessods 23 gadus vecajam Rolandam Lāceklim-Bergmanim tika piespriests 1995. gada septembrī. Apžēlošanas lūgumu prezidents arī noraidīja, un spriedums tika izpildīts.

272
Pēc temata
Rīgā plānots slēgt Brasas cietumu
Kā Latvijas cietumos darbojas cenzūra
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

20
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

20
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas
Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas

44
(atjaunots 19:00 23.01.2021)
Dažos gadījumos radusies nepieciešamība atcelt vakcinācijas otro posmu, jo mediķi saslimuši laika posmā starp pirmo un otro vakcīnas devu.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vakcinācijas tempi Covid-19 būtiski kritušies – pirmajā posmā četru dienu laikā vakcīnas saņēmuši 2960 cilvēki, otrajā – tikai 2139 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Vairāki ārsti saslimuši pirms vakcīnas otrās devas.

Ceturtdien, 21. janvārī tikai 13 cilvēki divās slimnīcās saņēmuši vakcīnas otro devu Covid-19 profilaksei. Salīdzinājumam, vakcinācijas pirmā posma ceturtajā dienā vakcinējušies 698 cilvēki desmit veselības aprūpes iestādēs.
Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmis 16 541 ārsts un medicīnas darbinieks, tostarp 2139 saņēmuši abas vakcīnas devas.
Ceturtdien vakcinācijas procesā izmantotas 17 528 BioNTech/Pfizer vakcīnas devas un 1152 Moderna vakcīnas devas. Pfizer vakcīnām noteikts 21 dienas intervāls starp pirmo un otro vakcīnu, citām, ko Latvija patlaban saņem vai plāno saņemt, intervāls sastāda 28 dienas.

Fiksēti vairāki gadījumi, kuros Covid-19 vakcīnas otro devu nācies atlikt, jo starp pirmo un otro vakcīnu cilvēki inficējušies ar koronavīrusu, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pastāstīja Latvijas radio ēterā. Viņa paskaidroja, ka ārsti, kas saņēmuši vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt otro devu, tiklīdz izveseļosies.

Zavadska piebilda, ka otro vakcīnu izlaist nav ieteicams.

Viņa pievērsa uzmanību arī tam, ka, saskaņā ar novērojumiem, pēc otrās devas saņemšanas nepatīkamās sajūtas ir spilgtāk izteiktas. Piemēram, spēcīgs nogurums vai sāpes dūriena vietā. Taču simptomi, parasti daudzkārt mazāki, nekā pašas slimības gadījumā, ilgst tikai vienu vai divas dienas, apliecināja Zavadska.

Iepriekš Latvijas valdība atbalstīja ierosinājumu iesniegt pieteikumu par valstij papildus pieejamajām 646 510 vakcīnas CureVac devas, tātad tagad no šī ražotāja plānots iegādāties 946 510 vakcīnas devas. CureVac vakcīnas piegāde ieplānota gada pirmajā pusē.

 

44
Tagi:
mediķi, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
"Tas ir nepiedodami un nepieņemami": premjers neapmierināts ar vakcinācijas gaitu
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas

Lindermans: vakcinācija Latvijā, bērnudārzu slēgšana Rīgā un "ģimenes" problēma

0
(atjaunots 23:42 23.01.2021)
Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins pārrunāja aktuālākos jautājumus savā iknedēļas politisko notikumu apskatā.

Vai Latvijas jaunais veselības ministrs Daniels Pavļuts spēs atrisināt vakcinācijas problēmu valstī? Vai tiešām Rīgā vairs nebūs krievu bērnudārzu? Kāpēc valdībā tiek cilāts jautājums par "ģimeni"? Kāpēc Pasaules čempionāta hokejā Minskā ieplānoto maču atcelšana sāpīgāk skar Latviju, nevis Baltkrieviju?
Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins pārrunāja aktuālākos jautājumus savā iknedēļas politisko notikumu apskatā.

0
Tagi:
bērni, vakcinācija, Mihails Gubins, Vladimirs Lindermans
Pēc temata
Le Monde publicē slepenu informāciju no Covid-19 vakcīnas apstiprināšanas dokumentiem
Rīgas mērs pastāstīja par gatavību vakcinēties un soda naudām Latvijā
"Bīstama blakusparādība": kā vakcīna pret Covid-19 sagrauj sabiedrību Latvijā
Latvijā atklāta Covid-19 vakcīnu radīto blakņu statistika
Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas