Suvenīri ar Vladimira Putina un Donalda Trampa attēliem Rīgas suvenīru veikālā

Izsūtīt uz dzimteni: suvenīri ar Putinu izraisa Nacionālā bloka ģenerālsekretāra sašutumu

73
(atjaunots 09:37 31.07.2019)
Neapmierinātība par "nepareizajiem" suvenīriem, kuri atklāti pašā Vecrīgas sirdī, turpina pieaugt – tēmas apspriešanā iesaistījies Latvijas Institūts un Nacionālās apvienības pārstāvji.

RĪGA, 31. jūlijs – Sputnik. Sabiedrības uzmanības centrā izrādījies suvenīru veikals, kurš atrodas Vecrīgā, Šķūņu ielā, kur vērīgie rīdzinieki atklājuši aizdomīgu produkciju.

Starp pieteiktajām Latvijas precēm un nacionālajiem suvenīriem veikala plauktos stāvēja krūzes ar kaimiņvalsts prezidenta – Vladimira Putina – attēlu. Tas izraisīja šoku un galēju sašutumu rīdziniecei vārdā Līga, kura paziņoja par šo nepatīkamo atklājumu Facebook.

"Suvenīru veikali domāti, protams, tūristiem, bet reizēm arī man patīk paskatīties, ko tad mēs ciemiņiem piedāvājam paņemt līdz no mūsu valsts.
Ieejot nesen atklātajā suvenīru veikalā "Sēta" (Šķūņu ielā 6) biju ļoti nepatīkami pārsteigta par iegādājamo preču klāstu, lai neteiktu, ka tas uzdzina riebumu un nepatiku pret visu šo veikalu," padalījās iespaidos Līga.

Izrādījās, ka lieta ir saistīta ar krūzēm ar Vladimira Putina attēlu.

Maskavas Kremlis
© Sputnik / Алексей Дружинин/Антон Денисов/Пресс-служба президента РФ

"Starp kaķīšiem, zaķīšiem, magnētiem un citām satriecošām lietām gozējās krūzītes ar kaimiņvalsts Krievijas Federācijas prezidentu - Vladimiru Putinu!
Vai tiešām mūsu pašapziņa ir tik ļoti zema, ka mēs naudas dēļ esam gatavi pārdot visu? Vai veikala īpašnieka vēlme nopelnīt stāv augstāk par morāles principiem?" neizpratnē vaicā publikācijas autore.

Pēc šokētās Līgas sacītā, viņa nekad vairs nevēlas redzēt šādus suvenīrus, taču vienīgais, kas viņai atliek, – vienkārši neienākt šādos veikalos. Uzlabot situāciju, iespējams, palīdzēs arī uzraksta izmainīšana skatlogā - "Vispasaules suvenīru veikals", bet nu nekādā veidā ne "Tradicionālie Latvijas suvenīri", piedāvā risinājumu publikācijas autore.

Ļoti populāra prece

Skandalozajā tēmā iesaistījās žurnālisti, kuri noskaidroja, ka veikalā tik tiešām pārdot suvenīrus ar Vladimira Putina attēliem, taču aizliegt šāda veida tirdzniecību neesot iespējams. Putins jūrnieku cepurītē, saulesbrillēs, hokeja spēlē un pat lāča mugurā, uzskata krūžu sortimentu rakstā portālā LSM.lv.

Veikala saimnieku Latvijas Televīzijas raidījuma "Panorāma" žurnālistiem uz vietas satikt neizdevās, taču pārdevēja pastāstīja, ka vienas suvenīru krūzes cena ar Putina fotogrāfiju ir 10 eiro, un šīs preces ir ļoti populāras pircēju vidū.

Taču šādi suvenīri var radīt tūristiem kļūdainu priekšstatu par Latviju, pārliecināti žurnālisti. Viņiem piekrīt Latvijas Institūta pārstāve Vita Timermane-Moora, taču uzsver, ka aizliegt šādu suvenīru tirdzniecību nedrīkst, un arī nevajagot. Taču tas ir labs iemesls sākt runāt par to, kādas dāvanas un ko tieši dāvanas kārtā ved no Latvijas.

"Šis ir tas jautājums, kur mums ir jārunā ne tikai par cilvēcisko atbildību, bet arī pilsonisko atbildību. Būtu interesanti uzzināt, kāpēc ražotājs ir izvēlējies tieši šādas fotogrāfijas un šādu personību," pateica Timermane-Moora.

Izsūtīt uz dzimteni

Nacionālās apvienības ģenerālsekretārs Raivis Zeltīts pauda radikālāku viedokli, piedāvājot izsūtīt uz "dzimteni" visus tos, kas to tik ļoti mīl.

"Šādu preču tirdzniecību aizliegt nevarot, bet valsts varētu nodrošināt šādu cilvēku repatriāciju uz "roģinu", kuru viņi tik ļoti mīl. Krievija viņus aicina. Lai pierāda savu mīlestību pret šo valsti un tās caru, kas peldas jūrā, kamēr puse Krievijas deg, bet Maskavā pilsoņus dauza ar stekiem, jo viņi grib īstas vēlēšanas," uzrakstīja Zeltīts Facebook.

Atsevišķi nacionālpatrioti publikācijas komentāros ne vien piekrita Zeltīta viedoklim, bet arī pauda gatavību apmeklēt šo veikalu, lai "nejauši sasistu šīs krūzes".

Sociālajos tīklos regulāri tiek rīkotas karstas diskusijas par suvenīru produkciju ar Krievijas simboliku un Vladimira Putina attēlu. Gada sākumā viens no Twitter lietotājiem aizgāja uz Rīgas Centrāltirgu un pauda sašutumu par to, ka ieraudzīja tur t-kreklu ar Putinu un Krievijas ģerboni. Nacionāli norūpējušies komentētāji bija vienisprātis, ka šādu preču tirgotājiem "nav sirdsapziņas".

Suvenīru produkciju ar Krievijas simbolikas attēlošanu var atrast ne vien Rīgas Centrāltirgū: tā ir populāra arī citās Latvijas pilsētās, sevišķi Daugavpilī.

73
Pēc temata
"Pārdevējus uz mieta": nacionālpatriotus sadusmojis t-krekls ar Putinu
Pelmeņi "Putinskije": ražots Latvijā
E-talons emblēma, foto no arhīva

Rīgā atgriež bezmaksas braucienus: atvieglojumu kategorijas ir būtiski samazinātas

7
(atjaunots 14:25 30.05.2020)
Rīgas pagaidu administrācija piektdien lēma jautājumu par daļas braukšanas atvieglojumu atgriešanu, kuri tika atcelti 27. martā, taču administratori nolēma neatgriezt visu, kā bija un būtiski samazināja pasažieru kategoriju sarakstu, kurām daļēji atgrieztas atlaides.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Visi jaunievedumi stāsies spēkā pirmdien, 1. jūnijā. Tātad, braukšanas atlaides Rīgas sabiedriskajā transportā no jauna piešķirs:

- Rīdziniekiem (tiem, kas ir deklarējuši dzīvesvietu vai ir īpašums Rīgā) tiek atjaunotas tiesības izmantot stundas biļetes darbadienās par 1,15 eiro un brīvdienās – par 0,60 eiro.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem nestrādājošiem vecuma un izdienas pensionāriem līdz 75 gadu vecumam. Bez maskas viņi varēs braukt tikai darba dienās no plkst. 10:00 līdz 15:00. Te jāpievērš uzmanība, ka e-talons ir jāreģistrē. Un ja reģistrācija notikusi līdz plkst. 14:59, tad, kā avīzei "Segodņa" paskaidroja "Rīgas satiksme" preses sekretāre Baiba Bartaševiča, pensionārs varēs braukt ar šo reģistrēto braucienu transportlīdzeklī arī pēc plkst. 15:00 līdz maršruta galapunktam. Pārējā laikā viņiem ir tiesības izmantot iepriekšminēto stundas biļešu sistēmu.

- Rīgas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās pastāvīgi dzīvojošām personām, kas saņem Rīgas pilsētas pašvaldības apmaksātus sociālās aprūpes pakalpojumus.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, kuri atrodas audžuģimenēs, aizbildnībā, bērnu aprūpes institūcijās vai mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs, kā arī augstskolās un koledžās līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

- Rīgas augstākās izglītības iestāžu studentiem un studentiem-rīdziniekiem, kuri mācās citās pašvaldībās, varēs izmantot stundas biļetes par 0,30 eiro. Taču mēnešbiļetes viņiem nāksies pirkt par pilnu cenu.

Tiek atjaunotas atlaides sekojošām pasažieru kategorijām:

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušām politiski represētām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidācijas dalībniekiem līdz 75 gadu vecumam. Virs 75 gadiem viņi pāriet kategorijā "rīdzinieki virs 75 gadiem" (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Skolēni, kuri beidz 9. vai 12. klasi, varēs braukt nereģistrējot braucienu līdz 7. jūnijam. Savukārt 1.-8. un 10.-11. klašu skolēniem nāksies iegādāties biļetes par pilnu cenu.

Personām, kurām ir jau bija personificētie e-taloni ar šīm atlaidēm, vienkārši varēs turpināt izmantot šīs atlaides no 1. jūnija. Tiem, kas pensionēšanās vecumu ir sasniedzis ārkārtējās situācijas laikā, nāksies ierasties "Rīgas satiksme" klientu apkalpošanas centrā.

Klientu apkalpošanas centri atrodas Brīvības ielā 191 (pie tramvaju depo), Kurzemes prospektā 137 (Imantas autobusu galapunkts), Prāgas ielā 1 (Autoosta), Spīķeru ielā 1 (3. trolejbusa galapunktā pie Centrāltirgus) un Brīvības ielā 49/53 (bijusī "Rīgas Modes" ēka). Informāciju var saņemt pa tālruni 20 361 862.

Šādam daļējam lēmumam motivācijas kārtā speciālisti sniedz datus, ka no 570 inficētajiem ar Covid-19 rīdziniekiem 24% ir vecuma grupā virs 60 gadiem. Tādēļ viņus aicina izvērtēt nepieciešamību izmantot transportu rīta un vakara sastrēgumstundās.

Jāņem vērā arī fakts, ka epidemioloģiskās situācija dati pastāvīgi mainās un noteikumi visnotaļ ātri var tikt mainīti. Tādēļ, sekojiet līdzi aktuālākajai informācijai.

7
Tagi:
Rīgas dome, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Daļa skolēnu var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Masku režīms Latvijā: kas un kā kontrolēs pasažierus transportā
Mani atstādināja par brīvbiļetēm pensionāriem un skolēniem: Ušakovs par tiesas lēmumu
Protesta akcija pret novadu reformu pie Saeimas ēkas

Latvijas iedzīvotāji metušies meklēt ar Covid-19 inficējušos ar jaunās lietotnes palīdzību

6
(atjaunots 12:38 30.05.2020)
Viedtālruņu lietotne Apturi Covid jau pirmajā palaišanas dienā kļuva par populārāko lejupielādēto lietotni Latvijā gan App Store, gan Google Play.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Piektdien, 29. maijā, Latvijā tika palaista bezmaksas viedtālruņu lietotne Apturi Covid, kas izseko kontaktus ar inficētiem ar koronavīrusu.

Lietotne informē visus, kas kontaktējis ar inficēto ar Covid-19 ilgāk par 15 minūtēm, taču inficēto vārdi un adreses netiek atklāti.

Par to, ka Apturi Covid pirmajā palaišanas dienā guva neiedomājamu popularitāti App Store un Google Play Latvijas segmentā, paziņoja mobilo sakaru operatora "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) preses sekretāre Elīna Līdere.

Tiesa, precīzu lietotāju skaitu, kas lejupielādējuši lietotni, Līdere nespēja nosaukt.

Zināms, ka lietotni jau ir lejupielādējis un instalējis savā viedtālrunī Latvijas prezidents Egils Levits.

Atgādināsim, ka lietotne ir pieejama lejupielādēšanai par brīvu. Turklāt Apturi Covid neievāc GPS datus un neizseko lietotājus. Viedtālruņi ar instalētu lietotni dalās ar informāciju ar Bluetooth palīdzību.

Analoģiskas viedtālruņu lietotnes jau darbojas citās valstīs. Lietuvā šāda lietotne saucas Karantinas.

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis paziņoja, ka Eiropas Savienībai ir jāizveido vienota mobilā lietotne pilsoņu pārvietošanās vērošanai. Savukārt tiem, kas nevēlēsies to izmantot, būs jāievēro noteikti ierobežojumi.

6
Tagi:
viedtālrunis, lietotne, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Latvijā sākusi darboties lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem
Pašizolācija Latvijā: iedzīvotājus izsekos pēc mobilā telefona atrašanās vietas
Latvijā varētu no jauna ieviest ārkārtējās situācijas režīmu
Pēc Covid-19 mediķi aizbēgs no Latvijas
Laima Vaikule, foto no arhīva

Ko slēpj Laima Vaikule? Vinokurs atklāja kopīgu noslēpumu

4
(atjaunots 13:01 30.05.2020)
Humorists Vladimirs Vinokurs publicēja sociālajā tīklā fotogrāfiju ar Latvijas dziedātāju Laimu Vaikuli, kura izraisīja sekotājos apmulsumu.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Krievijas skatuves mākslinieks Vladimirs Vinokurs publicēja savā Instagram profilā vairākas fotogrāfijas ar Latvijas dziedātāju Laimu Vaikuli.

Vienā no fotogrāfijām ir divi bērni – pavisam maza meitenīte un vecāks zēns, kuri tur viens otru aiz rokas. Savukārt vēl divās fotogrāfijās ir pieaugušie Vinokurs un Laima.

Humorists parakstīja savu publikāciju šādi: "Mēs ar Laimu draudzējamies daudzus gadus!! Mums pat Dzimšanas diena ir vienā dienā!!! Savukārt pa kreisi ir fotogrāfija Jūrmalā pirms "dažiem" gadiem! Satiku pludmalē meiteni, kopš tā laika nešķiramies!! Laima nav mainījusies, es esmu mazliet kļuvis pieaudzis!!"

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Владимир Винокур (@vladimir_vinokur)

Sekotāji ļoti izbrīnījās, uzzinot, ka Vinokurs un Vaikule draudzējas kopš pašas bērnības. Komentāros cilvēki sāka rakstīt, ka iepriekš humorists stāstīja, ka satika Laimu, kad viņa uzstājās varietē Jūrmalā.

Patiešām, 2019. gada 31. marta Starhit.ru intervijā (skatuves mākslinieku dzimšanas diena) var atrast Vinokura atmiņas par to, ka ar Laimu viņi iepazinās leģendārajā Jūrmalas varietē "Jūras Pērle", kur viņš bija atbraucis uz viesizrādi.

Sekotāji šos vārdus neaizmirsa un tagad, iespējams, gaida humorista paskaidrojumus.

Vaikule piedzima 1954. gada 31. martā Cēsīs, taču kad Laimai palika 3 gadi, ģimene pārvācās uz Rīgu. Vladimirs Vinokurs piedzima 1948. gada 31. martā Kurskā.

4
Tagi:
Laima Vaikule
Pēc temata
Vaikule izteica līdzjūtību kolēģiem Krievijā un pastāstīja, kādēļ šobrīd nevēlas dziedāt