Grigorijs Ļepss

Kāpēc Grigorijs Ļepss nav melnajā sarakstā? ĀM nav kam pieķerties, IeM gaida signālu

61
(atjaunots 16:09 26.07.2019)
Spriežot pēc visa, Krievijas dziedātājs Grigorijs Ļepss Latvijā ir vēlams viesis: Latvijas ĀM paskaidroja, kādā veidā cilvēks var tikt iekļauts melnajā sarakstā.

RĪGA, 26. jūlijs – Sputnik. Latvijas ĀM, acīmredzot, nolēmuši nomierināt iepriekš sadumpojušos tieslietu ministru Jāni Bordānu, un pie reizes arī latviešu publicistu Otto Ozolu. ĀM vadītāja Edgara Rinkēviča padomnieks Mārtiņš Drēģeris populāri izskaidroja, kāpēc Krievijas skatuves mākslinieks Grigorijs Ļepss nav Latvijai nevēlamo personu melnajā sarakstā, vēsta Bb.lv.

Bordānu sadusmoja "nepienācīgā" IeM vadītāja Sanda Ģirģena uzvedība, kurš, acīmredzot, pakļāvās iekšējām saucienam un apmeklēja Krievijas mūziķa Grigorija Ļepsa koncertu Jūrmalā, tādējādi "pazemojot Latvijas valsti". Bordāna sašutumam sekoja arī publicista Otto Ozola nosodījums.

Ozols atgādināja, ka Ļepsam aizliegta ieceļošana Lietuvā, ASV, Ukrainā un citās valstīs, kur pret viņu tika piemērotas sankcijas tā dēvētā Magņitska likuma ietvaros, kurš ļauj iekļaut melnajā sarakstā personas, kuras ir saistītas ar korupciju, naudas atmazgāšanu vai cilvēktiesību pārkāpumiem. Un ja jau visi "sabiedrotie" Ļepsu iekļāvuši melnajos sarakstos, tad kāpēc Latvija no tām atpalikusi? Te Ozols arī piedāvāja Latvijas ĀM papildināt sankciju sarakstus ar Ļepsa uzvārdu.

Убойный по своей маскулинности дуэт Валерия Меладзе и Григория Лепса
© Sputnik / Sergey Melkonov
Spēcīgais savas vīrišķības ziņā Valērija Meladzes un Grigorija Ļepsa duets

 

Taču nepietiek jau ar to, ka Bordāna un Ozozla prasības neatbalstīja sabiedrība, tostarp citi Latvijas politiķi, arī Latvijas ĀM paziņoja, ka nevar iekļaut Ļepsu melnajā sarakstā.

Rinkēviča padomnieks Drēģeris pastāstīja, ka ārlietu ministrs var iekļaut cilvēku melnajā sarakstā, ja viņš ir Latvijai nevēlama persona, vai, ja pastāv pamats, ka šis cilvēks apdraud valsts vai sabiedrības drošību. Taču Grigorija Ļepsa gadījumā nav kam pieķerties klāt, līdzīgi tam, kā nevar viņam inkriminēt nevienu no minētajiem punktiem. Un tas nozīmē, ka Ļepsam nav vietas melnajā sarakstā.

Savukārt IeM vadītājs Ģirģens norādīja, ka viņam neesot tiesiska pamata iekļaut Ļepsu melnajā sarakstā. Tam ir nepieciešams atbildīgo tiesībsargājošo iestāžu signāls, līdzīgu komandai "ņem ciet", taču tāds netika saņemts.

Starp citu, Ģirģens atrada, ko pateikt arī sakarā ar to, ka apmeklēja Krievijas dziedātāja uzstāšanās. IeM vadītājs atgādināja, ka Ļepss Jūrmalā neuzstājās viens pats, viņš bija Starptautiskā festivāla "Laima Rendezvous" viesu vidū.

Cilvēkus Latvijas nevēlamo personu sarakstā var iekļaut divi ministri – iekšlietu un ārlietu ministrs. IeM pieņem šādu lēmumu balstoties uz atbildīgo iestāžu informāciju, un to ir iespējams apstrīdēt tiesā. Ārlietu ministra lēmums nav apstrīdams. Taču, acīmredzot, abi šie ministri tuvākajā laikā neveiks nekādus pasākumus attiecībā pret Ļepsu.

Gaumes jautājums

Politologs Jurijs Borisenoks Sputnik Latvija intervijā norādīja, ka Ģirģenam bija visas tiesības nodemonstrēt savu mākslas gaumi publikā, sevišķi, ja atceras, ka Latvija ir demokrātiska valsts. Savukārt Bondara apsūdzības sadzīves līmenī būtu loģiskas, ja viņš, piemēram, būtu klasiskās mūzikas pielūdzējs un nostātos tās aizstāvībā.

Taču, ka uzsvēra politologs, Bordāns nevis vienkārši padalījās mūzikas gaumē, bet gan izteica politiska vērtējuma spriedumu. Un tas norāda uz divām lietām: pirmkārt, Latvijas politiskajā klasē nav vienotības, otrkārt, Latvijas attieksme pret Krieviju turpina attīstīties pēc iebraukātām rusofobijas sliedēm.

Vērts norādīt, ka Ļepsam tika aizliegts ieceļot Lietuvā Lietuvas prezidentu priekšvēlēšanu kampaņas pašā karstākajā brīdī, kuras laikā daudzi kandidāti ar tādu pašu degsmi izmantoja pret Krieviju vērstu retoriku. Ļepsa iekļaušanu melnajā sarakstā Lietuva pamatoja atsaucoties uz Amerikas dienestu secinājumiem. Saskaņā ar to sniegtām ziņām, dziedātājs it kā nodeva naudu kāda Eirāzijas noziedzīgā grupējuma "Brāļu loks" līdera vārdā.

Tiesa pats Ļepss noliedz jebkāda veida sakarus ar mafiju. Turklāt par absurdu šo informāciju nosauca arī Krievijas vēstniecībā Lietuvā. Savukārt Latvijas ĀM vadītājs norādīja, ka nekādas negatīvas ziņas no specdienestiem par dziedātāju nav saņēmis.

61
Pēc temata
Lietuva aizliedza ieceļot valstī Krievijas dziedātājam Grigorijam Ļepsam
"Krievijas maigā vara": latviešu Twitter apspriež Laimas Vaikules festivālu
Pauls aicina likvidēt Krievijas mākslinieku melno sarakstu Latvijā
Bordāns kritizē Ģirģenu par Ļepsa koncerta apmeklēšanu

Apelsīni garšo pēc zivīm: "garais Covid" mēnešiem ilgi moka pacientus

6
(atjaunots 15:40 14.04.2021)
No hroniska noguruma 23 gadu vecumā līdz aknu un sirds bojājumiem: kādas koronavīrusa ilglaicīgas sekas fiksē ārsti un zinātnieki.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Kopējais Covid-19 slimnieku skaits Latvijā kopš pandēmijas sākuma pārsniedz 100 000 cilvēku, visbiežāk runa ir par vieglu vai vidēju slimības gaitu. Taču ārsti un zinātnieki arvien biežāk ievēro, ka daļai no pārslimušajiem, īpaši tiem, kuriem bijusi smaga slimības gaita, pēc pārslimošanas turpinās veselības problēmas. Speciālistu vidē šādu sindromu dēvē par "garo Covid", un pagaidām par to daudz vēl nav zināms. Ar ko saskaras daži pārslimojošie, noskaidroja LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens".

Infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes vadošā pētniece Ludmila Vīksna Ludmila Vīksna stāsta, ka dažos gadījumos simptomi var saglabāties ilgu laiku, bet ir pacientu grupas, kuriem simptomi parādās pēc 3-4 vai pat vairāk mēnešiem pēc slimības.

Vīksna tāpat pievērš uzmanību trešajai pacientu grupai – tie ir cilvēki ar aknu bojājumiem, kas ir īpaši bīstami, jo " aknas vispār nesāp praktiski". Pētnieki arī konstatēja, ka deviņos no desmit gadījumiem mirušajiem no Covid, kuriem agrāk nebija patoloģiju, autopsija atklāja aknu bojājumus. Bet tiem, kuri izveseļojās, normālās šūnas aizvietotas ar saistaudiem.

Kopumā pētnieki atzīme, ka aptuveni katram desmitajam pacientam ir kādas ilgstošākas sūdzības.

Pneimonologs Viesturs Šiliņš norāda, ka tiek fiksētas pneimonijas ar smagiem simptomiem, elpas nepietiekamību, ļoti nepatīkamu sauso klepu.

Kardiologs Roberts Feders brīdina par bīstamu vīrusa ietekmi uz sirdi, piemēram, Covid var izraisīt mikrotrombu veidošanos, kas var kļūt par infarkta cēloni. Tiesa, viņš norāda, ka sūdzības par sāpēm sirdī ne vienmēr liecina par sirds slimībām – dažreiz runa ir par nervu sistēmas bojājumiem.

Šo problēmu pēta arī Latvijā. Kā pastāstīja Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Guntis Karelis, klīnikā nonāk pacienti, kuri pārslimojuši pirms 4-6 mēnešiem, un ap pusi no viņiem sūdzas par galvassāpēm, atmiņas traucējumiem, koncentrēšanās grūtībām, izteiktu nogurumu. Pacientu daļai ir autonomās nervu sistēmas traucējumi, bet autonomā nervu sistēma jau atbild par visu iekšējo orgānu darbību.

COVID-19
© Sputnik / Кирилл Каллиников

"Pacientiem bieži vien bija sirdsklauves, mainīgs asinsspiediens, var būt svīšanas problēmas un tādas lietas," Karelis apraksta simptomus.

Pacientus ar hronisku nogurumu pēta arī ārzemēs, pagaidām konkrētu secinājumu nav, bet ir hipotēze, ka koronavīruss pamodina organismā snaudošos citus vīrusus, piemēram, herpes vīrusu, kas savukārt, izraisa citas saslimšanas.

Pacientu stāsti

Brigita dažreiz izjūt paniku un pēkšņas sāpes, viņa izslimoja ar koronavīrusu pagājušā gada novembrī. Līdz tam savos 23 gados viņa vienmēr bijusi veselīga, bet tagad jūtas kā ne savā ķermenī.

"Man uznāk pēkšņas sāpes kaut kādās ķermeņa daļās, un tas nav tāpēc, ka man būtu...  kaut kas sāpētu pēkšņi. Tas ir tādēļ, ka man šie te nervu gali ir kairināti. (..) Neirologs teica, ka šis  kairinājums var būt arī ilgstošs," stāsta par savām sajūtām Brigita.

Madara arī saslimusi ar koronavīrusu 2020. gada novembrī, nesen viņai parādījās ožas halucinācijas.

"Pirms divām nedēļām man parādījās ožas halucinācijas. Es, teiksim, dzeru kafiju, bet jūtu kaut kādu tādu nepatīkamu smaku, kaut kādu tā kā ķīmisku. Var būt kaut ko — es nezinu, pat grūti izskaidrot. Tad vēl pēc kāda britiņa arī garšas halucinācijas. Piemēram, apelsīns man garšo pēc zivīm vai kaut kā tamlīdzīga," stāsta Madara.

Pētnieki no ASV Neiroloģijas akadēmijas izpētījuši 800 veselības aprūpes darbiniekus, kuri pārslimojuši ar koronavīrusu, un secinājuši, ka aptuveni 600 no viņiem slimošanas laikā zaudēja ožu, un pat pēc pieciem mēnešiem pusei no viņiem oža vēl nebija atgriezusies. Šo sindromu dēvē par anosmiju, un tas ir saistīts ar nervu sistēmas bojājumiem, tomēr pētnieki cer, ka ar laiku oža atjaunosies.

Vairāki pārslimojušie pastāstīja žurnālistiem par to, ka turpina izjust bezspēku un nogurumu. Viena paciente, kas pārslimojusi decembrī, pastāstīja, ka viņai sākuši pastiprināti izkrist mati, un situācija neuzlabojās, lai gan viņa dzer vitamīnus, lieto speciālos šampūnus un ievēro ārstu ieteikumus. Otra paciente, Sabīne, ar Covid-19 saslimusi 2020. gada oktobrī, viņa pastāstīja, ka cieš no aizdusas pat pie nelielas slodzes. Sabīne vērsās pie kardiologa, kurš izrakstīja zāles. Tāpat Sabīne novērojusi pastiprinātu matu izkrišanu.

6
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
Dzīvās rindas eksperimenta rezultāti masveida vakcinācijas centros Rīgā
Kāpēc, ja tik un tā var saslimt, izskaidro epidemiologs
Ierobežojumus Latvijā var mazināt jau pēc divām nedēļām: kādus variantus izskata
Eiro

Klients ir šokēts, bet "mums nav jābrīdina": bankas bloķē kontus 2018. gada reformas dēļ

20
(atjaunots 15:35 14.04.2021)
Vidējais iedzīvotāju ienākuma nodokļa parāda apmērs ir ap 75 eiro, taču ir arī tūkstošiem lieli parādi.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sāk piedzīt parādus no iedzīvotājiem, kuri pilnībā nav samaksājuši ienākuma nodokli, informē Latvijas Radio 4. Runa ir par 2017. -2018. gada nodokļu reformas rezultātā izveidojušos parādu.

Kopš 2018. gada 1. janvāra Latvijā stājusies spēkā nodokļu reforma. Vērienīgas izmaiņas skārušas tāpat likumu par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Grozījumi paredz diferencēta ienākuma nodokļa ieviešanu, kas ir atkarīgs no ienākumu apmēra: gadījumā ja ienākumi nepārsniedz 20 tūkstošus eiro gadā, nodokļa likme ir 20%, no 20 001 eiro līdz 55 000 eiro – 23%, ja tie pārsniedz 55 tūkstošus eiro – 31,4%. Vienotā IIN likme 20% apmērā tika noteikta arī ieņēmumiem no kapitāla, tai skaitā no tā pieauguma. Agrāk šīs likmes bija attiecīgi 10% un 15%.

Šā nodokļa maksāšanas termiņš pēc tam, kad reforma ir stājusies spēkā, tika noteikts līdz 2020. gada 20. decembrim. "Tomēr ne visi iesnieguši deklarācijas un ne visi, kas iesnieguši deklarācijas, šo nodokli samaksājuši," paziņoja VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes direktore Santa Garanča.

Pēc viņas vārdiem, vēl novembrī caur elektroniskās deklarēšanas sistēmu VID nosūtījusi iedzīvotājiem vairāk nekā 40 000 atgādinājumu par to, ka tuvojas nodokļa maksāšanas termiņš.

"Pēc tam vairāk nekā 12 000 cilvēku samaksājuši nodokli vai griezušies pie mums pēc parādu dzēšanas grafika. Bet visi pārējie to nav izdarījuši," sacīja Garanča.

Pēc viņas vārdiem vidējais parāda apmērs ir aptuveni 75 eiro, taču bija arī tūkstošiem lielās summas.

VID atsevišķi izpētīja situāciju ar tiem parādniekiem, kuri martā saņēma vienreizēju pabalstu. "Mēs atbloķējām viņu rēķinus un ļāvām saņemt pabalstu. Bet šāda iespēja būs spēkā vien divu mēnešu laikā," brīdināja Garanča.

Tie, kuri nav samaksājuši parādu, saskārās ar naudas norakstīšanu no bankas konta. Komercbankas ir izpildījušas VID rīkojumu, turklāt bankām klienti par to nav jābrīdina.

"Konts netiek bloķēts, konts paliek. Klients var to izmantot. Taču, ja naudas nepietiek, tad kaut kāda daļa tiek ņemta. Kad kontā tiek ieskaitīta pāreja nauda, saskaņā ar likumā noteikto kārtību mēs ņemam pārējo parāda daļu. Mēs saprotam, ka klients ir šokēts par šo situāciju un gaida no bankas paskaidrojumus. Banka var tikai parādīt, kā dēļ tika pieņemts šāds lēmums, bet nevar izskaidrot, kāpēc, ja šis lēmums tika pieņemts nodokļu dienestā," skaidro Swedbank Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Jānis Krops.

20
Tagi:
nodokļi, parādi, Valsts ieņēmumu dienests
Pēc temata
"Mums liek nodarboties ar uzņēmējdarbību": latviešu māksliniece par nodokļiem
Nodokļu deklarāciju par pensionāru vai invalīdu var iesniegt cita persona
Sūtījumu vērtēja pēc saviem ieskatiem: kā Latvijas Pasts no sirmgalves 72 eiro pieprasīja
Latvijā no 1. marta augs cigarešu un vodkas cenas