Sēnēs

Rīgas Centrāltirgū pilnā sparā tirgo sēnes un ogas

100
(atjaunots 11:26 26.07.2019)
Cik maksā gailenes un meža mellenes un avenes Rīgas Centrāltirgū, un kas nav kārtībā jāņogu un ērkšķogu tirgotājiem.

RĪGA, 26. jūlijs – Sputnik. Beidzot esam sagaidījuši silto vasaru, kad aug viss – gan mežā, gan arī dārzā, gan mazdārzos, raksta Valērijs Zaicevs Bb.lv. Viņš piedāvā pastigāt gar Rīgas Centrāltirgu un apskatīties, kas cik maksā.

Un tur parādījušās meža mellenes, kuras nav salīdzināmas ar dārza mellenēm. Pēc speciālistu sacītā, tajās ir vairāk visādu veselīgu vielu, tostarp arī moderno antioksidantu. Kas ir interesanti, meža mellenes pārdod par 2,50 eiro kilogramā, savukārt dārza mellenes, kuras galvenokārt nāk no Polijas, maksā jau 4 eiro kilogramā…

Izjūtiet starpību! Pagaršoju un sapratu – meža mellenes ir daudz garšīgākas! Dārza mellenes kaut arī ir sulīgākas, taču ar lielāku ūdens daudzumu, savukārt īstās mellenes atstāj mutē gan citu garšu, gan krāsu, pēc kuras uzreiz var atpazīt, kas pabijis mežā (vai tirgū)…

Savukārt par gailenēm pat nav ko runāt! Šo sēņu tirgū ir pārpārēm! Cenas ir pavisam mērenas. Un tas ir neslikti, ja ņem vērā to, ka, izņemot visas gastronomiskās izsmalcinātības, šīm sēnēm ir daudz dažādu veselīgu īpašību.

Gailenes raksturo bagāts sastāvs. Tās attīra aknas no parazītiem un normalizē to darbību, veicina cilvēka stāvokļa uzlabošanos hepatīta gadījumā, efektīvi cīnās ar infekcijām bronhīta, angīnas, furunkulozes gadījumos, veicina svara samazināšanos, novērš nervozitāti, uzlabo redzi, samazina holesterīna līmeni asinīs, uzlabo vairogdziedzera darbību, paaugstina imunitāti, normalizē arteriālo spiedienu, mazina vēža šūnu augšanu.

Protams, tādā apjomā par veselīgajām īpašībām sēņu pārdevēji nepastāstīs, jo nezina detalizēti medicīniskos rādītājus. Toties tirgotāji pastāstīs, cik šīs veselīgās sēnes maksā. Gailenes var nopirkt par 6-7 eiro kilogramā. Tādēļ ir jēga, ja ne braukt uz mežu pēc gailenēm, tad vismaz aizskriet uz tirgu.

Un, protams, ka tirgū nav tikai sēnes. Ir šeit arī dārza avenes, kuru daudziem kārojas izbaudīt. Ko lai saka – tajā nav nekā nosodāma. Vien 3 eiro par puskilogramu smagu kārbiņu, un prieks visai dienai garantēts!

Kaut kur letēs var atrast gan jāņogas, gan upenes, gan ērkšķogas, bet tie ir atsevišķi tirgotāji. Ejot tiem garām, atcerējos vecu anekdoti: "Kas tā par ogu? Upene! Kāpēc sarkana?  Tāpēc, ka zaļa…" Aptuveni tā arī iznāca.

Toties sirdi iepriecināja visskaistākās baravikas, uz kurām es raudzījos ar nožēlu, ka pašam nekā nesanāk izrauties "klusajās medībās". Tādēļ nākas iet pēc dabas veltēm uz Centrāltirgu… Ko arī jums novēlu izdarīt!

100
Pēc temata
Latvijas iedzīvotājus aicina lasīt sēnes Īrijā
Latviete par sēņu vākšanu Īrijā: mitrums, alerģija un verga stāvoklis
Latvijas ārstu biedrības bijušais vadītājs Pēteris Apinis, foto no arhīva

Apinis: ar mūsu algām visi jaunie Latvijas ārsti drīz būs Lielbritānijā

2
(atjaunots 12:49 28.05.2020)
Diezin vai Latvija sameklēs naudu veselības aprūpei, ņemot vērā valdības pašreizējos soļus izejai no krīzes, paziņoja Latvijas ārstu biedrības bijušais vadītājs Pēteris Apinis.

RĪGA, 28. maijs – Sputnik. Latvija ir veselības aprūpes personāla "donors" citām Eiropas Savienības valstīm, konstatēja Saeimas deputāte, bijusī veselības ministre Anda Čakša. Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis pastāstīja, ka Lielbritānija pašlaik aktīvi atlasa medicīnas personālu, tostarp arī Latvijā. Pēc veselības ministres Ilzes Viņķeles domām, no mediķu prombraukšanas palīdzēs izvairīties skaidrs algu palielināšanas un nozares finansēšanas plāns.

Mediķi aizsargtērpos, foto no arhīva
© Sputnik / Илья Питалев

Latvijas valdība nepiešķir pienācīgu nozīmi veselības aprūpes finansēšana, mediķu atalgojuma starpība Latvijā un Rietumeiropas valstīs liek jaunajiem ārstiem pārdomāt darba iespējas ārzemēs, sarunā ar Sputnik Latvija pastāstīja Latvijas ārstu biedrības bijušais vadītājs, žurnāla "Latvijas ārsts" galvenais redaktors Pēteris Apinis.

"Eiropas plaukstošās valstis – Lielbritānija, Francija, Vācija – kopā ar ekonomiku tagad paceļ arī veselības aprūpi. Latvijas valdība neaptver, cik tas ir nepieciešams. Mūsu valdība neredz, ka arī veselības aprūpe maksā nodokļus un nes ienākumus budžetam," paziņoja Apinis.

Viņš uzsvēra, ka, saskaņā ar visām prognozēm, tieši Lielbritānija būtiski palielina mediķu, it īpaši šauru speciālistu, piemēram, anesteziologu, reanimatologu, radiologu algas.

"Starpība ar Latvijas algām būs tik liela, ka jaunie ārsti ar angļu valodas zināšanām valstī neaizkavēsies. Mediķu algas Rietumeiropā un Latvijā vienmēr ir atšķīrušās, taču, ja starpība kļūs būtiska, jaunais ārsts nespēs atturēties no aizbraukšanas," brīdināja Apinis.

Viņš atgādināja, ka Rietumeiropa jau agrākajos gados ieguldījusi veselības aprūpē daudz vairāk nekā Latvija. "Ņemot vērā valdības pēdējās darbības izejai no ekonomiskās krīzes, neticu, ka atradīsies nauda medicīnai," piebilda Apinis.

Saskaņā ar Health Care Index 2020 reitinga datiem, pēc veselības aprūpes efektivitātes Latvija ieņem 21. vietu 33 Eiropas valstu vidū.

2
Tagi:
Latvija, medicīna, mediķi, veselība
Pēc temata
Urbanovičs kritizē Pabriku: kam atņemt naudu militārā budžeta labad
Ārsti un skolotāji pieprasa algas paaugstinājumu
Ministru kabinets apstiprinājis mediķu algu modeli
Latvijas iedzīvotāji nosaukuši galveno veselības aprūpes problēmu valstī – tā nav nauda
Daugavpils pusaudzes, foto no arhīva

Lēmums pieņemts: NVA ļaus skolēniem piepelnīties vasarā

3
(atjaunots 12:19 28.05.2020)
Lēmums organizēt vasaras nodarbinātības programmu skolēniem ir saistīts ar Covid-19 izplatības samazināšanos un valdības plānu nepagarināt ārkārtējās situācijas režīmu pēc 9. jūnija.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) šovasar organizēs vasaras nodarbinātības programmu skolēniem, stāsta Press.lv, atsaucoties uz Labklājības ministrijas padomnieku komunikācijas jautājumos Jāni Zariņu.

Plānots, ka programma ilgs divus mēnešus – no 1. jūlija līdz 31. augustam.

Labklājības ministrija pieņēmusi šo lēmumu sakarā ar Covid-19 izplatības samazināšanos un valdības plānu nepagarināt ārkārtējās situācijas režīmu pēc 9. jūnija, paskaidroja labklājības ministre Ramona Petrlaviča. Lēmums pieņemts, ievērojot epidemiologu viedokli.

Līdz 3. jūnijam NVA aptaujās darba devējus, kuri jau iesnieguši pieteikumus skolēnu nodarbinātības programmai, lai noskaidrotu, kādi piedāvājumi vēl joprojām ir aktuāli. Līdz 8. jūnijam pretendentus novērtēs komisijas aģentūras filiālēs, bet līdz 18. jūnijam tiks pieņemti lēmumi.

Skolēni var reģistrēties programmai attālināti. No 10. jūnija sāksies reģistrācija Latgalē, no 11. jūnija – Vidzemē, no 12. jūnija – Rīgas reģionā, no 13. jūnija – Kurzemē un Zemgalē.

Par skolēnu iekārtošanu darbā uzņēmēji saņem dotāciju 50% apmērā no minimālās algas, par skolena-invalīda pieņemšanu darbā – minimālās algas apmērā.

3
Tagi:
bērni, NVA
Pēc temata
Labākais, kas ar mums noticis: uz ārzemēm adoptēto bērnu vēstule Labklājības ministrijai
Tā ir katastrofa: latviešu pusaudži kaunas no dzimtās valodas
Latvija – starp līderiem pašnāvību skaita ziņā: kā pazīt uz pašnāvību noskaņotu pusaudzi