Девушка с ноутбуком

Vecāki, kuri vēlas mācīt bērnus krievu valodā, nonākuši Latvijas specdienestu redzeslokā

144
(atjaunots 08:44 26.07.2019)
Specdienesti uzskata, ka vecāki, kuri vēlas aizsūtīt bērnus tālmācībai Krievijas skolās, ir vairāk pakļauti Latvijai naidīgu vēstījumu ietekmei.

RĪGA, 26. jūlijs – Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienests sācis interesēties par grupu sociālajos tīklos, kur krievvalodīgo bērnu vecāki apspriež iespēju iegūt tālmācības izglītību Krievijas skolās, vēsta TV3.

Pēc VDD domām, šādi aktīvisti ir jāizskata "kā riska kategorija, kas salīdzinoši vieglāk pakļaujama Latvijai naidīgu vai valsti diskreditējošu vēstījumu iedarbībai".

Taču pagaidām VDD nesaskata nepieciešamību veikt pasākumus šīs grupas bloķēšanai vai dzēšanai – līdz brīdim, kamēr platforma tiek izmantota domubiedru ideju apmaiņai un grupas dalībnieki nav iesaistīti prettiesiskās darbībās.

"Šāda veida grupas atrodas dienesta redzeslokā, tomēr sīkāk VDD darbības publiski komentēt nevaram, jo tā ir aizsargājama informācija," norādīja VDD.

Pēc tam, kad Latvijā tika atbalstīta izglītības reforma, kura paredz pilnu mazākumtautību skolu pāreju uz mācībām valsts valodā, kā arī ņemot vērā faktu, ka Latvijā šodien vērojams pedagogu deficīts, kuri spētu kvalitatīvi pasniegt priekšmetu arī latviešu valodā, daži krievvalodīgo bērnu vecāki aizdomājušies par tālmācību iespēju.

Facebook tika izveidota grupa, kurā vecāki apspriež šādas sistēmas plusus un mīnusus, tiesiskuma aspektus, kas saistīti ar Krievijas atestāta iegūšanu un turpmāko bērnu iestāšanos Latvijas vai citu valstu augstskolās, kā arī iespējamo Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas reakciju masveida pārejas gadījumā uz tālmācību.

Galvenie jautājumi, kas saistīti ar tālmācību Krievijas skolā tiesisko statusu skolēnam, kurš teritoriāli atrodas Latvijā un ir Latvijas pilsonis vai nepilsonis: vai obligāti ir jāsaņem pamatizglītība tieši Latvijas teritorijā, kā oficiāli jānotiek bērna pārvešanas procedūrai no Latvijas skolas uz Krievijas skolu tālmācībai un vai neradīsies sociālo dienestu jautājumi vecākiem, kuru bērni neapmeklē Latvijas skolu.

Lai palīdzētu vecākiem Latvijā izskaidrot situāciju, Latvijas Krievu savienības locekļi Tatjana Ždanoka un Miroslavs Mitrofanovs vērsās KF Izglītības ministrijā. Atbildē politiķiem Krievijas ministrija norādīja, ka Latvijā dzīvojošie bērni drīkst mācīties tikai par maksu privātās nekomerciālās KF izglītības iestādēs.

Vienotais valsts eksāmens šādiem skolēniem nav obligāti jākārto KF, jo šādu iespēju sniedz KF vēstniecība Rīgā. Personas, kuras iziet apmācību KF izglītības iestādē un sekmīgi nokārto Vienoto valsts eksāmenu, saņem dokumentu par vidējās izglītības iegūšanu.

Taču līguma starp Krieviju un Latviju par savstarpēju izglītības dokumentu atzīšanu nav. Tomēr ir jāņem vērā, ka abas valstis ir parakstījušas un ratificējušas 1961. gada 5. oktobra Hāgas konvenciju, kura atceļ ārvalstu oficiālo dokumentu legalizācijas prasību. Saskaņā ar šo dokumentu, par pieticīgu samaksu "Rosobrnadzor" pievieno klāt KF iegūtās izglītības dokumentam laminētu dokumentu ar nosaukumu Apostille. Pēc šīs procedūras vairumā valstu Krievijas izglītības dokuments tiks atzīts. Sarežģītāks ceļš būs ejams šī dokumenta atzīšanai valstīs, kuras nav pievienojušās Hāgas konvencijai. Lielo valstu vidū tās ir Kanāda un Ķīna.

Jāņem vērā, ka visas Eiropas valstis, izņemot Sanmarīno un Monako, ir Boloņas procesa dalībnieces, kura ietvaros ir paredzēta savstarpēja izglītības dokumentu atzīšana, tostarp vidējās izglītības dokumentu atzīšana, iestājoties augstskolās.

144
Pēc temata
"Gribēju parādīt, ka esmu latvietis": aldaris uzskata – valodas jautājums ir atrisināts
Burovs apsolījis neieviest latviešu valodu krievu bērnudārzos Rīgā
"Krievijas maigā vara": latviešu Twitter apspriež Laimas Vaikules festivālu
Maskavā Metallica nodziedāja krievu valodā
Ārsts aizsargtērpā, foto no arhīva

Latvijā tikai viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums

12
(atjaunots 13:09 30.05.2020)
Aizritējušajā diennaktī tika veikti 1234 testi un tikai viens no tiem uzrādīja inficēšanos ar koronavīrusu.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, Latvijā diennakts laikā ir atklāts tikai viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums. Diennakts laikā veikti 1234 testi.

Viens cilvēks ar diagnosticētu Covid-19 tika ievietots slimnīcā.

Latvijas slimnīcās šobrīd ārstējas 18 pacienti ar Covid-19, 3 no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 108 174 testi. Pozitīvi izrādījās 1065, 24 cilvēki ar Covid-19 diagnozi ir miruši, 745 cilvēki izslimoja un izveseļojās, 155 pacienti izgāja ārstēšanos slimnīcā un tika izrakstīti ar pozitīvu dinamiku.

Piektdien, 29. maijā, Latvijā tika palaista bezmaksas viedtālruņu lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem ar koronavīrusu.

Lietotne informē visus, kas kontaktējis ar inficēto ar Covid-19 ilgāk par 15 minūtēm, taču inficēto vārdi un adreses netiek atklāti.

Mobilo sakaru operatora "Latvijas Mobilais telefotns" (LMT) preses sekretāre Elīna Līdere paziņoja, ka Apturi Covid pirmajā iznākšanas dienā Latvijā guva neiedomājamu popularitāti App Store un Google Play.

Vērts pievērst uzmanību tam, ka, pat ja atklāts ir tikai viens koronavīrusa inficēšanās gadījums, priecāties ir pāragri. Tā Latvijā jau ir noticis, taču pēcāk noskaidrojās, ka tika veikts pārāk maz testu, vai nākamajā dienā saslimšanas uzliesmojums pārspēja visus rekordus.

12
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Latvijā sākusi darboties lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem
Covid-19 reģistrēts divpadsmit Latvijas pansionātos: situācija tiek kontrolēta
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
E-talons emblēma, foto no arhīva

Rīgā atgriež bezmaksas braucienus: atvieglojumu kategorijas ir būtiski samazinātas

18
(atjaunots 14:25 30.05.2020)
Rīgas pagaidu administrācija piektdien lēma jautājumu par daļas braukšanas atvieglojumu atgriešanu, kuri tika atcelti 27. martā, taču administratori nolēma neatgriezt visu, kā bija un būtiski samazināja pasažieru kategoriju sarakstu, kurām daļēji atgrieztas atlaides.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Visi jaunievedumi stāsies spēkā pirmdien, 1. jūnijā. Tātad, braukšanas atlaides Rīgas sabiedriskajā transportā no jauna piešķirs:

- Rīdziniekiem (tiem, kas ir deklarējuši dzīvesvietu vai ir īpašums Rīgā) tiek atjaunotas tiesības izmantot stundas biļetes darbadienās par 1,15 eiro un brīvdienās – par 0,60 eiro.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem nestrādājošiem vecuma un izdienas pensionāriem līdz 75 gadu vecumam. Bez maskas viņi varēs braukt tikai darba dienās no plkst. 10:00 līdz 15:00. Te jāpievērš uzmanība, ka e-talons ir jāreģistrē. Un ja reģistrācija notikusi līdz plkst. 14:59, tad, kā avīzei "Segodņa" paskaidroja "Rīgas satiksme" preses sekretāre Baiba Bartaševiča, pensionārs varēs braukt ar šo reģistrēto braucienu transportlīdzeklī arī pēc plkst. 15:00 līdz maršruta galapunktam. Pārējā laikā viņiem ir tiesības izmantot iepriekšminēto stundas biļešu sistēmu.

- Rīgas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās pastāvīgi dzīvojošām personām, kas saņem Rīgas pilsētas pašvaldības apmaksātus sociālās aprūpes pakalpojumus.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, kuri atrodas audžuģimenēs, aizbildnībā, bērnu aprūpes institūcijās vai mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs, kā arī augstskolās un koledžās līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

- Rīgas augstākās izglītības iestāžu studentiem un studentiem-rīdziniekiem, kuri mācās citās pašvaldībās, varēs izmantot stundas biļetes par 0,30 eiro. Taču mēnešbiļetes viņiem nāksies pirkt par pilnu cenu.

Tiek atjaunotas atlaides sekojošām pasažieru kategorijām:

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušām politiski represētām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidācijas dalībniekiem līdz 75 gadu vecumam. Virs 75 gadiem viņi pāriet kategorijā "rīdzinieki virs 75 gadiem" (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Skolēni, kuri beidz 9. vai 12. klasi, varēs braukt nereģistrējot braucienu līdz 7. jūnijam. Savukārt 1.-8. un 10.-11. klašu skolēniem nāksies iegādāties biļetes par pilnu cenu.

Personām, kurām ir jau bija personificētie e-taloni ar šīm atlaidēm, vienkārši varēs turpināt izmantot šīs atlaides no 1. jūnija. Tiem, kas pensionēšanās vecumu ir sasniedzis ārkārtējās situācijas laikā, nāksies ierasties "Rīgas satiksme" klientu apkalpošanas centrā.

Klientu apkalpošanas centri atrodas Brīvības ielā 191 (pie tramvaju depo), Kurzemes prospektā 137 (Imantas autobusu galapunkts), Prāgas ielā 1 (Autoosta), Spīķeru ielā 1 (3. trolejbusa galapunktā pie Centrāltirgus) un Brīvības ielā 49/53 (bijusī "Rīgas Modes" ēka). Informāciju var saņemt pa tālruni 20 361 862.

Šādam daļējam lēmumam motivācijas kārtā speciālisti sniedz datus, ka no 570 inficētajiem ar Covid-19 rīdziniekiem 24% ir vecuma grupā virs 60 gadiem. Tādēļ viņus aicina izvērtēt nepieciešamību izmantot transportu rīta un vakara sastrēgumstundās.

Jāņem vērā arī fakts, ka epidemioloģiskās situācija dati pastāvīgi mainās un noteikumi visnotaļ ātri var tikt mainīti. Tādēļ, sekojiet līdzi aktuālākajai informācijai.

18
Tagi:
Rīgas dome, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Daļa skolēnu var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Masku režīms Latvijā: kas un kā kontrolēs pasažierus transportā
Mani atstādināja par brīvbiļetēm pensionāriem un skolēniem: Ušakovs par tiesas lēmumu

Zem kupola: Francijā izdomāja, apmeklēt restorānu un neinficēties ar Covid-19

0
(atjaunots 14:54 30.05.2020)
Franču dizaineris visai radoši piegāja Covid-19 ierobežojumiem un izdomāja pakārt virs restorāna apmeklētājiem īpašus kupolus.

Dizaineris Kristofs Gērions izgatavoja no organiskā stikla kupolus, lai aizsargātu restorānu apmeklētājus.

Jūs varat apmeklēt restorānu, nebaidoties no riska inficēties ar koronavīrusu, jo jūs nosēdinās pie galda ar speciālu kupolu.

Vai vēlaties uzzināt, kā tas izskatās? Skatieties video!

0
Tagi:
koronavīruss, sabiedriskā ēdināšana, Francija