Latvijas policijas darbinieks. Foto no arhīva

Latvijā nosaukts policista algas apmērs, zemāk par kuru parādās korupcijas risks

348
(atjaunots 10:14 12.08.2019)
Sandis Ģirģens pieprasa piešķirt papildu līdzekļus policistu algām, taču, ņemot vērā piemaksas un prēmijas, kārtības sargu algas vispārējā Latvijas fonā neizskatās nemaz tik slikti.

RĪGA, 23. jūlijs – Sputnik. Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens pastāvīgi runā, ka katastrofāli pietrūkst naudas policistiem, ugunsdzēsējiem un robežsargiem, raksta portāls grani.lv.

Viņš apgalvo, ka viņa galvenā prioritāte ir visu IeM darbinieku algas. Atbildot uz žurnālistu jautājumiem LR 4 raidījumā "Darbojošās personas", ministrs uzsvēra, ka, ja viņa piedāvājumi netiks atbalstīti, tātad valsts iekšējā drošība un cilvēku dzīvība, kuri katru dienu cīnās ar organizēto noziedzību, ēnu ekonomiku un riskē – nav prioritāte.

Mazākās algas rada korupcijas risku

Jāpaceļ algas tiem, kas saņem mazāk par bāzes summu, kura jānodrošina valstij, – 832 eiro uz rokām. Tas ir minimums, zemāk par kuru (pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja un CSP domām) var rasties korupcijas riski. Valsts policijā strādā 6235 cilvēki, no kuriem 4879 alga nesasniedz šo te minimumu – tie ir policisti, kinologi, atsevišķi inspektori…

"Tas ir genocīds! Es izvirzīju iniciatīvu pacelt algu no 1. līdz 6. kategorijas darbiniekiem vismaz līdz 832 eiro," pauž sašutumu Ģirģens.

Tuvāko gadu laikā algu palielināšanai Iekšlietu ministrijā papildus būs nepieciešami 82,1 miljons eiro, liecina iestādes sagatavotie Ministru Kabineta noteikumu grozījumi.

IeM skaidro, ka šī gada janvārī spēkā stājās grozījumi, saskaņā ar kuriem rajona prokurora mēnešalgai jābūt noteiktai 2639 eiro apmērā. Ņemot vērā to, nepieciešams attiecīgi savest kārtībā izmeklētāja algas apmēru.

Lai motivētu cilvēkus strādāt IeM, kadeta algu plāno paaugstināt no 455 eiro līdz 588 eiro mēnesī, kas atbilst amatpersonas minimālajai algai. Algas palielinājumam jāstājas spēkā jau no 2019. gada 1. septembra.

Turklāt IeM atgādina, ka sistēmā ir liels amatu īpatsvars ar augstu korupcijas risku. Tādēļ Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs iesaka maksāt ne mazāk par Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) noteikto iztikas minimumu pēc nodokļu nomaksas (tāpat tiek uzskatīts, ka amatpersonai jābūt iespējai uzturēt sevi un 1,5 apgādājamo).

Saskaņā ar CSP datiem, 2016. gadā izmaksas par vienu mājsaimniecības locekli mēnesī sastādīja 332 eiro. Tādējādi, ņemot vērā, ka amatpersonai, kas ieņem amatu "ar lielu korupcijas risku" jānodrošina sevi un 1,5 apgādājamo, vidējiem mēneša ienākumiem pēc nodokļu nomaksas jāsastāda 832 eiro.

Tāpēc, saskaņā ar ministrijas aprēķiniem, 2019. gadā algu palielināšanai ir nepieciešami 293 112 eiro, 2020. gadā – 26 902 184 eiro, 2021. gadā – 27 401 677 eiro, 2022. gadā – 27 811 150 eiro.

Cik saņem kārtības sargi

Bet vai tiešām policijas algām klājas tik bēdīgi? Kā zināms, martā Satversmes tiesa nolēma, ka valsts amatpersonu algas nedrīkst būt sabiedrībai plaši pieejamas. Kaut gan šis lēmums ir visnotaļ dīvains, jo ierēdņi saņem algas uz nodokļu maksātāju rēķina. Līdz ar to, viņi ir tiesīgi zināt, cik no viņu nodokļiem saņem katrs ierēdnis.

Lai kā tur būtu, taču Valsts policija tomēr atstāja savā mājaslapā algas likmju izkārtojumu pēc amatu grupām.

Piemēram, Valsts policijas priekšnieka vietnieki ir ekskluzīvi amati. Tie, kas tos ieņem, saņem no 2758 līdz 3074 eiro. Reģionu pārvalžu priekšnieki saņem ap 2000 eiro.

Vislielākā darbinieku grupa skaita ziņā ir izmeklēšanas inspektori, tie ir 537 cilvēki. Viņu algas svārstās 922 un 1046 eiro robežā, savukārt vidējā alga ir 984 eiro. Vecākais izmeklēšanas inspektors, piemēram, saņem no 959 līdz 1086 eiro, vidēji iznāk 1022,5 eiro. Biroja priekšnieks saņem 1613 eiro.

Otrajā vietā darbinieku skaita ziņā jaunākie inspektori, kuri uzrauga satiksmes drošību – 507 cilvēki. Viņu algas ir no 749 līdz 844 eiro, vidēji 796,5 eiro. Biroja priekšnieks saņem 1304 eiro.

Tālāk skaita ziņa seko iecirkņu inspektori – 438 cilvēki. Viņi saņem 878-999 eiro, vidēji 938,5 eiro. Ja dienestā izdodas pakāpties līdz galvenā inspektora amatam, var nopelnīt 1210 eiro.

Kārtībnieku skaits ir 381. Viņi saņem no 728 līdz 822 eiro, vidēji – 775.

Ministra minētajā speciālajā dienestā jaunākā inspektora amatā strādā 201 cilvēks. Viņu algas svārstās no 794 līdz 971 eiro, vidēji – 860. Ja cilvēks ir bataljona komandieris, mēnesī var nopelnīt 1488 eiro.

Taču tās ir tikai algu likmes. Ir vēl arī piemaksas un prēmijas. Par nostrādātajām stundām, par darbu nakts laikā, brīvdienās un svētku dienās, par izpildīto darbu kvalitāti. Ir vēl tāds punkts, kā piemaksas par dienestā nostrādātiem gadiem.

Tādējādi šī gada janvārī policistu algas bijušas visnotaļ vilinošas, par ko pastāstīja portāls pietiek.com. Turklāt portāls publicēja visu policijas darbinieku algas, sākot ar priekšnieku un beidzot ar sabiedrisko attiecību speciālistiem un autovadītājiem. Jebkurš, kas vēlas noskaidrot policistu algas par janvāri, var atvērt mūsu piedāvāto hipersaiti. Visi ierēdņi sarakstā ir sakārtoti pēc amatiem un uzvārdiem alfabētiskā secībā.

348
Ārsts aizsargtērpā, foto no arhīva

Latvijā tikai viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums

4
(atjaunots 13:09 30.05.2020)
Aizritējušajā diennaktī tika veikti 1234 testi un tikai viens no tiem uzrādīja inficēšanos ar koronavīrusu.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, Latvijā diennakts laikā ir atklāts tikai viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums. Diennakts laikā veikti 1234 testi.

Viens cilvēks ar diagnosticētu Covid-19 tika ievietots slimnīcā.

Latvijas slimnīcās šobrīd ārstējas 18 pacienti ar Covid-19, 3 no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 108 174 testi. Pozitīvi izrādījās 1065, 24 cilvēki ar Covid-19 diagnozi ir miruši, 745 cilvēki izslimoja un izveseļojās, 155 pacienti izgāja ārstēšanos slimnīcā un tika izrakstīti ar pozitīvu dinamiku.

Piektdien, 29. maijā, Latvijā tika palaista bezmaksas viedtālruņu lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem ar koronavīrusu.

Lietotne informē visus, kas kontaktējis ar inficēto ar Covid-19 ilgāk par 15 minūtēm, taču inficēto vārdi un adreses netiek atklāti.

Mobilo sakaru operatora "Latvijas Mobilais telefotns" (LMT) preses sekretāre Elīna Līdere paziņoja, ka Apturi Covid pirmajā iznākšanas dienā Latvijā guva neiedomājamu popularitāti App Store un Google Play.

Vērts pievērst uzmanību tam, ka, pat ja atklāts ir tikai viens koronavīrusa inficēšanās gadījums, priecāties ir pāragri. Tā Latvijā jau ir noticis, taču pēcāk noskaidrojās, ka tika veikts pārāk maz testu, vai nākamajā dienā saslimšanas uzliesmojums pārspēja visus rekordus.

4
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Latvijā sākusi darboties lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem
Covid-19 reģistrēts divpadsmit Latvijas pansionātos: situācija tiek kontrolēta
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
E-talons emblēma, foto no arhīva

Rīgā atgriež bezmaksas braucienus: atvieglojumu kategorijas ir būtiski samazinātas

11
(atjaunots 14:25 30.05.2020)
Rīgas pagaidu administrācija piektdien lēma jautājumu par daļas braukšanas atvieglojumu atgriešanu, kuri tika atcelti 27. martā, taču administratori nolēma neatgriezt visu, kā bija un būtiski samazināja pasažieru kategoriju sarakstu, kurām daļēji atgrieztas atlaides.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Visi jaunievedumi stāsies spēkā pirmdien, 1. jūnijā. Tātad, braukšanas atlaides Rīgas sabiedriskajā transportā no jauna piešķirs:

- Rīdziniekiem (tiem, kas ir deklarējuši dzīvesvietu vai ir īpašums Rīgā) tiek atjaunotas tiesības izmantot stundas biļetes darbadienās par 1,15 eiro un brīvdienās – par 0,60 eiro.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem nestrādājošiem vecuma un izdienas pensionāriem līdz 75 gadu vecumam. Bez maskas viņi varēs braukt tikai darba dienās no plkst. 10:00 līdz 15:00. Te jāpievērš uzmanība, ka e-talons ir jāreģistrē. Un ja reģistrācija notikusi līdz plkst. 14:59, tad, kā avīzei "Segodņa" paskaidroja "Rīgas satiksme" preses sekretāre Baiba Bartaševiča, pensionārs varēs braukt ar šo reģistrēto braucienu transportlīdzeklī arī pēc plkst. 15:00 līdz maršruta galapunktam. Pārējā laikā viņiem ir tiesības izmantot iepriekšminēto stundas biļešu sistēmu.

- Rīgas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās pastāvīgi dzīvojošām personām, kas saņem Rīgas pilsētas pašvaldības apmaksātus sociālās aprūpes pakalpojumus.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, kuri atrodas audžuģimenēs, aizbildnībā, bērnu aprūpes institūcijās vai mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs, kā arī augstskolās un koledžās līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

- Rīgas augstākās izglītības iestāžu studentiem un studentiem-rīdziniekiem, kuri mācās citās pašvaldībās, varēs izmantot stundas biļetes par 0,30 eiro. Taču mēnešbiļetes viņiem nāksies pirkt par pilnu cenu.

Tiek atjaunotas atlaides sekojošām pasažieru kategorijām:

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušām politiski represētām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidācijas dalībniekiem līdz 75 gadu vecumam. Virs 75 gadiem viņi pāriet kategorijā "rīdzinieki virs 75 gadiem" (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Skolēni, kuri beidz 9. vai 12. klasi, varēs braukt nereģistrējot braucienu līdz 7. jūnijam. Savukārt 1.-8. un 10.-11. klašu skolēniem nāksies iegādāties biļetes par pilnu cenu.

Personām, kurām ir jau bija personificētie e-taloni ar šīm atlaidēm, vienkārši varēs turpināt izmantot šīs atlaides no 1. jūnija. Tiem, kas pensionēšanās vecumu ir sasniedzis ārkārtējās situācijas laikā, nāksies ierasties "Rīgas satiksme" klientu apkalpošanas centrā.

Klientu apkalpošanas centri atrodas Brīvības ielā 191 (pie tramvaju depo), Kurzemes prospektā 137 (Imantas autobusu galapunkts), Prāgas ielā 1 (Autoosta), Spīķeru ielā 1 (3. trolejbusa galapunktā pie Centrāltirgus) un Brīvības ielā 49/53 (bijusī "Rīgas Modes" ēka). Informāciju var saņemt pa tālruni 20 361 862.

Šādam daļējam lēmumam motivācijas kārtā speciālisti sniedz datus, ka no 570 inficētajiem ar Covid-19 rīdziniekiem 24% ir vecuma grupā virs 60 gadiem. Tādēļ viņus aicina izvērtēt nepieciešamību izmantot transportu rīta un vakara sastrēgumstundās.

Jāņem vērā arī fakts, ka epidemioloģiskās situācija dati pastāvīgi mainās un noteikumi visnotaļ ātri var tikt mainīti. Tādēļ, sekojiet līdzi aktuālākajai informācijai.

11
Tagi:
Rīgas dome, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Daļa skolēnu var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Masku režīms Latvijā: kas un kā kontrolēs pasažierus transportā
Mani atstādināja par brīvbiļetēm pensionāriem un skolēniem: Ušakovs par tiesas lēmumu