Aleksandrs Filejs. Foto no arhīva.

"Latvija neiebilda kļūt par padomju": LKS valdes loceklis "tika pieķerts slavēšanā"

108
(atjaunots 11:37 22.07.2019)
Apsveica Latviju 17. jūnijā un nonāca Valsts drošības dienesta "redzeslokā": pret Latvijas Krievu savienības valdes locekli Aleksandru Fileju iesākta krimināllieta.

RĪGA, 22. jūlijs – Sputnik. Publikācija Facebook vietnē atkal kļuvusi par ieganstu kārtējās krimināllietas uzsākšanai Latvijā "par publisku slavēšanu".

Par to, ka pret Latvijas Krievu savienības (LKS) valdes locekli un "Totālā diktāta" organizatoru Latvijā Aleksandru Fileju Latvijas Valsts drošības dienests (VDD) iesāka krimināllietu, tiek ziņots LKS Facebook lapā.

Lieta iesākta pēc Latvijas Krimināllikuma 74.1. panta - "darbības, kuras publiski slavē, noliedz, attaisno PSRS kara noziegumus pret Latviju un tās iedzīvotājiem".

Par ieganstu krimināllietas iesākšanai kalpoja neievēlētā eiroparlamentārieša un "Jaunās Vienotības" pārstāvja Dmitrija Golubeva ziņkārība, kurš iesniedza sūdzību VDD, un Fileja raksts Facebook vietnē ar nosaukumu "17. jūnijs. Sveiciens svētkos".

Golubevam un VDD nepatika tas, ka Filejs atļāvās ne vien to, ka atcerēties savā lapā par 1940. gada 17. jūniju un apsveikt lietotājus šajā piemiņas datumā, bet arī uzrakstīt: "tieši pirms septiņdesmit deviņiem gadiem Latvijā, kurā valdīja diktatora režīma, kurš balstījās uz nežēlīga nacionālisma principiem, tika ievests ierobežota skaita Sarkanās armijas kontingents. Šis akts noveda pie drīzas padomju varas iestāšanās".

Tātad Filejs apsveica visus Latvijas pievienošanā PSRS un turklāt norādīja, ka "Latvija nebūt nebija pret kļūšanu par PSR. Darba kustība bija jaudīga un izvērsta".

"Ja godīgi, tad 1940. gada vasara atnesa daudziem tūkstošiem cilvēku ilgi gaidīto atbrīvošanu no neciešamās latifundiju aizgādniecības. Sevišķi trūcīgiem zemniekiem, nebrīviem kalpiem un strādniekiem bez pajumtes. Tādēļ šis datums ir jāciena un jāgodina," teikts Fileja publikācijā.

Brīvības tiesību ierobežošana

Tagad par šīm "runām" LKS valdes loceklim draud cietumsods līdz pieciem gadiem, īslaicīga brīvības atņemšana, piespiedu darbs vai naudas sods.

Uz informāciju par krimināllietas iesākšanu pret Fileju operatīvi reaģēja Degi Karajevs. Viņš savā Facebook izteica dažus visnotaļ neglaimojošus raksturojumus sūdzību VDD iesniegušajam Golubevam.

"Šādu te kolaboracionistu, muļķu, sev pierē sitošu dēļ arī notiek visas nelaimes. Fileju attaisnos par nozieguma sastāva trūkumu, savukārt Golubevs kā bija, tā arī paliks…" pauda sašutumu Karajevs.

Un visticamāk Karajevam ir taisnība attiecībā uz to, ka tiesa attaisnos Fileju. Jo, kā iepriekš iknedēļas Latvijas notikumu apskatā priekš Sputnik Latvija norādīja publicists un sabiedriskais aktīvists Vladimirs Lindermans, zemais līmenis Latvijas tiesās glābj Latvijas opozīciju.

Turklāt Latvijas Krievu savienība uzsvēra, ka vērtē Fileja lietu "kā vārda brīvības tiesību pārkāpumu Latvijas sabiedrībā" un sniegs Aleksandram Filejam visu nepieciešamo palīdzību.

108
Temats:
Tiesībsargu un žurnālistu dzīve demokrātiskajā Latvijā (64)
Pēc temata
LKS nosaukusi Ždanokas vajāšanas patieso iemeslu
Latvija, mēs neesam vergi: LKS sarīkoja Rīgā skaļu protesta akciju pret sociālo netaisnību
Saeimas eka

Pie Saeimas notiks piketi pret novadu reformas attālināto izskatīšanu

1
(atjaunots 09:51 26.05.2020)
Reformas attālināta izskatīšana un pikets ar sociālās distances ievērošanu – pandēmija joprojām ietekmē Latvijas politiku.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Šodien Saeima sāks attālinātā režīmā izskatīt galīgajā lasījumā likumprojektu par administratīvi teritoriālo reformu, vēsta Mixnews.lv.

Pie tam plānots izmanto "e-Saeimas" sistēmu, ko opozīcijas deputāti iepriekš novērtēja visai negatīvi.

Patlaban Saeimas sēdes notiek daļēji attālinātā režīmā – deputātu frakcijas izvietojas dažādās Saeimas ēkās un zālēs. Tādā režīmā darbs nav pietiekami efektīvs: balsu skaitīšana aizņem ilgu laiku, gadās dažādas tehniskas kļūmes. Pēc būtības, platforma "e-Saeima" pieļauj pilnvērtīgu parlamenta darbu virtuālajā vidē.

Tomēr radusies virkne jautājumu gan sistēmas iepirkuma, gan tās ekspluatācijas aspektā. Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas vadītājs Kaspars Ģirģens (KPV LV) bija neizpratnē par to, kāpēc e-Saeimas izstrāde uzticēta uzņēmumam bez atbilstošās pieredzes, turklāt neatkarīgie deputāti pauda šaubas par elektroniskās balsošanas drošību.

Tagad Saeimai nāksies ar elektroniskās platformas starpniecību lemt par likumprojektu, ko daļa opozīcijas novērtēja ļoti negatīvi. Tāpēc Latvijas Zaļās partijas pārstāvji šodien no pl.14:00 līdz 15:00 organizēs divus piketus pie Saeimas ēkas, lai paustu neapmierinātību par likuma izskatīšanas laiku un metodi.

Rīgas dome iesniegti pieteikumi viena piketa un vienas sapulces rīkošanai šajā laikā ar dalībnieku skaitu līdz 50 cilvēkiem. Organizatori sola protesta akciju laikā ievērot divu metru distanci un citus ierobežojumus.

Vienos vārtos, foto no arhīva
© Sputnik / Sergey Melkonov

LZP pārstāve Līga Bulmeistere atklāja, ka partija kategoriski iebilst pret attālināta formāta un "nepārbaudītas elektroniskās sistēmas" izmantošanu tik svarīģā jautājumā.

LZP valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars nosauca par amorālu likumprojekta izskatīšanu ārkārtējās situācijas režīmā, jo reformas pretiniekiem nav iespēju paust savu neapmierinātību. Politiķis uzskata: ja nebūtu ierobežojumu, kuri ļauj pulcēties līdz 25 cilvēkiem, pie Saeimas sapulcētos vismaz 2500 cilvēki.

Jāpiebilst, ka pirms ĀS režīma ieviešanas visā Latvijā notika "traktoru protesti" pret reformu. Pēc tam valdība daļēji piekāpās.

1
Tagi:
Latvijas Zaļā partija, saeima, Rīga, Latvija
Pēc temata
"Vai mēs gribam haosā valsti iedzīt": opozīcija nedod mieru nedz Pūcem, nedz viņa reformai
Diskusijas ir liekas: kāpēc Pūce nevēlas atlikt novadu reformu
Mierīgie iedzīvotāji un buldozeri: kā zemnieki protestēja pret novadu reformu
Skola. Foto no arhīva

Izstrādāti eksāmenu noteikumi skolēniem: kādi pasākumi tiks ieviesti ārkārtējā situācijā

5
(atjaunots 07:19 26.05.2020)
Sarežģītā epidemioloģiskā stāvokļa dēļ pasaulē, kā arī Latvijā noteiktās ārkārtējās situācijas rezultātā šogad eksāmeni notiks īpaša formātā.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Valsts izglītības satura centra direktors Guntars Catlaks pastāstīja, ka šogad centralizētie eksāmeni 12.klasēs notiks īpašā formātā, jo Latvijā vēl aizvien ir spēkā ārtārtējās situacijas režīms un jāievēro visi  drošības pasākumi, vēsta Lsm.lv.

G.Catlaks konstatēja, ka tiks stingri ievērots savstarpējās distancēšanās princips – divu metru attālums starp skolēniem, tāpēc lielās skolās audzēkņi būs jāsasēdina vairākās klasēs. Šis princips atšķiras no līdzšinējā, pie kā skolotāji jau pieraduši.

Savukārt medicīnas masku nēsāšana eksāmenā nav obligāta, uzsvēra Catlaks – tas atkarīgs no skolēna paša lēmuma. Ja viņs baidās, viņam ir klepus simptomi, viņš, protams, var būt maskā.

Tāpat ir jānodrošina iespēja pastāvīgi izmantot dezinficējošos līdzekļus, atgādināja Catlaks.

Iepriekš jau vēstīts, ka šogad ārkārtējās situācijas dēļ valstī atcelti visi svinīgie pasākumi par godu atestātu saņemšanai. Izglītības un zinātnes ministrija uzsvēra: ja mācību iestāde vēlas organizēt izlaiduma vakarus, to būs iespējams izdarīt pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas, kad ierobežojumi vairs nebūs spēkā.

5
Tagi:
ārkārtējā situācija, izglītība, Latvija
Pēc temata
Ārkārtējās situācijas režīms Latvijā ir pagarināts līdz 9. jūnijam
Masku režīms Latvijā: kas un kā kontrolēs pasažierus transportā
Apnikuši viens otram: Veselības ministrija ļaus vecākiem atpūsties no bērniem
Daļa skolēnu var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu