DUS. Foto no arhīva

Mēģinājums pirms 2020. gada? Latvijā atkal palielinājušās degvielas cenas

398
(atjaunots 10:08 22.07.2019)
Baltijas valstu galvaspilsētās palielinās degvielas cenas.

RĪGA, 22. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar aģentūras LETA datiem, aizritējušajā darba nedēļā visās Baltijas valstu galvaspilsētās pieauga degvielas cenas, vēsta Mixnews.lv.

Divu nedēļu garumā degvielas cenas DUS Cirkle K Latvijā turējās vienā līmenī, taču pēc tam sāka kāpt. Piektdien, 19. jūlijā, 95. markas benzīna cena palielinājās par 1,56%, un tagad tā sastāda 1,284 eiro par litru. Litrs dīzeļdegvielas maksā jau 1,214 eiro, kas ir par 1,68% vairāk, nekā iepriekšējās darba nedēļas beigās.

Visdārgākais benzīns Baltijas valstīs tradicionāli ir Tallinā. Taču pagājušajā nedēļā degvielas cenas tur palielinājušās vēl vairāk. Šobrīd 95. markas benzīna litrs DUS Cirkle K Igaunijas galvaspilsētā maksā 1,343 eiro, kas ir par 1,15% vairāk, nekā iepriekšējā nedēļā. Dīzeļdegvielas cena pieaugusi līdz 1,313 eiro par litru, kas arī ir par 1,15% augstāk par iepriekšējo cenu.

Vislētākais benzīns joprojām ir Viļņā. Tur degvielas cenas kāpums 95. markas benzīnam sastādīja 1,85%, un tagad litrs benzīna maksā 1,185 eiro. Dīzeļdegviela kļuvusi dārgāka par 1,2%, līdz 1,088 eiro par litru.

Auto gāzes cenas nav mainījušās. Rīgā to ir iespējams iegādāties par 0,565 eiro par litru, Tallinā cena sastādīs 0,629 eiro par litru, savukārt Viļņā 0,45 eiro par litru.

Lai gan pašlaik visdārgākās degvielas cenas ir Igaunijā, 2018. gadā šī rādītāja ziņā līdera pozīcijā izdevās pabūt arī Rīgai. Toreiz strauja benzīna sadārdzināšanās bija saistīta ar akcīzes nodokļa kāpumu, kurš notika 2018. gada 1. janvārī.

Kas ietekmēs cenas 2020. gadā

Tuvākā degvielas akcīzes nodokļa likmes paaugstināšana Latvijā ir gaidāma 2020. gada 1. janvārī, un tad, pēc Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas (LDTA) aprēķiniem, degvielas cenu starpība ar Lietuvu pieaugs līdz 10 centiem litrā. Šajā sakarā Latvija neatgriezeniski pazaudēs savu pievilcību naftas produktu pircēju vidū, un visi klienti brauks pēc benzīna uz Lietuvu.

LDTA ir nopietni noraizējusies par situāciju un pat vērsās pie Latvijas premjerministra Krišjāņa Kariņa, finanšu ministra Jāņa Reira un Saeimas Budžeta un finanšu komisijas ar aicinājumu atlikt akcīzes paaugstināšanas stāšanos spēkā.

LDTA direktore Ieva Ligere paziņoja, ka naftas produktu akcīzes nodokļa politika ārkārtīgi negatīvi ietekmē degvielas realizācijas apjomus, jo samazinās konkurētspēja ar Igauniju un sevišķi ar Lietuvu. Un tas bija manāms jau pēc akcīzes paaugstināšanas 2018. gadā, kad naftas produktu realizācijas apjomu izaugsme ievērojami samazinājās.

Nebūt ne mazāk benzīna sadārdzināšanos ietekmē arī naftas cenu kāpums. Ja agrāk Brent markas nafta maksāja ap 60 dolāriem par barelu, tad šobrīd tā maksā 68-69 dolārus, stāstīja Latvijas Degvielas tirgotāju un ražotāju savienības vadītājs Sergejs Semjonovs. Turklāt liela loma ir arī konkurencei.

Vērts atgādināt, ka, izņemot akcīzes nodokļa paaugstinājumu, Latvijas Ekonomikas ministrijas līdz 2020. gadam, sakarā ar Eiropas Komisijas CO2 izmešu samazināšanas atmosfērā prasībām, novest atjaunojamo energoresursu daļu degvielas gala patēriņā vismaz līdz 10%. Tas nozīmē, ka degviela var kļūt dārgāka vismaz par 10%, jo nāksies izmantot trīs dažādus biodegvielas veidus. Turklāt biodegvielas, kuru šobrīd ražo, vienkārši var nepietikt visiem.

398
Pēc temata
Kāpēc Lietuvā ir lētāk, nekā Latvijā: Circle K paskaidroja degvielas cenu starpību
Jo lielāks pieprasījums, jo dārgāka degviela: Latvijā ievērojami sadārdzinājies dīzelis
Latvija nozīmē kvalitāti? Autovadītājiem iesaka nedomāt par degvielu
Uguns, foto no arhīva

Rīgā ugunsdzēsējiem izdevās izglābt 16 cilvēkus no degošas mājas

0
(atjaunots 12:29 27.09.2020)
Seši ugunsdzēsēji Rīgā no degošas mājas, kuru bija pārpildījuši kodīgi dūmi, izveda 16 cilvēkus: cietušo nav.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāves Agritas Vītolas sacītā, sestdien, 26. septembrī, ap pusnakti, VUGD darbinieki saņēma izsaukumu uz ugunsgrēku Rīgā, vēsta Mixnews.lv.

Dega viens no piecu stāvu daudzdzīvokļu mājas dzīvokļiem.

Ugunsgrēks
© Sputnik / Николай Хижняк

Ugunsdzēsēji evakuēja 41 cilvēku no kodīgu dūmu pārņemtas ēkas bez palīglīdzekļiem.

Vēl 16 cilvēkus ugunsdzēsēji izglāba, izvedot sešus pa autokāpnēm. Pārējie desmit cilvēki tika izvesti no telpām glābšanas maskās.

Kā vēsta VUGD, sestdien glābēji saņēma 21 ugunsgrēka izsaukumu, divi no kuriem bija meža ugunsgrēki.

Atgādināsim, ka 7. septembrī Latvijas Valsts meža dienests atcēla ugunsgrēka bīstamības periodu, kurš ilga kopš 24. aprīļa.

Vides dienesta pārstāvis Zigmunds Jaunķiķis ziņoja, ka kopš šī gada sākuma tika fiksēti 518 meža apkaimes ugunsgrēki, kopumā nodega ap 230 hektāru meža. Šis rādītājs ir ievērojami zemāks par pagājušā gada skaitļiem, kad tika reģistrēti 972 meža ugunsgrēki un cieta aptuveni 400 hektāri meža.

0
Tagi:
Rīga, ugunsdzēsēji, VUGD, ugunsgrēks
Pēc temata
Ugunsgrēku periods: Latvijā rūpīgāk sekos līdzi ugunsdrošības noteikumu pārkāpumiem
Ugunsgrēks Rīgā: sieviete aizliedza sevi glābt
Ugunsgrēks un evakuācija Rīgā: dzīvoklī Grostonas ielā aizdegās Adventes vainags
Spēcīgs ugunsgrēks Rīgas centrā: slimnīcā nokļuvis deputāts Artuss Kaimiņš
Covid-19 testu apstrāde, foto no arhīva

Latvijā diennaktī reģistrēti 22 jauni Covid-19 gadījumi, divi cilvēki stacionēti

2
(atjaunots 12:22 27.09.2020)
Kopš pandēmijas sākuma Latvijā reģistrēti 1676 koronavīrusa gadījumi, veikti 310 832 testi, 1304 inficētie izveseļojās, 36 – nomira.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Aizritējušajā diennaktī Latvijā reģistrēti 22 jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi, veikti 1660 testi, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

​Saskaņā ar SPKC informāciju, 5 no 22 gadījumos cilvēki inficējās no iepriekš zināmiem avotiem, trīs atgriezās no ārzemēm (Nīderlande un Grieķija), vēl 14 gadījumi šobrīd tiek izmeklēti.

​Pēdējo 24 stundu laikā stacionēti divi ar Covid-19 inficētie. Pašlaik slimnīcās atrodas 7 pacienti, visiem ir vidēji smaga slimības gaita. Kopumā no slimnīcām pēc ārstēšanās saistībā ar Covid-19 ir izrakstīti 226 pacienti.

​Kopš pandēmijas sākuma Latvijā ir reģistrēti 1676 koronavīrusa gadījumi, veikti 310 832 izmeklējumi. 1304 inficētie izveseļojās, savukārt 36 – nomira.

2
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Viņķele saskatījusi priekšrocības Covid-19 gadījumu skaita pieaugumā Latvijā
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Dumpis: ar Covid-19 Latvijā klājas labi, un tas ir bīstami