Jaunietis uz kāpnēm

Latvija starp līderiem pašnāvību skaita ziņā: pazīt uz pašnāvību noskaņotu pusaudzi

74
(atjaunots 11:59 19.07.2019)
Kā savlaicīgi ievērot un pārvarēt pusaudža pašnāvnieciskās slieksmes, kāpēc apdraudēti jaunieši un ar ko šajā aspektā draud mariguānas legalizācija.

RĪGA, 19. jūlijs — Sputnik. Nav vienkārši saskatīt uz pašnāvību noskaņotu pusaudzi, jo pārejas vecumā depresija neizpaužas tāpat kā pieaugušajiem, kuru vidū tamlīdzīgs stāvoklis bieži redzams pēc mīmikas, uzsvēra psihoterapijas eksperts un Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas virsārsts Artūrs Utināns intervijā Sputnik Latvija.

"Pusaudzis var smaidīt un smieties, taču vienlaikus būt depresijā," atzīmēja Utināns.

Riska faktori

Jāņem vērā vairāki riska faktori. Pirmkārt, tā ir vientulība: satraukumam ir iemesls, ja pusaudzis nepieder pie kādas vienaudžu grupas, ja viņam ir pretenzijas pret visiem.

Otrkārt, zināma loma ir arī nākotnes plānu trūkumam un svārstībām profesijas izvēlē.

Treškārt, svarīgs aspekts ir romantiskas attiecības, it īpaši, ja tādas ir klases biedriem un grupas biedriem, taču ne pašam pusaudzim.

"Iespējama bīstama faktoru kombinācija: pusaudzis nepieder pie grupas, nav izvēlējies profesiju, viņam nav romantisku attiecību, viņš ir noslēgts saziņā ar tuviniekiem, nestāsta par savām problēmām un kļūst aizvien vientuļāks," pastāstīja Utināns.

Viņš atzīmēja, ka visvairāk apdraudēti jaunieši, jo viņi retāk nekā meitenes vēlas meklēt palīdzību.

Ko darīt

Pašnāvniecisko slieksmju ārstēšanas galvenā metode ir psihoterapija, it īpaši, ja runa ir par īpašu aizvainotību, neuzticību un bailēm no kritikas.

Taču dažos, īpaši nopietnos depresijas vai psihotisko traucējumu gadījumos speciālists var ieteikt antidepresantus.

"Tuvinieki bieži nesaskata psihotiskos, šizofrēniskos traucējumus. Kad jaunietis pret tuviniekiem izturas agresīvi, to bieži skaidro ar to, ka pusaudžiem raksturīga agresija. Tuvinieki var pārdzīvot, taču pat nedomā, ka tā var būt nopietna slimība – pusaudža šizofrēnijas izpausme. Tādos gadījumos vajadzīgas zāles," uzsvēra psihiatrs.

"Zālīte" nav joks

Psihotiski traucējumi var būt saistīti ar narkotiku, piemēram, marihuānas lietošanu.

"Ne velti lielākā daļa psihiatru iebilst pret "zālītes" legalizāciju, lai arī iespējamas medicīniskas indikācijas tās pielietošanai, kuru dēļ ir runa arī par legalizāciju, pusaudža smadzenēm tā nedod pozitīvu efektu, taču var novest pie atsvešināšanās no sabiedrības," atzīmēja eksperts.

Viņš uzsvēra, ka pat vieglās narkotikas var mazināt mērķtiecību, jo dāvā vieglu piekļuvi eiforijai.

"Nekādas "zāles" neparādīs, kā atrast vietu dzīvē, kādu profesiju izvēlēties, kā iepazīties ar meiteni," konstatēja psihiatrs.

Iepriekš eksperts jau stāstīja Sputnik Latvija par pašnāvnieciskā noskaņojuma izplatīšanās jauniešu vidū iespējamiem iemesliem.

Pārsvarā tie ir depresijas tipa traucējumi – jaunieši nesaskata dzīves jēgu.

Līdztekus grūtībām personīgajā dzīvē un darba meklējumos loma ir arī plaisai sabiedrībā, vienojošu ideju trūkumam.

Iepriekš Latvijas Veselības ministrija atzina kritisko sitiuāciju – pusaudžu un jauniešu vidū pieaug pašnāvību skaits. Šī gada pirmās puses rezultāti likuši Latvijai pašnāvību skaita ziņā ierindoties desmitajā vietā pasaulē un otrajā vietā – Eiropas Savienībā, pet pusaudžu un jauniešu pašnāvību skaita ziņā valsts ieņēmusi pat pirmo vietu ES.

74
Pēc temata
Jaunatne ir apdraudēta: Latvija – otrajā vietā ES pašnāvību skaita ziņā
Bulings un pašnāvības: eksperti noraizējušies par jauniešu emocionālo veselību
Daugavpils Reģionālā slimnīca, foto no arhīva

Situācija ir nomācoša: Latvijas ārstiem nemaksā par darbu ar Covid-19

2
(atjaunots 07:58 24.10.2020)
Nepietiekamā finansējuma dēļ Latvijas mediķiem nav pietiekamas motivācijas strādāt valsts slimnīcās.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Mediķu noslodze Covid-19 dēļ ir palielinājusies un ir acīmredzama, taču valsts neparūpējās par pienācīgu atalgojumu par papildu slodzi, paziņoja LTV raidījuma "Rīta Panorāma" intervijā Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs.

Ceturtdien veselības ministre Ilze Viņķele pastāstīja, ka Latvijas slimnīcās atrodas lielākais Covid-19 pacientu skaits kopš pavasara. Taču ārstu ienākumos tas nekādā veidā nav atspoguļojies.

"Ja runājam par piemaksām pirmā Covid-19 viļņa periodā, tad, salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm, mēs esam bēdīgā situācijā. Lietuvā bija un arī tagad ir gandrīz dubults atalgojums ārstiem, kuri nodarbojas ar Covid pacientu ārstēšanu. Igaunijā tās ir vienreizējas izmaksas 1500 eiro apmērā," sacīja Kalējs.

Kalējs atzīmēja, ka nepietiekamā finansējuma dēļ, mediķiem nepietiek motivācijas strādāt slimnīcās. Pie tam, no Eiropas valstīm – visbiežāk no Itālijas un Spānija – regulāri tiek saņemti pieprasījumi pēc medicīnas nozares darbiniekiem, un viņiem piedāvā atalgojumu krietni augstāku, nekā Latvijā.

Viņš norādīja, ka šobrīd slimnīcas izmanto pusi savas jaudas Covid-19 ārstēšanas jautājumos, taču, piemēram, Daugavpilī resurss ir praktiski izsmelts.

Komentējot Covid-19 testēšanas kārtības izmaiņas – kad prioritāti tiks atdota cilvēkiem ar ārsta nosūtījumu, Kalējs pateica, ka šīs pārmaiņas palielinās plūsmu pie speciālistiem, kas paaugstinās pašu ārstu inficēšanās risku.

2
Tagi:
ārsti, koronavīruss
Pēc temata
Mediķu arodbiedrības vadītājs no jauna pieprasījis Viņķeles demisiju
Covid-19 pasliktinājis sirds slimnieku stāvokli Latvijā
"Vai nav citas slimības?": Covid dēļ pacients ar insultu nonācis slimnīcā pēc divām dienām
Latvijas iedzīvotāji baidās iet pie ģimenes ārstiem Covid-19 uzliesmojuma dēļ
 Fotoradars

Meteostacijas uz Latvijas autoceļiem pārvērsīs radaros: orģinālajiem nav naudas

10
(atjaunots 18:18 23.10.2020)
Satiksmes ministrija grasās visā valstī izveidot ierīču tīklu, kuras pilda fotoradaru funkcijas, iesaistot autoceļu meteostacijas.

RĪGA, 23. oktobris – Sputnik. Satiksmes ministrijas jaunā koncepcija paredz ceļu satiksmes dalībnieku kontroles un uzraudzības uzlabošanu ar jau esošās infrastruktūras starpniecību. Fotoradaru vietā piedāvāts izmantot meteostacijas uz Latvijas autoceļiem, pa priekšu uzstādot speciālu programmnodrošinājumu, vēsta Press.lv.

Koncepcija tika izskatīta 22. oktobrī Ceļu satiksmes drošības padomes sēdē.

Ministrija grasās visā valstī izveidot ierīču tīklu, kuras veic fotoradaru funkciju: izmēra ātrumu, pārbauda tehniskās apskates vai OCTA polises esamību pēc auto numurzīmes un tā tālāk. Turklāt, kā atzīmēja Satiksmes ministrijā, šim nolūkam netiek plānots attīstīt fotoradaru tīklu, bet gan iesaistīt meteostacijas, kuras ir uzstādītas uz Latvijas autoceļiem. Meteostacijas jau ir aprīkotas ar videokamerām, pēc ierēdņu ieceres, tās tikai ir jānodrošina ar speciālu programmnodrošinājumu, kurš, būtībā, pārvērsīs tās jau esošo fotoradaru analogos.

"Parasto" radaru iekārtošanai naudas šobrīd nepietiek, atzina satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Pērn stacionārie fotoradari piereģistrēja 302 638 pārkāpumus, kas ir par 28 691 pārkāpumu vairāk, nekā pirms gada. Tostarp pērn fotoradari piefiksēja vairāk nekā 3000 automobiļu bez OCTA, šogad, saskaņā ar septembrī apkopotajiem datiem, jau ir 1061. 2019. gadā radari atklāja pusotru tūkstoti mašīnu bez tehniskās apskates, šogad – 673.

10
Tagi:
fotoradari, radari, ceļi
Pēc temata
CSDD: tuvākajā laikā darbu atsāks viens no "ražīgākajiem" fotoradariem
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
Jauni pārbaudes kritēriji: Rīgā un Liepājā uz luksoforiem uzstādīti fotoradari