NATO mācības Ādažu poligonā. Foto no arhīva

Latvijas aizsardzības ministrs draud ar bumbām nelojālajiem

155
(atjaunots 10:01 19.07.2019)
Latvijas vadība regulāri izmanto mītisko austrumu draudu tēmu, lai audzētu valsts militāro budžetu, iebiedētu iedzīvotājus un iegūtu priekšrocības no Rietumiem.

RĪGA, 19. jūlijs — Sputnik. Tuvāko 3-4 gadu laikā valstī tiks veidota jauna visaptveroša aizsardzības sistēma, kas paredz karavīru un sabiedrības, uzņēmēju un nevalstisko organizāciju ciešāku sadarbību, valsts aizsardzības ministrs Artis Pabriks atklāja Latvijas radio 4 programmas "Darbojošās personas" ēterā.

Līdz šim Latvijas aizsardzības sistēma balstījās uz profesionālās armijas (pēc plāna 6-7 tūkstoši karavīru), Zemessardzes (aptuveni 12 tūkstoši) un rezervistiem (aptuveni 3 tūkstoši). Taču, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, ar to nepietiek, nepiesiešami visi valsts resursi, norādīja Pabriks. Jaunās vispārējās aizsardzības sistēmas plāna izstrādē tika ņemta vērā Somijas, Zviedrijas, Šveices un Singapūrkas pieredze, pastāstīja politiķis.

Pabriks piebilda, ja vispārējā aizsardzība neliecina par situācijas pasliktināšanos, taču uzdevums esot maksimāli nodrošināt sabiedrības brīvību un sagatavotību. Viņš skaidroja, ka agrākā aizsardzības koncepcija netikšot grozīta – mainīsies un papildināsies tās interpretācija.

Mājas darbs

Pabriks atzīmēja: ja iestāšoties militārā krīze, pirms NATO Statūtu 5.panta stāšanās spēkā Latvijai būšot jāizpilda mājas darbs. Ministrs skaidroja: ja karavīriem, piemēram, pietrūkšot buldozeru, bet būšot zināms, ka uzņēmēju rīcībā ir divi simti tehnikas vienību, armijai tos nav jāpērk, atliek tikai sazināties ar īpašniekiem un paņemt tehniku.

"Runājot par bērnunamiem un veco ļaužu namiem, jāzina, kas tos evakuēs. Tā nebūs armija. Līdz šim tādi jautājumi reāli nav apspriesti vai apspriesti maz. Mēs gribam saprast, kā reaģēs sabiedrība un armija. Tas ir normāls jautājums, neatkarīgi no 5.paragrāfa. Mēs neatvedīsim vācu vai britu karavīrus, kuri nodarbosies ar tādiem jautājumiem, tās ir mūsu problēmas," teica Pabriks.

Viņš piezīmēja, ka jaunā aizsardzības sistēma nenozīmē iedzīvotāju militarizāciju, tā drīzāk esot cilvēku un viņu domāšanas sagatavošana dažādām krīzes situācijām.

Politiķis atgādināja, ka cilvēki saskaras ar krīzes situācijām: avārijām uz ceļa, gāzes noplūdi utt., un skaidroja: AM vēlas panākt, lai cilvēki būtu vairāk vai mazāk sagatavoti, un plāno ieviest šo sistēmu Latvijā triju gadu laikā.

Pabriks ziņoja, ka tuvākajā laikā plānots izspēlēt "konfliktsituācijas", lai saprastu, kā civilie iedzīvotāji uz tām reaģē. Tādas "galda spēles" jau spēlētas visās ministrijās, bet pēc tam apkopota informācija par to, kas strādā, kas - ne.

Lojalitātes jautājums

Pabriks atzīmēja, ka jaunās aizsardzības sistēmas ieviešana nav viena gada jautājums, piemēram, Somijā pastāvīgi rit diskusijas, kaut kas tiek papildināts, pārveidots. Tāda aizsardzības sistēma pat uzlabojusi saziņu dažādu cilvēku grupu starpā. Pēc viņa domām, arī Latvijas sabiedrībai jaunā aizsardzības sistēma var dot pozitīvu papildu impulsu.

Radioraidījuma žurnālisti piezīmēja, ka tāda sistēma prasa lojalitāti valstij un nebūtu korekti salīdzināt gandrīz monoetnisko Somiju un Latviju, kur ir liels skaits krievvalodīgo.

"Armijā mēs nešķirojam cilvēkus pēc etniskās pazīmes, mums ir daudz cilvēku, kuri nav etniskie latvieši, un neredzu problēmas armijā, tur viss vairāk vai mazāk ir kārtībā. Par otro (kas attiecas uz pilsonisko sabiedrību – red.) būšu mazliet cinisks, taču lojalitāte šeit (militāra konflikta gadījumā – red.) nav galvenais jautājums, galvenais ir – gribat dzīvot vai ne. Nav svarīgi, cik lojāli esat, ja būs krīze, nedod Dievs, karš, raķetes vai bumbas jums neprasīs, vai esat ļoti lojāls Latvijas valstij vai neesat. Ja gribat būt gatavi aizsargāt savas ģimenes no uzbrucējiem, labāk turieties visi kopā valsī. Es domāju, dažiem slāņiem tas, iespējams, palīdzēs kļūt lojālākiem, ja tādu nav," noslēdza Pabriks.

155
Pēc temata
Armiju un iedzīvotājus sagatavos nopietnām krīzēm
Latvija atsaukusi atmiņā mobilizāciju: Aizsardzības ministrija sagatavojusi plānu
Audzināt Latvijai lojālos: skolās plānos ieviest valsts aizsardzības mācību
Ja rīt sākas karš: vai Latvijas krieviem būtu jāiet partizānos
Ārsts aizsargtērpā, foto no arhīva

Latvijā tikai viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums

4
(atjaunots 13:09 30.05.2020)
Aizritējušajā diennaktī tika veikti 1234 testi un tikai viens no tiem uzrādīja inficēšanos ar koronavīrusu.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, Latvijā diennakts laikā ir atklāts tikai viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums. Diennakts laikā veikti 1234 testi.

Viens cilvēks ar diagnosticētu Covid-19 tika ievietots slimnīcā.

Latvijas slimnīcās šobrīd ārstējas 18 pacienti ar Covid-19, 3 no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 108 174 testi. Pozitīvi izrādījās 1065, 24 cilvēki ar Covid-19 diagnozi ir miruši, 745 cilvēki izslimoja un izveseļojās, 155 pacienti izgāja ārstēšanos slimnīcā un tika izrakstīti ar pozitīvu dinamiku.

Piektdien, 29. maijā, Latvijā tika palaista bezmaksas viedtālruņu lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem ar koronavīrusu.

Lietotne informē visus, kas kontaktējis ar inficēto ar Covid-19 ilgāk par 15 minūtēm, taču inficēto vārdi un adreses netiek atklāti.

Mobilo sakaru operatora "Latvijas Mobilais telefotns" (LMT) preses sekretāre Elīna Līdere paziņoja, ka Apturi Covid pirmajā iznākšanas dienā Latvijā guva neiedomājamu popularitāti App Store un Google Play.

Vērts pievērst uzmanību tam, ka, pat ja atklāts ir tikai viens koronavīrusa inficēšanās gadījums, priecāties ir pāragri. Tā Latvijā jau ir noticis, taču pēcāk noskaidrojās, ka tika veikts pārāk maz testu, vai nākamajā dienā saslimšanas uzliesmojums pārspēja visus rekordus.

4
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Latvijā sākusi darboties lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem
Covid-19 reģistrēts divpadsmit Latvijas pansionātos: situācija tiek kontrolēta
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
E-talons emblēma, foto no arhīva

Rīgā atgriež bezmaksas braucienus: atvieglojumu kategorijas ir būtiski samazinātas

12
(atjaunots 14:25 30.05.2020)
Rīgas pagaidu administrācija piektdien lēma jautājumu par daļas braukšanas atvieglojumu atgriešanu, kuri tika atcelti 27. martā, taču administratori nolēma neatgriezt visu, kā bija un būtiski samazināja pasažieru kategoriju sarakstu, kurām daļēji atgrieztas atlaides.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Visi jaunievedumi stāsies spēkā pirmdien, 1. jūnijā. Tātad, braukšanas atlaides Rīgas sabiedriskajā transportā no jauna piešķirs:

- Rīdziniekiem (tiem, kas ir deklarējuši dzīvesvietu vai ir īpašums Rīgā) tiek atjaunotas tiesības izmantot stundas biļetes darbadienās par 1,15 eiro un brīvdienās – par 0,60 eiro.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem nestrādājošiem vecuma un izdienas pensionāriem līdz 75 gadu vecumam. Bez maskas viņi varēs braukt tikai darba dienās no plkst. 10:00 līdz 15:00. Te jāpievērš uzmanība, ka e-talons ir jāreģistrē. Un ja reģistrācija notikusi līdz plkst. 14:59, tad, kā avīzei "Segodņa" paskaidroja "Rīgas satiksme" preses sekretāre Baiba Bartaševiča, pensionārs varēs braukt ar šo reģistrēto braucienu transportlīdzeklī arī pēc plkst. 15:00 līdz maršruta galapunktam. Pārējā laikā viņiem ir tiesības izmantot iepriekšminēto stundas biļešu sistēmu.

- Rīgas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās pastāvīgi dzīvojošām personām, kas saņem Rīgas pilsētas pašvaldības apmaksātus sociālās aprūpes pakalpojumus.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, kuri atrodas audžuģimenēs, aizbildnībā, bērnu aprūpes institūcijās vai mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs, kā arī augstskolās un koledžās līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

- Rīgas augstākās izglītības iestāžu studentiem un studentiem-rīdziniekiem, kuri mācās citās pašvaldībās, varēs izmantot stundas biļetes par 0,30 eiro. Taču mēnešbiļetes viņiem nāksies pirkt par pilnu cenu.

Tiek atjaunotas atlaides sekojošām pasažieru kategorijām:

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušām politiski represētām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidācijas dalībniekiem līdz 75 gadu vecumam. Virs 75 gadiem viņi pāriet kategorijā "rīdzinieki virs 75 gadiem" (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Skolēni, kuri beidz 9. vai 12. klasi, varēs braukt nereģistrējot braucienu līdz 7. jūnijam. Savukārt 1.-8. un 10.-11. klašu skolēniem nāksies iegādāties biļetes par pilnu cenu.

Personām, kurām ir jau bija personificētie e-taloni ar šīm atlaidēm, vienkārši varēs turpināt izmantot šīs atlaides no 1. jūnija. Tiem, kas pensionēšanās vecumu ir sasniedzis ārkārtējās situācijas laikā, nāksies ierasties "Rīgas satiksme" klientu apkalpošanas centrā.

Klientu apkalpošanas centri atrodas Brīvības ielā 191 (pie tramvaju depo), Kurzemes prospektā 137 (Imantas autobusu galapunkts), Prāgas ielā 1 (Autoosta), Spīķeru ielā 1 (3. trolejbusa galapunktā pie Centrāltirgus) un Brīvības ielā 49/53 (bijusī "Rīgas Modes" ēka). Informāciju var saņemt pa tālruni 20 361 862.

Šādam daļējam lēmumam motivācijas kārtā speciālisti sniedz datus, ka no 570 inficētajiem ar Covid-19 rīdziniekiem 24% ir vecuma grupā virs 60 gadiem. Tādēļ viņus aicina izvērtēt nepieciešamību izmantot transportu rīta un vakara sastrēgumstundās.

Jāņem vērā arī fakts, ka epidemioloģiskās situācija dati pastāvīgi mainās un noteikumi visnotaļ ātri var tikt mainīti. Tādēļ, sekojiet līdzi aktuālākajai informācijai.

12
Tagi:
Rīgas dome, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Daļa skolēnu var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Masku režīms Latvijā: kas un kā kontrolēs pasažierus transportā
Mani atstādināja par brīvbiļetēm pensionāriem un skolēniem: Ušakovs par tiesas lēmumu
Akcijas Nemirstīgais pulks tiešraide, foto no arhīva

"Nemirstīgais pulks" noslēdza virtuālo gājienu

0
(atjaunots 13:21 30.05.2020)
Akcijas "Nemirstīgais pulks tiešsaistē" translāciju 20 dienu laikā visā pasaulē noskatījās aptuveni 25 miljoni cilvēku.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Divdesmit dienas ilgusī akcija "Nemirstīgais pulks tiešsaistē" noslēdzās piektdien, 29. maijā, paziņoja virtuālā gājiena organizatori.

Akcija "Nemirstīgais pulks", kas vieno miljoniem cilvēku visā pasaulē, šogad koronavīrusa izplatības draudu dēļ pirmo reizi notika tiešsaistes formātā. Dalībai projektā iesūtīti aptuveni trīs miljoni pieteikumu. Divdesmit dienu laikā gājiena translāciju visā pasaulē noskatījās aptuveni 25 miljoni cilvēku.

"Galvenais iemesls tam, ko mēs darām, ir cilvēku apvienošanās. Lai netiktu pārtraukta dzīvā laiku saikne, lai nekad neaiziet piemiņa par kritušajiem kareivjiem, lai parādītu, ka uzvarēt mēs varējām un varēsim tikai kopā. Tas, kā cilvēki atsaucās, kārtējo reizi parādīja, ka mīlestība pret veterāniem, pret mūsu varoņiem-uzvarētājiem ir dzīva, nekur nav zudusi, ka mēs visi esam bijuši un turpinām būt Lielās Uzvaras mantinieki," sacīja Vasīlijs Lanovojs.

PSRS Tautas skatuves mākslinieks, KF Darba varonis ir Viskrievijas sabiedriskās pilsoņu patriotiskās kustības "Krievijas Nemirstīgais pulks" Centrālā štāba līdzpriekšsēdētājs.

Virtuālā gājiena translācija gandrīz trīs nedēļas notika "Krievijas Nemirstīgā pulka" mājaslapā polkrf.ru un Starptautiskā "Nemirstīgā pulka" mājaslapā polk.press, kā arī sociālajos tīklos VK un Odnoklassniki un tiešsaistes kinoteātrī Okko. Vislielāko popularitāti dalībniekiem akcija guva tieši sociālajos tīklos.

Katrs, kurš iesniedza pieteikumu "Nemirstīgais pulks tiešsaistē", saņēma paziņojumu par to, kurā laikā viņš var ieraudzīt savu varoni tiešsaistes gājienā. Līdz 31. maijam translācijas lapās ir iespēja atgriezties pie meklētās dienas un laika.

No 1. jūnija dalībnieku dati būs pieejami resursā "Atmiņas banka". Portāla privātajā profilā varēs papildināt sava veterāna stāstu, kā arī atrast informāciju par viņa kaujas vietām vai pulka biedriem.

0
Tagi:
Uzvaras 75. gadadienas svētki, Nemirstīgais pulks
Pēc temata
"Nemirstīgais pulks tiešsaistē" ilgs līdz pēdējam dalības pieteikumam
Nacistu foto un hakeru uzbrukumi: kā mēģināja izjaukt "Nemirstīgo pulku tiešsaistē"
"Nemirstīgā pulka" tiešraidei pieslēdzās vairāk nekā 700 tūkstoši cilvēku