Latvijas Universitāte

Skandāls Latvijas izglītības sistēmā: lielākā augstskola apsūdz ministri dezinformēšanā

197
(atjaunots 10:20 18.07.2019)
Latvijā lielākā universitāte apsūdz izglītības ministri Ilgu Šuplinsku sabiedrības dezinformēšanā un politiskā spiediena rosināšanā.

RĪGA, 18. jūlijs – Sputnik. Latvijas izglītības sistēmā izvērsies visnotaļ nopietns skandāls. Latvijas Universitāte (LU) grasās iesniegt sūdzību Eiropas Universitāšu asociācijā, kā arī citās starptautiskās organizācijās, par izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku, kura pārstāv Jauno konservatīvo partiju (JKP). Par to tiek ziņots universitātes mājaslapā.

Šuplinska iesāka šī gada maijā aizritējušo LU rektora vēlēšanu noteikumu atbilstību normatīvo aktu prasībām.

Dīvainās vēlēšanas

Latvijas Universitātes rektora vēlēšanas notika šī gada maijā. Ievelēšanai šajā amatā kandidātam jāsaņem vairāk nekā puse no 286 balsīm. Taču spriežot pēc balsojuma rezultātiem, neviens no pretendentiem nespēja pārvarēt šo robežu. Neraugoties uz to Satversmes sapulces priekšsēdētājs paziņoja, ka, pēc viņa domām, uzvarējis Indriķis Muižnieks.

Rezultātā daļa augstskolas pasniedzēju uzstāja uz Satversmes sapulces sasaukšanas, un 2019. gada 6. jūnijā slepena balsojuma rezultātā Muižnieks tika ievēlēts rektora amatā. Par viņu nobalsoja 132 cilvēki, pret bija 122, tostarp deviņas balsošanas lapas tika atzītas par nederīgām.

Šuplinska klasificēja to kā vēlēšanu procesa pārkāpumu un, kā jau bija teikts, iniciēja pārbaudi. Taču, pēc augstskolas pārstāvju domām, Šuplinskas publiskie paziņojumi par pārkāpumiem LU rektora vēlēšanās līdz Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) vērtējuma saņemšanai maldina sabiedrību un ir asā pretrunā ar JKP politiku par "bezkompromisa tiesiskumu".

Tikai Augstāko izglītība iestāžu likuma vai Satversmes pārkāpums var kalpot par iemeslu, lai neapstiprinātu rektoru amatā, tādēļ nav pamata apšaubīt vēlēšanu rezultātus, teikts universitātes paziņojumā. Tāpat LU norāda, ka ministre neievēroja Administratīvā procesa likumu, kurš viņai liek informēt adresātu par iespējamiem pārkāpumiem, lai viņš spēj sagatavot atbildi un argumentus sevis aizstāvēšanai.

Universitātē aicina izvērtēt, vai ir vieta Valsts pārvaldes likuma pārkāpumam, jo ministre iejaucās IKVD kompetencē.

Tagad visa šī informācija tiks nosūtīta Eiropas Universitāšu asociācijai, kā arī, ja Latvijas valdība neapstiprinās amatā rektoru, nekavējoties sekos prasības iesniegšana Administratīvajā tiesā.

Gards kumoss?

Interesanti, ka, saskaņā ar Rus.lsm.lv informāciju, ievēlētais rektors Muižnieks atzīmēja ievērojamu zaudējumu, kuru LU reputācijai radīja vēlēšanu skandāls. Savukārt saasinātās cīņas par rektora amatu iemesls, kā viņš uzskatīja, ir universitātei piederošie nekustamie īpašumi.

Turklāt iepriekš LU prorektore Ina Druviete paziņoja, ka izglītības ministram nav tiesību neizvirzīt rektoru apstiprināšanai amatā.

Tagad lēmumu pieņems Ministru Kabinets.

Latvijas Universitāte, kura atrodas Rīgā, uzsāka savas vēstures gaitas 1919. gadā un ir iekļauta pasaules labāko universitāšu reitingā QS World University Rankings.

197
Pēc temata
Eksāmeni pēc pamatskolas Latvijā vai smags darbs laukā Īrijā
Brods: Latvijā daudzi atceras PSRS un nevēlas atteikties no visa krieviskā
Ejiet uz pirti: Alojas skolai nāksies rīkot stundas dušu telpās
Favorska: latviešu bērniem piešķīra privilēģijas izglītībā
E-talons emblēma, foto no arhīva

Rīgā atgriež bezmaksas braucienus: atvieglojumu kategorijas ir būtiski samazinātas

1
(atjaunots 14:25 30.05.2020)
Rīgas pagaidu administrācija piektdien lēma jautājumu par daļas braukšanas atvieglojumu atgriešanu, kuri tika atcelti 27. martā, taču administratori nolēma neatgriezt visu, kā bija un būtiski samazināja pasažieru kategoriju sarakstu, kurām daļēji atgrieztas atlaides.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Visi jaunievedumi stāsies spēkā pirmdien, 1. jūnijā. Tātad, braukšanas atlaides Rīgas sabiedriskajā transportā no jauna piešķirs:

- Rīdziniekiem (tiem, kas ir deklarējuši dzīvesvietu vai ir īpašums Rīgā) tiek atjaunotas tiesības izmantot stundas biļetes darbadienās par 1,15 eiro un brīvdienās – par 0,60 eiro.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem nestrādājošiem vecuma un izdienas pensionāriem līdz 75 gadu vecumam. Bez maskas viņi varēs braukt tikai darba dienās no plkst. 10:00 līdz 15:00. Te jāpievērš uzmanība, ka e-talons ir jāreģistrē. Un ja reģistrācija notikusi līdz plkst. 14:59, tad, kā avīzei "Segodņa" paskaidroja "Rīgas satiksme" preses sekretāre Baiba Bartaševiča, pensionārs varēs braukt ar šo reģistrēto braucienu transportlīdzeklī arī pēc plkst. 15:00 līdz maršruta galapunktam. Pārējā laikā viņiem ir tiesības izmantot iepriekšminēto stundas biļešu sistēmu.

- Rīgas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās pastāvīgi dzīvojošām personām, kas saņem Rīgas pilsētas pašvaldības apmaksātus sociālās aprūpes pakalpojumus.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, kuri atrodas audžuģimenēs, aizbildnībā, bērnu aprūpes institūcijās vai mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs, kā arī augstskolās un koledžās līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

- Rīgas augstākās izglītības iestāžu studentiem un studentiem-rīdziniekiem, kuri mācās citās pašvaldībās, varēs izmantot stundas biļetes par 0,30 eiro. Taču mēnešbiļetes viņiem nāksies pirkt par pilnu cenu.

Tiek atjaunotas atlaides sekojošām pasažieru kategorijām:

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušām politiski represētām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidācijas dalībniekiem līdz 75 gadu vecumam. Virs 75 gadiem viņi pāriet kategorijā "rīdzinieki virs 75 gadiem" (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Skolēni, kuri beidz 9. vai 12. klasi, varēs braukt nereģistrējot braucienu līdz 7. jūnijam. Savukārt 1.-8. un 10.-11. klašu skolēniem nāksies iegādāties biļetes par pilnu cenu.

Personām, kurām ir jau bija personificētie e-taloni ar šīm atlaidēm, vienkārši varēs turpināt izmantot šīs atlaides no 1. jūnija. Tiem, kas pensionēšanās vecumu ir sasniedzis ārkārtējās situācijas laikā, nāksies ierasties "Rīgas satiksme" klientu apkalpošanas centrā.

Klientu apkalpošanas centri atrodas Brīvības ielā 191 (pie tramvaju depo), Kurzemes prospektā 137 (Imantas autobusu galapunkts), Prāgas ielā 1 (Autoosta), Spīķeru ielā 1 (3. trolejbusa galapunktā pie Centrāltirgus) un Brīvības ielā 49/53 (bijusī "Rīgas Modes" ēka). Informāciju var saņemt pa tālruni 20 361 862.

Šādam daļējam lēmumam motivācijas kārtā speciālisti sniedz datus, ka no 570 inficētajiem ar Covid-19 rīdziniekiem 24% ir vecuma grupā virs 60 gadiem. Tādēļ viņus aicina izvērtēt nepieciešamību izmantot transportu rīta un vakara sastrēgumstundās.

Jāņem vērā arī fakts, ka epidemioloģiskās situācija dati pastāvīgi mainās un noteikumi visnotaļ ātri var tikt mainīti. Tādēļ, sekojiet līdzi aktuālākajai informācijai.

1
Tagi:
Rīgas dome, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Daļa skolēnu var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Masku režīms Latvijā: kas un kā kontrolēs pasažierus transportā
Mani atstādināja par brīvbiļetēm pensionāriem un skolēniem: Ušakovs par tiesas lēmumu
Protesta akcija pret novadu reformu pie Saeimas ēkas

Latvijas iedzīvotāji metušies meklēt ar Covid-19 inficējušos ar jaunās lietotnes palīdzību

6
(atjaunots 12:38 30.05.2020)
Viedtālruņu lietotne Apturi Covid jau pirmajā palaišanas dienā kļuva par populārāko lejupielādēto lietotni Latvijā gan App Store, gan Google Play.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Piektdien, 29. maijā, Latvijā tika palaista bezmaksas viedtālruņu lietotne Apturi Covid, kas izseko kontaktus ar inficētiem ar koronavīrusu.

Lietotne informē visus, kas kontaktējis ar inficēto ar Covid-19 ilgāk par 15 minūtēm, taču inficēto vārdi un adreses netiek atklāti.

Par to, ka Apturi Covid pirmajā palaišanas dienā guva neiedomājamu popularitāti App Store un Google Play Latvijas segmentā, paziņoja mobilo sakaru operatora "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) preses sekretāre Elīna Līdere.

Tiesa, precīzu lietotāju skaitu, kas lejupielādējuši lietotni, Līdere nespēja nosaukt.

Zināms, ka lietotni jau ir lejupielādējis un instalējis savā viedtālrunī Latvijas prezidents Egils Levits.

Atgādināsim, ka lietotne ir pieejama lejupielādēšanai par brīvu. Turklāt Apturi Covid neievāc GPS datus un neizseko lietotājus. Viedtālruņi ar instalētu lietotni dalās ar informāciju ar Bluetooth palīdzību.

Analoģiskas viedtālruņu lietotnes jau darbojas citās valstīs. Lietuvā šāda lietotne saucas Karantinas.

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis paziņoja, ka Eiropas Savienībai ir jāizveido vienota mobilā lietotne pilsoņu pārvietošanās vērošanai. Savukārt tiem, kas nevēlēsies to izmantot, būs jāievēro noteikti ierobežojumi.

6
Tagi:
viedtālrunis, lietotne, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Latvijā sākusi darboties lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem
Pašizolācija Latvijā: iedzīvotājus izsekos pēc mobilā telefona atrašanās vietas
Latvijā varētu no jauna ieviest ārkārtējās situācijas režīmu
Pēc Covid-19 mediķi aizbēgs no Latvijas