Armijas militārā tehnika

Aizsardzība "no izgāztuves", jeb Cik maksā "bruņojusies līdz zobiem" Latvijas armija

278
(atjaunots 09:44 18.07.2019)
"Ja vēlaties izputināt nelielu valsti, uzdāviniet tai kreiseri." Un paskatvien, Latvija "kreiseri" ir nopirkusi par lielu naudu. Pati.

Mikroskopiskās armijas mikroskopiskās valstīs - Latvijā, Igaunijā un citos Eiropas limitrofos, aktīvi bruņojas. Tērē jau 2% no IKP, izpērk citās pasaules armijās norakstītu lietotu militāro tehniku un grib arvien vairāk…

Negribu analizēt šo mikroskopisko armiju militāro jēgu. Negribu tagad analizēt to politisko jēgu. Vienkārši paskaitīšu, būdams inženieris un bijušais Padomju Armijas oficieris, šī pasākuma materiālo daļu.

Bruņojusies līdz pašiem zobiem

Tātad: Latvijas armija sapirkusi visā pasaulē militāro tehniku. Piemēram, 123 vecus bruņutransportierus tā iegādājās Lielbritānijā. Mašīnām nepieciešams kapitālremonts un modernizācija… 47 pašgājējartilērijas iekārtas tā iegādājās ASV. Tieši tāpat lietotajai tehnikai nepieciešams kapitālremonts un modernizācija… Vēl pāris simtus militāro džipu Latvijas iegādājusies ASV, Vācijā un Lielbritānijā. Pats par sevi saprotams, tie visi ir stipri nolietojušies…

Vēl ir dažādās pasaules armijās norakstīti "vērtīgi" retumi no minētajām valstīm, kā arī no Zviedrijas un Izraēlas. Kravas mašīnas, ieroči, mīnmetēji un ložmetēji. To visu Latvija sapirka un saveda mājās, rokas berzēdama. Nu tagad būs bruņojusies līdz pašiem zobiem! Drebiet, pretinieki!

Tagad stāsta galvenā tēma. Manā tanku divīzijā, kurā es dienēju 1980. gadu sākumā, bija remonta bataljons, "Rembats", diezgan liela apakšvienība ar prasmīgiem speciālistiem – inženieriem, tehniķiem.

Rembata uzdevuma bija veikt divīzijas militārās tehnikas nelielu tekošo remontu un apkalpošanu. Tālāk - Remonta pulks armijas sastāvā, kur veica vidēja smaguma tehnikas remontu. Tālāk gāja specializētas ražotāju rūpnīcas visā PSRS, kur tika īstenots Padomju armijas militārās tehnikas kapitālremonts un modernizācija.

Es to visu zinu - pats savām rokām krāvu platformās savu sakaru tehniku un sūtīju uz Ribinsku – 2000 kilometru attālumā – kapitālremontam un modernizācijai.

Vai ziniet, cik bieži es to darīju? Katru pusgadu sūtīju iekārtas ar beigušos resursu. Bet pēc pāris mēnešiem saņēmu šo tehniku atpakaļ jau labā stāvoklī.

Vai zināt, kāds ir militārās tehnikas resurss? Nebrīnieties - tikai daži simti stundu. Bet artilērijas stobra resurss? Trīs, četri simti šāvienu. Viss. Pēc tam tas jāmaina.

Aizsardzība no izgāztuves

Militārā tehnika atšķiras no civilās ar to, ka tā nav paredzēta vairākus desmitus gadu ilgai lietošanai. Kaujā tanks dzīvo vidēji 12 minūtes (tāda ir statistika). Tāpēc šī tehnika arī nav domāta ilglaicīgai lietošanai. Tā, var sacīt, ir vienreizējās lietošanas tehnika.

Viktorija Legranova
© Photo из личного архива Виктории Леграновой

Tagad pats galvenais: militārā tehnika ir vienreizējās lietošanas tehnika tikai kaujā - priekš tam to projektē. Bet miera laikos tā var kalpot ļoti ilgi, jo ar tās palīdzību kaujas iemaņas jāapgūst daudziem tūkstošiem jaunkaravīru, kuri prot nobeigt jebkuru tehniku desmitreiz ātrāk, nekā pieredzējuši karavīri.

Te nu rodas jautājums par tehnikas apkalpošanu un tekošo vai kapitālremontu. Ak jā, vēl daži vārdi par rezerves daļām. Jā, es nopirku piecus gadus vecu Mazdu un braukāju jau piecus gadus, mainot vienīgi eļļu un bremžu klučus, kuri katrā benzīntankā nopērkami par piecu hotdogu cenu.

Cik benzīntankā maksā amerikāņu 155 milimetru pašgājējhaubices stobrs (un Latvijai to ir 47 gabali)? Cik maksā bruņutransportiera dzinējs? Cik palīgmateriāli? Kaut vai tie paši bremžu kluči-gredzeni-virzuļi? Cik maksā to nomaiņa? Vai ir speciālisti, kuri var to izdarīt? Varbūt būs jāpieaicina no Amerikas? Vai arī vadāsim uz Ameriku remontēt?

Atzīmēšu vēl vienu lietu: mikroskopiskā Latvija sapirkusi savai mikroskopiskajai armijai praktiski antikvāru militāro tehniku visā pasaulē. Rezerves daļas šim antikvariātam jāmeklē izgāztuvēs… Pie tam teikšu, kā ir: tas ir baisākais murgs - mikroskopiskai armijai mikroskopiskā valstī bez savas rūpniecības organizēt sen dažādās pasaules valstīs neražotas daudzveidīgas militārās tehnikas remonta un apkalpošanas industriju…

"Uzdāviniet tai kreiseri"

Viņi vēl paši nav sapratuši, kur viņi ir ieķēpājušies. Braukā pa parādēm ar 1960.-70.-80. gadu izlaiduma dzelžiem. Viņiem "pasaules partneri" pārdeva par dārgu cenu to, ko paši sen grasījās nodot metāllūžņos. Atrada muļķus – ierasta lieta…

Pie tam es vēl ne vārda neesmu teicis par munīciju priekš šī antikvariāta, kuru Latvijas Republikas armija meklēs militārās tehnikas muzejos…

Ir trāpīgs pagājušā gadsimta sākuma izteiciens: "Ja vēlaties izputināt nelielu valsti, uzdāviniet tai kreiseri." Lieta tāda, ka Latvija šo "kreiseri" nopirka par naudu. Pati.

278
Pēc temata
Eksperts: NATO palielinās militāro mācību skaitu Baltijā
Eksperts: ASV savāks ukraiņu armiju karam Baltijā
Kanādas karavīriem Latvijā ir nepieciešams frizieris. Vietējos lūdzam netraucēt
Kazarmās ir sliktāk: Latvijas karavīri cauru gadu dzīvo teltīs
Alla Berezovska

"Sāka īstu vajāšanu": Alla Berezovska pastāstīja par kratīšanu un aizturēšanu

33
(atjaunots 10:44 15.01.2021)
Alla Berezovska nepiekrīt apsūdzībām un uzskata, ka Latvijas žurnālistiem jābūt iespējām publicēt savus materiālus tur, kur viņi vēlas.

RĪGA. 15. janvāris – Sputnik. RT uzsācis informatīvu kampaņu Latvijā aizturēto krievvalodīgo žurnālistu atbalstam Marijas Butinas projekta #Своихнебросаем ietvaros.

2020. gada 3. decembrī Latvijas Valsts drošības dienests aizturēja un nopratināja septiņus krievvalodīgos žurnālistus sakarā ar apsūdzībām par ES sankciju režīma pārkāpšanu, ņemot vērā sadarbību ar starptautisko ziņu aģentūru "Rossija segodņa". Sankcijas ieviestas pret holdinga vadītāju Dmitriju Kiseļovu, taču tie ir individuāli ierobežojumi, un Krievija ne vienu reizi vien ir uzsvērusi: ir absurdi attiecināt tos pret visiem, kas sadarbojas ar aģentūru.

Projekta trešajā sērijā žurnāliste Alla Berezovska pastāstīja, kā sākusies viņas sadarbība ar portālu Baltnews un kā aizritējusi specdienestu vizīte.

"Ieraudzīju, ka divi vai trīs policisti stāv te, ienāk no turienes. Ienākušais virsnieks parādīja tiesneša lēmumu par to, ka 84. pants, šajā sakarā notiek izmeklēšanas darbības, kratīšana šajā dzīvoklī un visas mūsu datortehnikas, kaut kādu informācijas nesēju izņemšana. Piedāvāja izlikt visus telefonus uz galda. Manu vietu pie datora aizņēma kaut kāds jauns cilvēks maskā. Kā nopratu, – hakeris,  kurš sāka kaut kādas manipulācijas. Sapratu, ka no turienes pārraksta visu manu informāciju," satraukti stāstīja žurnāliste.

Viņa atcerējās, ka pirms 8 gadiem sākusi sadarbību ar Andreju Jakovļevu portālā Baltnews, kurš piedāvāja rakstīt materiālus portālam. Vēlāk, kad portāls pārgājis pie starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa", sadarbība turpinājās uz līguma pamata. Žurnāliste gatavo materiālus un pati tos piedāvā dažādiem izdevumiem. Portāls Baltnews viņas rakstus publicējis, iespējams, vienu vai divas reizes mēnesī.

Viņa kategoriski nepiekrīt apgalvojumiem par to, ka viņa būtu pārkāpusi ES sankcijas, un uzsver: žurnālistiem brīvā valstī jābūt iespējai publicēt materiālus tur, kur viņi uzskata par vajadzīgu. Berezovska atgādināja, ka neviens nav atzinis portālus Sputnik un Baltnews par noziedzniekiem.

Žurnāliste piezīmēja, ka neviens latviešu žurnālists nav pat mēģinājis aizstāvēt krievvalodīgos žurnālistus, kuri patlaban tiek turēti aizdomās par sankciju pārkāpšanu.

"Ziniet, no latviešu žurnālistiem neviens pat ne vārdu nav teicis mūsu aizstāvībai. Vēl vairāk: ir tāds raidījums "Bez cenzūras", kurā bija runa par to, ka tie jau neesot žurnālisti, tie esot Kremļa propagandisti," viņa pastāstīja.

"Pret Krievijas oficiālo mediju žurnālistiem patiešām sākta īsta vajāšana. Notiek tāda savdabīga necilvēciskošana. Tas ir, grib paziņot pasaulei, dot tādu signālu, ka tie, kas strādā Krievijas valsts oficiālajos medijos vai sadarbojas ar tiem, tie nav žurnālisti, tie ir propagandisti. Tātad uz viņiem var neattiekties demokrātija, vārda brīvība, cilvēktiesības," norādīja Alla Berezovska.

Sarunā ar RT korespondentu viņa atgādināja arī par vairākkārt latviešu publiskajā  telpā izskanējušajiem krieviem naidīgajiem izteikumiem, ko savulaik atļāvās, piemēram, Saeimas deputāts Edvīns Šnore, nosaucot krievus par utīm, un rakstnieks Didzis Sedlenieks, kurš nosauca krievus par ģenētisku slimību, kā arī bijusī radio diktore Māra Krontāle, kura sūkstījās: kā tad tā, no vāciešiem latvieši tikuši vaļā, bet no krieviem nevarot. Tiesa, viņa gan aizmirsa pastāstīt par radikālajiem paņēmieniem, ar kādiem latvieši atbrīvojās no ebrejiem Lielā Tēvijas kara gados.

Iepriekš RT projekta ietvaros nāca klajā arī intervijas ar Vladimiru Lindermanu un Andreju Jakovļevu.

33
Tagi:
žurnālistu vajāšana, Drošības dienests, Latvija
Pēc temata
Lindermans: kas devis atļauju žurnālistu aizturēšanai Latvijā?
Latvijas ĀM uzskata krievu žurnālistu vajāšanu par valsts iekšējo lietu
Preses dienā Krievijas Ārlietu ministrija atgādināja par uzbrukumiem Sputnik
"Varasvīri grib, lai cilvēki baidītos": Lindermans par žurnālistu vajāšanu Latvijā
Jakovs Pliners

Pliners: Latvijas valdība nesaprot, kādu risku nes krievu skolu diskriminācija

32
(atjaunots 08:48 15.01.2021)
Latvija var pazaudēt veselu paaudzi izglītības kvalitātes krišanās, bezgalīgās reformas un vēstures sagrozīšanas rezultātā.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija lēmusi pagarināt tālmācības vecāko klašu skolēniem un profesionālo mācību iestāžu audzēkņiem līdz 25. janvārim. Pie tam 1.-4. klašu skolēniem pagarinātas gan ziemas brīvdienas, gan mācību gads.

Lēmums par tālmācībām pieņemts piespiedu kārtā, Covid-19 radītās ārkārtējās situācijas apstākļos, tomēr IZM tam absolūti nebija gatava, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja pedagoģijas zinātņu doktors, Rīgas domes deputāts no Latvijas Krievu savienības Jakovs Pliners.

"Lai arī laiks bija, ministrija nesagatavoja priekšmetu platformas. Kaut kas tika darīts jau procesā, taču platformas joprojām ir nekvalitatīvas. Ministrija nav ņēmusi vērā, ka 15% bērnu Latvijā nav datora. Ministrija nezina, ko iesākt, ja vienā ģimenē ir divi vai trīs skolēni, vecāki strādā attālināti un mājās ir viens dators," konstatēja Pliners.

Deputāts atzīmēja, ka nesen sākta visu bērnu nodrošināšana ar datoriem. "No pasūtītajiem sešiem tūkstošiem pusotrs tūkstotis jau ir saņemts. Taču tas ir tagad, bet koronavīrusa pirmais vilnis sākās martā," atgādināja Pliners.

"Mani skumdina, ka, saskaņā ar ministres Šuplinskas ierosinājumu Saeima atzinusi tālmācības par pastāvīgām. Es uzskatu, ka tam bija jānotiek pēc skolotāja ieskatiem. Ja skolotājs uzskata par vajadzīgu, viņš var pielietot mācībās datoru," paskaidroja pedagogs.

Pie tam Pliners norādīja, ka līdz ar tā saucamās neatkarības iegūšanu Latvijas Republikā parādījās diskriminējoši likumi – par valodu, par pilsonību un par izglītību.

"Krievu skolām asti pa gabalam griež nost jau desmitiem gadu. Izglītības līmenis un zināšanu kvalitāte pastāvīgi krītas daudzo reformu un pseidoreformu rezultātā. Tā ir gan skolu, gan visas Latvijas nelaime. Krievu un latviešu skolas var pastāvēt Latvijā kā savienotie trauki. Vajadzīga veselīga sāncensība, kas ceļ bērnu izglītības kvalitāti. Diemžēl tas nav noticis," norādīja Pliners.

Krievu skola tiek diskriminēta, un rezultātā cieš visa Latvija: izglītības kvalitātes krišanās, bezgalīgās reformas un vēstures sagrozīšanas rezultātā tagadējā paaudze būs zaudēta daudz vairāk nekā iepriekšējā, secināja Sputnik sarunbiedrs.

Плинер: власти не осознают потери от дискриминации русских школ
32
Tagi:
Jakovs Pliners, diskriminācija, izglītība, krievu skolas
Pēc temata
Mokas skolotājiem un vecākiem, plaisa sabiedrībā: skolu direktori par jaunajām prasībām
"Tālmācības" Latvijā: katrs piektais skolēns – bez datora
Latvija bagātajiem un latviešiem: krieviem jāzina sava vieta
Pedagoģijas zinātņu doktors paskaidroja, kāpēc attālinātās mācības ir kaitīgas
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

0
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

0
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu