Armijas militārā tehnika

Aizsardzība "no izgāztuves", jeb Cik maksā "bruņojusies līdz zobiem" Latvijas armija

246
(atjaunots 09:44 18.07.2019)
"Ja vēlaties izputināt nelielu valsti, uzdāviniet tai kreiseri." Un paskatvien, Latvija "kreiseri" ir nopirkusi par lielu naudu. Pati.

Mikroskopiskās armijas mikroskopiskās valstīs - Latvijā, Igaunijā un citos Eiropas limitrofos, aktīvi bruņojas. Tērē jau 2% no IKP, izpērk citās pasaules armijās norakstītu lietotu militāro tehniku un grib arvien vairāk…

Negribu analizēt šo mikroskopisko armiju militāro jēgu. Negribu tagad analizēt to politisko jēgu. Vienkārši paskaitīšu, būdams inženieris un bijušais Padomju Armijas oficieris, šī pasākuma materiālo daļu.

Bruņojusies līdz pašiem zobiem

Tātad: Latvijas armija sapirkusi visā pasaulē militāro tehniku. Piemēram, 123 vecus bruņutransportierus tā iegādājās Lielbritānijā. Mašīnām nepieciešams kapitālremonts un modernizācija… 47 pašgājējartilērijas iekārtas tā iegādājās ASV. Tieši tāpat lietotajai tehnikai nepieciešams kapitālremonts un modernizācija… Vēl pāris simtus militāro džipu Latvijas iegādājusies ASV, Vācijā un Lielbritānijā. Pats par sevi saprotams, tie visi ir stipri nolietojušies…

Vēl ir dažādās pasaules armijās norakstīti "vērtīgi" retumi no minētajām valstīm, kā arī no Zviedrijas un Izraēlas. Kravas mašīnas, ieroči, mīnmetēji un ložmetēji. To visu Latvija sapirka un saveda mājās, rokas berzēdama. Nu tagad būs bruņojusies līdz pašiem zobiem! Drebiet, pretinieki!

Tagad stāsta galvenā tēma. Manā tanku divīzijā, kurā es dienēju 1980. gadu sākumā, bija remonta bataljons, "Rembats", diezgan liela apakšvienība ar prasmīgiem speciālistiem – inženieriem, tehniķiem.

Rembata uzdevuma bija veikt divīzijas militārās tehnikas nelielu tekošo remontu un apkalpošanu. Tālāk - Remonta pulks armijas sastāvā, kur veica vidēja smaguma tehnikas remontu. Tālāk gāja specializētas ražotāju rūpnīcas visā PSRS, kur tika īstenots Padomju armijas militārās tehnikas kapitālremonts un modernizācija.

Es to visu zinu - pats savām rokām krāvu platformās savu sakaru tehniku un sūtīju uz Ribinsku – 2000 kilometru attālumā – kapitālremontam un modernizācijai.

Vai ziniet, cik bieži es to darīju? Katru pusgadu sūtīju iekārtas ar beigušos resursu. Bet pēc pāris mēnešiem saņēmu šo tehniku atpakaļ jau labā stāvoklī.

Vai zināt, kāds ir militārās tehnikas resurss? Nebrīnieties - tikai daži simti stundu. Bet artilērijas stobra resurss? Trīs, četri simti šāvienu. Viss. Pēc tam tas jāmaina.

Aizsardzība no izgāztuves

Militārā tehnika atšķiras no civilās ar to, ka tā nav paredzēta vairākus desmitus gadu ilgai lietošanai. Kaujā tanks dzīvo vidēji 12 minūtes (tāda ir statistika). Tāpēc šī tehnika arī nav domāta ilglaicīgai lietošanai. Tā, var sacīt, ir vienreizējās lietošanas tehnika.

Viktorija Legranova
© Photo из личного архива Виктории Леграновой

Tagad pats galvenais: militārā tehnika ir vienreizējās lietošanas tehnika tikai kaujā - priekš tam to projektē. Bet miera laikos tā var kalpot ļoti ilgi, jo ar tās palīdzību kaujas iemaņas jāapgūst daudziem tūkstošiem jaunkaravīru, kuri prot nobeigt jebkuru tehniku desmitreiz ātrāk, nekā pieredzējuši karavīri.

Te nu rodas jautājums par tehnikas apkalpošanu un tekošo vai kapitālremontu. Ak jā, vēl daži vārdi par rezerves daļām. Jā, es nopirku piecus gadus vecu Mazdu un braukāju jau piecus gadus, mainot vienīgi eļļu un bremžu klučus, kuri katrā benzīntankā nopērkami par piecu hotdogu cenu.

Cik benzīntankā maksā amerikāņu 155 milimetru pašgājējhaubices stobrs (un Latvijai to ir 47 gabali)? Cik maksā bruņutransportiera dzinējs? Cik palīgmateriāli? Kaut vai tie paši bremžu kluči-gredzeni-virzuļi? Cik maksā to nomaiņa? Vai ir speciālisti, kuri var to izdarīt? Varbūt būs jāpieaicina no Amerikas? Vai arī vadāsim uz Ameriku remontēt?

Atzīmēšu vēl vienu lietu: mikroskopiskā Latvija sapirkusi savai mikroskopiskajai armijai praktiski antikvāru militāro tehniku visā pasaulē. Rezerves daļas šim antikvariātam jāmeklē izgāztuvēs… Pie tam teikšu, kā ir: tas ir baisākais murgs - mikroskopiskai armijai mikroskopiskā valstī bez savas rūpniecības organizēt sen dažādās pasaules valstīs neražotas daudzveidīgas militārās tehnikas remonta un apkalpošanas industriju…

"Uzdāviniet tai kreiseri"

Viņi vēl paši nav sapratuši, kur viņi ir ieķēpājušies. Braukā pa parādēm ar 1960.-70.-80. gadu izlaiduma dzelžiem. Viņiem "pasaules partneri" pārdeva par dārgu cenu to, ko paši sen grasījās nodot metāllūžņos. Atrada muļķus – ierasta lieta…

Pie tam es vēl ne vārda neesmu teicis par munīciju priekš šī antikvariāta, kuru Latvijas Republikas armija meklēs militārās tehnikas muzejos…

Ir trāpīgs pagājušā gadsimta sākuma izteiciens: "Ja vēlaties izputināt nelielu valsti, uzdāviniet tai kreiseri." Lieta tāda, ka Latvija šo "kreiseri" nopirka par naudu. Pati.

246
Pēc temata
Eksperts: NATO palielinās militāro mācību skaitu Baltijā
Eksperts: ASV savāks ukraiņu armiju karam Baltijā
Kanādas karavīriem Latvijā ir nepieciešams frizieris. Vietējos lūdzam netraucēt
Kazarmās ir sliktāk: Latvijas karavīri cauru gadu dzīvo teltīs
Autobuss, foto no arhīva

Runājiet saprotamā valodā un nefilmējiet: Rīgas satiksmes kontrolieri sagrāb bezbiļetnieku

17
(atjaunots 17:26 09.07.2020)
"Rīgas satiksmes" darbinieki skarbi sagrāba un piespieda pie zemes bezbiļetnieku, un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties situācijā.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Kādas Facebook lietotājas lapā parādījies video, kurā "Rīgas satiksmes" kontrolieri veic vīrieša aizturēšanu, kurš brauca sabiedriskajā transportā bez biļetes, vēsta Mixnews.lv.

Intervijā portālam Mixnews.lv notikuma aculieciniece Anna, kura arī ir video autore, pastāstīja, ka gāja no darba uz mājām un pieturā ieraudzīja šo vardarbības ainu. Viņa atzīmē, ka situācija viņai šķitusi ārkārtīgi neadekvāta.

Cilvēks, kuru kontrolieri bija sagrābuši, nebija piedzēries, pēc Annas sacītā, nebija nemierīgs, taču viņu sagrāba, nogāza uz zemes un sāka iedvest, ka viņam nav biļetes, ka viņam bija jāiziet no transporta.

Divi vīrieši, kuri bija sagrābuši pasažieri bez biļetes, runāja krieviski, klātesošā sieviete no "Rīgas satiksme" runāja latviski.

Jaunietis, kurš iekļuva nepatikšanās, guļot uz zemes apgalvoja, ka viņu ir izstūmuši no transporta. Sagrābēji savukārt centās viņu pārliecināt, ka viņš ir agresīvs un bīstams. Visa šī saruna ir dzirdama videoierakstā.

Annai kontrolieri sākumā paskaidroja, ka bezbiļetnieks nereaģēja uz viņu lūgumiem pamest sabiedrisko transportu. Bet pēc tam metās skaidrot viņai pašai, ka nevajag filmēt šo ainu, ka policiju viņi jau ir izsaukuši un vispār viņai ir jārunā "saprotamā valsts valodā".

Savukārt Anna uzstāja, ka viņiem nav tiesību šādi sagrābt cilvēku un viņai ir tiesības filmēt šādas pretlikumīgas aizturēšanas ainu.

Uz zemes gulošais cilvēks tikmēr teica, ka viņš ir adekvāts un viņam esot labs darbs.

Radio Baltkom vērsās pēc paskaidrojumiem pie "Rīgas satiksmes".

Tur pateica, ka maz ar to, ka jaunietis, kuru sagrāba, brauca bez biļetes, viņš vēl arī iesita kontrolierim pa seju un krūtīm. Un vispār viņš jau ne pirmo reizi nonāk policijas redzeslokā.

Pēc "Rīgas satiksmes" pārstāves Baibas Bartaševičas sacītā, sakarā ar incidentu jau ir ierosinātas divas administratīvās lietas.

17
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Visiem nāksies maksāt 1,15 eiro: atlaides maršruta autobusiem Rīgā ir atceltas
Sākot ar februāri par zvanu "Rīgas satiksmei" būs jāmaksā
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Guļamistaba, foto no arhīva

Ārzemnieki izpirka, bet tagad tiek vaļā: Ogres novadā par 1 eiro pārdod muižu

20
(atjaunots 17:05 09.07.2020)
Uzņēmējs no Polijas par grašiem pārdod zemi 2,5 hektāru platībā un muižas ēku ar 60 istabām, taču būs jāpierāda, ka topošajam īpašniekam ir nauda rekonstrukcijai.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Lielu muižu Ogres novada Madlienas pagastā īpašnieks pārdod par 1 eiro, taču šāda simboliska summa ir tikai juridiska formalitāte. Potenciālajam pircējam būs jāpierāda, ka viņam ir nauda vecās ēkas rekonstrukcijas veikšanai, raksta Lsm.lv.

Pašlaik muižas ēka, kuras uzbūvēšanas gads precīzi nav zināms, pieder uzņēmējam, kurš dzīvo Polijā.

" Viens eiro ir juridisks termins, ko izveidoja juristi. Jo bez samaksas tas būtu kā dāvinājums. (…) Idejas var būt jebkādas. Bet pircējam precīzi jāuzrāda, kā viņš to realizēs, kur ņems naudu," paskaidroja īpašnieks, kurš vēlējās palikt anonīms.

Līdz 1972. gadam muižā atradās skola, pēc kuras likvidācijas ēka tika atstāta novārtā, kā arī izlaupīta.

Pagaidām muižai nav atradies neviens pircējs, taču interese pastāv.

Zināms, ka iepriekš Madlienas pagasts bijis muižām bagāts, kopumā bija aptuveni 10 vēsturiskas muižas. Pašlaik daudzas no tām ir bēdīgā stāvoklī. Pēc Madlienas pagasta pārvaldes vadītāja sacītā, problēma ir tajā, ka daudzas no šīm ēkām pieder ārzemniekiem, kuriem nav nedz laika, nedz vēlmes nodarboties ar vēstures pieminekļu rekonstrukciju.

20
Tagi:
nekustamais īpašums, Latvija, ārzemnieki
Pēc temata
''Leģendu nakts'' Latvijas pilīs un muižās