Kārlis Ulmanis

Egils Levits pastāstīja par savu attieksmi pret Kārli Ulmani

296
(atjaunots 08:11 18.07.2019)
Egila Levita attieksme pret Kārli Ulmani drīz būs manāma arī Rīgas pils Ģerboņu zālē, kur ir izstādīti pirmskara Latvijas prezidentu portreti.

RĪGA, 18. jūlijs – Sputnik. Uzstājoties Saeimas priekšā inaugurācijas dienā, Egils Levits bijušo valsts vadītāju vidū nepieminēja Kārli Ulmani, raksta Jauns.lv. Iemesls ir vienkāršs – viņš izpildīja valsts prezidenta pienākumus pretrunā ar Satversmi.

"Tādēļ es viņu neierindoju bijušo prezidentu sarakstā kā Valsts prezidentu. Kārlis Ulmanis, protams, ir ļoti ievērojams Latvijas valstsvīrs un viņam ir ļoti liels pienesums Latvijas Valsts dibināšanā, Latvijas Valsts sākotnējos gados, demokrātijas iedibināšanā.

Bet Kārlis Ulmanis pildīja šo pienākumu pretrunā ar Satversmi, līdz ar to mēs nevaram viņu vērtēt tāpat kā pārējos Valsts prezidentus. Bet viņa pienesums Latvijas Valsts izveidošanā ir nenoliedzams," paziņoja prezidents.

"Es nepiederu pie Kārļa Ulmaņa faniem, bet es neesmu arī Kārļa Ulmaņa nopelnu noliedzējs," turpināja Levits, Latvijas Satversmes preambulas autors.

Interesanti, ka izmaiņas, kas saistītas ar jaunā valsts vadītāja attieksmi pret bijušo vadoni, drīz kļūs manāmas Rīgas pils Ģerboņu zālē, kur ir izstādīti pirmskara valsts prezidentu portreti. Plānots, ka Ulmaņa portretu papildinās ar uzrakstu, kura skaidros viņa nozīmi vēsturē. Taču iepriekš, kā paziņoja Prezidenta kancelejā, gaidāma diskusija par šo tematu.

Kārlis Ulmanis ir Latvijas politiskais aktīvists un valsts ierēdnis Pirmās Latvijas Republikas neatkarības laikos. Viņš četras reizes ieņēma premjerministra amatu. Pēc valsts apvērsuma 1934. gadā viņš izveidoja valstī autoritāru režīmu. Viņa valdīšana beidzās līdz ar padomju karaspēku ievešanu Latvijā 1940. gadā.

Neraugoties uz viņa personības kultu un neviennozīmīgo lomu vēsturē, Ulmani augsti vērtē daudzi latviešu nācijas pārstāvji, kuri izjūt nostaļģiju pēc "stipras rokas" valsts pārvaldē.

296
Pēc temata
"Nodevēju ballīte": komponists atteicās piedalīties Levita inaugurācijā
Masons pret paša gribu: mediji tur aizdomās Levitu brīvmūrniecībā
Levits: nevienlīdzība Latvijā ir nevis nejaušība, bet gan ilgtermiņa politikas rezultāts
Jurkāns: katrā latvietī sēž antisemīts, un Levitu daudzas reizes "izbrāķēja"
Kafejnīca

Astoņi pie viena galdiņa: ko piedāvā Veselības ministrija

2
(atjaunots 08:25 12.08.2020)
Veselības ministrija ir gatava nedaudz atvieglot dzīvi tūristiem un Latvijas sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem.

RĪGA, 12. augusts – Sputnik. Veselības ministrija no 17. augusta piedāvā mīkstināt ierobežojumus sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem, kultūras, sporta, reliģisko pasākumu rīkotājiem, kā arī atļaut pulcēties telpās līdz 1000 cilvēkiem, vēsta Mixnews.lv.

Sabiedriskās ēdināšanas iestādēs plānots atļaut sēdēt pie viena galda astoņiem cilvēkiem esošo četru vietā, savukārt terasē ierobežojumu nebūs. Platība uz vienu apmeklētāju sabiedriskās ēdināšanas iestādēs var tikt samazināta no 4 uz 3 kvadrātmetriem, saglabājot divu metru distances prasību starp galdiņiem un ar nosacījumu, ka apmeklētāju skaits var būt ne vairāk par 50% no iestādes ietilpības.

Tāpat sabiedriskās ēdināšanas iestādēm var atļaut strādāt līdz plkst. 2:00, nevis līdz pusnaktij, kā arī kultūras, sporta un reliģiskajām iestādēm.

Izmaiņas attiecībā uz pulcēšanos ārpustelpās netiek plānotas – joprojām drīkstēs pulcēties līdz 3000 cilvēkiem.

Turklāt Veselības ministrija piedāvā publicēt ceļojumiem bīstamo un nebīstamo valstu sarakstu sestdien, nevis piektdien, un noteikt konkrētu šī saraksta stāšanās spēkā brīdi, lai cilvēkiem nerodas grūtības, plānojot braucienus.

Vēl viens piedāvājums – atcelt obligātās pašizolācijas prasību cilvēkiem, kuri izslimojuši Covid-19 un spēs uzrādīt izziņu no ārsta, un atļaut cilvēkiem, kuriem ir pienākums pašizolēties, pamest dzīvesvietu, lai nodotu antivielu testu.

Iepriekš premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka pagaidām neredz nepieciešamību pārskatīt spēkā esošos ierobežojumus, kuri tika ieviesti Covid-19 dēļ.

2
Tagi:
koronavīruss, Veselības ministrija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Izveidojusies acīmredzama imūnā atbilde: Krievijas vakcīna pret Covid-19 devusi rezultātu
Gamaleja centrā pastāstīja par vakcīnas pret Covid-19 izmēģinājumiem uz bērniem
Latvijā pieaug saslimstība ar Covid-19: atvērtas robežas liek sevi manīt
SPKC meklē autobusa Rīga-Daugavpils pasažierus: Latvijā 7 jauni Covid-19 gadījumi
Biolar

Rūpnīcai "Biolars" draud krimināllieta par ķīmisko atkritumu noliešanu

14
(atjaunots 16:03 11.08.2020)
Valsts policija veica izmeklēšanu: Zemgales reģionā nolietie bīstamie ķīmiskie atkritumi nodarīja zaudējumus 800 tūkstošu eiro apmērā.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Valsts policija aicina ierosināt krimināllietu par 26 zemesgabalu ķīmisko piesārņošanu Zemgales reģionā.

Pērnā gada maijā kriminālprocesa ietvaros tika aizturēts cilvēks, kurš nolēja no cisternas indīgo vielu ceļmalā. Šīs noziedzīgās darbības tika kvalificētas pēc 99. panta otrās daļas – par atkritumu izvešanas noteikumu pārkāpšanu, kuri rada būtisku kaitējumu apkārtējai videi, cilvēka veselībai, saimnieciskajām un īpašumu interesēm.

Tika nodarīti materiālie zaudējumi 800 tūkstošu eiro apmērā. Par šo noziegumu draud brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem, vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbi, vai naudas sods.

Šajā lietā aizdomās turamā statuss tika piemērots divām personām.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem, zemē nokļuvušie cianīda joni bija no Olainē izvietotās ķīmiskās rūpnīcas "Biolars". Valsts policijai izdevās atrast 18 vietas, kur toksiskos ķīmiskos atkritumus lēja tieši uz zemes. Dažviet zeme gar ceļmalu tika nolieta vairāku kilometru garumā – cisterna brauca ar atvērtu krānu. Citviet mašīna apstājās un nolēja lielu ķīmisko vielu apjomu vienuviet.

Uzņēmums savu vainu neatzina, tomēr piekrita daļēji piedalīties piesārņotās teritorijas attīrīšanā.

14
Tagi:
Latvijas policija, Biolars
Pēc temata
Ķīmiskos atkritumus izlēja zemē: rūpnīcas Biolar darbs varētu tikt apturēts
Septembrī varētu slēgt Biolar rūpnīcu