Mācību grāmatas krievu un latviešu valodā

"Gribēju parādīt, ka esmu latvietis": aldaris uzskata valodas jautājums ir atrisināts

49
(atjaunots 17:23 11.07.2019)
Viens no alus darītavas "Alķīmiķis" dibinātājiem agrāk centās uzsvērt, ka viņš ir latvietis, un runāja tikai latviski, taču vēlāk konstatēja, ka viss ir mainījies.

RĪGA, 11. jūlijs — Sputnik. Intervijā radio Baltkom aldaris Ingemārs Dzenis atzina, ka nesaskata nekādas problēmas ar latviešu valodu, tāpēc neuzskata par vajadzīgu spiest tajā runāt.

Dzenis ir viens no alus darītavas "Alķīmiķis" dibinātājiem. Viņš pats atzīst, ka pirms gadiem desmit visu laiku gribējis runāt tikai latviski, parādīt, ka viņš ir latvietis, taču pēc tam sapratis, ka valodas jautājums Latvijā vairs nav tik aktuāls kā agrāk.

"Jūtu, ka pēdējo 10-15 gadu laikā daudz kas ir mainījies. Agrāk es arī gribēju visu laiku runāt latviski, parādīt, ka esmu latvietis, ka šeit ir Latvija," paskaidroja Dzenis un uzsvēra – valodas jautājums viņam bija principiāls.

Viņš atminējās, ka atziņa – valodu problēmas Latvijā vairs nav – pie viņa nākusi ilgu laiku. Pat krievvalodīgie sākuši runāt ar viņu latviski. Turklāt, principā, vairs nav tik svarīgi, kādā valodā runāt – krieviski vai latviski.

Taču Latvijā ir arī tādi, kuri visiem spēkiem cenšas panākt, lai neviens neaizmirstu valodas problēmu. Acīmredzot, ne visi valstī dzīvojošie krievvalodīgie sākuši lietot latviešu valodu, kā to gribētu valdība, kas nenogurstoši uzbrūk krieviem un visam krieviskajam.

Ar šķīvjiem – latviski

Vēl joprojām neatbildēts ir viens no aktuālākajiem jautājumiem – tas pats, kas agrāk, šķiet, satrauca Dzeni. Kādā valodā Latvija būtu pieklājīgi runāt ar klientiem bārā un restorānā vai ar pircējiem veikalā?

Piemēri nav ilgi jāmeklē. Ja nu tikai Daugavpilī. Bāra "Artilērijas pagrabi" īpašnieks Daugavpilī – pilsētā, kuras iedzīvotāju vidū 85% ir krievi, valodas problēmu atrisinājis vienkārši – viņā bārā krieviski nerunā.

Tātad restorāns neplāno strādāt ne tūristu, ne citu klientu dēļ. Nav saprotams, kā mērojama tā peļņa.

Toties iestādes saimnieks uzskata, ka tas tikai palīdz pilsētai. Viņaprāt, mīts par to, ka Daugavpils ir krievu pilsēta, biedē potenciālos tūristus no citiem Latvijas novadiem.

Acīmredzot, sarunas krievu valodā aizbiedē arī veikala IKEA klientus Rīgā. Tur nesen nepieņēma darbā 17 gadus vecu skolnieci, norājot par sliktām latviešu valodas zināšanām, lai arī viņa bija ar mieru strādāt pat pat trauku mazgātāju. Meitenes māte bija sašutusi par tādu attieksmi, jo ar šķīvjiem virtuvē nav obligāti jārunā valsts valodā. Galu galā, šķīvji jau nav pircēji.

Tādu piemēru sanāk daudz. Tomēr pastāv arī otrs aspekts.

Runāt krieviski

Iepriekš tam pašam radio Baltkom piezvanīja rīdzinieks Normunds, kurš pastāstīja: viņš ir latvietis, un abi bērni iet latviešu skolā. Taču mājas pagalmā pārsvarā sastopami krievu bērni, un viņš savējiem liek sarunāties ar draugiem krieviski.

Galu galā, valoda ir bagātība, un viņš tikai priecātos, ja bērniem skolā līdztekus latviešu un angļu valodām mācītu arī krievu, franču un, piemēram, zviedru valodas.

Normunds uzsvēra, ka ir vīlies par Latvijas valdības neapdomīgajiem lēmumiem, kas bojā valsts iedzīvotāju attiecības. Viņš atzīmēja: nav noteikti jābūt krievam, latvietim, polim vai čigānam, lai sajustu vilšanos par savu valsti.

49
Pēc temata
Uzņēmējs šokā: viņu uzaicinājuši uz radioraidījumu krievu valodā
Katastrofa. Latviešu valoda vairs nav pašpietiekama
Rīgas vicemēra bērni atteikušies sarunāties ar viņu latviešu valodā
"Gaisa trauksme": latviešu valoda apdraud aviācijas pārvadājumu drošību
Saeimas eka

Pie Saeimas notiks piketi pret novadu reformas attālināto izskatīšanu

3
(atjaunots 09:51 26.05.2020)
Reformas attālināta izskatīšana un pikets ar sociālās distances ievērošanu – pandēmija joprojām ietekmē Latvijas politiku.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Šodien Saeima sāks attālinātā režīmā izskatīt galīgajā lasījumā likumprojektu par administratīvi teritoriālo reformu, vēsta Mixnews.lv.

Pie tam plānots izmanto "e-Saeimas" sistēmu, ko opozīcijas deputāti iepriekš novērtēja visai negatīvi.

Patlaban Saeimas sēdes notiek daļēji attālinātā režīmā – deputātu frakcijas izvietojas dažādās Saeimas ēkās un zālēs. Tādā režīmā darbs nav pietiekami efektīvs: balsu skaitīšana aizņem ilgu laiku, gadās dažādas tehniskas kļūmes. Pēc būtības, platforma "e-Saeima" pieļauj pilnvērtīgu parlamenta darbu virtuālajā vidē.

Tomēr radusies virkne jautājumu gan sistēmas iepirkuma, gan tās ekspluatācijas aspektā. Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas vadītājs Kaspars Ģirģens (KPV LV) bija neizpratnē par to, kāpēc e-Saeimas izstrāde uzticēta uzņēmumam bez atbilstošās pieredzes, turklāt neatkarīgie deputāti pauda šaubas par elektroniskās balsošanas drošību.

Tagad Saeimai nāksies ar elektroniskās platformas starpniecību lemt par likumprojektu, ko daļa opozīcijas novērtēja ļoti negatīvi. Tāpēc Latvijas Zaļās partijas pārstāvji šodien no pl.14:00 līdz 15:00 organizēs divus piketus pie Saeimas ēkas, lai paustu neapmierinātību par likuma izskatīšanas laiku un metodi.

Rīgas dome iesniegti pieteikumi viena piketa un vienas sapulces rīkošanai šajā laikā ar dalībnieku skaitu līdz 50 cilvēkiem. Organizatori sola protesta akciju laikā ievērot divu metru distanci un citus ierobežojumus.

Vienos vārtos, foto no arhīva
© Sputnik / Sergey Melkonov

LZP pārstāve Līga Bulmeistere atklāja, ka partija kategoriski iebilst pret attālināta formāta un "nepārbaudītas elektroniskās sistēmas" izmantošanu tik svarīģā jautājumā.

LZP valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars nosauca par amorālu likumprojekta izskatīšanu ārkārtējās situācijas režīmā, jo reformas pretiniekiem nav iespēju paust savu neapmierinātību. Politiķis uzskata: ja nebūtu ierobežojumu, kuri ļauj pulcēties līdz 25 cilvēkiem, pie Saeimas sapulcētos vismaz 2500 cilvēki.

Jāpiebilst, ka pirms ĀS režīma ieviešanas visā Latvijā notika "traktoru protesti" pret reformu. Pēc tam valdība daļēji piekāpās.

3
Tagi:
Latvijas Zaļā partija, saeima, Rīga, Latvija
Pēc temata
"Vai mēs gribam haosā valsti iedzīt": opozīcija nedod mieru nedz Pūcem, nedz viņa reformai
Diskusijas ir liekas: kāpēc Pūce nevēlas atlikt novadu reformu
Mierīgie iedzīvotāji un buldozeri: kā zemnieki protestēja pret novadu reformu
Skola. Foto no arhīva

Izstrādāti eksāmenu noteikumi skolēniem: kādi pasākumi tiks ieviesti ārkārtējā situācijā

6
(atjaunots 07:19 26.05.2020)
Sarežģītā epidemioloģiskā stāvokļa dēļ pasaulē, kā arī Latvijā noteiktās ārkārtējās situācijas rezultātā šogad eksāmeni notiks īpaša formātā.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Valsts izglītības satura centra direktors Guntars Catlaks pastāstīja, ka šogad centralizētie eksāmeni 12.klasēs notiks īpašā formātā, jo Latvijā vēl aizvien ir spēkā ārtārtējās situacijas režīms un jāievēro visi  drošības pasākumi, vēsta Lsm.lv.

G.Catlaks konstatēja, ka tiks stingri ievērots savstarpējās distancēšanās princips – divu metru attālums starp skolēniem, tāpēc lielās skolās audzēkņi būs jāsasēdina vairākās klasēs. Šis princips atšķiras no līdzšinējā, pie kā skolotāji jau pieraduši.

Savukārt medicīnas masku nēsāšana eksāmenā nav obligāta, uzsvēra Catlaks – tas atkarīgs no skolēna paša lēmuma. Ja viņs baidās, viņam ir klepus simptomi, viņš, protams, var būt maskā.

Tāpat ir jānodrošina iespēja pastāvīgi izmantot dezinficējošos līdzekļus, atgādināja Catlaks.

Iepriekš jau vēstīts, ka šogad ārkārtējās situācijas dēļ valstī atcelti visi svinīgie pasākumi par godu atestātu saņemšanai. Izglītības un zinātnes ministrija uzsvēra: ja mācību iestāde vēlas organizēt izlaiduma vakarus, to būs iespējams izdarīt pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas, kad ierobežojumi vairs nebūs spēkā.

6
Tagi:
ārkārtējā situācija, izglītība, Latvija
Pēc temata
Ārkārtējās situācijas režīms Latvijā ir pagarināts līdz 9. jūnijam
Masku režīms Latvijā: kas un kā kontrolēs pasažierus transportā
Apnikuši viens otram: Veselības ministrija ļaus vecākiem atpūsties no bērniem
Daļa skolēnu var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu