Sigulda

Ar izstieptu roku: pašvaldības nostājušās rindā pie Valsts kases

54
(atjaunots 18:21 10.07.2019)
Finanšu ministrija meklē naudu pašvaldību projektu īstenošanai ar Eiropas fondu dalību: projektiem bez Eiropas fondu piesaistīšanas iespēju saņemt kredītus praktiski nav.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Kredītu augstā pieprasījuma dēļ Latvijas pašvaldības nevar saņemt aizdevumus Valsts kasē un nevar īstenot Eiropas fondu projektus, stāsta LTV7 raidījums "Šodien vakarā".

Bijusī Ķemeru sanatorija plāno atvērties kā viesnīca 2021. gadā. Tuvumā esošā teritorija jālabiekārto Jūrmalas pašvaldībai, taču saņemt Valsts kases aizdevumu šiem mērķiem pagaidām neizdodas.

Baltijas jūra. Foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Вяткин

Rucavas pašvaldība grasās atjaunot veco ūdens dzirnavu ēku un izmantot to kā sabiedrisko centru.

"Ja šie jautājumi netiks virzīti uz priekšu un mums nepiešķirs aizdevumu, tad par kādu attīstību mēs varam runāt? Runa visu laiku ir par administratīvi teritoriālo reformu, bet iznāk, ka visu Latviju vēlas koncentrēt konkrētos punktos. Taču arī šeit dzīvo cilvēki! Šeit sākas Latvija. Te ir gan robeža ar Lietuvu, gan jūras robeža. Ja šeit nebūs cilvēku, tad arī robeža tiks apdraudēta," saka Rucavas novada domes priekšsēdētājs Jānis Veits.

Neapskaužamā situācijā nonākusi arī Sigulda.

"Rīt Valsts kase atbalstīs mūsu divu lielo skolu rekonstrukcijas projektus, paldies, ka valdība pieņēma lēmumu atbalstīt tieši izglītības projektus. Taču mums ir vairākas ielas, kuru rekonstrukcijas konkursi jau ir beigušies. Taču mēs nevaram noslēgt līgumus, jo mums nav iespējas paņemt aizdevumu 75% apmērā," norādīja Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics.

Kopumā rindā gaida vēl vairāk nekā 150 projekti, kuri gaida finansējumu šogad. Precīzāk sakot, patiesībā šādas rindas ir divas: projektiem ar Eiropas finansējuma piesaistīšanu un bez tā. Ja pirmajiem vēl ir izredzes tikt īstenotiem, tad otro projektu gadījumā Finanšu ministrijā aicina izvērtēt – vai šie projekti ir tik ļoti nepieciešami.

Gada sākumā Valsts kasē bija 256 miljoni eiro aizdevumu izsniegšanai. Šobrīd tie faktiski ir izsmelti. Taču pašvaldības ir gatavas paņemt aizdevumus vēl 60 miljonu eiro apmērā, bet nav kur.

Finanšu ministrija sevi dēvē par skaitļu ķīlnieci. Jebkurš pašvaldības investīciju projekts, kuram Valsts kase piešķir līdzekļus – tie ir papildu tūkstoši un miljoni budžeta deficītā. Un kaut arī salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu šiem mērķiem pieejamo līdzekļu apjoms pieaudzis par 50 miljoniem, palielinājies arī to pieprasījums: pašvaldības cenšas pagūt iesniegt projektus pirms Eiropas fondu apgūšanas perioda priekškars aizveras.

"Vēl viena liela problēma ir tā, ka pašvaldības nespēj īstenot projektos termiņā, kurus ir noteikuši. Un tie ir aptuveni 60 miljoni eiro, kuri kopš pērnā gada pārgājuši uz šo gadu. Un būtībā, ja nebūtu tā, tad arī nekādas rindas projektu īstenošanai nebūtu bijis," saka Finanšu ministrijas pārstāve Inta Komisāre.

Pašvaldību savienībā saka, ka Finanšu ministrija varēja paredzēt kredītu pieprasījumu izaugsmi.

"Visi plāni un prognozes, kuras pašvaldības nosūta Finanšu ministrija par saviem izdevumiem Eiropas projektiem, – tie netika izmantoti izmaksu plānošanai. Komunikācija starp departamentiem nav notikusi," norādīja Pašvaldību savienības padomniece Sanita Šķiltere.

Finanšu ministrijā saka, ka cenšas atrast papildu līdzekļus pašvaldībām, un vairāk nekā 30 miljonu jau ir izdevies novirzīt no citiem izdevumiem.

"Ja mēs aktīvi pārbaudīsim, ko iesniedz pašvaldības, ja mums izdosies sameklēt papildu līdzekļus, piemēram, no tiem pašiem aizņēmējiem, kuri šobrīd jau atmaksā iepriekš paņemtos kredītus, es ceru, ka visus šos projektus ar Eiropas līdzfinansējumu mums šogad izdosies nodrošināt," norādīja Inta Komisāre.

Nav izslēgts, ka tas var nozīmēt  īstenošanas termiņu nobīdi, kas projektos ar Eiropas fondu piesaistīšanu var izrādīties kritiski. Attiecībā uz projektu rindu bez ES naudas piesaistīšanas, kurā šobrīd 92 objekti, iemeslus situācijas iekustēšanai Finanšu ministrijā neredz.

54
Pēc temata
Rail Baltica dēļ Latvijā tiks pārtraukta ceļu būve
Getliņu poligonā vēlas audzēt marihuānu
Dronu tirgus Latvijā piecos gados izaudzis 12 reizes
Krievijas, Baltkrievijas un Latvijas robeža

Latvijas NBS pārtrauc Krievijas un Baltkrievijas robežu patrulēšanu

13
(atjaunots 08:16 05.07.2020)
Latvijas Nacionālie bruņotie spēki tika izsaukti pie valsts austrumu robežām Covid-19 pandēmijas straujas izplatības periodā.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks informēja, ka valsts Nacionālie bruņotie spēki (NBS) aiziet no austrumu robežas, vēsta Bb.lv.

NBS, kuri bija aicināti atbalstīt Valsts robežsardzi Covid-19 pandēmijas radītās asās krīzes periodā, pametīs dienestu pēc 9. jūlija.

Pabriks uzsvēra, ka situācija patlaban nav tik sarežģīta, tāpēc karavīri pie robežām nav vajadzīgi.

Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīri un zemessargi atradās pie Latvija un Krievijas, kā arī Latvijas un Baltkrievijas robežam no 30. marta. Viņi palīdzēja robežsargiem pildīt patruļu dienestu.

Patrulēšanā piedalījās aptuveni 60 kareivji un zemessargi ar ne vairāk kā 15 transporta līdzekļiem.

Pabriks atzīmēja, ka tālākās darbības robežsargu atbalstam ar NBS spēkiem tiks izvērtētas, ņemot vērā risku analīzi un informāciju par nelegālās imigrācijas pieaugumu pēc ārkārtējās situācijas režīma noslēguma.

Pēdējās diennakts laikā Krievijā fiksēti 6632 inficēšanās gadījumi, Baltkrievijā – 273 jauni koronavīrusa gadījumi.

Latvijā pēdējā diennaktī fiksēts tikai viens jauns infekcijas gadījums. Pandēmijas periodā konstatēti 1123 slimības gadījumi.

No 10. jūnija valstī atcelts ārtkārtējās situācijas režīms un stingrie ierobežojumi.

13
Tagi:
NBS, Latvija, Baltkrievija, Krievija
Pēc temata
Latvijas NBS cer, ka situācija ar Covid-19 piesaistīs jauniesaucamos
Pazaudētā drona stāsts: ko īsti Latvija plānoja novērot
Zemessargi apgūs kaujas iemaņas Rīgas ielās: bez ieročiem
NBS apkopo statistiku par latviešiem, kas iestājas armijā pēc dzīves ārzemēs

Latvija paplašinājusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma nepieciešama karantīna

20
(atjaunots 07:25 05.07.2020)
Pēdējo nedēļu laikā atsevišķās Eiropas Savienības un Eiropas ekonomiskās zonas valstīs pieaudzis Covid-19 saslimstības gadījumu skaits, tāpēc Latvija papildinājusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma nepieciešama divas nedēļas ilga pašizolācija.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Koronavīrusa izplatības pieauguma dēļ atsevišķās valstīs Latvijas valstspiederīgajiem tagad jāievēro pašizolācija pēc brauciena uz Monako, Zviedriju, Luksemburgu, Portugāli, Rumāniju, Bulgāriju, Lielbritāniju un Čehiju. Divas nedēļas ilga karantīna būs jāievēro arī pēc tranzīta brauciena caur šīm valstīm, vēsta Press.lv, atsaucoties uz Slimību profilakses un kontroles centru.

Kopš 4. jūlija prasība ievērot divas nedēļas ilgu pašizolāciju attiecināta arī uz ceļotājiem, kuri atgriežas no Čehijas un Monako, kur saslimstība pārsniegusi pieļaujamo – 16 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

​SPKC un Veselības ministrija iesaka bez vajadzības nepamest Latviju, jo epidemioloģiskā situācija pastāvīgi mainās.

© Sputnik / Максим Богодвид

Latvijā saslimstība patlaban sastāda 0,7 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju un joprojām krītas.

Iepriekš vēstīts, ka pēdējās diennakts laikā Latvijā veikti 1185 koronavīrusa testi, konstatēts viens Covid-19 gadījums.

Viens pacients ar Covid-19 nokļuvis slimnīcā. Tagad stacionāros valstī ārstējas pieci pacienti ar koronavīrusu. Vienam no viņiem slimības forma ir smaga.

Pandēmijas periodā Latvijā veikti 156784 testi un konstatēti 1123 inficētie.

Izveseļojušies 1000 cilvēki, no slimnīcām izrakstīts 181 pacients, 30 cilvēki ir miruši.

20
Tagi:
koronavīruss, Latvija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Latvijā nav jaunu Covid-19 gadījumu, slimnīcās turpina ārstēties četri pacienti
Pārāk maz Latvijas iedzīvotāju lejupielādējuši mobilo lietotni Apturi Covid
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
Rietumi cenšas grozīt Nirnbergas tribunāla rezultātus

KF Izmeklēšanas komitejas vadītājs: Rietumi cenšas grozīt Nirnbergas tribunāla rezultātus

0
(atjaunots 10:12 05.07.2020)
Saskaņā ar Nirnbergas starptautiskā kara tribunāla statūtiem, civiliedzīvotāju slepkavības kara laikā un pirms tā ir noziegums pret cilvēci, bet tādiem noziegumiem noilgums nav paredzēts.

RĪGA, 5. jūlijs - Sputnik. Krievijas Izmeklēšanas komiteja turpinās fiksēt nacisma noziegumu faktus, tostarp – arī saskaņā ar valsts Kriminālkodeksa 357. pantu, par glenocīdu, pastāstīja resora vadītājs Aleksandrs Bastrikins intervijā RIA Novosti.

"Izmeklēšanas komiteja aktīvi turpinās fiksēt noziedzīgo darbību faktus, kuru pamatā ir rasu pārākuma, nacisma idejas, un sniegs tiem atbilstošo tiesisko vērtējumu, arī saskaņā ar KF KK 357. pantu," viņš teica.

Bastrikins atgādināja, ka saskaņā ar Nirnbergas starptautiskā kara tribunāla statūtiem, civiliedzīvotāju slepkavības kara laikā un pirms tā ir noziegums pret cilvēci, bet 1968. gada 26. novembrī pieņemtā Konvencija par noilguma neatzīšanu kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci neparedz noilgumu šiem noziegumiem.

Arhīvu dati liecina, ka okupācijas gados KPFSR teritorijā tīši nogalināti vairāk nekā 2 miljoni cilvēku no civiliedzīvotāju vidus. Visi fakti vēl nav izmeklēti, vēl nav identificētas un tiesas priekšā sauktas visas vainīgās personas. Meklētāju nodaļu darbs un arhīvu atklāšana devusi iespēju noskaidrot ar civiliedzīvotāju masu slepkavībām saistīto traģisko notikumu nianses Novgorodas apgabalā, Krasnodaras novadā un Rostovas apgabalā. Pērn IK ierosinājusi krimināllietas par vairāk nekā 30 tūkstošu padomju pilsoņu slepkavībām.

Krievijas IK izmeklē nacistu noziegumus saskaņā ar valsts  un starptautiskajām tiesiskajām normām, paziņoja Aleksandrs Bastrikins.

"Krievijas izmeklēšanas pamatā ir nacionālās likumdošanas un starptautisko tiesību normas," norādīja Bastrikins, jautāts, saskaņā ar kādiem likumiem vajadzētu atbildēt par kara gados pastrādātajiem noziegumiem apsūdzētās personas.

Viņš atgādināja, ka Krievijas likumdošanā kriminālatbildība par nacistisko iebrucēju un viņu līdzskrējēju noziegumiem ieviesta saskaņā ar PSRS Augstākās padomes dekrētu no 1943 gada "Par soda mēriem vācu fašistiskajiem ļaundariem, kas vainojami par padomju civiliedzīvotāju un sagūstīto sarkanarmiešu slepkavībām un spīdzināšanu, spiegiem, Dzimtenes nodevējiem no padomju pilsoņiem un viņu līdzzinātājiem".

"Noziegumu organizētājiem un izpildītājiem dekrēts bez ierunām paredzēja augstāko soda mēru – nāves sodu pakarot. Krievijas Kriminālkodeksā ir norma par atbildību par genocīda noziegumiem, kas paredz mīkstāku pamata sodu, un ar to pieļauj krimināllikuma atgriezeniskā spēka pielietošanu," atzīmēja Bastrikins.

Nirnbergas tribunāls nesodīja visus kara noziedzniekus, dažiem izdevās paslēpties. Ir jānoskaidro visi vainīgie – gan dzīvie, gan mirušie, paziņoja Aleksandrs Bastrikins.

"Esam nosprauduši vairākus uzdevumus. Nebūt ne visus noziedzniekus tiesāka starptautiskais kara tribunāls Nirnbergā un citi pēckara procesi: daudziem nežēlīgus noziegumus pastrādājušiem nacistiem diemžēl izdevās izbēgt no tiesas un izvairīties no soda," teica Bastrikins.

Viņš atzīmēja, ka jānoskaidro visi vainīgie, īstenojot soda neizbēgamības principu.

"Vienalga, viņi ir dzīvi vai ne, mums ir jānosauc šie vārdi un jāparāda, ko šie cilvēki nodarījuši," konstatēja IK vadītājs.

Amatpersonas Rietumos cenšas sagrozīt Nirnbergas tribunāla rezultātus, spriežot tikai par ASV un Lielbritānijas ieguldījumu uzvarā pār fašismu, konstatēja A. Bastrikins.

"Mēs redzam virkni mēģinājumu atainot vēsturi gluži citā interpretācijā, kad, piemēram, rietumvalstu amatpersonas, apkopojot Otrā pasaules kara rezultātus, runājot tikai par ASV un Lielbritānijas ieguldījumu un tīšām ignorē PSRS galveno lomu uzvarā pār fašismu, cenšas sagrozīt Nirnbergas tribunāla rezultātus," viņš teica.
0
Tagi:
Nirnbergas tribunāls, Krievija
Pēc temata
"Simtiem brāļu kapu Latvijā - tas ir inscenējums?" Krievijas vēstnieks par reālo karu
Putins: vietējie līdzskrējēji Eiropā savā nežēlībā pārspēja nacistu saimniekus
Dzīvo nesodīti: eksperts par to, kas gaida "nepiebeigtos vectētiņus" no latviešu leģiona