Brīvības piemineklis. Foto no arhīva

Nelieniet pie krieviem: deputāts pabrīdināja jauno ministru un atgādināja par Ukrainu

125
(atjaunots 15:19 09.07.2019)
Etniskais nacionālisms ir arhaisks un agresīvs, savukārt par atklātas necieņas izrādīšanu pret lielāko nacionālo minoritāti citu ES valstu ministri viegli zaudē amatu, atgādināja deputāts Nikolajs Kabanovs pirms balsojuma par Naura Puntuļa kandidatūru.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Saeimas ārkārtas sēdē 8. jūlijā deputāti apstiprināja operdziedātāju, Rīgas domes Nacionālās apvienības frakcijas vadītāju Nauri Puntuli kultūras ministra postenī.

Viņa kandidatūra neguva vienbalsīgu atbalstu – divdesmit parlamentārieši ("Saskaņas" frakcija un Jūlija Stepaņenko) nobalsoja pret. "Saskaņas" deputāts Nikolajs Kabanovs pastāstīja, ka viņi atbalsta kultūru bez šovinisma.

Nacionālā Mākslas muzeja atklāšana
© Sputnik / Oksana Dzadan

Savu runu pret Puntuļa iecelšanu Kabanovs publicēja Facebook.

"Saskaņas" deputāts atzina, ka Latvijā Nauris Puntulis ir pazīstams kā nopelniem bagāts kultūras darbinieks, taču iepazīšanās ar Puntuli kā ar politiķi tikai sākas. Kabanovam ir žēl, ka jaunais kultūras ministrs uzreiz izvēlējās nepareizo komunikācijas ceļu ar sabiedrību, pasludinot sevi par "mūsdienu nacionālisma" piekritēju.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, intervijā pirms apstiprināšanas kultūras ministra postenī Puntulis paziņoja, ka savu galveno uzdevumu viņš redz latviešu identitātes saglabāšanā, savukārt atcerēties par krieviem un krievu valodu viņš negrasās. Turklāt Puntulis uzskata, ka ir nepieciešams visos veidos ierobežot mediju ražojumus krievu valodā, tostarp ar speciāla nodokļa palīdzību krievvalodīgiem izdevumiem, pat Latvijas izdevumiem.

Uzstājoties Saeimas tribīnē Nikolajs Kabanovs izkritizēja "mūsdienu nacionālisma" ideju.

"Man ir slikta ziņa jums, Puntuļa kungs, Latvija var būt vai nu mūsdienīga, vai nacionālistiska. Tieši par to liecina Eiropas attīstība pēdējo triju gadu desmitu laikā.

Etniskais nacionālisms ir arhaiska, agresīva vērtību sistēma, un tas sevi izpaudis militāros konfliktos bijušajā Dienvidslāvijā un bijušajā Padomju Savienībā. Pēdējais piemērs ir Ukraina," uzvēra Kabanovs.

Deputāts atgādināja, ka Puntulis vairs nav parasts Rīgas domes opozīcijas frakcijas deputāts – viņš kļūst par visas Latvijas ministru, tāpēc viņam ir jāpārstrādā partijas uzstādījumi.

"Pretējā gadījumā jums nav ilgi lemts būt ministram. Vismaz jūsu nesenie izteikumi novestu pie jebkura ministra atkāpšanās kādā Eiropas Savienības demokrātiskajā valstī.

Tas ir saistīts ar to, ka jūs izmantojat nekorektu un izslēdzošu retoriku attiecībā uz lielāko etnisko minoritāti mūsu valstī. Jūsu izteikumos daudzi saskata atklāto necieņu pret Latvijas pilsoņiem un iedzīvotājiem.

Jūs arī publiski izplatījāt izteikuši savus nodomus noteikt diskriminācijas nodokļa likmes presei, kas drukāta ārzemēs, un ari Latvijā - krievu valodā. Ja šādi plāni tiks īstenoti, tad tie izraisīs plašu skandālu, jo parādīsies preses brīvības ierobežošanas piemērs," brīdināja "Saskaņas" deputāts.

Viņš jūt nožēlu, ka jau daudzus gadus Kultūras ministriju kontrolē nacionālistiska partija, ņemot vērā to, ka šai iestādei jānodarbojas ar integrāciju.

"Un tas ir paradokss, kas atgādina pasaku par lapsu, kas tika nosūtīta apsargāt vistu kūti," uzskata Kabanovs

Viņš ir pārliecināts, ka Puntulis var izdarīt daudz laba savā amatā: uzbūvēt koncertzāli, paaugstināt algas kultūras darbiniekiem, ieviest jaunas tehnoloģijas bibliotēkās un arhīvos, cīnīties par mūzikas un mākslas skolu saglabāšanu.

"Tikai nevajag iesaistīties starpetnisko attiecību jautājumos, jo tas galīgi nav jūsu profils," nobeigumā sacīja Nikolajs Kabanovs, pirms nobalsoja pret.

125
Pēc temata
Lindermans: EP deputātu no Latvijas rusofobija – uz psihozes robežas
Diagnoze – "nav inficēts ar rusofobijas vīrusu": cīņa ar nevēlamajiem Latvijā
Matvijenko: rusofobi no Baltijas un Ukrainas teju sagrāva Eiropas Padomi
Nākamais ministrs sola modernu nacionālismu – bez krieviem
Ūdens attīrīšanas iekārta, foto no arhīva

Ūdenstilpēs Latvijā atrasts liels daudzums bīstamu farmaceitisko līdzekļu

9
(atjaunots 20:17 20.10.2020)
Pētījums rāda, ka ūdenstilpēs valstī atrodami tādi farmaceitiskie līdzekļi, kā metoprolols un ibuprofēns vērā ņemamā koncentrācijā.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Starptautiskais pētījums "No farmaceitiskajām vielām tīri ūdeņi" noslēdzies ar visnotaļ skumjiem slēdzieniem, stāsta Mixnews.lv, atsaucoties uz "Latvijas avīzi".

Pētījuma gaitā noskaidrojies, ka apkārtējā vidē nonāk farmaceitiskie līdzekļi un attīrīšanas iekārtas nespēj no tiem pasargāt upes, ezerus un jūru Latvijā.

Zinātnieki uzskata, ka šogad apkopotie dati ir ļoti satraucoši, jo tamlīdzīgs sārņvielu saturs var būtiski ietekmēt dzīvos organismus un augus.

Pētnieki pieprasa informācijas publiskošanu par iespējamo kaitējumu dabai un iesaka mācīt cilvēkus pareizi utilizēt medikamentus. Vienlaikus vajadzētu pilnveidot tehnoloģijas, ar kuru palīdzību tiek attīrīti notekūdeņi.

Starptautiskais pētījums parādījis, ka upēs, piekrastes ūdeņos, izgāztuvēs, zivsaimniecībās, komunālajos un veselības aprūpes iestāžu notekūdeņos, kā arī dūņās un augsnē atrodamas 75 aktīvas farmaceitiskās vielas.

Attīrīšanas iekārtu nepilnības dēļ ūdeņos visbiežāk nokļūt tādi medikamenti, kā metoprolols – tā maksimālā koncentrācija notekūdeņos sastādījusi 2,1 mikrogramu uz litru, un ibuprofēns – tā reģistrētā koncentrācija ūdenī pārsniedz pat 44 mikrogramus uz litru – šis rādītājs ir ļoti augsts.

Iepriekš Sputnik Latvija jau vairākkārt vēstījis par nezināmu vielu noplūdēm Latvijas ūdenstilpēs. Pēdējo reizi incidents reģistrēts Rīgā – plankums Daugavā sasniedza 500 kvadrātmetrus, divās vietās tika uzstādītas absorbējošās bonas.

2020. gadā konstatēts arī rekordliels piesārņojums pludmalēs. Pētnieki atzīmēja, ka vidēji 100 metrus garā pludmalē atrodamas 254 vienības dažādu atkritumu.

Kampaņas "Mana jūra" ietvaros ekoaktīvisti lielāko daudzumu atkritumu savāca jūrmalā pie Kolkas raga, bet Daugavgrīvas pludmale, kas ilgus gadus ieņēma antilīdera vietu piesārņojuma ziņā, šogad ierindojusies otrajā vietā.

9
Tagi:
ekoloģija, ūdens, Latvija
Pēc temata
Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu
Benzīns, ne ūdens: ezers Rīgā piesārņots ar naftas produktiem
Pasaules ūdens diena: ūdens piesārņojums Latvijā ir vidējs
ES var piespriest sodu Lietuvai par gaisa piesārņošanu
Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas dalībnieki

Pulks bija tik liels, nekad: krievi atbildēja uz Sarkanās armijas formas aizliegumu

34
(atjaunots 11:53 20.10.2020)
Latvijā ir aizliegts Sarkanās armijas un Padomju armijas formastērps, un Ķīšezera forsēšana Rīgas atbrīvošanas piemiņas pasākumu ietvaros varēja izjukt, taču krievi devuši atbildi varasiestādēm.

RĪGA, 20. oktobris – Sputnik. Ķīšezera forsēšanas tradicionālā rekonstrukcija piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā, lai arī mazliet neierastā vidē, tomēr notika aizvadītās nedēļas nogalē.

Rekonstrukciju neizdevās organizēt pilnā apjomā, tomēr dalībnieku skaits bija tik liels, kā vēl nekad, sarunā ar Sputnik Latvija pastāstīja Latvijas antinacistiskās komitejas vadītājs Aleksejs Šaripovs. Viņš pastāstīja, ka visiem interesentiem neizdevās piedalīties rekonstrukcijā Sarkanās armijas karavīru formas tērpā – tajā pašā, kurā bija atbrīvota Rīga.

 • Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki
  Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki
  © Sputnik / Sergey Melkonov
 • Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki
  Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki
  Sergey Melkonov
 • Krievijas vēstniecības Latvijā militārais atašejs Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki noliek ziedus un vainagus pie Piemiņas obeliska
  Krievijas vēstniecības Latvijā militārais atašejs Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki noliek ziedus un vainagus pie Piemiņas obeliska
  © Sputnik / Sergey Melkonov
 • Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki fotografējas pie Piemiņas obeliska
  Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki fotografējas pie Piemiņas obeliska
  Sergey Melkonov
1 / 4
© Sputnik / Sergey Melkonov
Ķīšezera forsēšanas tradicionālās rekonstrukcijas piemiņai par Rīgas atbrīvošanu 1944. gadā dalībnieki

"Valsts viedoklis ir absolūti noteikts – ne tikai vēstures sagrozīšana, bet arī tās pārvešana nacistiskajā izpratnē. No šī gada 1. jūlija Latvijā aizliegts izmantot Sarkanās armijas un Padomju armijas formu jebkādos sabiedriskajos pasākumos. Faktiski saskaņā ar šo likumu aizliegts pat iziet uz ielas ne tikai formas tērpā, bet pat ar tās elementiem. Tāpēc šajā aspektā mūsu rekonstrukcija nenotika," paskaidroja Šaripovs.

Tomēr, viņš piebilda, Latvijas valdības aizliegumiem bijusi sava reakcija – šogad piemiņas pasākuma dalībnieku skaits bija tik liels, kā vēl nekad.

"Jā, cilvēki nebija formas tērpā, taču viņa bija ļoti daudz. Genocīda nebūs. Mēs cenšamies panākt, lai mūsu atmiņa par Sarkanās armijas karavīru varoņdarbu saglabātos. Pateicoties šim varoņdarbam, mēs esam dzīvi un dzīvojam Latvijas valstī," noslēgumā piebilda Šaripovs.

Padomju informācijas birojs paziņoja: 1944. gada 13. oktobrī 3. Baltijas frontes karaspēki ar 2. Baltijas frontes spēku atbalstu triecienā ieņēma Padomju Latvijas galvaspilsētu Rīgu. 42 dienas vēlāk, 1944. gada 24. novembrī Sarkanā armija pilnībā atbrīvoja Latvijas, Lietuvas un Igaunijas teritoriju no vācu fašistiskajiem spēkiem.

34
Tagi:
Rīga, Sarkanā armija
Pēc temata
"Simtiem brāļu kapu Latvijā - tas ir inscenējums?" Krievijas vēstnieks par reālo karu
Nacisti plānoja uzspridzināt Rīgu: ģenerāļa Jerjomenko arhīvs