Būvniecība

Eksperts par nekustamo īpašumu tirgu: demogrāfija slīd lejā, bet mēs vienalga būvējam

111
(atjaunots 08:34 09.07.2019)
Vai ir bīstami dzīvot padomju mājās, ko darīt tiem, kam nedod hipotēku, un kā mainīsies nekustamā īpašuma cenas Latvijā nākotnē.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Kāpēc Rīgā būvē divas reizes mazāk dzīvokļu, nekā Tallinā un Viļņā? Vai ir bīstami dzīvot padomju laika namos? Kas šodien var atļauties jaunu mājokli? Bankas piešķir kredītus tikai četriem no desmit prasītājiem, un ko lai dara pārējie? Un kā mainīsies nekustamā īpašuma cenas tuvākajā laikā?

Par to portāls rus.db.lv pavaicāja kompānijas Arco Real Estate valdes priekšsēdētājam Aigaram Šmitam.

Rīgā pērn tika uzbūvēti ap 1500 jaunu dzīvokļu, Viļņā tādā pašā laika posmā uzbūvēti 4300 dzīvokļi, savukārt Tallinā – 3100 dzīvokļi.

Pēc Šmita sacītā, tas izskaidrojams ar to, ka krīzes gados lielāko triecienu guva tieši Rīga – nekustamo īpašumu tirgū cenas nokrita par 75%. Ņemot vērā, ka pirms krīzes bija liels būvniecības bums, bankas pēc tam ļoti ilgi izpārdeva atsavināto nekustamo īpašumu. Lietuvā un Igaunijā tik smagas krīzes nebija.

Turklāt, pēc eksperta sacītā, Latvijas iedzīvotāju maksātspēja, neraugoties uz oficiālās algas izaugsmi, nav tik augsta, kā to gribētos. Latvijā ir daudz jaunu ģimeņu, kuras bankas nekvalificē kā hipotekāros aizņēmējus. No desmit cilvēkiem tikai četriem bankas izsniedz kredītus. Tādēļ iemeslu nekustamo īpašumu cenu kāpumam Latvijā nav.

Attiecībā uz jauno projektu cenām un pašizmaksu, pirms pāris gadiem jauna projekta būvniecība no sākuma līdz galam izmaksāja ap 900 eiro kvadrātmetrā, šodien šīs tāmes ir 1100-1200 eiro kvadrātmetrā ekonomiskās klases dzīvokļiem. Šādu mājokļu pārdošanas griesti ir 1600-1650 eiro kvadrātmetrā, ja atņem PVN, var saprast, cik nopelna attīstītājs un vai viņš var samazināt cenas. Risinājums vairumam Latvijas iedzīvotāju ir dzīvot sērijveida namos, meklēt īri vai īri ar izpirkšanas tiesībām.

Neraugoties uz baumām par to, ka vecie mājokļi jau ir izsmēluši savu ekspluatācijas termiņu, ne viss ir tik baisi. Neviens vēl nav ielīdis paneļu mājas konstrukcijā un nav paskatījies, kas tur ir iekšā. Šmits ir pārliecināts, ka neviena māja nesabruks tuvāko divdesmit, trīsdesmit gadu laikā.

Visvairāk vidējā termiņa perspektīvā ekspertu biedē demogrāfija. Tās jaunās ģimenes, kuras potenciāli Latvijā varētu kļūt par jebkura attīstītāja klientiem, skatās Eiropas virzienā.

"Tas reāli mani uztrauc, jo mūsu demogrāfijas grafiks iet lejā, bet mēs vienalga turpinām būvēt, cerot, ka kādreiz tas mainīsies," atzīst Šmits.

Sputnik Latvija iepriekš rakstīja, ka pēdējā gada laikā sērijveida mājokļu cenas Latvijā pieaugušas par 4%. Šobrīd cena par kvadrātmetru otrreizēja mājokļa tirgū sasniedz 810 metrus. Tajā pašā laikā pārdošanas tirgus ir krities – piedāvājums gada laikā samazinājies par 12%.

111
Pēc temata
Klimata pārmaiņas: kas sagaidāms Latvijā
Vai Rīga sekos Maskavas piemēram un nojauks Hruščova laiku mājas
"Iedzīvotājs nonāk ķīlnieka situācijā": no kā jābīstas Hruščova laika māju iemītniekiem
VID vadītāja: mūsu mērķis ir lielā nauda, taču nevajag baidīties no "slazdiem krūmos"
Saeimas eka

Pie Saeimas notiks piketi pret novadu reformas attālināto izskatīšanu

4
(atjaunots 09:51 26.05.2020)
Reformas attālināta izskatīšana un pikets ar sociālās distances ievērošanu – pandēmija joprojām ietekmē Latvijas politiku.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Šodien Saeima sāks attālinātā režīmā izskatīt galīgajā lasījumā likumprojektu par administratīvi teritoriālo reformu, vēsta Mixnews.lv.

Pie tam plānots izmanto "e-Saeimas" sistēmu, ko opozīcijas deputāti iepriekš novērtēja visai negatīvi.

Patlaban Saeimas sēdes notiek daļēji attālinātā režīmā – deputātu frakcijas izvietojas dažādās Saeimas ēkās un zālēs. Tādā režīmā darbs nav pietiekami efektīvs: balsu skaitīšana aizņem ilgu laiku, gadās dažādas tehniskas kļūmes. Pēc būtības, platforma "e-Saeima" pieļauj pilnvērtīgu parlamenta darbu virtuālajā vidē.

Tomēr radusies virkne jautājumu gan sistēmas iepirkuma, gan tās ekspluatācijas aspektā. Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas vadītājs Kaspars Ģirģens (KPV LV) bija neizpratnē par to, kāpēc e-Saeimas izstrāde uzticēta uzņēmumam bez atbilstošās pieredzes, turklāt neatkarīgie deputāti pauda šaubas par elektroniskās balsošanas drošību.

Tagad Saeimai nāksies ar elektroniskās platformas starpniecību lemt par likumprojektu, ko daļa opozīcijas novērtēja ļoti negatīvi. Tāpēc Latvijas Zaļās partijas pārstāvji šodien no pl.14:00 līdz 15:00 organizēs divus piketus pie Saeimas ēkas, lai paustu neapmierinātību par likuma izskatīšanas laiku un metodi.

Rīgas dome iesniegti pieteikumi viena piketa un vienas sapulces rīkošanai šajā laikā ar dalībnieku skaitu līdz 50 cilvēkiem. Organizatori sola protesta akciju laikā ievērot divu metru distanci un citus ierobežojumus.

Vienos vārtos, foto no arhīva
© Sputnik / Sergey Melkonov

LZP pārstāve Līga Bulmeistere atklāja, ka partija kategoriski iebilst pret attālināta formāta un "nepārbaudītas elektroniskās sistēmas" izmantošanu tik svarīģā jautājumā.

LZP valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars nosauca par amorālu likumprojekta izskatīšanu ārkārtējās situācijas režīmā, jo reformas pretiniekiem nav iespēju paust savu neapmierinātību. Politiķis uzskata: ja nebūtu ierobežojumu, kuri ļauj pulcēties līdz 25 cilvēkiem, pie Saeimas sapulcētos vismaz 2500 cilvēki.

Jāpiebilst, ka pirms ĀS režīma ieviešanas visā Latvijā notika "traktoru protesti" pret reformu. Pēc tam valdība daļēji piekāpās.

4
Tagi:
Latvijas Zaļā partija, saeima, Rīga, Latvija
Pēc temata
"Vai mēs gribam haosā valsti iedzīt": opozīcija nedod mieru nedz Pūcem, nedz viņa reformai
Diskusijas ir liekas: kāpēc Pūce nevēlas atlikt novadu reformu
Mierīgie iedzīvotāji un buldozeri: kā zemnieki protestēja pret novadu reformu
Skola. Foto no arhīva

Izstrādāti eksāmenu noteikumi skolēniem: kādi pasākumi tiks ieviesti ārkārtējā situācijā

7
(atjaunots 07:19 26.05.2020)
Sarežģītā epidemioloģiskā stāvokļa dēļ pasaulē, kā arī Latvijā noteiktās ārkārtējās situācijas rezultātā šogad eksāmeni notiks īpaša formātā.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Valsts izglītības satura centra direktors Guntars Catlaks pastāstīja, ka šogad centralizētie eksāmeni 12.klasēs notiks īpašā formātā, jo Latvijā vēl aizvien ir spēkā ārtārtējās situacijas režīms un jāievēro visi  drošības pasākumi, vēsta Lsm.lv.

G.Catlaks konstatēja, ka tiks stingri ievērots savstarpējās distancēšanās princips – divu metru attālums starp skolēniem, tāpēc lielās skolās audzēkņi būs jāsasēdina vairākās klasēs. Šis princips atšķiras no līdzšinējā, pie kā skolotāji jau pieraduši.

Savukārt medicīnas masku nēsāšana eksāmenā nav obligāta, uzsvēra Catlaks – tas atkarīgs no skolēna paša lēmuma. Ja viņs baidās, viņam ir klepus simptomi, viņš, protams, var būt maskā.

Tāpat ir jānodrošina iespēja pastāvīgi izmantot dezinficējošos līdzekļus, atgādināja Catlaks.

Iepriekš jau vēstīts, ka šogad ārkārtējās situācijas dēļ valstī atcelti visi svinīgie pasākumi par godu atestātu saņemšanai. Izglītības un zinātnes ministrija uzsvēra: ja mācību iestāde vēlas organizēt izlaiduma vakarus, to būs iespējams izdarīt pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas, kad ierobežojumi vairs nebūs spēkā.

7
Tagi:
ārkārtējā situācija, izglītība, Latvija
Pēc temata
Ārkārtējās situācijas režīms Latvijā ir pagarināts līdz 9. jūnijam
Masku režīms Latvijā: kas un kā kontrolēs pasažierus transportā
Apnikuši viens otram: Veselības ministrija ļaus vecākiem atpūsties no bērniem
Daļa skolēnu var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu