Lidmašīnas komandieris. Foto no arhīva

"Gaisa trauksme": latviešu valoda apdraud aviācijas pārvadājumu drošību

178
(atjaunots 11:16 06.07.2019)
Latvijas Avīze avīze informēja, ka latviešu valoda var novest postā visu aviācijas pārvadājumu nozari Latvijā.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Jurisprudences zinātņu doktors Jānis Grasis Latvijas Avīzē raksta, ka prasība aviodispečeriem pārvaldīt latviešu valodu atbilstoši augstākajai prasībai ir ne tikai pārmērīga, bet arī var iespaidot lidojumu drošību.

Starptautiskās aģentūras Eurocontrol dati liecina, ka pērn aizkavējušos avioreisu skaits pieaudzis par 105%. Pie tam vairāk nekā 60% kavējumu saistīti ar cilvēkresursu trūkumu.

Gaisa trauksme

Problēma ir aktuāla arī Rīgai – tās lidostā aug reisu un pasažieru skaits. Nacionālajai kompānijai airBaltic ir lieli attīstības plāni. Jādomā par kadru piesaisti aeronavigācijā, lai cilvēku trūkums nebremzētu aviācijas satiksmes izaugsmi. Pārsvarā runa ir par dispečeriem, gaisa satiksmes kontroli.

Viņu darba valoda ir angļu valoda, kas jāpārvalda visai austā līmenī. Vienlaikus Latvijas Ministru kabineta noteikumi, kuri nosaka valsts valodas prasmju pakāpi, paredz, ka gaisa satiksmes dispečeram nepieciešama augstākā valsts valodas prasmju pakāpe (C1).

Tālāk autors atsaucās uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK), kas uzsver: jāievēro nediskriminācijas, pārredzamības un proporcionalitātes principi attiecībā uz valodas prasmes prasībām, lai veicinātu darba ņēmēju pārvietošanās brīvību, vienlaikus garantējot lidojumu drošību.

Problēmu padziļina tas, ka vairumā Eiropas Savienības dalībvalstu nepastāv prasība GSV dispečeriem zināt valsts valodu augstākajā līmenī. Veidojas paradoksāla situācija: LGS dispečeriem ir nodrošināta brīva darba ņēmēju pārvietošanās brīvība ES ietvaros, bet vajadzības gadījumā LGS nevar operatīvi piesaistīt citu ES dalībvalstu GSV dispečerus darbam Latvijā.

Jāpiebilst, ka viena dispečera sagatavošana ilgst divus gadus un izmaksā 80 tūkstošus eiro. Tāpēc, autors uzskata, būtu jāatbalsta priekšlikums atcelt prasību par latviešu valodas prasmēm atbilstoši augstākajai kategorijai gaisa satiksmes dispečeriem.

Vajag nolaisties uz zemes

Sputnik Latvija jau vairākkārt ir stāstījis par to, kā valsts valodas prasmes pārliecīgās prasības bremzē valsts ekonomiku, izglītības un veselības aprūpes nozaru normālu funkcionēšanu Latvijā.

Nesen Ārvalstu investoru padome Latvijā pieprasīja oficiāli izmantot angļu valodu valsts administrācijā, taču Valsts valodas centrs (VVC) iniciatīvu kategoriski noraida.

VVC direktors Māris Baltiņš paziņoja, ka valsts pārvaldes darbinieku rīcībā jau vērojama vēlme iztapt ārzemniekiem un investoriem. Tātad jautājumā par ārvalstu investoriem Latvija pati nozāģējusi zaru, uz kura sēž.

Valsts aparāts vēlas iztapt ārzemniekiem, uzņēmējiem un investoriem valodas jautājumā, uzskata VVC direktors. Pēc viņa domām, problēmu rada tas, ka gan valsts iestādēs, gan nevalstiskajās organizācijās ir cilvēki, kuri apšauba valsts valodas statusu un nesaprot, ka latviešu valodas lietojums ir pašsaprotams un nediskutējams.

Augstskolu darbinieki ir pilnībā jāatbrīvo no latviešu valodas prasmes prasībām, nesen autoritatīvi paziņoja Ārvalstu investoru padome Latvijā.

Arī Latvijas darba devēju organizācijas prasa atvieglot noteikumus ārzemniekiem, kuri Latvijā strādā uzņēmumu pārvaldē, celtniecībā, rūpniecībā, medicīnā un citās nozarēs.

178
Pēc temata
Latviešu valodu rūpīgi izpētīs par trim miljoniem eiro
Vairāk latviešu valodas! Šuplinska zina, ko vēlas Latvijas krievi
Katastrofa. Latviešu valoda vairs nav pašpietiekama
Lingvists: latvieši un krievi "vienojušies", ka krievu valoda ir prestižāka

Ģimenes ārsti baidās veikt pacientiem Covid-19 analīzes

4
(atjaunots 09:15 27.05.2020)
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide uzskata, ka prakse, kuras ietvaros ģimenes ārsti patstāvīgi veic koronavīrusa testus pirms plānveida operācijām vai invazīvām procedūrām, ir ļoti bīstama.

RĪGA, 27. maijs — Sputnik. Tikai 22 ģimenes ārsti piekrituši ņemt saviem pacientiem paraugus Covid-19 analīzēm, kas nepieciešamas pirms plānveida ārstēšanas, raksta Bb.lv.

Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests vienojās, ka paraugus Covid-19 testiem saviem pacientiem ģimenes ārsti ņems brīvprātīgi. Analīzes jānodod visiem pacientiem, kam vajadzīga plānveida operācija vai izmeklēšana ar invazīvu metožu pielietojumu. Lai arī procedūra ģimenes ārstiem tiks apmaksāta, tikai nedaudzi piekrituši to veikt.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide uzskata, ka Veselības ministrijas iniciatīva nav atbalstāma, savukārt Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska, gluži pretēji, domā, ka tā ir īstenojama.

Veide norādīja, ka asociācija saskata lielu risku analīžu procedūrā, lai arī ārsti iniciatīvā var piedalīties brīvprātīgi.

Viņa paskaidroja, ka ārstu pienākums ir ārstēt pacientus savā praksē, un gadījumā, ja kāds, kam izdarīti testi, izrādījies inficēts, prakse tiks slēgta, un divas nedēļas ilgā karantīnā dosies viss tās personāls un pacienti, kuri saskārušies ar Covid-19 slimnieku.

4
Tagi:
koronavīruss, ārsti, Latvija
Pēc temata
Prakse sevi nav attaisnojusi: nejaušo Covid-19 testēšanu nolemts atcelt
Viņķele informēja par problēmām ar masku piegādi no Ķīnas: situācija ir kritiska
Eurostat: Latvijā ir pārāk maz medicīnas māsu un akušieru
Pēc pieciem un desmit gadiem: ārsts par komplikācijām bezsimptomu Covid-19 gadījumā
Covid-19

Cipule: divu dienu laikā mēs iztērējam masku gada krājumu

6
(atjaunots 09:12 27.05.2020)
Līdz ar pandēmijas sākumu Ķīna nopirka Eiropā visu aizsardzības līdzekļu krājumu. Kopš ta laika Latvijas slimnīcām klājas grūti.

RĪGA, 27. maijs — Sputnik. Latvijas kompetentās iestādes saņēma brīdinājumu par koronavīrusa izraisītās Covid-19 iespējamo izplatīšanos jau janvāra beigās, tomēr neviens nespēja iedomāties pandēmijas mērogus, pastāstīja Neatliekamās medicīniskas palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule intervijā radio Baltkom.

Viņa konstatēja, ka medicīnas darbinieki saskārušies ar aizsarglīdzekļu trūkumu, turklāt vissliktākā situācija bija reģionālajās slimnīcās un ģimenes ārstu praksēs.

"Janvārī mums bija rezerves pusotram gadam. Taču neviens ne iedomāties nevarēja, kāds daudzums aizsarglīdzekļu mums būs vajadzīgs. Tomēr jau tolaik mēs Saeimā teicām, ka mazajām slimnīcām, ģimenes ārstu praksēm aizsarglīdzekļu nav tik daudz, pusotram gadam to nepietiks. Sākām papildu iepirkumus februārī, kad jau bija problēmas. Martā sākās centralizēti iepirkumi. Jau no janvāra mēs sūtījām ieteikumus slimnīcām, taču tobrīd Ķīna jau izveda no Eiropas visus aizsarglīdzekļus," viņa pastāstīja.

Aizvadītajā nedēļā iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens uzdeva Valsts policijai pārbaudīt aizsargmasku un respiratoru iepirkumu no Ķīnas gandrīz 900 tūkstošu eiro vērtībā, ņemot vērā izskanējušo informāciju par to, ka produkcija nav sertificēta un respiratori neatbilst prasībām.

Skanldāls ar masku un respiratoru iepirkumu noveda pie Nacionālā veselības dienesta Edgara Labsvīra atkāpšanās. Veselības ministre Ilze Viņķele ieteica pārbaudīt iepirktos aizsarglīdzekļus Somijā.

Cipule atzīmēja, ka patlaban NMPD izlieto vairākus tūkstošus aizsarglīdzekļu dienā.

"Pašlaik divu dienu laikā iztērējam gada krājumu. Pat gripas laikā mēs izmantojām no 5 līdz 20 aizsarglīdzekļus dienā. Tagad – vairāk nekā divus tūkstošus dienā. Uz katru izsaukumu brauc trīs cilvēki, vēl maska pacientam. Bet pie mums gadās līdz tūkstoš izsaukumi dienā. To nav iespējams prognozēt. Neko tādu neviens negaidīja. Kombinezonus uz katru izsaukumu neģērbjam, tikai tad, ja ir augsts risks, pozitīva analīze, patversmes un sociālie centri. Ja ir elpceļu slimības, izmantojam respiratoru, bet uz parastiem izsaukumiem braucam maskās," atklāja NMPD vadītāja.

Liepājas klīniju pārstāvji šonedēļ pastāsīja, kā iespēju trūkums nodrošināt ar maskām visus pacientus ietekmē viņu darbu – pacienti kliedz uz slimnīcu darbiniekiem un zog dezinficējošos līdzekļus tualetēs.

6
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ļoti daudz "smagu pacientu": iedzīvotāji noved sevi līdz pēdējam pandēmijas dēļ
Prakse sevi nav attaisnojusi: nejaušo Covid-19 testēšanu nolemts atcelt
Nebaidieties no koronavīrusa un brauciet uz laukiem: ārsti Latvijā lūdz nezvanīt velti
Covid-19 analīžu nodošanas punkti maina atrašanās vietu: kur būs jāvēršas turpmāk