NATO mācības Igaunijā

Tikuši klāt: briti ar sajūsmu spridzina padomju laiku mājas Latvijā

162
(atjaunots 09:04 04.07.2019)
Britu inženieru eskadrona karavīrus iepriecinājusi iespēja iemēģināt spridzekļus mājās, kur reiz dzīvojuši padomju cilvēki, - ne Anglijā, ne ASV viņiem tāda "īstuma sajūta" nav dāvāta.

RĪGA, 4. jūlijs — Sputnik. Otrdien mācību Baltic Protector ietvaros Mežaines poligonā – bijušajā Skrundas armijas pilsētiņā – Latvijas un Lielbritānijas karavīri imitēja ēku attīrīšanu no pretinieka, stāsta TV3.

Iepriekš jau vairākkārt vēstīts, ka neskatoties uz "Krievijas draudu" mītisko raksturu, NATO valstis regulāri organizē daudzveidīgas militārās mācības pie pašām Krievijas robežām un pie tam pārmet Krievijai "agresiju".

Minēto mācību konkrētās epizodes scenārijs paredzēja dzīvojamās mājas attīrīšanu no pretinieka spēkiem. Vispirms karavīri palaida speciāli apmācītu suni, pēc tam kareivji viens pēc otra ieņēma mājas. Atbalstu no gaisa nodrošināja helikopters Apache.

"Helikopters var telpās iekšā redzēt ar specifiskām iekārtām, varbūt ne visur, caur sienām jau ne. Viņa galvenais uzdevums vērot apkārtni un dot rotas komandieriem uzdevumus," pastāstīja Zemessardzes 36.kaujas atbalsta bataljona komandieris Oskars Omuls.

Savukārt NBS apvienotā štāba priekšnieks Imants Ziediņš atzīmēja, ka mācību analīze notiks vēlāk.

"Mācības novēro novērotāji, kas piefiksē visus elementus un kļūdas, tāds pavisam lielais vērtējums būs pēc mēneša. Bet no pirmā viedokļa, – rota ir ļoti labi sagatavota. Izpildījusi visus uzdevumus. Gatava dežūrai NATO ātrās reaģēšanas spēkos," apliecināja Ziediņš.

"Īstuma sajūta"

Britu karavīri, kuri uzlaboja spridzināšanas iemaņas, bija sajūsmināti par iespēju strādāt pamestajās dzivojamajās mājās, kas būvētas padomju laikā.

"Šī ir ļoti interesanta vieta, Anglijā nekā tāda nav! Ne arī ASV, kur trenējāmies. Te ir īstuma sajūta. Cilvēki te savulaik dzīvoja.

Turklāt, mums ir ļauts šeit arī objektus iznīcināt. Vakar uzspridzinājām lielu dūmvadu. Varam darboties ar sprāgstvielām, kas ir ļoti labi," klāstīja Inženieru eskadrona vadītājs Maiks Ričardsons.

Mācībās "Baltic Protector 2019" Latvijā piedalās aptuveni trīs simti karavīru un zemessargu, jūras kara un gaisa kara spēki.

Ieroču žvadzināšana pie Krievijas robežām

Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu vērtēja, ka NATO būtiski paplašinājusi klātbūtni Baltijas valstīs, Polijā, Rumānijā un Bulgārijā. Pēdējo četru gadu laikā alianses kontingents šajās valstīs pieaudzis vairāk nekā septiņas reizes.

Šoigu uzsvēra, ka NATO nepamatoti cenšas parādīt Krieviju kā galveno Rietumu apdraudējumu.

Krievija jau vairākkārt uzsvērusi, ka neplāno uzbrukumus nevienā pasaules reģionā, arī Baltijā. Krievijas ārlietu ministra vietnieks Aleksandrs Gruško uzsvēra, ka Krievijai ir visas iespējas sniegt efektīvu atbildi NATO militārajai aktivitātei.

Maskavas valsts starptautisko attiecību institūta Militāri politisko pētījumu centra direktors intervijā radio Sputnik atzīmēja, ka NATO mācību skaits Baltijas valstīs pēdējā laikā būtiski pieaudzis, augusi arī tradicionālo mācību intensitāte. Rezultātā alianses valstis pastāvīgi vairo draudus Krievijai šajā reģionā, un KF ir spiesta palielināt militāro potenciālu kaimiņu apgabalos.

162
Temats:
NATO austrumu flangā (203)
Pēc temata
Pilna kaujas gatavība: kāpēc jūrā izgājuši Kaspijas flotes raķešu kuģi
NATO organizē mācības ar Patriot pielietojumu 60 km attālumā no Kaļiņingradas
Ieroču žvadzināšana: NATO sper jaunu soli drošības mazināšanai Baltijas reģionā
Pasažieri lidostā Rīgā, foto no arhīva

Trešā daļa reemigrantu pamet Latviju trīs gadu laikā pēc atgriešanās

1
(atjaunots 18:20 07.07.2020)
Četru gadu laikā Latvijā atgriezušies 17 tūkstoši cilvēku. Latvijas Universitātes pētnieki noskaidroja, cik liels skaits palikuši valstī.

RĪGA, 7. jūlijs — Sputnik. Trīs gadu laikā pēc atgriešanās no ārzemēm Latvijā paliek aptuveni divas trešdaļas reemigrantu, bet viena trešdaļa atkal aizbrauc, pastāstīja Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījumu centra vecākā pētniece Inta Mieriņa, vēsta Tvnet

Viņa publiskoja Centrālās statistikas pārvaldes datus, kas liecina: četru gadu laikā Latvijā atgriezušies 17 tūkstoši cilvēku, bet līdz 2019. gadam valstī palikuši 13 tūkstoši. Mieriņa atzīmēja, ka, iespējams, aizbraukušie vēlreiz atgriezīsies Latvijā.

Eksperte norādīja, ka nav atrodami dati, kas liecinātu: aizvien lielāks skaits atgriezušos gribētu atkal aizbraukt. Gluži pretēji, saskaņā ar viņas kolēģa Mihaila Hazana pētījuma datiem, reemigrantu vēlme atkal aizbraukt ir kritusies – 2016. gadā tamlīdzīgs nodoms bija 40% reemigrantu.

Iepriekš vēstīts, ka saskaņā ar Mihaila Hazana pētījumu, aptuveni pusmiljonu cilvēku pasaulē var iekļaut Latvijas diasporā – tie ir cilvēki, kas bijuši Latvijas valstspiederīgie, un viņu pēcteči, kā arī Latvijā dzimušie cilvēki.

1
Tagi:
Latvija, reemigrācija
Pēc temata
Bez krievu valodas – tikai uz Īriju: latvietis sūdzas par darba trūkumu
Ekonomists: reemigrantu plūsma pēc Brexit radīs krīzi Baltijā
Ja jaunieši turpinās pamest Latviju, valsts izmirs: LU profesors par depopulāciju
Tiesībsargs Aleksandrs Gapoņenko

Gapoņenko: rasu nekārtības ASV pamatīgi samulsinājušas Latvijas valdošo eliti

10
(atjaunots 18:15 07.07.2020)
Latvijas valdība nekomentē nekārtības, jo nav iespējams prognozēt, kā situācija veidosies tālāk, uzskata tiesībsargs Aleksandrs Gapoņenko.

RĪGA, 7. jūlijs – Sputnik. Aizvadītajā nedēļā, piektdien prezidents Egils Levits un premjerministrs Krišjānis Kariņš nolika ziedus pie memoriāla Lielās Horālās sinagogas vietā Gogoļa ielā Rīgā. Svinīgais pasākums notika 1941. gada notikumu piemiņai, kad nacisti šajā sinagogā dzīvus sadedzināja vairāk nekā 500 ebrejus.

Jau sestdien Brāļu kapos Lestenē notika atvadas no bijušā SS leģionāra, publicista Visvalža Lāča, kurš piedalījās soda operācijās Otrā pasaules kara gados.

Eiropas pētījumu institūta prezidents, profesors, tiesībsargs Aleksandrs Gapoņenko intervijā Sputnik Lietuva paziņoja, ka pēc rasu nekārtību sākuma ASV valdošā elite "zaudējusi orientāciju telpā un laikā".

"No Vašingtonas nāk dažādu vektoru signāli, tāpēc (Latvijas valdība – red.) cenšas it kā orientēties gan uz vieniem, gan otriem. No vienas puses, it kā vajag pieminēt Holokausta upurus, lai arī ne īpaši gribas to darīt, bet no otras puses, ļoti gribas pieminēt nacistiskos noziedzniekus, tomēr bija manāms, ka bērēs augstākās amatpersonas nepiedalījās, tās vienīgi morāli atbalstīja visu to, kas bija saistīts ar Lāča bērēm," viņš teica.

Gapoņenko piebilda, ka Latvijas valdošā elite nekomentē rasu protestus Savienotajās Valstīs, jo nav skaidrs, kā situācija veidosies tālāk. Pēc viņa domām, tamlīdzīga neziņa var saglabāties vismaz līdz ASV prezidenta vēlēšanu beigām.

10
Tagi:
Latvija, ASV, Gapoņenko
Pēc temata
Nacisma sakāves dienā oficiālā Latvija pagodināja Lestenē kritušo SS leģionāru piemiņu
Valsts valoda un "mežabrāļi": apkopoti Levita pirmā prezidentūras gada kopsavilkums
Latvijas prezidents paziņoja, ka patriotiem nav jāatzīmē 9. maijs