Egils Levits

Latvijas prezidenta inaugurācija: kanceleja taisnojas, eksperti kritizē

139
(atjaunots 13:14 07.07.2019)
Vēl joprojām nav noklusis ar Latvijas jaunievēlētā prezidenta inaugurāciju saistītais skandāls: protokola eksperti kritizē dīvainos ielūgumus, kanceleja taisnojas.

RĪGA, 3. jūlijs - Sputnik. Turpinās strīdi ap valsts jaunievēlētā prezidenta Egila Levita gaidāmo inaugurāciju. Vairāki protokola eksperti pauduši viedokli par dīvainajiem ielūgumiem uz inaugurācijas balli – prezidenta kanceleja izsūtījusi ielūgumus vienai personai.

Tradīciju un protokola pārkāpums

Piemēram, portāls nra.lv paziņoja, ka Vaira Vīķe-Freiberga bija vienīgā prezidente neatkarīgās Latvijas jaunākajā vēsturē, kas savas prezidentūras laikā ievērojusi visus protokola noteikumus. Pārējie prezidenti ir demonstrējuši un turpina demonstrēt fantāziju, it kā sacenšoties, kurš kuru pārspēs.

Arī jaunievēlētais prezidents Egils Levits nolēmis ieviest jaunu tradīciju – uzrunās tautu pie Brīvības pieminekļa inaugurācijas dienā un uzaicināt cilvēkus uz pasākumu bez dzīvesbiedriem. Tā nav pieņemts, un šī rīcība radījusi protestu latviešu inteliģences aprindās.

Tiesa, protokola un etiķetes eksperte Aija Strautmane atzīmēja, ka būtu pārspīlēti nosaukt par nodevību vizīti inaugurācijas pasākumā bez dzīvesbiedra. Taču daudzās valstīs, tostarp arī Latvijā, pieņemts tāda līmeņa pasākumus uzaicināt dzīvesbiedrus. Neprecētos pieņemts aicināt bez pāra, un šis statuss tiek precizēts iepriekš, lai nebūtu pārpratumu. Strautmane piezīmēja, ka protokola normas būtu jāievēro.

Eksperte konstatēja: ja kāds ir neapmierināts par to, ka uzaicināts viens, bez dzīvesbiedra, ir jāpiezvana pa ielūgumā norādīto numuru un jānoraida ielūgums. Viņa piebilda, ka emocijas ļauts paust arī sociālajos tīklos.

Līdzīgu viedokli pauda arī etiķetes eksperte Irma Kaliņa, ko publicēja portāls jauns.lv. speciāliste pastāstīja, ka viņa būtu gribējusi redzēt, ka Levits uz inaugurācijas sarīkojumu tomēr aicinātu viesus kopā ar viņu otrajām pusēm, jo "tie ir svētki un tā ir tradīcija, kas pastāv jau kopš 1993.gada".

"Man šķiet, ka inaugurācija ir svētki tiem cilvēkiem, ar kuriem viņam (Levitam – red.) būs nākotnē jāstrādā, proti, Saeimas deputāti, diplomāti un cilvēki no tautas," sacīja Kalniņa. "Man pašai liekas, ka šis ir īpatnējs solis un lēmums, kura rezultātā radusies šāda situācija," viņa piebilda.

Eksperte sprieda, ka etiķete šajā gadījumā ir stiepjams jēdziens, proti, jautājums par otro pušu aicināšanu ir saistīts ar protokolu.

Visiem neiztapsi

Levita padomniece Aiva Rozenberga paskaidroja, ka ielūgumi uz inaugurācijas pasākumu izsūtīti tā, lai pasākumā varētu piedalīties pēc iespējas vairāk dažādu jomu pārstāvju. Uzmanība pievērsta arī telpu platībām.

Atgādināsim, ka Egils Levits izraudzījies "Gaismas pili" inaugurācijas ballei, kas notiks 8.jūlijā. LNB ēkas izvēlei ir dziļa simboliska ēka – tur nākamais prezidents devis interviju žurnālistiem. Turklāt Levitam patīk Rīgas ainava, kas paveras no "Gaismas pils" un šeit glabājas latviešu kultūras vērtības. Pasākumā ielūgti piedalīties aptuveni 800 cilvēki.

Rezonberga skaidroja, ka neviens pasākums neuzliek pienākumu uzaicināt arī viesu dzīvesbiedrus. Taujāta, kāds ir viņas viedoklis par Latvijas nacionālās operas direktora Zigmāra Liepiņa kritiku, kurš atteicies apmeklēt balli bez dzīvesbiedres, prezidenta padomniece informēja, ka katram var būt savs viedoklis un nevar cerēt, ka visi būšot apmierināti ar inaugurācijas organizāciju.

Viņa aicināja visus valsts iedzīvotājus 8.jūlijā sekot inaugurācijai medijos, sociālajos tīklos un pat personīgi, piemēram, pl. 12:00 iespējams noklausīties E.Levita uzrunu pie Brīvības pieminekļa.

Jāpiebilst, ka ar inaugurāciju saistītais skandāls izcēlās pēc slavenā komponista un LNOB direktora Zigmāra Liepiņa publikācijas Facebook. Viņš kritiski novērtēja lēmumu uzaicināt viņu apmeklēt pasākumu bez dzīvesbiedres un norādīja, ka viņam tas šķiet nepieklājīgi.

Egilu Levitu Valsts prezidenta amatā Saeima ievēlēja 29. maijā. Viņam par labu nobalsoja 61 deputāts. Pirms tam Levits ieņēma tiesneša amatu Eiropas Savienības Tiesā. Jaunā prezidenta inaugurācija notiks 8.jūlijā. Satversme paredz, ka valsts prezidents, stājoties amatā, nodos svinīgo zvērestu Saeimā. Pēc tam viņš kopā ar dzīvesbiedri noliks ziedus pie Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa Meža kapos.

Pl. 12.00 Levits uzrunās tautu pie Brīvības pieminekļa un noliks ziedus. Pēc tam valsts bijušais presidents Raimonds Vējonis simboliski nodos Levitam Rīgas pils atslēgas.

Dienas noslēgumā jaunievēlētais prezidents dosies uz Latvijas nacionālo bibliotēku, kur notiks viņa inaugurācijai veltīts pasākums.

139
Pēc temata
Levita kanceleju vadīs bijušais Latvijas vēstnieks Krievijā
Levita priekšgājēji: ebreji un vara Latvijā

Covid-19 būtiski ietekmē ofisa telpu tirgu Latvijā

5
(atjaunots 21:01 26.10.2020)
Savulaik Latvija centās pozicionēt sevi ne tikai kā tilts starp austrumiem un rietumiem, ne tikai kā banku Meka, bet arī kā lietišķās aktivitātes un mūsdienīgu ofisu oāze.

RĪGA, 27. oktobris – Sputnik. Savulaik Latvija centās pozicionēt sevi ne tikai kā tilts starp austrumiem un rietumiem, ne tikai kā banku Meka, bet arī kā lietišķās aktivitātes un mūsdienīgu ofisu oāze. Vai tagad pandēmija parakstīs nāves spriedumu ofisa ēku tirgum Rīgā? Uz šo jautājumu izdevumā Dienas Bizness centās atbildēt nekustamo īpašumu kompānijas "Vestabalt" eksperte Līga Uzkalne.

Šī gada martā mūsu visu dzīves un ikdienas gaitas negaidīti un neatgriezeniski mainījās, eksperte atgādinaja. Pēc ierobežojumu un drošības prasību ieviešanas mēs vairs nevaram ceļot, tikties, strādāt, iepirkties un socializēties kā bijām raduši to darīt iepriekš.

Covid-19 ieviestie drošības pasākumi ir kaut kas iepriekš nepiedzīvots un mums visiem līdz šim nezināms. Daudz uzņēmumiem iepriekš neplānoti bija īsā termiņā jānodrošina iespēja saviem darbiniekiem strādāt attālināti vai maiņās. Šī gada sākumā lielākā daļa no mums uzskatīja, ka Covid-19 krīze uz ieviestie ierobežojumi ir kas īslaicīgs un ātri pārejošs. Tagad līdz ar Covid-19 pandēmijas otro vilni un atkārtotajiem ierobežojumiem, aizliegumiem mums nākas pieņemt, ka Covid-19 nekur nepazudīs un ar jauno lietu kārtību ir jāiemācās sadzīvot ilgākā laika periodā.

Pirms krīzes biroju telpām un to atrašanās vietai bija svarīga un izšķiroša loma. Daudzi vadītāji uzskatīja, ka biroja telpas ir arī uzņēmuma statusa un panākumu apliecinājums apkārtējiem un, ka biroja telpām ir būtiska loma tajā, cik darbinieki ir produktīvi, efektīvi.

Diemžēl dažu mēnešu laikā vairāki uzņēmumi ir sapratuši, ka veiksmīgi var strādāt attālināti, taču nevar noliegt, ka darbs attālināti ir samazinājis iespēju komunicēt, sadarbošanos komandā un dalījumu starp darbu un personīgo dzīves telpu.

Tagad dažu mēnešu laikā vairāki uzņēmumi ir sapratuši, ka veiksmīgi var strādāt attālināti, kā arī konstatējuši faktu- cik pārvērtēta ir bijusi biroja telpu loma un nepieciešamība pēc aiz vien lielākām, greznākām telpām.

Līdz pat 70% no uzņēmumiem uz šodienu izskata iespēju arī turpmāk pēc Covid-19 pandēmijas beigām saglabāt iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, bet 60% aptaujāto uzņēmumu šobrīd izskata jautājumu par biroja telpu maiņu un kopējās platības samazināšanu līdz ar to arī samazinot izdevumus, kas ir saistīti ar biroju telpu nomu un uzturēšanu.

Vairāki uzņēmumi, kurus visspēcīgāk ietekmēja Covid-19 ierobežojumi, ir pieņēmuši lēmumu uz laiku vispār atteikties no biroja telpām. Tas ir redzams tirgū, kā jaunu brīvu biroja telpu nomas piedāvājuma klāsta paplašināšanās.

Kad darbs nāk pie cilvēka

Tiesa, raksta eksperte, attālināts darbs neder visiem. Daudzi nevar esošajā mājvietā iekārtot kvalitatīvu darba vietu un arī ģimenes locekļu un bērnu klātesamība var kaitēt darba efektivitātei.

Daudziem ir vajadzīga saziņa ar kolēģiem, biroja rutīna un disciplīna, ko sniedz ofisa vide un biroja dienas kārtība. Daudzu profesiju pārstāvji nevar strādāt attālināti – ražošanas, veselības aprūpes, kultūras jomās, pārtikas tirdzniecībā, nekustamo īpašumu apsaimniekošanā un pārdošanā strādājošie darbinieki. Ļoti svarīga ir tieša saskarsme ar klientu pārdošanas jomā.

Aptuveni 60% uzskata par pieņemamu, ja darba devējs piedāvā darbiniekiem izvēles iespēju sadalīt darbu, daļēji strādāt no mājām un daļēji klātienē birojā.

Interesanti arī, kā krīze ietekmējusi attieksmi pret nomnieku vidū modīgo atvērtā tipa un coworking telpu koncepciju. Pandēmijas apstākļos ir svarīgi, lai biroja telpās būtu vairāk noslēgtu, norobežotu kabinetu.

Attālinātais darbs palielina uzņēmumu iespējas atrast jaunus darbiniekus un talantus, jo netiek prasīta ierašanās birojā katru dienu un noteikta piesaiste konkrētai darba vietai un darba laikam.

Par cik pēdējos gados jaunu, motivētu un spējīgu darbinieku atrašana daudziem uzņēmumiem bija viens no galvenajiem izaicinājumiem. Tagad vairāki uzņēmumi, meklējot jaunus darbiniekus, norāda, ka iespējams strādāt attālināti. Šobrīd notiek biroja darbības maiņa no "cilvēks uz darbu" uz "darbs pie cilvēka", uzsvēra eksperte.

Skaidrs, ka šādas pārmaiņas nesola neko labu ofisa telpu tirgum Latvijā. Ofisa ēku īpašniekiem iesaka reaģēt operatīvi, būt atsaucīgiem un nodrošināt nomniekiem elastīgus piedāvājumus.

5
Tagi:
nekustamais īpašums, koronavīruss
Pēc temata
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
"Lux Express" un "Forum Cinemas" ziņo par darbinieku masveida atlaišanu
Kārtējais krīzes upuris: bankrotējis celtniecības uzņēmums
Lielbritānijas BTR, foto no arhīva

Latvija sagaidījusi pēdējo bruņumašīnu partiju no Lielbritānijas

9
(atjaunots 21:00 26.10.2020)
Latvijas un Lielbritānijas līgums par lietotu bruņumašīnu iegādi bija parakstīts jau 2014. gadā, un visas 123 mašīnas bija plānots piegādāt jau līdz 2020. gada aprīlim.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Latvijai piegādātas visas 123 kāpurķēžu bruņumašīnas, ko Lielbritānijai saskaņā ar 2014. gadā noslēgto līgumu bija jāpiegādā valsts Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem līdz 2020. gada aprīlim, stāsta Mixnews.lv. Sagaidāma arī vēl viena bruņumašīna saskaņā ar 2019. gadā noslēgto līgumu.

Bruņumašīnu iepirkums izmaksāja Latvijas budžetam 250 miljonus eiro, pie tam patīk tehnika maksāja 40 miljonus, pārējie līdzekļi piešķirti infrastruktūrai, personāla apkalpošanai, bruņutehnikas munīcijai un apkalpošanai.

Pirmās mašīnas no partijas tika nogādātas valstī 2015. gada rudenī, visas bruņumašīnas tika aprīkotas ar prettanku raķešu kompleksiem.

Aizsardzības ministrija atzīmēja, ka 116 armijas mašīnas piegādātas modernizētas, bet 7 bruņumašīnas, kas paredzētas Latvijas kara mehāniķu apmācībām, piegādātas bez kapitālā remonta.

Jāpiebilst, ka morāli novecojušas, pie tam vēl lietotas tehnikas iepirkumi no NATO partneriem, rada speciālistu neizpratni.

Iepriekš jau vēstīts, ka Latvijas Aizsardzības ministrija apturējusi vieglo un vidējo 4x4 mašīnu iegādi, kas izmaksātu valstij 200 miljonus eiro, - resors nolēmis pievērsties bruņumašīnu 6x6 Patria izstrādei un ražošanai. Tomēr projekts, kas sākotnēji tika iecerēts sadarbībā ar Somiju un Igauniju, nesen zaudējis savu partneri. Igaunija nolēmusi pārtraukt dalību projektā tā augsto izmaksu dēļ.

9
Pēc temata
Lielbritānija turpina savlaicīgi piegādāt Latvijai lietotus bruņutransportierus
Latvija saņēmusi lietotu bruņutehniku no Lielbritānijas
Noderēs britu bruņutransportieriem: Latvijas NBS saņēmuši raķetes "Spike"
Times: Lielbritānija plāno atteikties no tankiem
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, foto no arhīva

Lavrovs komentēja ES sankcijas pēc incidenta ar Navaļniju

0
(atjaunots 11:36 27.10.2020)
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs atgādināja par Berlīnes augstprātīgo atteikšanos sniegt atbildes uz KF Ģenerālprokuratūras vairākkārtējiem pieprasījumiem Alekseja Navaļnija lietā.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Vācijas un Francijas iniciētās sankcijas pēc incidenta ar Alekseju Navaļniju demonstrē Eiropas Savienības nespēju adekvāti novērtēt notiekošo, norādīja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, vēsta RIA Novosti.

15. oktobrī Brisele noteica ierobežojumus sešiem Krievijas pilsoņiem un zinātniskajam institūtam, bet Maskava apsolīja simetrisku atbildi.

Lavrovs atgādināja par Berlīnes augstprātīgo atteikšanos sniegt atbildes uz KF Ģenerālprokuratūras vairākkārtējiem pieprasījumiem Alekseja Navaļnija lietā. Diplomāts uzskata, ka šāds solis pārkāpj Vācijas saistības, ko paredz Eiropas konvencija par savstarpēju tiesisko palīdzību krimināllietās.

"Vācijas un Francijas pārstāvji iniciējuši ES nelikumīgo sankciju kārtējo porciju pret Krievijas pilsoņiem, nevis ievēro šo starptautisko tiesisko dokumentu. Tas viss skumji un uzskatāmi ilustrē (Briseles – red.) vēlmi nostādīt sevi ārpus likuma," Lavrovs konstatēja intervijā horvātu avīzei "Večerni list".

Diplomāts piezīmēja, ka Krievija neatstās bez atbildes nedraudzīgos izlēcienus no Rietumu kolēģu puses, kuri ir aizmirsuši, kas ir diplomātija, un nolaidušies līdz banālai nekaunībai.

Lavrovs atzīmēja, ka Vašingtona un Brisele ir divkāršojušas pūles apturēt Krievijas attīstību, taču pie tam nesniedz nekādus pierādījumus apsūdzībās pret Maskavu. Viņš pauda cerību, ka partneriem Eiropā pietiks veselā saprāta un tālredzības, lai atjaunotu dialogu.

Incidents ar Navaļniju

Korupcijas apkarošanas fonda dibinātājs blogeris Aleksejs Navaļnijs tika hospitalizēts 20. augustā Omskā. Mediķi diagnosticēja vielmaiņas traucējumus, kas radījuši krasas cukura līmeņa izmaiņas asinīs. Nav zināms, kāds bijis to iemesls, taču indes pacienta asinīs un urīnā netika konstatētas.

Divas dienas vēlāk Navaļnijs tika nogādāts Vācijā. Tur oficiāli paziņoja, ka Krievijas valstspiederīgais saindēts ar substanci no kaujas vielu "Novičok" grupas. Maskava nosūtīja pieprasījumu ar lūgumu sniegt sīkāku informāciju par Berlīnes laboratorijas analīžu rezultātiem, tomēr atbilde netika saņemta.

Zināms, ka Vācijas izlūkdienestam BND bija piekļuve "Novičok" no 90. gadiem. Turklāt tas pētīts aptuveni 20 rietumvalstīs, arī Lielbritānijā, ASV, Zviedrijā un Čehijā. Krievija saskaņā ar prezidenta dekrētu no 1992. gada pārtraukusi izstrādes ķīmisko ieroču jomā un 2017. gadā likvidēja visus šo vielu krājumus. To apstiprināja OPCW.

Oktobra sākumā OPWC paziņoja, ka Navaļnija organismā atrastas vielas, kas nav iekļautas aizliegto preparātu sarakstos, lai arī īpašību ziņā ir līdzīgas "Novičok". Tomēr ES ieviesusi sankcijas.

Patlaban A.Navaļnija stāvoklis uzlabojas, viņam paredzēta rehabilitācija.

0
Tagi:
sankcijas, Eiropa, Navaļnijs, Lavrovs
Pēc temata
Lavrovs par tiesībām, ASV nekaunību, New START un Navaļniju
"Lai ieriebtu Putinam": Latvijas bijušais ārlietu ministrs par Navaļnija "saindēšanu"
Krievijas ĀM atbildēja uz Vācijas ministrija paziņojumu situācijā ar Navaļniju
Krievijas IeM informē par rezultātiem, ko devusi pārbaude situācijā ar Navaļniju