SDG Klaipedos nafta

Glābiet Saulkrastus no SDG! Iedzīvotāji pret termināļa būvniecību

467
(atjaunots 09:49 01.07.2019)
Saulkrastu novada iedzīvotāji raizējas, ka sašķidrinātās dabasgāzes terminālis nodarīs nelabojamu kaitējumu dabai, un varbūt pat cilvēku un dzīvnieku veselībai.

RĪGA, 1. jūlijs – Sputnik. Sabiedrības sapulces laikā, kurā tika apspriests sašķidrinātās dabasgāzes (SDG) termināļa būvniecības projekts Saulkrastu novadā, cilvēki izteica asu neapmierinātību, vēsta Mixnews.lv.

Latvijai SDG termināļa Skultes ostā un gāzesvada būvniecība līdz Inčukalna gāzes krātuvei it kā ir izdevīgs projekts. Paredzēts, ka terminālis Rīgas līcī spēs uzņemt gāzes kuģus ar ietilpību no 40 tūkstošiem līdz 174 tūkstošiem kubikmetru. Savukārt gāzesvads, kura kopējais garums būs 39,5 kilometri, no kuriem 5,5 kilometri – zemūdens daļa, transportēs gāzi no ostas uz Inčukalna pazemes gāzes krātuvi.

Projektu plāno īstenot kompānija Skulte LNG Terminal, kuras padomes priekšsēdētājs ir Pēteris Aloizs Ragaušs – latviešu izcelsmes amerikānis. Viņš paziņoja, ka Skultes terminālim ir visas iespējas kļūt vislētākajam sašķidrinātās dabasgāzes terminālim pasaulē Inčukalna gāzes krātuves tuvuma dēļ.

Regazifikācijas cena terminālī ar ikgadējo slodzi pusmiljarda kubikmetru gāzes apmērā varētu sastādīt 10 tūkstošus eiro par tūkstoti kubikmetru. Tik zems termināla tarifs padara gāzes cenu ļoti pievilcīgu tirgotājiem gāzes tirgū.

Netīrs līcis un tīra krāpšana

Taču, kā noskaidrojies, ne tik rožaini uz iespējamo SDG termināļa būvniecību raugās Saulkrastu novada iedzīvotāji, viņu noskaņojums solās sabojāt ieceri. Cilvēkus interesē, kāda ir šī projekta ietekme uz iedzīvotāju ikdienu, apkārtējo vidi un tūrismu.

Izņemot to, cilvēkus uztrauca iespējamai nekustamo īpašumu cenas kritums šajā rajonā, troksnis, nepatīkamā smaka un citi būtiski negatīvi aspekti. Izskanēja pat bažas sakarā ar to, ka hlors var nodarīt kaitējumu jūras ūdenim un tā iemītniekiem. Taču nekādu ekspertu vērtējumu tam visam joprojām nav, kas izraisīja īpašas raizes tiem, kas bija ieradis uz projekta apspriešanu.

Tiesa, Latvijas Nacionālā gāzes termināļa biedrības pārstāvis un projekta vadītājs Renārs Miķelsons pastāstīja iedzīvotājiem, ka lēmums par projekta apstiprināšanu tiks pieņemts tikai un vienīgi uz dziļas tā ietekmes uz apkārtējo vidi izvērtēšanas pamata. Termināļa ietekmes izvērtēšanai piesaistīs arī Veselības inspekciju. Un šobrīd ziņojums jau ir sagatavošanas stadijā.

Taču iedzīvotāji turpināja izteikt raizes, ka ziņojums paliks tikai un vienīgi ziņojums, un procedūra tiks veikta "tikai uz papīra", un viņus vienkārši piekrāps. Turklāt Saulkrastu iedzīvotājus satrauca tas, ka tik svarīga projekta apspriešanā nepiedalās neviens oficiāls valsts iestādes pārstāvis, bet gan tikai privāto firmu pārstāvji, un tas, ka ar projekta ietekmes uz apkārtējo vidi izvērtēšanu nodarbosies pats būvniecības pasūtītājs.

Taču Miķelsons centās pierādīt cilvēkiem, ka viņi kļūdās. Pēc viņa sacītā, terminālis atradīsies apmēram 2,5 kilometru attālumā no jūras piekrastes, tādēļ trokšņa negatīvā ietekme, kurš radīsies termināļa būvniecības un ekspluatācija procesa rezultātā, būs minimāls. Savukārt iztvaicēšanai terminālī izmantos sašķidrināto gāzi, kura rada daudz mazāk kaitīgo izmešu, nekā dīzeļdegvielas vai propāna izmantošana ģeneratoru un kompresoru darbā.

Turklāt Saulkrastu iedzīvotājiem lika saprast, ka viņiem būs piekļuve lētākai dabasgāzei. Un arī Latvijai šis termināls kļūs par enerģētiskās drošības garantu.

Valdība izlems

Taču cilvēki paziņoja, ka ir gatavi pārmaksāt par gāzi, lai tikai Rīgas jūras līcis paliek tīrs. Un, acīmredzot, atnākušie grasās veidot petīciju pret SDG termināļa būvniecību, jo jautājums par to, cik parakstu būs nepieciešams projekta atcelšanai, tika uzdots.

Atbildes kārtā Saulkrastu iedzīvotājiem tika pateikts, ka galīgo lēmumu par Skulte LNG Terminal projekta palaišanu pieņems Latvijas valdība.

Iepriekš ziņots, ka termināļa projektu bija paredzēts finansēt uz Eiropas Infrastruktūras attīstības fonda The Connecting Europe Facility līdzekļu rēķina, piesaistot privāto stratēģisko investoru, banku aizdevumus un citus līdzekļu piesaistes veidus.

Taču Eiropas Komisija, kā zināms, neatbalstīja līdzfinansējuma piešķiršanu nevienam Baltijas valstu projektam SDG jomā. Arī Latvijas valsts atteicās finansēt SDG termināļa būvniecību.

467
Pēc temata
Politiskā ķīmija: amerikāņu ierēdņi gāzē atraduši "brīvības" molekulas
Ķīnā top gāzes bunkurētājkuģis Igaunijas vajadzībām
Latvija gatava glabāt Inčukalnā SDG no ASV, taču piegāžu nav
Lietuva atsakās no SDG bunkurētājkuģa nomas: Klaipedos nafta trūkst naudas
E-talons emblēma, foto no arhīva

Rīgā atgriež bezmaksas braucienus: atvieglojumu kategorijas ir būtiski samazinātas

2
(atjaunots 14:25 30.05.2020)
Rīgas pagaidu administrācija piektdien lēma jautājumu par daļas braukšanas atvieglojumu atgriešanu, kuri tika atcelti 27. martā, taču administratori nolēma neatgriezt visu, kā bija un būtiski samazināja pasažieru kategoriju sarakstu, kurām daļēji atgrieztas atlaides.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Visi jaunievedumi stāsies spēkā pirmdien, 1. jūnijā. Tātad, braukšanas atlaides Rīgas sabiedriskajā transportā no jauna piešķirs:

- Rīdziniekiem (tiem, kas ir deklarējuši dzīvesvietu vai ir īpašums Rīgā) tiek atjaunotas tiesības izmantot stundas biļetes darbadienās par 1,15 eiro un brīvdienās – par 0,60 eiro.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem nestrādājošiem vecuma un izdienas pensionāriem līdz 75 gadu vecumam. Bez maskas viņi varēs braukt tikai darba dienās no plkst. 10:00 līdz 15:00. Te jāpievērš uzmanība, ka e-talons ir jāreģistrē. Un ja reģistrācija notikusi līdz plkst. 14:59, tad, kā avīzei "Segodņa" paskaidroja "Rīgas satiksme" preses sekretāre Baiba Bartaševiča, pensionārs varēs braukt ar šo reģistrēto braucienu transportlīdzeklī arī pēc plkst. 15:00 līdz maršruta galapunktam. Pārējā laikā viņiem ir tiesības izmantot iepriekšminēto stundas biļešu sistēmu.

- Rīgas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās pastāvīgi dzīvojošām personām, kas saņem Rīgas pilsētas pašvaldības apmaksātus sociālās aprūpes pakalpojumus.

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem bērniem bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, kuri atrodas audžuģimenēs, aizbildnībā, bērnu aprūpes institūcijās vai mācās vispārējās vai profesionālās izglītības iestādēs, kā arī augstskolās un koledžās līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

- Rīgas augstākās izglītības iestāžu studentiem un studentiem-rīdziniekiem, kuri mācās citās pašvaldībās, varēs izmantot stundas biļetes par 0,30 eiro. Taču mēnešbiļetes viņiem nāksies pirkt par pilnu cenu.

Tiek atjaunotas atlaides sekojošām pasažieru kategorijām:

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušām politiski represētām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Rīgas administratīvajā teritorijā dzīvesvietu deklarējušiem Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidācijas dalībniekiem līdz 75 gadu vecumam. Virs 75 gadiem viņi pāriet kategorijā "rīdzinieki virs 75 gadiem" (no plkst. 10:00 līdz 15:00).

- Skolēni, kuri beidz 9. vai 12. klasi, varēs braukt nereģistrējot braucienu līdz 7. jūnijam. Savukārt 1.-8. un 10.-11. klašu skolēniem nāksies iegādāties biļetes par pilnu cenu.

Personām, kurām ir jau bija personificētie e-taloni ar šīm atlaidēm, vienkārši varēs turpināt izmantot šīs atlaides no 1. jūnija. Tiem, kas pensionēšanās vecumu ir sasniedzis ārkārtējās situācijas laikā, nāksies ierasties "Rīgas satiksme" klientu apkalpošanas centrā.

Klientu apkalpošanas centri atrodas Brīvības ielā 191 (pie tramvaju depo), Kurzemes prospektā 137 (Imantas autobusu galapunkts), Prāgas ielā 1 (Autoosta), Spīķeru ielā 1 (3. trolejbusa galapunktā pie Centrāltirgus) un Brīvības ielā 49/53 (bijusī "Rīgas Modes" ēka). Informāciju var saņemt pa tālruni 20 361 862.

Šādam daļējam lēmumam motivācijas kārtā speciālisti sniedz datus, ka no 570 inficētajiem ar Covid-19 rīdziniekiem 24% ir vecuma grupā virs 60 gadiem. Tādēļ viņus aicina izvērtēt nepieciešamību izmantot transportu rīta un vakara sastrēgumstundās.

Jāņem vērā arī fakts, ka epidemioloģiskās situācija dati pastāvīgi mainās un noteikumi visnotaļ ātri var tikt mainīti. Tādēļ, sekojiet līdzi aktuālākajai informācijai.

2
Tagi:
Rīgas dome, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Daļa skolēnu var bez maksas izmantot sabiedrisko transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Masku režīms Latvijā: kas un kā kontrolēs pasažierus transportā
Mani atstādināja par brīvbiļetēm pensionāriem un skolēniem: Ušakovs par tiesas lēmumu
Protesta akcija pret novadu reformu pie Saeimas ēkas

Latvijas iedzīvotāji metušies meklēt ar Covid-19 inficējušos ar jaunās lietotnes palīdzību

6
(atjaunots 12:38 30.05.2020)
Viedtālruņu lietotne Apturi Covid jau pirmajā palaišanas dienā kļuva par populārāko lejupielādēto lietotni Latvijā gan App Store, gan Google Play.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Piektdien, 29. maijā, Latvijā tika palaista bezmaksas viedtālruņu lietotne Apturi Covid, kas izseko kontaktus ar inficētiem ar koronavīrusu.

Lietotne informē visus, kas kontaktējis ar inficēto ar Covid-19 ilgāk par 15 minūtēm, taču inficēto vārdi un adreses netiek atklāti.

Par to, ka Apturi Covid pirmajā palaišanas dienā guva neiedomājamu popularitāti App Store un Google Play Latvijas segmentā, paziņoja mobilo sakaru operatora "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) preses sekretāre Elīna Līdere.

Tiesa, precīzu lietotāju skaitu, kas lejupielādējuši lietotni, Līdere nespēja nosaukt.

Zināms, ka lietotni jau ir lejupielādējis un instalējis savā viedtālrunī Latvijas prezidents Egils Levits.

Atgādināsim, ka lietotne ir pieejama lejupielādēšanai par brīvu. Turklāt Apturi Covid neievāc GPS datus un neizseko lietotājus. Viedtālruņi ar instalētu lietotni dalās ar informāciju ar Bluetooth palīdzību.

Analoģiskas viedtālruņu lietotnes jau darbojas citās valstīs. Lietuvā šāda lietotne saucas Karantinas.

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis paziņoja, ka Eiropas Savienībai ir jāizveido vienota mobilā lietotne pilsoņu pārvietošanās vērošanai. Savukārt tiem, kas nevēlēsies to izmantot, būs jāievēro noteikti ierobežojumi.

6
Tagi:
viedtālrunis, lietotne, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Latvijā sākusi darboties lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem
Pašizolācija Latvijā: iedzīvotājus izsekos pēc mobilā telefona atrašanās vietas
Latvijā varētu no jauna ieviest ārkārtējās situācijas režīmu
Pēc Covid-19 mediķi aizbēgs no Latvijas