Atceres un sēru dienā rīdzinieki iededza sveces pie pieminekļa Rīgas Atbrīvotājiem

Bez politikas: rīdzinieki iededza sveces pie pieminekļa Atbrīvotājiem

46
(atjaunots 15:42 23.06.2019)
Atceres un sēru dienā, 22. jūnijā, vakarā, Rīgas iedzīvotāji atkal sapulcējās pie pieminekļa Atbrīvotājiem, lai neaizmirstu.

RĪGA, 23. jūnijs – Sputnik, Vladimirs Dorofejevs. Sestdien, 22. jūnijā, ap deviņiem vakarā apmēram simts rīdzinieku atkal sapulcējās pie pieminekļa Rīgas Atbrīvotājiem, lai iedegtu sveces, noliktu ziedus un ieturētu klusuma brīdi par karu un tā upuriem.

Pulcēšanos izsludināja sabiedriskais aktīvists Konstantīns Čekušins, kurš iepriekš pabrīdināja, ka tā ir pulcēšanās bez politikas, bez mītiņiem un gājieniem, bez aicinājumiem un runām. Viņš pasauca visus, kam ir ko atcerēties un par ko paklusēt pie pieminekļa.

В День памяти и скорби рижане зажгли свечи у памятника Освободителям Риги
© Sputnik / Sergey Melkonov
Atceres un sēru dienā rīdzinieki iededza sveces pie pieminekļa Rīgas Atbrīvotājiem

Uz aicinājumu atsaucās ne tik daudz un ne tik maz ļaužu. Tūkstoš reizes mazāk, nekā 9. maija svinībās, divas reizes mazāk, nekā pie tā paša pieminekļa bija sestdienas rītā, kad tradicionāli ziedus noliek Krievijas un Baltkrievijas vēstniecības, kā arī dažādas Latvijas politiskās organizācijas.

Kamēr ir atmiņa

Vai tas ir maz – simts cilvēku? Laikam tomēr nav. vakara akcijai, kura tiek rīkota pirmo reizi, – nebūt ne maz. Čekušins pastāstīja, ka viņam pieminekļa Atbrīvotājiem apmeklēšana šogad ir īpaši svarīga, jo pastāv iespēja zaudēt pieminekli. Un tie, kas cīnās ar pieminekli, patiesībā cīnās ar cilvēku atmiņu, gribot, lai viņi aizmirst senču traģēdijas un viņu Uzvaras varoņdarbu.

Tie, kas ieradās pie pieminekļa vakarā, nolika ziedus, iededza sveces un neskaļi runāja savā starpā, atceroties savus radiniekus un apspriežot pieminekļa nākotni. Daži atnāca ar bērniem, lai pastāstītu viņiem par senčiem, kuri piedalījās šajā karā.

В День памяти и скорби рижане зажгли свечи у памятника Освободителям Риги
© Sputnik / Sergey Melkonov
Atceres un sēru dienā rīdzinieki iededza sveces pie pieminekļa Rīgas Atbrīvotājiem

"Piemineklim ir jēga, kamēr pastāv tautas atmiņa, kad tā pazūd, piemineklis pārstāj būt piemineklis un kļūst par pilsētas skulptūru, kurā katrs redz savu. Nesen ārvalstu tūristu grupa palūdza man pastāstīt viņiem Krastmalā stāvošā "komunisma upuru" pieminekļa stāstu. Viņiem gribējās uzzināt, kas tie par ģerboņiem "cīnītāju pret komunismu" rokās. Kad es ieraudzīju, kas bija tas piemineklis, kuru gids viņiem parādīja kā "komunisma upuru" pieminekli, noskaidrojās, ka tas ir piemineklis 1905. gada revolūcijas cīnītājiem. Jeb kā reizi komunistiem un sociāldemokrātiem. Pie viņa vairs sen neviens nenāk, un jau rīdzinieku vidū dzimst jaunas leģendas par to, kam tieši ir uzstādīts piemineklis. Vai kas tāds var notikt ar pieminekli Atbrīvotājiem? Nē – kamēr cilvēki iet pie viņa," pastāstīja novadpētnieks Vladislavs Petrovs, kurš atradās pasākumā.

Ap 21:15 Čekušins izsludināja klusuma brīdi. Piemiņas sveču uguns neskanīgi plīvoja vējā. Lielākā daļa sveču bija sarkanā krāsā. Brīžiem varēja sastapt arī sarkano un balto sveču savienojumu, veidojot kaut ko līdzīgu Latvijas valsts karogam.

В День памяти и скорби рижане зажгли свечи у памятника Освободителям Риги
© Sputnik / Sergey Melkonov
Atceres un sēru dienā rīdzinieki iededza sveces pie pieminekļa Rīgas Atbrīvotājiem

Vēl pēc minūtes pasākums beidzās. Taču cilvēki nesteidzās iet prom, jo daudzi satika pie pieminekļa paziņas un draugus, kurus sen nebija redzējuši. Daži pienāca klāt Konstantīnam, pateicās viņam par aicinājumu, un par atteikšanos no politiskiem akcentiem šajā pasākumā. Solīja atnākt arī nākamgad. Ja nu vienīgi būs kur atnākt.

46
Pēc temata
Latvijas ĀM par Uzvaras pieminekli: bez Krievijas atļaujas demontēt nevar
Krievijas vēstniecību plānots uzaicināt Saeimas debatēs par Uzvaras pieminekļa likteni
Melbārde: ja pieminekli nojauks, problēma neizzudīs
Rīga atceras: 22. jūnijā simtiem cilvēku sapulcējās pie pieminekļa Atbrīvotājiem
Jānis Jurkāns

Jurkāns paskaidroja, kāpēc Lukašenko ir izdevīgs Latvijai un visiem Rietumiem

7
(atjaunots 07:16 14.08.2020)
Aleksandrs Lukašenko ir izcīnījis uzvaru vēlēšanās, un tā nav Latvijas darīšana, ar kādu balsu skaitu. Rīgai jāvērtē, kā izmantot situāciju savā labā – Lukašenko tai bija pozitīvais varonis, norādīja Latvijas bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Eiropas Padomes šīsdienas sēdē (ārlietu ministru līmenī) Latvija atbalstīs sankciju ieviešanu pret vairākām Baltkrievijas Republikas amatpersonām, informēja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Latvijai - ES dalībvalstij – ir jāseko Briseles principiem un publicētajiem tekstiem, nevis jāskrien pa priekšu lokomotīvei, intervijā Sputnik Latvija norādīja valsts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns, komentējot Rinkēviča paziņojumu.

Jurkāns atzīmēja, ka politiķi, protams, nāks klajā ar nodeldētām frāzēm, aicinot novērst vardarbību, atlaist demonstrantus, tāpat kā protestu laikā ASV, Francijā un citās valstīs. Globalizācijas laikmetā būtu nepareizi pavisam palikt malā, tomēr Latvijai pašreizējā politiskajā stāvoklī jāmeklē sava interese.

"Latvijai jāsaprot, kāda loma mūsu ārpolitikā ir Baltkrievijai. Amerikāņi tur atkal atvēruši vēstniecību, Rinkēvičs janvārī apmeklēja, aicināja Lukašenko uz Rīgu. Kas tad ir mainījies? Lukašenko ir uzvarējis, un nav mūsu darīšana, ar kādu procentu. Mēs tur neko nevaram pierādīt, ir kaut kādi pieņēmumi, tomēr tā nav mūsu darīšana. Mums jāskatās, kā izmantot polisko situāciju mūsu labā. Lukašenko pēdējā laikā Latvijai bija pozitīvais varonis – viņš saglabāja Baltkrievijas valstiskumu. Tas mums der? Der. Tas der visiem Rietumiem," konstatēja Jurkāns.

Pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā, kas aizritēja 9. augustā, turpinās protestētāju sadursmes ar likumsargiem. IeM dati liecina, ka aizturēti vairāk nekā 6000 cilvēki, vairāk nekā 250 nogādāti veselīas aprūpes iestādēs ar dažādas smaguma pakāpes traumām, divi cilvēki gājuši bojā.

Юрканс объяснил, почему Лукашенко как президент выгоден для Латвии и всего Запада
7
Tagi:
Jānis Jurkāns, Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: Lietuva un Polija kurina krāsaino revolūciju Baltkrievijā
Levits aicina atbrīvot Baltkrievijā arestētos protestu dalībniekus
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa

Visiem donoriem Latvijā veiks koronavīrusa antivielu testu

9
(atjaunots 19:21 13.08.2020)
Valsts radusi iespēju papildus obligātajām analīzēm visiem asinsdonoriem taisīt Covid-19 antivielu testus.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Latvijā visiem asinsdonoriem papildus visām obligātajām analīzēm veiks Covid-19 antivielu testu, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā, vēsta tvnet.lv.

Testēšanas rezultāti tiks anonīmi nodoti Slimību profilakses un kontroles centram, lai novērtētu vispārējās tendences un kolektīvo imunitāti.

Donoriem ar pietiekamu antivielu līmeni piedāvās kļūt par rekonvalescentās plazmas donoriem, kura tiek izmantota kā vien no iespējamajiem ārstēšanas veidiem pacientiem ar smagu Covid-19 slimības gaitu. Šī metode jau tiek pielietota atsevišķās valstīs un tiek aktīvi pētīta, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā.

Tāpat centrs aicina nodot plazmu tos, kas ir izslimojuši Covid-19, ne agrāk kā pēc 28 dienām pēc negatīva koronavīrusa testa rezultāta saņemšanas.

Atgādināsim, ka līdz vasaras beigām katrs gribētājs Latvijā var veikt valsts apmaksātu koronavīrusa testu. Pierakstīties var pa tālruni 8303. Ja simptomu nav, uz analīžu nodošanu var ierasties ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu, lietojot sejas masku, kā arī atnākt ar kājām. Ja simptomi ir, sākumā ir jāsazinās ar ģimenes ārstu.

Iepriekš Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā var būt lielāks, nekā oficiālie skaiti, taču tas nepārsniedz 1% iedzīvotāju.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 20,8 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 747 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 13,7 miljoni izveseļojās.

9
Tagi:
donors, asins, koronavīruss
Pēc temata
Koronavīruss mazinājis apetīti: cik Latvijas iedzīvotājiem vajag naudas normālai dzīvei
Nav motivācija maksāt nodokļus: Rīgā zeļ un plaukst nelegālas ballītes
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"
Edgars Rinkēvičs

Latvijas ārpolitikas greizie spoguļi

0
(atjaunots 07:28 14.08.2020)
Par ko liecina Rīgas oficiālā reakcija par notikumiem Baltkrievijā pēc prezidenta vēlešanām un kādas ir baltkrievu protestu kustības perspektīvas.

Pēdējos gados Latvijas kurss ārpolitikā uzskatāmi demonstrē divas savas īpašības – rusofobiju un dubulto standartu pielietojumu. To vēlreiz apstiprināja Latvijas ĀM vērtējums par dramatisko situāciju, kāda tagad izveidojusies tuvākajos kaimiņos – Baltkrievijas Republikā. Tā daudz mazāk runā par prezidenta vēlēšanu rezultātiem, nekā par likumsargu stingrajām metodēm, ko viņi izmanto, lai apspiestu protesta akcijas Minskā un vairākās citās pilsētās pirmajās dienās pēc vēlēšanām.

Esmu pārliecināts: ja tikpat kaismīgi protesti notiktu Krievijā, mūsu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") ik pēc stundas spļautu zibeņus un pērkonus. Baltkrievijas gadījumā viņš izturas savaldīgāk.

Protams, viņš piekrīt otrdien izskanējušajam Eiropas Savienības vērtējumam par to, ka "aizritējušās prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā nebija ne brīvas, ne godīgas". Tomēr viņš iebilst pret plašām sankcijām pret šo valsti "pēc Irānas varianta" – lai nepaskubinātu Aleksandru Lukašenko galīgi krist Kremļa apskāvienos!

Tāpēc ministra kungs savā lapā Twitter piezīmēja: "Ņemot vērā to, ka vardarbība pret mierīgajiem protestētājiem Baltkrievijā turpinās un politiskā dialoga trūkumu, rīt ES Ārlietu padomē Latvija atbalstīs individuālo sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu."

Un viss. It kā tas varētu kaut mazākajā mērā dāvāt kaut kādu rezultātu!

Domāju, ka Latvijas ĀM ieturētā pozīcija vispirms gūs atbalstu šodien mūsu parlamentārās Eiropas lietu komisijas slēgtajā sēdē un vēlāk, sestdien – ES ārlietu minsitru sēdē.

Aptuveni tādas pašas domas pauž Polija, kas ES tiek uzskatīta par "moderatoru Baltkrievijas lietās". Tāpēc ļoti ticams, ka šim lēmumam piekritīs arī viņu kolēģi aptuveni tādā "mērcē" – "fakti par demokrātijas normu ignorēšanu EDSO valstī un miermīlīgu protesta akciju vardarbīgu apspiešanu Baltkrievijas Republikā neapšaubāmi apstiprinās, tomēr politiski un ekonomiski apsvērumi mums ir svarīgāki!" Turklāt, domājams, protesta akciju spriedze Baltkrievijas pilsētu ielās tobrīd jau mazināsies.

Tomēr man šķiet, vēl ir par agru pārvilkt krustu pār protestiem pret prezidentu Aleksandru Lukašenko. Gudrie analītiķi var pārliecinoši apgalvot, ka mūsu tuvākajiem kaimiņiem nav spilgtu opozīcijas līderu, lielas un ietekmīgas opozīcijas partijas, "aizvainotu" oligarhu, kuri varētu finansiāli atbalstīt protestus. Arī politiskā valdošā elite un likumsargi demonstrē vienprātību ar savu prezidentu, Baltkrievijas sabiedrību pilnībā kontrolē specdienesti, tiesībsargi rīkojas preventīvi, ļoti apņēmīgi un agresīvi.

Vienlaikus, šķiet, baltkrievu protesti turpināsies. Aktivitāte te noplaks, te sarosīsies pēc šķietami nenozīmīgākā iegansta, pakāpeniski mainīsies, iegūs aizvien jaunas un jaunas formas, kļūs par "režīma hronisko slimību" un vairāk atgādinās baltkrieviem labi pazīstamo un ierasto plašo "partizānu kustību".

Protesti jau tiek salīdzināti ar "ugunsgrēku kūdras purvā". Var pēc bagātīgi apliet ar ūdeni kūdras virspusi, taču, ja uguns aizgājusi dzīlēs, tā var kuru katru brīdi atkal izlauzties virspusē! Un spilgtu līderu parādīšanās Baltkrievijas opozīcijas rindās būs tikai laika jautājums.

Mums atliek tikai lūgt Dievu par baltkrievu tautu. Un no visas sirds novēlēt viņiem mieru, taisnīgumu un uzplaukumu!

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

0
Tagi:
Edgars Rinkēvičs, Latvija, Baltkrievija
Pēc temata
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju