Karšu lasītājs. Foto no arhīva

Ja neaizmirsi paņemt čeku veikalā, varēsi piedalīties Latvijas čeku loterijā

66
(atjaunots 10:14 23.06.2019)
Latvijā darbu sākusi čeku loterijas mājaslapa, kur no 1. jūlija varēs piereģistrēt čeku, kvīti vai biļeti par summu virs 5 eiro.

RĪGA, 23. jūnijs – Sputnik. Jaunā Interneta mājaslapa cekuloterija.lv kļuvusi pieejama Latvijas iedzīvotājiem no piektdienas, 21. jūnija, vēsta Mixnews.lv.

Jau no 1. jūlija katrs, kurš veikalā iepircies par summu, kas nav mazāk par 5 eiro, var piereģistrēt savu čeku šajā portālā un tādējādi piedalīties Latvijas čeku loterijā. Izņemot čeku var piereģistrēt kvīti vai biļetes.

Ikmēneša čeku loterija izspēlēs laimestu 10 tūkstošu eiro apmērā, trīs balvas 5 tūkstošu eiro apmērā un 50 naudas balvas 100 eiro apmērā. Reizi gadā varēs laimēt 20 tūkstošus eiro, kā arī četras naudas balvas 10 tūkstošu eiro apmērā un piecas naudas balvas 2 tūkstošu eiro apmērā.

Vienīgais nosacījums ir tāds, ka pirkumu apstiprinošajam dokumenta jābūt izsniegtam par preci vai pakalpojumu, kurš iegādāts no Latvijā reģistrēta nodokļu maksātāja. Vecuma ierobežojumu nav.

Loterijā nevar piedalīties tikai VID darbinieki un firmas Mobilly pārstāvji, kura izstrādāja čeku loterijas mājaslapu.

Pēc reģistrācijas čeks, kvīts vai biļete ir obligāti jāsaglabā. Šie dokumenti būs jāuzrāda laimesta gadījumā VID darbiniekiem vai jāielādē VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā skenētā veidā.

Priekš kam Latvijai čeku loterija

Čeku loterijas rīkošanas ideju Latvijā piedāvāja 2017. gadā Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Imants Parādnieks. Toreiz viņš aprēķināja, ka šāda izloze kalpos kā laba motivācija nodokļu nomaksai un var atnest Latvijas budžetam apmēram 8 miljonus eiro.

Parādnieka ideju atbalstīja koalīcijas padomes sēdē. Savukārt Māris Kučinskis, kurš tobrīd bija Latvijas premjerministrs, nosauca čeku loteriju par vienu no paņēmieniem, kurš palīdzēs mainīt cilvēku ieradumus, ar to domājot Latvijas iedzīvotāju nevēlēšanos ņemt čekus par iegādātajām precēm un pakalpojumiem.

Par to, ka Latvijas valdība atbalstīja čeku loterijas likumprojektu, kļuva zināms 2018. gadā. Tika ziņots, ka šis likumprojekts aicina veicināt godīgu konkurenci, godprātīgu nodokļu saistību izpildi, nodokļu krāpšanās apkarošanu. Tāpat tam ir jāmudina pircēji pieprasīt uzņēmējiem čekus un kvītis par precēm un pakalpojumiem.

Tiesa, čeku loterija Latvijai neizmaksāja lēti. Speciālas IT sistēmas izstrādei vien bija paredzēti 200 tūkstoši eiro, savukārt laimestu fonda izmaksām un administratīvajiem izdevumiem 2019. un 2020. gadā valstij jāpiešķir vēl 250 tūkstoši eiro.

Taču Latvijas varasiestādes ir stingri pārliecinātas, ka no šīs ieceres saņems vairāk, nekā iztērēs tās īstenošanai. Valsts ieņēmumu dienestā (VID) skaidroja, ka čeku loterijai jāatnes Valsts kasei papildu 3 miljoni eiro pateicoties negodīgu tirgotāju skaita samazinājumam, kuri izvairās no nodokļu nomaksas.

Vērts atzīmēt, ka Lietuvā čeku loterija startēja 2017. gada novembrī. Toreiz jau pirmajā izlozes nedēļā tajā piedalījās apmēram 40 tūkstoši čeku, kuri lielākoties bija čeki par pakalpojumu apmaksu. Pirmais uzvarētāju desmitnieks saņēma 200 eiro katrs. Loterijas rīkošanas mēneša laikā tika reģistrēti 222 tūkstoši čeku. Savukārt pirmā galvenā balva 5 tūkstošu eiro apmērā tika izlozēta 2018. gada pirmajā darbdienā – 2. janvārī.

66
Pēc temata
Čeku loterija Latvijā: tirdzniecības uzplaukums un trīs miljoni eiro
"Aptiekas iedzīvojas uz invalīdu rēķina": konstatēta noziedzīga sazvērestība
Lāči

Divi lāči: aculiecinieks nofilmējis ķepaiņu rotaļas Valkas novadā

5
(atjaunots 07:43 08.08.2020)
Divi lācēni kāpelēja pa kokiem un mielojās ar ogām. Tā viņi nokļuvuši sociālo tīklu lasītāju uzmanības lokā.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Latvijā būtiski augusi brūno lāču populācija, un iedzīvotāji aizvien biežāk sastop ķepaiņus mežā un par rod iespēju tos nofotografēt vai nofilmēt.

Sanitas Āboliņas lapā Facebook publicēts video ieraksts ar diviem lācēniem, kuri rotaļājas Valkas novadā. Dzīvnieki kāpelē pa kokiem un mielojas ar mellenēm.

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

5
Tagi:
dzīvnieki, lācis, Latvija
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Strenču apkaimē sēņotāji mežā sastapa lāci
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu

Cik iedzīvotāji valstī atbalsta latviešu mūzikas kvotas radio

12
(atjaunots 18:03 07.08.2020)
Izskanējis ierosinājums ieviest īpašas kvotas radio, lai atbalstītu vietējos muzikantus. Kā iniciatīvu novērtēja sabiedrībā.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Latvijas mūziķi un izpildītāji saskārušies ar nopietniem zaudējumiem koronavīrusa krīzes rezultātā ieviesto ierobežojumu dēļ. Lai pāvarētu negatīvās sekas, Latvijas mūzikas attīstības biedrība ierosinājusi ieviest vietējās mūzikas kvotas: saskaņā ar iniciatīvu, 40% ierakstu, ko atskaņo radiostacijas, jābūt latviešu valodā vai laistiem klajā Latvijā.

Radiouztvērējs Spīdola, foto no arhīva
© Sputnik / Павел Лисицын

Kantar TNS aptauja, kas tika veikta starp Latvijas iedzīvotājiem 18-60 gadu vecuma grupā, apliecināja, ka tikai trešā daļa respondentu atbalsta tādu ierosinājumu. Rezultātus publicēja skaties.lv

Pētījums rāda, ka tikai 30% uzskata, ka tādas kvotas ir jāievieš: 11% tās noteikti atbalstīja, vēl 19% drīzāk atbalstīja.

Pret kvotām iebilda lielākā daļa aptaujāto – 54%, turklāt 30% iebilda kategoriski, bet 24% - drīzāk bija pret. Noteiktu atbildi nevarēja sniegt 16%.

Iepriekš vēstīts, ka patlaban no Latvijā atskaņotajiem skaņdarbiem tikai ceturtā daļa ir vietējie.

12
Tagi:
mūzika, latvieši, Latvija
Pēc temata
Operatorus pametīs gan krievi, gan latvieši: kam vajadzīgi prezidenta grozījumi televīzijā
Saeima apstiprinājusi valodas kvotas TV. RTR pamata paketē nebūs
Koronavīrusa skartie: kas notiks ar Latvijas medijiem
BelAES, foto no arhīva

Meževičs: cīņa ap BelAES Baltijā turpināsies līdz pēdējai patronai

0
(atjaunots 11:02 08.08.2020)
Lietuva cīnās par BelAES boikotu, Latvija – par iespēju pirkt lētu elektroenerģiju vajadzīgajā apjomā. Cīņa ritēs līdz pēdējai dienai un pēdējai patronai, uzskata eksperts Nikolajs Meževičs.

RĪGA, 8. augusts – Sputnik. Lietuva cer, ka Latvija pievienosies Baltkrievijas atomelektrostacijas ražotās elektroenerģijas boikotam, informēja Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs. Viņš atzina, ka pagaidām Latvija nav pieņēmusi viennozīmīgu lēmumu šajā jautājumā, un piezīmēja, ka katrai valstij ir savas nostādnes. Savu viedokli – nepirkt BelAES elektrību – skaidri paudusi tikai Polija.

"Neapšaubāmi, Lietuva izmantos visas iespējamās ietekmes formas, izņemot kara pieteikumu. Lietuvai tas šodien ir galvenais uzdevums gan ārpolitikā, gan arī iekšpolitikā, lai cik dīvaino tas būtu. No stingras pozīcijas attiecībā pret Baltkrieviju, Krieviju un BelAES, piemēram, ir atkarīga valdošās koalīcijas uzvara visās gaidāmajās vēlēšanās," norādīja Krievijas Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors, ekonomikas zinātņu doktors Nikolajs Meževičs intervijā Sputnik Lietuva.

Pie tam skaidrs, ka no ekonomikas viedokļa Latvijai ir ļoti izdevīgi pirkt BelAES elektroenerģiju pat gadījumā, ja nāksies celt savienojumu.

"Protams, Igaunijai, Latvijai un Lietuvai ļoti gribas uzstāties koru dziesmu stilā, nevis kā Krilova fabulā par gulbi, vēzi un līdaku. Tāpēc paskatīsimies, kas tur uzvarēs. Cīņā būs līdz pēdējai dienai un pēdējai patronai," konstatēja eksperts.

0
Tagi:
BelAES, Baltija
Pēc temata
BelAES sākusies kodoldegvielas ielāde reaktorā
Nosaukts BelAES pirmā bloka ražošanas ekspluatācijas uzsākšanas datums
Lietuvā sāk dalīt joda tabletes – gadījumam, ja BelAES notiks avārija
Lietuvas prezidents nodēvējis BelAES par "mūsdienu Černobiļu"