Karšu lasītājs. Foto no arhīva

Ja neaizmirsi paņemt čeku veikalā, varēsi piedalīties Latvijas čeku loterijā

70
(atjaunots 10:14 23.06.2019)
Latvijā darbu sākusi čeku loterijas mājaslapa, kur no 1. jūlija varēs piereģistrēt čeku, kvīti vai biļeti par summu virs 5 eiro.

RĪGA, 23. jūnijs – Sputnik. Jaunā Interneta mājaslapa cekuloterija.lv kļuvusi pieejama Latvijas iedzīvotājiem no piektdienas, 21. jūnija, vēsta Mixnews.lv.

Jau no 1. jūlija katrs, kurš veikalā iepircies par summu, kas nav mazāk par 5 eiro, var piereģistrēt savu čeku šajā portālā un tādējādi piedalīties Latvijas čeku loterijā. Izņemot čeku var piereģistrēt kvīti vai biļetes.

Ikmēneša čeku loterija izspēlēs laimestu 10 tūkstošu eiro apmērā, trīs balvas 5 tūkstošu eiro apmērā un 50 naudas balvas 100 eiro apmērā. Reizi gadā varēs laimēt 20 tūkstošus eiro, kā arī četras naudas balvas 10 tūkstošu eiro apmērā un piecas naudas balvas 2 tūkstošu eiro apmērā.

Vienīgais nosacījums ir tāds, ka pirkumu apstiprinošajam dokumenta jābūt izsniegtam par preci vai pakalpojumu, kurš iegādāts no Latvijā reģistrēta nodokļu maksātāja. Vecuma ierobežojumu nav.

Loterijā nevar piedalīties tikai VID darbinieki un firmas Mobilly pārstāvji, kura izstrādāja čeku loterijas mājaslapu.

Pēc reģistrācijas čeks, kvīts vai biļete ir obligāti jāsaglabā. Šie dokumenti būs jāuzrāda laimesta gadījumā VID darbiniekiem vai jāielādē VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā skenētā veidā.

Priekš kam Latvijai čeku loterija

Čeku loterijas rīkošanas ideju Latvijā piedāvāja 2017. gadā Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Imants Parādnieks. Toreiz viņš aprēķināja, ka šāda izloze kalpos kā laba motivācija nodokļu nomaksai un var atnest Latvijas budžetam apmēram 8 miljonus eiro.

Parādnieka ideju atbalstīja koalīcijas padomes sēdē. Savukārt Māris Kučinskis, kurš tobrīd bija Latvijas premjerministrs, nosauca čeku loteriju par vienu no paņēmieniem, kurš palīdzēs mainīt cilvēku ieradumus, ar to domājot Latvijas iedzīvotāju nevēlēšanos ņemt čekus par iegādātajām precēm un pakalpojumiem.

Par to, ka Latvijas valdība atbalstīja čeku loterijas likumprojektu, kļuva zināms 2018. gadā. Tika ziņots, ka šis likumprojekts aicina veicināt godīgu konkurenci, godprātīgu nodokļu saistību izpildi, nodokļu krāpšanās apkarošanu. Tāpat tam ir jāmudina pircēji pieprasīt uzņēmējiem čekus un kvītis par precēm un pakalpojumiem.

Tiesa, čeku loterija Latvijai neizmaksāja lēti. Speciālas IT sistēmas izstrādei vien bija paredzēti 200 tūkstoši eiro, savukārt laimestu fonda izmaksām un administratīvajiem izdevumiem 2019. un 2020. gadā valstij jāpiešķir vēl 250 tūkstoši eiro.

Taču Latvijas varasiestādes ir stingri pārliecinātas, ka no šīs ieceres saņems vairāk, nekā iztērēs tās īstenošanai. Valsts ieņēmumu dienestā (VID) skaidroja, ka čeku loterijai jāatnes Valsts kasei papildu 3 miljoni eiro pateicoties negodīgu tirgotāju skaita samazinājumam, kuri izvairās no nodokļu nomaksas.

Vērts atzīmēt, ka Lietuvā čeku loterija startēja 2017. gada novembrī. Toreiz jau pirmajā izlozes nedēļā tajā piedalījās apmēram 40 tūkstoši čeku, kuri lielākoties bija čeki par pakalpojumu apmaksu. Pirmais uzvarētāju desmitnieks saņēma 200 eiro katrs. Loterijas rīkošanas mēneša laikā tika reģistrēti 222 tūkstoši čeku. Savukārt pirmā galvenā balva 5 tūkstošu eiro apmērā tika izlozēta 2018. gada pirmajā darbdienā – 2. janvārī.

70
Pēc temata
Čeku loterija Latvijā: tirdzniecības uzplaukums un trīs miljoni eiro
"Aptiekas iedzīvojas uz invalīdu rēķina": konstatēta noziedzīga sazvērestība
23. februārī Jēkabpilī noticis skandalozs vandālisma akts

Noziegums pret padomju memoriālu Jēkabpilī atklāts ar sensacionālu ātrumu

8
(atjaunots 07:06 09.03.2021)
Lielgabalu, ko ar traktoru aizveda no padomju karavīru apbedījuma vietas Jēkabpilī nezināmajā virzienā, visticamāk, jāmeklē Daugavā. Tāpat tiek ziņots, ka iespējamā vainīgā persona ir noskaidrota. Sods par šādu noziegumu — brīvības atņemšana līdz diviem gadiem.

RĪGA, 9. marts — Sputnik. Latvijas Valsts policija informēja, ka tika noskaidrots iespējamais vaininieks padomju memoriāla apganīšanā Jēkabpilī.

"Veicot izmeklēšanu kriminālprocesā par piemiņas zīmes – lielgabala demontāžu Jēkabpilī, ir noskaidrota iespējamā vainīgā persona. Policijā turpinās faktisko notikušā apstākļu noskaidrošana," teikts Valsts policijas ziņojumā Twitter.

​Atgādinām, ka 23. februārī Jēkabpilī pazudis lielgabals no pieminekļa karavīru brāļu kapos. Kāds to naktī demontēja un aizveda nezināmā virzienā.

Gadījums ir skandalozs, jo pieminekli aizsargā 1994. gadā parakstītais Krievijas un Latvijas valdību līgums. Tā 13. pants uzdod Latvijai nodrošināt šādu memoriālo būvju un apbedījumu kopšanu un labiekārtošanu, kā arī saglabāšanu.

Policisti ziņo, ka vainīgā persona jau atzinusi atzina veiktās darbības. Turklāt izdevās atrast traktoru, ar kuru tika veikta lielgabala demontāža.

Pats lielgabals, kā jau iepriekš tika ziņots, droši vien atrodas Daugavā. Tā iespējamā atrašanās vieta ir noteikta, ziņo policija.

Vēl ziņots, ka sākotnēji kriminālprocess tika uzsākts pēc Krimināllikuma 18. nodaļas par noziedzīgu nodarījumu pret īpašumu, un šobrīd tas ir pārkvalificēts pēc Krimināllikuma 229. panta pirmās daļas par valsts aizsardzībā esoša kultūras pieminekļa pārvietošanu.

Par šādu noziedzīgu nodarījumu likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.

8
Tagi:
policija, Latvija
Pēc temata
Video ierakstā nokļuvusi pieminekļa sagraušana Jēkabpilī
Skabarga latviešu acīs: kam nedeva mieru piemineklis karavīriem Jēkabpilī
"Padzīt krievus": Lindermans par pieminekļa zādzību un krievu mediju iznīcināšanu
"Zodziet apņēmīgāk!" Ušakovs uzbruka labējiem, kuri atbalsta vandāļus Jēkabpilī
Salaspils

Kur krievu kultūra ir lieka: Salaspils vadība aizliegusi krievu Kultūras namu

15
(atjaunots 07:01 09.03.2021)
Salaspilī izcēlies skandāls: pilsētā, kur vairāk nekā puse iedzīvotāju ir krievvalodīgie, vietējās varas likvidējušas krievu Kultūras namu.

RĪGA, 9. marts — Sputnik, Jevgēņijs Leškovskis. Partija "Vienotība", kuras biedrs ir Latvijas premjerministrs, kārtējo reizi nodemonstrējusi savu naidīgo attieksmi pret visu krievisko. Republikā izvērsies diezgan skaļš skandāls, tagad – Salaspilī — pilsētā, kur vairāk nekā puse iedzīvotāju ir krievvalodīgie. Vietējā dome, kurā pie varas ir "Vienotība", likvidējusi krievu Kultūras namu. Pie tam KN "Enerģētiķis" zem viena jumta mitinājās daždažādi interešu klubi un sekcijas, kurās nodarbojās bērni, pensionāri un dažādu sociālo grupu pārstāvji līdz pat cilvēkiem ar invaliditāti.

Salaspils iedzīvotāji, protams, cenšas aizstāvēt savu Kultūras namu, bet pagaidām bez īpašiem panākumiem: dažus klubus un sekcijas, kā arī deju un dziesmu kolektīvus uz laiku piemitināja pilsētas latviešu KN, lai gan tā, protams, ir maza daļa no bijušā vēriena un daudzveidības.

Pilsētniekus atbalsta Latvijas Krievu Savienības pārstāvis Aleksandrs Prutkovs, bijušais Salaspils domes deputāts, bet tagad, kā viņš pats sev sauc, ikdienišķs aktīvists un sabiedriskais darbinieks. Lūk, ko viņš pastāstīja Sputnik Latvija korespondentam.

"Mūsu pilsēta nosacīti sastāv no divām daļām. Viena no tām — "Enerģētiķu ciemats" pārsvarā ir krievvalodīga. Tur arī atradās krievu Kultūras nams. Tā nojaukšanu pilsētas vara izplānoja visai pamatīgi: nolīgtais būvprojektu izstrādes uzņēmums "nejauši" neņēma vērā ēkas fasādes nobrukuma risku, nesošo konstrukciju demontāžas laikā," uzskata Aleksandrs Prutkovs.

Dome jau ilgu laiku greizi skatījās uz krievu Kultūras namu: sākumā to slēdza, tā teikt, "uz laiku" — daļēji nosūtot personālu "atvaļinājumā", bet daļēji iekārtojot vienīgajā atlikušajā pilsētas KN "Rīgava", bet tad pilnīgi fiziski un juridiski iznīcināja Kultūras namu "Enerģētiķis"

Krievu KN, lai gan tas oficiāli nebija par tādu atzīts, turklāt tajā bija daži latviešu kolektīvi – bija iestāde vietējās domes bilancē. Tas izpildīja arī daudzas svarīgas funkcijas, piemēram, kad vajadzēja tikties ar pilsētas iedzīvotājiem dažādu jautājumu risināšanai, tai skaitā organizēt pensionāru sanāksmes. Tur organizēja pilsētas svētku pasākumus krievu valodā - no Masļeņicas līdz vīriešu svētkiem 23. februārī. Bija telpas, kur rīkoja gan izstādes, gan koncertus, un vispār darīja daudz svarīgu un labu lietu.

Kad pilsētas varas iestādes nolems, ka varētu pabeigt uz pusi sagrautās ēkas remontu, lai atjaunotu tur krievu Kultūras namu? Tas ir retorisks jautājums. Varbūt tad, kad pilsētu pametīs pēdējais krievu iedzīvotājs un aizlidos uz Īriju, kur, piemēram, tajā pašā Dublinā ir daži nelieli krievu KN, kurus raksta autors, starp citu, apmeklēja personīgi.

Un, protams, pret Salaspils krievvalodīgo iedzīvotāju attieksme pret pilsētas nacionālo varu arī agrāk bija tāda – visiem ir skaidrs, kāda, taču ar savu lēmumu "Vienotība" noteikti nav cēlusi savu popularitāti pilsētnieku vidū.

15
Pēc temata
Vai Latviju pārvalda koloniālā administrācija, taujā radošā inteliģence
Dombrovskis paskaidroja, kādēļ Latvijas elite domā, ka spēs asimilēt krievus
Runājiet latviski, mīliet krievu valodu: Ušakovs aicina krievus strādāt politikā
Krievu aizsardzība apdraud Latviju? EP atkal strīdas Ždanoka un Melbārde