Kultūras ministre, eirodeputāte Dace Melbārde

Melbārde: ja pieminekli nojauks, problēma neizzudīs

44
(atjaunots 11:03 22.06.2019)
Pat ja kādam izdosies demontēt pieminekli Atbrīvotājiem, cilvēki, kuri katru gadu Uzvaras parkā atzīmē 9. maiju, nekur no Latvijas nepazudīs.

RĪGA, 22. jūnijs – Sputnik. Esošā kultūras ministre, eirodeputāte Dace Melbārde ("Nacionālā apvienība") izteica savu viedokli par kolīziju ar pieminekli Rīgas Atbrīvotājiem avīzei "Segodņa".

Pagājušajā nedēļā Saeimas deputātu vairākums, tostarp Nacionālās apvienības frakcijas locekļi, atbalstīja portālā Manabalss.lv publicēto petīciju par pieminekļa Atbrīvotājiem uzspridzināšanu/demontāžu Rīgā. Taču Latvijas ĀM kārtējo reizi atgādināja, ka Latvija nevar nojaukt pieminekli Rīgas Atbrīvotājiem bez Krievijas piekrišanas, nepārkāpjot starptautiskas saistības.

Nacionālās apvienības pārstāvji, gan tie, kas ievēlēti Saeimā, gan tie, kas nav, iepriekš izteicās par pieminekli Uzvaras parkā visnotaļ kategoriski: dēvēja to par "nepareizi uzasinātu zīmuli", pieprasīja to nekavējoties nojaukt un pat piedāvāja pretī tam uzbūvēt pieminekli nacistu karavīriem. Pati Melbārde savos vērtējumos ir daudz akurātāka.

"Jautājums nav viegls. Kā jau vispār nav viegli jautājumi, kas saistīti ar vēsturi. Jautājums ir jutīgs, un pret to ir jāizturas ļoti uzmanīgi. Ir jāsaprot, ka tas skar visdažādākās sabiedrības daļas ar visdažādākajiem vēstures redzējumiem. Skar tos, kas bija saistīti ar Latvijas otrās okupācijas laikiem, kā arī tos, kas tika izsūtīti uz Sibīriju…" saka Melbārde.

Viņa atzinās, ka pieminekļa izvietojums viņu mulsina.

"Pilsētas būvniecības plānojuma ziņā, protams, situācija ir pretrunīga, jo no Nacionālās bibliotēkas logiem ir redzams simbols, kas saistīts ar padomju laikiem."

Taču Melbārde saprot, ka, pat ja kādas izdosies demontēt pieminekli Atbrīvotājiem, tad cilvēki, kuri katru gadu Uzvaras parkā atzīmē 9. maiju, nekur nepazudīs no Latvijas.

"Ziniet, es vēlos pateikt nedaudz filozofiski. Jāsaprot, ka problēmas būtība nav pašā piemineklī… Problēma ir daudz dziļāka. Attieksmē pret savu valsti. Ja pieminekli nojauks, problēma neizzudīs. Vienalga paliks daudz cilvēku, kuri iet pie šī pieminekļa, kuri svin nevis 8. maiju, kā Eiropā, bet 9. maiju. Par to ir jādomā!"

Tajā viņa izrādījās solidāra nevis ar partijas kolēģiem, bet ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču ("Jaunā Vienotība"), kurš arī norādīja, ka ir nepareizi uzskatīt, ka ja rīt latvieši pamodīsies un ieraudzīs, ka "konstrukcijas Pārdaugavā vairs nav", tas nozīmēs, ka cilvēki pārtrauks pulcēties tur Uzvaras dienas svinībās 9. maijā un vispār sāks skatīties uz šo datumu kaut kā savādāk.

Beigās Melbārde nolēma pieminekli neaiztikt, atstājot to nākotnes paaudzēm:

"Jādomā par to, lai izaugtu cilvēki, kas būtu lojāli pret Latviju un Eiropu. Runājot par pieminekļiem, visu izšķirs laiks."

44
Pēc temata
Tālāk krieviem atliek tikai uzšuves uz piedurknēm: Rīgā strīdas par pieminekļa likteni
Saeima atbalstīja pieminekļa Atbrīvotājiem nojaukšanu
"Karo" ar veterāniem un sapņo par "bastiona" krišanu: KF vēstniecība par Latvijas Saeimu
Krievijas vēstniecību plānots uzaicināt Saeimas debatēs par Uzvaras pieminekļa likteni
Dīvans, foto no arhīva

Latvija atjaunojusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma jāievēro pašizolācija

4
(atjaunots 11:03 08.08.2020)
Latvijas Slimību profilakses un kontroles centrs, bīstoties no jauniem Covid-19 uzliesmojumiem, atjaunojis valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma jāievēro divas nedēļas ilga pašizolācija.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Pašizolācija Latvijā ir jāievēro, atgriežoties no valstīm, kurās koronavīrusa infekcijas līmenis pārsniedz 16 gadījumus uz 10 000 iedzīvotāju.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) iekļāvis atjaunotajā sarakstā 17 Eiropas Savienības un Eiropas ekonomiskās zonas valstis. Starp tām ir Luksemburga, Rumānija, Spānija, Beļģija, Bulgārija, Malta, Zviedrija, Šveice, Čehija, Nīderlande, Portugāle, Islande, Francija, Polija, Horvātija, Austrija un Kipra.

Tāpat divas nedēļas nāksies pasēdēt mājās pēc Monako, Andoras, Sanmarīno, Austrālijas, Marokas un Kanādas, kā arī Krievijas un Baltkrievijas apmeklējuma vai tranzīta caur šīm valstīm.

Vakar Latvijā veikti 2137 koronavīrusa testi, fiksēti seši jauni infekcijas gadījumi.

SKPC informēja, ka trīs inficētie kontaktējušies ar citiem slimniekiem, viens atgriezies no Polijas, vēl viens gadījums saistīts ar Covid-19 uzliesmojumu Murjāņu sporta ģimnāzijā, par sesto inficēto informācija vēl tiek precizēta.


4
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Gamaleja centrā pastāstīja par vakcīnas pret Covid-19 izmēģinājumiem uz bērniem
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu
"Vakcīnu sacīkstes": Rietumos apsūdz Krieviju
Vai visiem pietiks: pasaules bagātākās valstis jau izpērk vakcīnu pret Covid-19
Lāči

Divi lāči: aculiecinieks nofilmējis ķepaiņu rotaļas Valkas novadā

6
(atjaunots 07:43 08.08.2020)
Divi lācēni kāpelēja pa kokiem un mielojās ar ogām. Tā viņi nokļuvuši sociālo tīklu lasītāju uzmanības lokā.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Latvijā būtiski augusi brūno lāču populācija, un iedzīvotāji aizvien biežāk sastop ķepaiņus mežā un par rod iespēju tos nofotografēt vai nofilmēt.

Sanitas Āboliņas lapā Facebook publicēts video ieraksts ar diviem lācēniem, kuri rotaļājas Valkas novadā. Dzīvnieki kāpelē pa kokiem un mielojas ar mellenēm.

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

6
Tagi:
dzīvnieki, lācis, Latvija
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Strenču apkaimē sēņotāji mežā sastapa lāci
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu

Krievijas iznīcinātājs Su-27 pārtvēris ASV izlūklidmašīnas

0
(atjaunots 11:03 08.08.2020)
Krievijas iznīcinātājs Su-27 pārtvēris divas ASV izlūklidmašīnas debesīs virs Melnās jūras neitrālajiem ūdeņiem.

Krievijas Aizsardzības ministrija informēja, ka stratēģiskās izlūkošanas lidmašīnas RC-135 un bāzes patruļu aviācijas lidmašīnas Р-8А "Poseidon" parādīšanos fiksēja Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmas. Šis ir jau otrs tamlīdzīgs gadījums nepilna mēneša laikā. Aptuveni pirms nedēļas Krievijas piloti tāpat pārtvēra amerikāņu izlūklidmašīnas Melnās jūras akvatorijā. Pārtveršanas brīdis redzams mūsu video.

0
Tagi:
izlūklidmašīnas, ASV, Krievija
Pēc temata
"Poseidons" tēmēklī: Su-27 pārtvēra ASV izlūkošanas lidmašīnu
Pārtvēra un pavadīja: Krievijas iznīcinātāji atkal sastapuši ziņkārīgus amerikāņus
Sociālajos tīklos tiek apspriests video, kurā Su-27 stingri pārtvēra NATO lidmašīnu
Publicēts video ieraksts: Krievijas iznīcinātājs pārtvēris ASV bumbvedējus