Latvijas Krievu biedrības valdes priekšsēdētāja Tatjana Favorska

Favorska: latviešu bērniem piešķīra privilēģijas izglītībā

85
(atjaunots 14:52 21.06.2019)
Šogad tiek īpaši pieprasīti papildu kursi fizikā un matemātikā, vecāki vaicā, vai bērnus var aizsūtīt mācīties KF skolās, pastāstīja par reformas sekām Latvijas Krievu biedrības valdes priekšsēdētāja Tatjana Favorska.

RĪGA, 21. jūnijs – Sputnik. Nacionālo minoritāšu skolu pāreja uz mācībām latviešu valodā novedīs pie zināšanu līmeņa samazināšanās, daudzi bērni nespēs konkurēt ar latviešiem, jo mācīšanās dzimtajā valodā ir priekšrocība. Vecāki jau interesējas par bērnu mācību iespējām Krievijas skolās, ir pieprasījums izglītībai KF augstskolās, daudzi absolventi vēlas saistīt savu dzīvi ar Krieviju, pastāstīja Latvijas Krievu biedrības valdes priekšsēdētāja Tatjana Favorska Baltnews intervijā.

Latviešu bērni ir priviliģētā stāvoklī

Favorska uzsvēra, ka izglītības nozares speciālisti, zinātnieki un psihologi uzskata, ka jēdzienu aparātam ir jāveidojas dzimtajā valodā.

"Sakarā ar šo rupjo iejaukšanos mācību procesā, kad jau sākumskolā puse priekšmetu ir jāpasniedz latviešu valodā, nodarīs ļoti lielu kaitējumu bērna personības attīstībai," pastāstīja viņa.

Pēc viņas sacītā, atsevišķās skolās intensīvi pāriet uz mācībām latviešu valodā, un bērniem rodas problēmas jau pirmajā klasē. Pamatskolā un vidusskolā, pārejot uz mācībām valsts valodā, grūtību būs vēl vairāk, pārliecināta Favorska. Viņa paziņoja, ka šogad Biedrībai, kura sestdienās rīko kursus krievu valodā pēc Krievijas skolu programmām, ir īpašu daudz pieteikumu, sevišķi matemātikai un fizikai.

Kopumā, norāda Favorska, pieprasījums papildu nodarbībām pēc skolu reformas Latvijā tikai pieaugšot.

"Mājskolotāju darbs jau šobrīd uzņem apgriezienus, un skolotājus vienkārši nav iespējams atrast. Tā iznācis, ka februārī viena no mūsu matemātikas pasniedzējām smagi saslima, un mums nācās meklēt viņas aizvietotāju. Un izrādījās, ka visi pazīstamie matemātiķi sestdienās un svētdienās bija aizņemti privātstundās," pastāstīja Favorska.

Pēc viņas domām, veiksmīgi pabeigt skolu Latvijā varēs tikai tie bērni, kuriem ir valodu zināšanu dotības vai kuri nodarbojas papildus.

"Protams, kāds pielāgosies mācībām latviešu valodā, bet es nedomāju, ka daudzi no viņiem spēs konkurēt ar latviešiem. Jo kad viena grupa mācās dzimtajā valodā, tad tai tā ir acīmredzama priekšrocība," uzsvēra Favorska.

Saistīt likteni ar Krieviju

Latvijas skolu reforma liek vecākiem meklēt izglītības iegūšanas variantus krievu valodā, Latvijas Krievu biedrība sākusi saņemt zvanus ar lūgumiem noskaidrot, vai var aizsūtīt bērnus mācīties Krievijas vidusskolās vai koledžās.

"Pateikšu, ka Krievija sākusi piedāvāt kvotas arī vidējai izglītībai, un domāju, ka ar laiku šādu pieteikumu kļūs vairāk," pateica Favorska.

Viņa piebilda, ka pieprasījums izglītībai Krievijā jau vairākus gadus saglabājas stabili augsts – absolventi vēlas mācīties dzimtajā valodā, KF ir plašāks specialitāšu piedāvājums, un kāds vēlas saistīt savu dzīvi ar KF, pateica Favorska.

"Latvijas varasiestāžu pūliņi parādīt Krieviju negatīvā gaismā neietekmē skolēnu vēlmi aizbraukt, savukārt ar kārtējo skrūvju iegriešanas iesākšanu krievu izglītībā tieksme aizbraukt no Latvijas sāka pieaugt, un vairums mācīties uz Krieviju aizbraukušo tur arī paliek," uzsvēra viņa.

Pēc viņas domām, visprasmīgākie un vismotivētākie skolēni vienalga aizbrauks no valsts, ja viņiem nebūs iespējas mācīties dzimtajā valodā.

"Līdz ar to es domāju, ka krieviem ir ļoti svarīgi izcīnīt iespēju iegūt izglītību savā valodā. Šobrīd ir pienācis patiesības mirklis krievu kopienas saglabāšanas jautājumā. Jo ja nebūs krievu skolas, tad pēc kāda laika pazudīs arī krievu kopiena. Un tādā gadījumā ievērojamu daļu krievu bērnu gaida titulnācijas apkalpes loma," noslēgumā sacīja Favorska.

Latvijā ir viena valsts valoda – latviešu. Krievu valodai ir svešvalodas statuss, neskatoties uz to, ka tā ir dzimtā valoda gandrīz 40% valsts iedzīvotāju.

Pērn Latvijas Saeima apstiprināja Izglītības likuma grozījumus, kuri paredz visu skolu pāreju uz mācībām latviešu valodā līdz 2021./2022. mācību gadam. Skolu pāreja pie mācībām latviešu valodā noritēs pakāpeniski. 2019./20. m.g. 80% mācību valsts valodā pamatskolā būs jānodrošina tikai 7. klasēs, 2020.21.m.g. — 7. un 8. klasēs, bet 2021./22.m.g. valsts valodā pilnībā mācīsies visā pamatskolas noslēdzošajā posmā. Vidusskolā 2020./21.m.g. pilnībā valsts valodā mācīsies 10. un 11. klašu skolēni, bet gadu vēlāk — visu klašu skolēni.

Latvijas krievvalodīgie iedzīvotāji ārkārtīgi negatīvi uztvēra izglītības reformu, valsti pāršalca protestu vilnis. Latvijas Satversmes tiesa ierosināja divas lietas: par Izglītības likuma grozījumu atbilstību Satversmei, kuri paredz pilnu pāreju uz mācībām valsts valodā, un par normas atbilstību Satversmei par to, ka "privātās izglītības iestādēs pamatizglītības un vispārējās un profesionālās vidējās izglītības līmenī izglītību iegūst valsts valodā".

Maskava apsolīja darīt visu iespējamu, lai Latvijā tiktu ievērotas krievvalodīgo tiesības Latvijā iegūt izglītību krievu valodā. Krievijas ĀM regulāri pievērš ANO, ES, EDSO, Eiropas Padomes tiesībsargājošo struktūru uzmanību Latvijas varasiestāžu diskriminējošajai politikai valodas jomā. Krievijas Valsts Dome saistībā ar skolu reformu pieņēmusi iesniegumu par ekonomiska rakstura pasākumiem attiecībā pret Latviju.

85
Temats:
Izglītība latviešu valodā - latviskuma stiprināšana vai fašisms? (135)
Autobuss, foto no arhīva

Runājiet saprotamā valodā un nefilmējiet: Rīgas satiksmes kontrolieri sagrāb bezbiļetnieku

23
(atjaunots 17:26 09.07.2020)
"Rīgas satiksmes" darbinieki skarbi sagrāba un piespieda pie zemes bezbiļetnieku, un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties situācijā.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Kādas Facebook lietotājas lapā parādījies video, kurā "Rīgas satiksmes" kontrolieri veic vīrieša aizturēšanu, kurš brauca sabiedriskajā transportā bez biļetes, vēsta Mixnews.lv.

Intervijā portālam Mixnews.lv notikuma aculieciniece Anna, kura arī ir video autore, pastāstīja, ka gāja no darba uz mājām un pieturā ieraudzīja šo vardarbības ainu. Viņa atzīmē, ka situācija viņai šķitusi ārkārtīgi neadekvāta.

Cilvēks, kuru kontrolieri bija sagrābuši, nebija piedzēries, pēc Annas sacītā, nebija nemierīgs, taču viņu sagrāba, nogāza uz zemes un sāka iedvest, ka viņam nav biļetes, ka viņam bija jāiziet no transporta.

Divi vīrieši, kuri bija sagrābuši pasažieri bez biļetes, runāja krieviski, klātesošā sieviete no "Rīgas satiksme" runāja latviski.

Jaunietis, kurš iekļuva nepatikšanās, guļot uz zemes apgalvoja, ka viņu ir izstūmuši no transporta. Sagrābēji savukārt centās viņu pārliecināt, ka viņš ir agresīvs un bīstams. Visa šī saruna ir dzirdama videoierakstā.

Annai kontrolieri sākumā paskaidroja, ka bezbiļetnieks nereaģēja uz viņu lūgumiem pamest sabiedrisko transportu. Bet pēc tam metās skaidrot viņai pašai, ka nevajag filmēt šo ainu, ka policiju viņi jau ir izsaukuši un vispār viņai ir jārunā "saprotamā valsts valodā".

Savukārt Anna uzstāja, ka viņiem nav tiesību šādi sagrābt cilvēku un viņai ir tiesības filmēt šādas pretlikumīgas aizturēšanas ainu.

Uz zemes gulošais cilvēks tikmēr teica, ka viņš ir adekvāts un viņam esot labs darbs.

Radio Baltkom vērsās pēc paskaidrojumiem pie "Rīgas satiksmes".

Tur pateica, ka maz ar to, ka jaunietis, kuru sagrāba, brauca bez biļetes, viņš vēl arī iesita kontrolierim pa seju un krūtīm. Un vispār viņš jau ne pirmo reizi nonāk policijas redzeslokā.

Pēc "Rīgas satiksmes" pārstāves Baibas Bartaševičas sacītā, sakarā ar incidentu jau ir ierosinātas divas administratīvās lietas.

23
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Visiem nāksies maksāt 1,15 eiro: atlaides maršruta autobusiem Rīgā ir atceltas
Sākot ar februāri par zvanu "Rīgas satiksmei" būs jāmaksā
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"
Guļamistaba, foto no arhīva

Ārzemnieki izpirka, bet tagad tiek vaļā: Ogres novadā par 1 eiro pārdod muižu

22
(atjaunots 17:05 09.07.2020)
Uzņēmējs no Polijas par grašiem pārdod zemi 2,5 hektāru platībā un muižas ēku ar 60 istabām, taču būs jāpierāda, ka topošajam īpašniekam ir nauda rekonstrukcijai.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Lielu muižu Ogres novada Madlienas pagastā īpašnieks pārdod par 1 eiro, taču šāda simboliska summa ir tikai juridiska formalitāte. Potenciālajam pircējam būs jāpierāda, ka viņam ir nauda vecās ēkas rekonstrukcijas veikšanai, raksta Lsm.lv.

Pašlaik muižas ēka, kuras uzbūvēšanas gads precīzi nav zināms, pieder uzņēmējam, kurš dzīvo Polijā.

" Viens eiro ir juridisks termins, ko izveidoja juristi. Jo bez samaksas tas būtu kā dāvinājums. (…) Idejas var būt jebkādas. Bet pircējam precīzi jāuzrāda, kā viņš to realizēs, kur ņems naudu," paskaidroja īpašnieks, kurš vēlējās palikt anonīms.

Līdz 1972. gadam muižā atradās skola, pēc kuras likvidācijas ēka tika atstāta novārtā, kā arī izlaupīta.

Pagaidām muižai nav atradies neviens pircējs, taču interese pastāv.

Zināms, ka iepriekš Madlienas pagasts bijis muižām bagāts, kopumā bija aptuveni 10 vēsturiskas muižas. Pašlaik daudzas no tām ir bēdīgā stāvoklī. Pēc Madlienas pagasta pārvaldes vadītāja sacītā, problēma ir tajā, ka daudzas no šīm ēkām pieder ārzemniekiem, kuriem nav nedz laika, nedz vēlmes nodarboties ar vēstures pieminekļu rekonstrukciju.

22
Tagi:
nekustamais īpašums, Latvija, ārzemnieki
Pēc temata
''Leģendu nakts'' Latvijas pilīs un muižās