Uzvaras piemineklis Rīgā. Foto no arhīva.

Krievijas vēstniecību plānots uzaicināt Saeimas debatēs par Uzvaras pieminekļa likteni

47
(atjaunots 10:28 19.06.2019)
Darba grupai, ko veidos visu Saeimas frakciju pārstāvji, būs jāizvērtē Uzvaras pieminekļa iespējamās nojaukšanas scenāriji un sekas.

RĪGA, 19. jūnijs — Sputnik. Latvijas Saeimas Ārlietu komisija trešdien, 19. jūnijā pieņems lēmumu par darba grupas izveidi, kuras pienākums būs izvērtēt ar Rīgas Atbrīvotājiem veltītā pieminekļa nojaukšanu saistītos scenāriju un juridiskos aspektus. Iespējams, ielūgumu piedalīties jebkādā darba grupas sēdē varētu saņemt arī Krievijas vēstniecība, raksta Diena.

Aizvadītajā nedēļā Saeimas deputātu vairākums atbalstīja portālā Manabalss publicēto petīciju par Rīgas Atbrīvotājiem veltītā pieminekļa uzspridzināšanu/demontāžu. Tā tiks nodota Ārlietu komisijai, kā arī Izglītības, zinātnes un kultūras komisijai. Gaidāms, ka komisijas jautājumu sāks izskatīt šoruden.

Par Saeimas lēmumu virzīt iniciatīvu vēl nav notikusi ne notu apmaiņa starp Maskavu un Rīgu, ne diplomātiskā sarakste. Latvijas vēstnieks nav izsaukts uz Krievijas Ārlietu ministriju, pastāstīja Latvijas ĀM pārstāvis Jānis Beķeris

Ārlietu komisija plāno 19. jūnijā izveidot darba grupu jautājuma izvērtēšanai par Uzvaras pieminekļa iespējamo demontāžu. Darba grupas vadība, iespējams, tiks uzticēta Nacionālās apvienības pārstāvim Jānim Dombravam. Darba grupā plānots iekļaut visu frakciju pārstāvjus. Tās pienākums būs novērtēt situācijas iespējamos scenārijus un juridiskos aspektus, ko pieminekli sargā Krievijas un Latvijas noslēgtais līgums, kas, starp citu, veidoja daļu no dokumentu paketes par Krievijas armijas izvešanu. Iespējams, uzaicinājumu piedalīties sēdē saņems arī Krievijas vēstniecība, vēsta izdevums.

Viedokli par Uzvaras pieminekļa iespējamo demontāžu paudusi gan Krievijas ĀM, gan Latvijas ĀM.

14. jūnijā Krievijas Ārlietu ministrija savā oficiālajā vietnē publicēja resora Informācijas un preses departamenta direktora vietnieka Artjoma Kožina komentāru. Tajā teikts, ka Krievija ir noraizējusies par Latvijas parlamenta lēmumu izskatīt jautājumu par Rīgas Atbrīvotājiem veltītā pieminekļa demontāžu. Resors atgādināja, ka iniciatīva neatbilst Rīgas saistībām, kas iekļautas KF un Latvijas līgumā no 1994. gada 30. aprīļa par Latvijas teritorijā dzīvojošo KF militāro pensionāru un viņu ģimenes locekļu sociālo aizsardzību. Mēs vēršam uzmanību uz to, ka minētā dokumenta 13. pants uzliek Latvijas pusei pienākumu nodrošināt memoriālo būvju uzturēšanu, uzlabošanu un saglabāšanu," teikts komentārā.

No savas puses, Latvijas ĀM uzsvēra, ka nav iespējams demontēt Uzvaras pieminekli bez Krievijas piekrišanas, nepārkāpjot starptautiskās saistības pat gadījuma, ja Saeima pieņems atbilstošo lēmumu.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs komentārā avīzei Diena pastāstīja, ka, lai arī piemineklis nav minēts nevienā konkrētā Krievijas un Latvijas līgumā, 1997. gadā, kad notika mēģinājumi iniciēt tā nojaukšanu, abu valstu Ārlietu ministriju starpā notika intensīva notu apmaiņa. Diplomātiskajā sarakstē abas puses apstiprināja, ka memoriāls ir apsargājams objekts likuma 13. panta izpratnē.

Viņš atzīmēja, ka būtu nepareizi uzskatīt: ja latvieši no rīta pamodīsies un ieraudzīs, ka celtnes Pārdaugavā vairs nav, tas nozīmēs, ka cilvēki tur vairs nepulcēsies 9. maijā svinēt Uzvaras dienu un vispār sāks šo datumu vērtēt citādi.

47
Pēc temata
Saeima atbalstīja pieminekļa Atbrīvotājiem nojaukšanu
Pieminekli Atbrīvotājiem ir svarīgi pasargāt: LKS sarīkoja piketu pie Saeimas
Mitrofanovs: pieminekļa Atbrīvotājiem aizstāvju noskaņojums ir visnotaļ apņēmīgs
Kā aizsargāt Uzvaras pieminekli Rīgā
Gan gribas, gan bail: kā deputāti apsprieda pieminekļa Atbrīvotājiem demontāžu
COVID-19

Covid-19 uzliesmojums Latvijā: diennakts laikā atklāti 34 gadījumi, 19 vienā uzņēmumā

2
(atjaunots 13:21 22.09.2020)
No 34 jaunajiem Covid-19 gadījumiem, kas atklāti aizritējušajā diennaktī, 19 tika fiksēti vienā uzņēmumā, tā nosaukums netiek atklāts.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Latvijā aizritējušajā diennaktī ir veikti 2690 koronavīrusa testi, atklāti 34 jauni inficēšanās gadījumi, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Saskaņā ar SPKC datiem, 24 inficētie ir citu ar Covid-19 saslimušo kontaktpersonas (tostarp 19 no tiem ir viena uzņēmuma darbinieki), astoņi inficētie atgriezās no ārzemēm (Krievija, Turcija, ASV), vēl diviem cilvēkiem inficēšanās avots tiek noskaidrots.

Kopumā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti 299 085 Covid-19 izmeklējumi, inficējušies 1560 cilvēki – 1248 izveseļojās, 36 nomira.

Pēdējo 24 stundu laikā netika stacionēts neviens ar Covid-19 inficētais. Stacionāros ārstējas 10 pacienti, visiem ir vidēji smaga slimības gaita. Kopumā no slimnīcām pēc ārstēšanās saistībā ar koronavīrusu izrakstīti 216 pacienti.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāts jau vairāk nekā 31,5 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 969 tūkstoši cilvēku nomira, toties vairāk nekā 23,1 miljons izveseļojās.

2
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Latvijā atvērts vēl viens Covid-19 bezmaksas testēšanas punkts
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
COVID-19

Latvijā atvērts vēl viens Covid-19 bezmaksas testēšanas punkts

5
(atjaunots 10:47 22.09.2020)
Gribētāju skaits veikt koronavīrusa testu Latvijā septembrī ir palielinājies vairākas reizes, tādēļ esošie testēšanas punkti ne vienmēr tiek galā ar lielo ažiotāžu.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Pirmdien, 21. septembrī Valkā tika atvērts koronavīrusa analīžu nodošanas punkts, raksta Tvnet.lv ar atsauci uz Valkas novada domes pārstāvi veselības aprūpes jautājumos Baibu Vorobjovu. Tagad analīzi varēs nodot vietējā poliklīnikā Rūjienas ielā 3b.

Testa veikšanai ir iepriekš jāpierakstās pa tālruni 8303. Darbadienās punkta darbalaiks ir no plkst. 8:00 līdz 20:00, sestdienās un svētku dienās – no plkst. 9:00 līdz 15:00, svētdienās iedzīvotājus pieņems no plkst. 9:00 līdz 12:00. Analīzes tiks veiktas par brīvu.

Kopš septembra sākuma gribētāju skaits veikt koronavīrusa testu ir krietni pieaudzis, tādēļ "Centrālā laboratorija" brīdina, ka pierakstīšanās var izraisīt grūtības. Operatori netiek galā ar pārāk lielu zvanu daudzumu. Gribētāju pieplūduma dēļ, visticamāk, arī nodošanas vietā nāksies pavadīt kādu laiku rindā.

Atgādināsim, ka vakar Latvijā tika ziņots par vienu jaunu koronavīrusa gadījumu pie 1153 testiem. Savukārt brīvdienās Latvijā bija vērojams neliels uzliesmojums – sestdien tika ziņots par 17 jauniem ar Covid-19 inficētajiem, savukārt svētdien – par 10 jauniem inficēšanās gadījumiem.

5
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Vācu virusologs aicina pārskatīt stratēģiju cīņā ar Covid-19
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti