Eiro

VID vadītāja: mūsu mērķis ir lielā nauda, taču nevajag baidīties no "slazdiem krūmos"

61
(atjaunots 09:26 15.06.2019)
Latvijas VID nav nepieciešama piekļuve lielveikalu lojalitātes programmu kartiņām, nodokļu inspekcijas mērķis ir lielie darījumu, kur var "apgrozīties" netīra nauda, paziņoja Ieva Jaunzeme.

RĪGA, 15. jūnijs – Sputnik. Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme komentēja Latvijas Radio 4 ēterā nesenos grozījumus par skaidras naudas darījumu ierobežošanu, kā arī pastāstīja, kam būtu jāgaida VID "slazdi".

Dzīvoklis par skaidru naudu

Aprīļa sākumā Latvijas Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus par nodokļiem un nodevām, kuri paredz aizliegumu skaidras naudas norēķinus nekustamo īpašumu darījumos. Sākotnēji Finanšu ministrija piedāvāja ierobežot arī skaidras naudas norēķinus transportlīdzekļu iegādē un samazināt limitu šādiem norēķiniem no 7200 līdz 3000 eiro, taču Saeima pagaidām šādus pasākumus neuzņemas veikt.

Intervijā Ieva Jaunzeme paziņoja, ka skaidra nauda – tie ir naudas atmazgāšanas riski. Latvijai Eiropas un Amerikas finanšu regulatoriem jau tā ir daudz pretenziju, ja tā neizpildīs rekomendācijas sava finanšu un banku tirgus pilnveidošanā, tai draud iekļūšana tā dēvētajā pelēkajā sarakstā.

"Personīgi es nevēlos, lai Latvija būtu tajā. Man, piemēram, paziņu lokā nav cilvēku, kuri pirktu dzīvokli par skaidru naudu par 200 tūkstošiem eiro. Toties esmu redzējusi, kā viena sieviete ved uz Latviju pa pusotram miljonam eiro. Šobrīd viņa cenšas pierādīt naudas izcelsmi. Nespēs pierādīt – naudu konfiscēsim," paziņoja Jaunzeme.

Viņa norāda, ka šodien VID prioritāte ir ēnu ekonomika un aplokšņu algas, bet apsekot, vai cilvēks ir pārsniedzis likumā noteikto 7200 eiro limitu skaidras naudas pirkumos, ir grūti.

"Mums vienkārši nav resursu dzīties pakaļ katram eiro. Šobrīd mūsu prioritāte – tie ir lielie pirkumi, kuri atbilstu cilvēka ienākumiem. Kaut gan kurš lai to zina, varbūt kādreiz atgriezīsimies pie šīs idejas… Mūsu prioritāte šodien – tās ir aplokšņu algas un ēnu ekonomika," pateica Jaunzeme.

VID "slazdi"

Latvijas Saeima izskata grozījumus par nepieciešamību deklarēt skaidras naudas līdzekļus pēc kompetento darbinieku prasības ne tikai uz ārējām robežām, bet arī uz iekšējām, jeb ar Lietuvu un Igauniju. Ja persona norādījusi deklarācijā nepatiesas ziņas, viņam draudēs brīvības atņemšana līdz 2 gadiem, piespiedu darbi vai naudassods. Kriminālatbildība iestāsies gadījumos, kad nepatiesas informācijas sniegšana par summu pārsniegs 50 minimālās algas, jeb 21,5 tūkstoti eiro. Šādā izskatā likumprojekts dosies uz izskatīšanu Juridiskajā komisijā un tālāk uz Saeimu. Paredzēts, ka grozījumi varētu tikt apstiprināti un ieviesti jau no 1. jūlija.

Ieva Jaunzeme, komentējot izmaiņas likumā, paziņoja, ka VID nebūs tiesību apturēt visas mašīnas, kuras brauks, piemēram, no Lietuvas uz Latviju, un pārbaudīt iespējamos lielu naudas summu pārvadājumus tajās. Runa ir tikai par tiem cilvēkiem, attiecībā pret kuriem VID rīcībā ir operatīvā informācija, ka viņi varētu pārvadāt lielas naudas summas.

"Šobrīd, piemēram, ja kāds ved naudu no Lietuvas uz Latviju ar mašīnu, VID nav nekādu tiesību aizturēt šo naudu. No 1. jūlija, kolīdz mēs saņemsim operatīvo informāciju par to, ka šāda nauda tiek pārvadāta, mēs varēsim apturēt auto un pieprasīt deklarēt skaidras naudas summas. Un pats galvenais – cilvēkam pašam būs jāpierāda naudas izcelsmes legālumu. Nespēs – nauda tiks konfiscēta," paskaidroja Jaunzeme.

61
Pēc temata
Valsts ieņēmumu dienests apkaros nelegālo tirdzniecību Internetā
Mediji: bankas īpašnieks Latvijā pieķerts mēģinājumā ievest 300 000 eiro skaidrā naudā
Kariņš par naudas atmazgāšanu: mēs būsim savu māju sakārtojuši
Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs, foto no arhīva

"Zodziet apņēmīgāk!" Ušakovs uzbruka labējiem, kuri atbalsta vandāļus Jēkabpilī

17
(atjaunots 16:30 01.03.2021)
Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs izdomājis reklāmsaukli – tā pamatā ir nacionālistu atsauksmes pēc lielgabala zādzības un padomju karavīriem veltītā pieminekļa apgānīšanas Jēkabpilī. Reklāmsaukli viņš izdomājis ne tikai labējiem, bet arī visai Latvijas valdībai.

RĪGA, 1. marts — Sputnik. Kā zināms, Jēkabpilī noticis skandalozs vandālisma akts. Nezināmi ļaundari sagrāvuši padomju memoriālu karavīru apbedījuma vietā. Nozagts piemineklis – lielgabals, kas rotāja memoriālu.

Incidents pats par sevi rada sašutumu, ņemot vērā ļaundaru melno sirdzapziņu un jebkādu principu trūkumu, piedevām memoriālu aizsargā Krievijas un Latvijas starpvaldību līgums par pieminekļu aizsardzību. Krievijas Izmeklēšanas komiteja jau ierosinājusi krimināllietu sakarā ar noziegumu.

Krievijas vēstniecība Rīgā nosūtīja Latvijas ĀM protesta notu sakarā ar vandālisma aktu.

Policisti Latvijā apgalvo, ka centīgi izmeklē noziegumu. Cilvēki ir sašutuši. Tikai Nacionālās apvienības deputāti nespēj valdīt sajūsmu.

Jānis Iesalnieks un Jānis Dombrava savās lapās Twitter un Facebook atļāvās atbalstīt vandāļus, kuri tumsas aizsegā faktiski sagrāvuši memoriālu padomju artilēristiem. Iesalnieks attaisnoja noziedzniekus, Dombrava pat ierosināja pateikties par apņēmīgo rīcību.

Bijušais Rīgas mērs. Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs savā lapā Facebook pauda savas domas par notiekošo. Viņš izmantoja ļaunu ironiju.

Pēc NA politiķu izteikumu motīviem Ušakovs izdomāja saukli, kas, pēc viņa domām, piemērots visai valdībai. Politiķis ironiski konstatēja, ka aicinājums "zodziet apņēmīgāk" ideāli iekļautos valdības koncepcijā.

Ušakovs pat ieteica uz Saeimas griestiem rakstīto "Viens likums - viena taisnība visiem" nomainīt pret "zodziet apņēmīgāk".

"Jēkabpilī apgānīts piemineklis padomju karavīriem, nozagts lielgabals no postamenta. Kas un kāpēc to izdarījis, politisku vai ekonomisku motīvu dēļ – tas ir atsevišķs jautājums. Toties nepārsteidza labējo politiķu reakcija. Mūsu visu iemīļotais Saeimas deputāts Jānis Dombrava teica, ka vajadzētu būt "apņēmīgākiem". Loģiski – zagt vajag apņēmīgāk. Uz tā mūsu labējās partijas turas. Var pat valdības ēkā uz griestiem uzrakstīt

"Zodziet apņēmīgāk!" agrākā "Viens likums - viena taisnība visiem" vietā," – Ušakovs konstatēja savā lapā.

Jāpiebilst, ka policijas centieni lielgabala meklējumos vēl nav vainagojušies panākumiem, lai arī pat pieejami videonovērošanas kameru ieraksti, kuros redzams, kā traktorā aizved lielgabalam līdzīgu objektu.

17
Tagi:
vandalisms, nacionālisms, Nils Ušakovs
Pēc temata
Jēkabpilī barbariski sagrauts karavīru memoriāls. Kā atbildēs Krievija?
Video ierakstā nokļuvusi pieminekļa sagraušana Jēkabpilī
Avīzes, foto no arhīva

Valdība apstiprinājusi vairāk nekā 3 miljonu eiro piešķiršanu privātajiem medijiem

11
(atjaunots 16:10 01.03.2021)
Latvijas Kultūras ministrijas ieskatā privātajiem medijiem vajadzīga apaļa summa – vairāk nekā trīs miljoni eiro. Valdība tam piekrīt.

RĪGA, 1. marts — Sputnik. Kultūras ministrija pieprasījusi valdībai 3 258 367 eiro privāto mediju atbalstam Latvijā. Valdība prasību apstiprinājusi, vēsta Mixnews.lv.

Tagad šī nauda no valsts budžeta nonāks Mediju atbalsta fondā (MAF). Tas vajadzīgs, lai plašsaziņas līdzekļi Covid-19 radītajā krīzes situācijā varētu joprojām sniegt sabiedrībai savlaicīgu un kvalitatīvu informāciju par pandēmijas problēmām.

​Tagad izstrādātais mediju vides atbalsta mehānisms jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, un Sabiedrības integrācijas fonds MAF ietvaros sadalīs līdzekļus starp komerciālajiem radio, telekanāliem, elektroniskajiem un drukātajiem medijiem.

Jau zināms, ka 1 075 000 eiro no MAF finansējuma tiks atvēlēti televīzijas un radio programmu tekošo izdevumu – darbinieku algu, telpu nomas, komunālo pakalpojumu utt. segšanai.

530 850 eiro paredzēti tādiem pašiem izdevumiem drukātajiem un ziņu medijiem, 846 150 eiro – drukāto mediju darba materiālu apmaksai piecus mēnešus ilgajā ārkārtējā situācijā. 798 210 eiro vajadzīgi televīzijas un radio programmu izstrādei piecus mēnešus ilgajā ārkārtējā situācijā.

SIF administratīvie izdevumi "apēdīs" 8 157 eiro.

11
Tagi:
Latvija, finansējums, mediji
Pēc temata
No kurienes nāk nauda cīņai par "demokrātiju un cilvēktiesībām"