Eiro naudaszīmes. Foto no arhīva

Nepareizi saskaitīji naudu līdz 2 gadiem cietumā

100
(atjaunots 15:04 13.06.2019)
Jau no 1. jūlija Valsts ieņēmumu dienests var iegūt tiesības lūgt deklarēt pārvadājamo skaidro naudu uz Latvijas robežas ar Igauniju un Lietuvu, ja sniegtās ziņas uzskatīs par nepatiesām, cilvēkam var draudēt kriminālatbildība.

RĪGA, 13. jūnijs – Sputnik. Cilvēkam, kurš šķērso Latvijas robežu ar citām Eiropas Savienības valstīm, nāksies deklarēt skaidras naudas līdzekļus gadījumā, ja tiks saņemta attiecīgas pilnvarotas personas prasība. Ja deklarācijā viņš norādīs nepatiesas ziņas, nespēs apstiprināt naudas izcelsmes likumību, viņam var piemērot ne vien konfiskāciju, bet arī iesēdināt cietumā līdz diviem gadiem. Attiecīgus grozījumus 12. jūnijā izskatīja Saeimas Juridiskās komisijas Krimināltiesiskās politikas apakškomisija.

Grozījumi vairākās Krimināllikuma un Kriminālprocesuālā likuma pantos, kuri skar skaidras naudas pārvadājumus pāri Latvijas valsts robežai un tās deklarēšanu, izstrādāti ņemot vērā Moneyval rekomendācijas un aicina palīdzēt noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas apkarošanā.

Patlaban cilvēkam ir jādeklarē skaidras naudas pārvadājumi – sākot ar 10 tūkstošiem eiro – tikai uz ES ārējām robežām. Jaunie grozījumi paredz, ka arī uz iekšējām robežām cilvēkam būs jāaizpilda deklarācija, gadījumā, ja šāda prasība tiks saņemta no kompetentas personas.  Gadījumā, ja persona norādījusi deklarācijā nepatiesas ziņas, tai draudēs cietumsods līdz diviem gadiem, piespiedu darbs vai naudassods. Kriminālatbildība iestāsies gadījumos, ja nepatiesa informācija tiks sniegta par summu, kas pārsniedz 50 minimālās algas, jeb 21,5 tūkstošus eiro. Šādā izskatā likumprojekts dosies uz izskatīšanu Juridiskajā komisijā un tālāk Saeimā.

Vērtējot grozījumu apspriešanu apakškomisijā, avīze Dienas Bizness raksturoja situāciju kā gatavošanos šovam "Čipolīno piedzīvojumi Latvijā". Izdevums norāda, ka praksē grozījumi skars parasto iedzīvotāju darījumus ar skaidro naudu. Tātad tiem, kam nav ļoti labi zināmi likumi, un kas nav pārāk uzmanīgi, varēs konfiscēt skaidru naudu, un vēlāk, ja nauda tomēr izrādīsies godīgi nopelnīta, neviens nekompensēs neērtības.

Tostarp Kriminālprocesuālā likuma 125. panta grozījumi atļaus konfiscēt īpašumu uz aizdomu pamata. "Ir uzskatāms par pierādītu, ka finanšu līdzekļiem vai citai mantai, visticamāk, ir noziedzīga izcelsme, ja vien persona ticami neizskaidro, vai nepamato finanšu līdzekļu vai citas mantas likumīgo izcelsmi," teikts tekstā.

Turpinājums – 356. pantā, kurā teikts, ka, ja izteikts pieņēmums, ka īpašums iegūts noziedzīgā ceļā, vai ir saistīts ar noziegumu, personai 45 dienu laikā kopš brīža, kad tās tiesības pārvaldīt īpašumu tika ierobežotas, var sniegt tā izcelsmes likumības pierādījumus. Attiecībā uz 45 dienu termiņu izteicās Zvērināto advokātu padomes pārstāvis Aleksandrs Berezins. Viņš pievērsa uzmanību, ka termiņš tiek aprēķināts kopš brīža, kad noteikts ierobežojums, nevis kopš brīža, kad persona tiek informēta. Advokāts pievērsa uzmanību tam, ka valsts nosaka pilsoņiem pierādījumu iesniegšanas termiņu, taču sev nenosaka nekādus lietas izskatīšanas termiņus.

Tāpat apakškomisija sēdē izskatīja mehānismu un likuma normas, kuras skar zaudējumu atlīdzināšanu personai, kura pierādījusi līdzekļu likumīgo izcelsmi. Grozījumi 126. pantā paredz, ka "ja persona noteiktā termiņā nesniedz ticamas ziņas par mantas izcelsmes likumību, šai personai tiek liegta iespēja saņemt atlīdzību par kaitējumu, kas tai nodarīts saistībā ar kriminālprocesā noteiktajiem ierobežojumiem rīkoties ar šo mantu".

Pēc izdevuma domām, runa ir par mehānismu, kā nekompensēt cilvēkiem zaudējumus, kas saistīti ar legāli nopelnītu līdzekļu aizturēšanu. Avīze skaidro, ka, piemēram, cilvēkam konfiscējuši naudu, bet kriminālprocess ievelkas uz vairākiem gadiem. Ja cilvēks tomēr spēs pierādīt to izcelsmes likumību, viņš var cerēt arī uz kompensāciju zaudējumiem, kurus viņš guvis dēļ tā, ka ilgstoši nav spējis rīkoties ar to. Prasība par zaudējumu atlīdzināšanu tiek iesniegta Tieslietu ministrijā, taču tās ierēdņiem nav piekļuves krimināllietas materiāliem, tādējādi, likums paredz atkārtotu "patiesu ziņu sniegšanu, kuras norāda uz izcelsmes likumību". Kaut gan tiesa personu jau ir atzinusi par nevainīgu. Gadījumā, ja persona par to nezina, aizmirsīs vai vienkārši iesniegs ziņas, kuras Tieslietu ministrijā uzskatīs par neuzticamām, persona zaudēs tiesības iegūt likumā paredzēto kompensāciju, norāda izdevums.

Avīze skaidro, ka piedāvātajos grozījumos ir daudz neskaidrību attiecībā uz likuma piemērošanu praksē. Kas būs, ja, piemēram, cilvēks kļūdījās skaidras naudas aprēķinos, vai ja nauda tiek ievesta nevis eiro, bet citā valūtā – īsāk sakot, kā būt, ja skaitliskā izteiksme deklarācijā un faktiskā summa nedaudz atšķiras, vai tas tiks uzskatīts par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā.

Uz precizējošo deputātes Jūlijas Stepaņenko jautājumu, vai līdzekļi tiks konfiscēti cilvēkam, kurš tos nopelnījis godīgā ceļā, taču deklarācijā pieļāva kaut kādu kļūdu tās aizpildīšanā, eksperti atbildēja apstiprinoši.

100
Pēc temata
Pārmeklēja un konfiscēja 700 tūkstošus eiro: VID noķēris reisa Maskava-Rīga pasažierus
Pāri robežai pārved pusmiljardu eiro gadā: Latvija pastiprinās skaidras naudas kontroli
Jurists: cīņa ar skaidro naudu satricinās Latvijas nabadzīgāko iedzīvotāju slāni
Latvijas iedzīvotāja nopirka mašīnu Lietuvā par skaidru naudu un saņēma 3000 eiro sodu
Georga lente

Par antikrieviskās Jūrmalas kafejnīcas saimnieku ziņots policijai un Ģenerālprokuratūrai

50
(atjaunots 12:09 24.05.2020)
Antikrieviskā Jūrmalas restorāna apmeklētāji, kurus Uzvaras dienā izdzina Georga lentīšu dēļ, nolēma neļaut saimniekam izsprukt cauri sveikā.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Savā Facebook lapā Nadja Petrova, kura 9. maijā aizgāja uz restorānu "Kūriņš" Jūrmalā kopā ar ģimeni un sastapa atklātu diskrimināciju, paziņoja, ka negrasās šo nepieņemamo gadījumu atstāt bez soda.

Pēc viņas sacītā, lēmumu viņa pieņēma tad, kad noskaidrojās, ka restorāna saimnieks Arnis Ābelītis jau ne pirmo reizi atļaujas šādi izdzīt apmeklētājus. Un visvairāk pārsteidza līdzīgs stāsts, kurš atgadījies kādiem vecāka gadagājuma cilvēkiem, kurus tieši tāpat padzina no iestādes par Georga lentītēm.

"Tās vienkārši ir šausmas!!!! Un mēs pieņēmām lēmumu neatstāt šo lietu tāpat vien… Rezultātā, mēs uzrakstījām iesniegumu policijai, Ģenerālprokuratūrai un tiesībsargam ar lūgumu novērtēt visu to, kas notika Jūrmalas "Kūriņā"," uzrakstīja Petrova.

Viņa pateicās par palīdzību Ruslanam Pankratovam, kurš sniedza juridisko atbalstu.

Skandāls restorānā

Atgādināsim, ka Uzvaras dienā Jūrmalā notika skandalozs stāsts. Apmeklētājus ar Georga lentītēm atteicās apkalpot kafejnīcā "Kūriņš". Par šo nepieņemamo gadījumu Petrova toreiz paziņoja Facebook sabiedriskajā grupā "Kur paēst?/Где поесть?", kas ir veltīta atsauksmēm par restorāniem Rīgā un Latvijā.

Publikācija ar atsauksmi par kafejnīcas "Kūriņš" apmeklēšanu pāršalca visus sociālos tīklus: tam bija vairāk nekā 2000 komentāru, un vēl vairāk cilvēku padalījās tajā. Stāsts nonāca arī līdz Nacionālās apvienības locekļu ausīm. Viņi nostājās restorāna saimnieka pusē un pat apsolīja izreklamēt iestādi.

Pats restorāna saimnieks pasteidzās apstiprināt, ka viņš ir Nacionālās apvienības sajūsmas cienīgs, un uzrakstīja savas kafejnīcas Facebook lapā odu par nemīlu pret Georga lentēm. Tātad viņš neslēpa, ka viņa attieksme pret klientiem bijusi diskriminējoša, ko, starp citu, aizliedz Latvijas likums, kurš vispār neatļauj nekāda veida diskrimināciju, kas ir absolūti dabiski priekš civilizētas valsts.

Interesantas detaļas

Pēcāk noskaidrojās, ka Ābelītis nemaz nav tik patriotisks Latvijas patriots, kāds vēlējās šķist.

Informācija, kas atrodama Komercreģistrā, liecina, ka SIA "Kūriņš" darbības patiesā labuma guvēju kārtā norādīts nevis Latvijas "aizstāvis" Arnis Ābelītis, bet gan trīs citas privātpersonas: Baiba Stigemane, Ieva Petaka un Linda Ābelīte.

Šeit ir vērts atgādināt, ka pirms vairāk nekā diviem gadiem Latvijā tika pieņemti ļoti stingri likuma grozījumi par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu. Saskaņā ar šiem grozījumiem, juridiskajām personām Uzņēmumu reģistrā ir pienākums sniegt ziņas par katru privātpersonu, kura ir patiesā (reālā) labuma guvējs.

Tāpat atklājās zināmas dīvainības ar uzņēmējdarbības riska nodevu un citi sīkumi.

Tostarp ziņkāri raisa tas, ka "Kūriņa" apmeklētāji pamanījuši vienu interesantu detaļu – uz iestādes sienām attēlota svastika. Ja mēs pareizi atceramies, atšķirībā no Georga lentītes nacistiskie simboli Latvijā ir aizliegti.

50
Tagi:
Georga lentīte, Uzvaras diena
Pēc temata
Sodu par iekļūšanu militārajās bāzēs Latvijā palielinājuši 20 reizes
Vai Georga lentītes tiks aizliegtas? Kaimiņš atbalsta, Liepiņa iebilst
Kas tas par miernesi, parasts naciķis: Sencovs norāts par KF karogu dedzināšanu Latvijā
Deputāts par Georga lentes aizliegšanu: nacionālisti pašapliecinās uz krievu rēķina
Mobilā laboratorija koronavīrusa analīžu nodošanai, foto no arhīva

Covid-19 analīžu nodošanas punkti maina atrašanās vietu: kur būs jāvēršas turpmāk

11
(atjaunots 11:04 24.05.2020)
Tuvākajā laikā mobilās laboratorijas, kuras tika speciāli organizētas koronavīrusa testēšanai, pārvāksies, visa aktuālākā informācija būs atrodama interaktīvajā kartē.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Atsevišķi Covid-19 analīžu nodošanas punkti tuvākajā laikā mainīs savu atrašanās vietu. Runa ir par speciālajām teltīm, paziņoja Nacionālā veselības dienesta pārstāve Ginta Ozoliņa, raksta Press.lv.

Ozoliņa atzīmēja, ka jaunās atrašanās vietas tiks atzīmētas interaktīvajā kartē "Covid-19 analīžu nodošanas vietas Latvijā". Resursā tiek publicēta visa aktuālākā informācija.

Zīme Bioloģiskie draudi Latvijas infektoloģijas centrā, foto no arhīva
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Kā jau iepriekš rakstīja Sputnik Latvija, koronavīrusa testēšana ir pārtraukta lidostā "Rīga" un ostās. Līdz ar regulāro reisu atsākšanu, pasažierus, kuri ierodas Latvijā, lūdz pierakstīties uz testēšanu pa tālruni 8303.

Testēšanu lidostā un ostās līdz šim veica Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests. Tas tika darīts repatriācijas lidojumu periodā.

Izņemot to, Veselības ministrijā atgādināja, ka visiem tiem, kas ierodas valstī no ārzemēm, izņemot Lietuvu un Igauniju, ir jāievēro divu nedēļu pašizolācija.

Atgādināsim, ka vakar tika ziņots par strauju inficēto skaita pieaugumu. Par izplatības perēkli kļuva sociālās aprūpes centrs "Mārsnēni" Priekuļu novadā.

Pašlaik ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā sastāda 1047 cilvēkus (aizvadītajā diennaktī atklāts tikai viens jauns gadījums). Kopumā ir veikti 99 049 izmeklējumi.

11
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Problēmu rada HIV, nevis Covid-19: Latvija ieņem pirmo vietu ES vīrusa izplatības ziņā
No 1. jūnija Latvijā tiks atļautas daudzas lietas: kādas tieši
No 3. jūnija Latvijā atsāk visu medicīnisko pakalpojumu sniegšanu
Kad Latvijā parādīsies vietējā ražojuma medicīniskās maskas
Covid-19

Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu

0
(atjaunots 17:03 24.05.2020)
Saskaņā ar pētnieku prognozēm, ASV izdosies tikt galā ar pandēmiju ātrāk, nekā tā tiks uzveikta pārējā pasaulē.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Singapūras Tehnoloģiju un dizaina universitātes pētnieki aprēķinājuši aptuveno Covid-19 pandēmijas beigu datumu, raksta Bb.lv.

Saskaņā ar viņu pētījumu, pasaule spēs mierīgi uzelpot ap 2020. gada decembri, savukārt ASV pārvarēs vīrusu jau septembrī.

Saviem aprēķiniem zinātnieki izmantoja infekcijas izplatības matemātisko modeli, kurā tika ņemta vērā saslimstības dinamika, inficēto un izveseļojušos statistika, tā saucamais SIR modelis.

Tāpat pētnieki uzsvēra, ka viņu prognozes var būt neprecīzas, tādēļ nav vērts balstīties uz to karantīnas ierobežojumu mīkstināšanai daudzās valstīs.

"Pārmērīgs optimisms, kas balstās uz kaut kādām prognozēm, draud ar to, ka var novājināt mūsu disciplīnu un paškontroli, kas novedīs pie straujas inficēto skaita izaugsme," paziņoja zinātnieki.

Pēdējās diennakts laikā Latvijā tika veikti 1203 Covid-19 testi, un tikai viens tests izrādījies pozitīvs.

Tiek ziņots, ka Latvijas slimnīcās ārstējas 25 Covid-19 pacienti. Diviem no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 99 049 koronavīrusa testi. Inficējušies 1047 cilvēki, 712 inficētie ir izveseļojušies, 139 pēc ārstēšanās tika izrakstīti no slimnīcām, 22 cilvēki nomira.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Vai Covid-19 var izplatīties ar ūdeni: Latvijas zinātnieki atskaitās par pētījumu
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Imunologs nosauca Covid-19 epidēmijas beigu nosacījumu katrā valstī
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību