Eiro naudaszīmes. Foto no arhīva

Nepareizi saskaitīji naudu līdz 2 gadiem cietumā

103
(atjaunots 15:04 13.06.2019)
Jau no 1. jūlija Valsts ieņēmumu dienests var iegūt tiesības lūgt deklarēt pārvadājamo skaidro naudu uz Latvijas robežas ar Igauniju un Lietuvu, ja sniegtās ziņas uzskatīs par nepatiesām, cilvēkam var draudēt kriminālatbildība.

RĪGA, 13. jūnijs – Sputnik. Cilvēkam, kurš šķērso Latvijas robežu ar citām Eiropas Savienības valstīm, nāksies deklarēt skaidras naudas līdzekļus gadījumā, ja tiks saņemta attiecīgas pilnvarotas personas prasība. Ja deklarācijā viņš norādīs nepatiesas ziņas, nespēs apstiprināt naudas izcelsmes likumību, viņam var piemērot ne vien konfiskāciju, bet arī iesēdināt cietumā līdz diviem gadiem. Attiecīgus grozījumus 12. jūnijā izskatīja Saeimas Juridiskās komisijas Krimināltiesiskās politikas apakškomisija.

Grozījumi vairākās Krimināllikuma un Kriminālprocesuālā likuma pantos, kuri skar skaidras naudas pārvadājumus pāri Latvijas valsts robežai un tās deklarēšanu, izstrādāti ņemot vērā Moneyval rekomendācijas un aicina palīdzēt noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas apkarošanā.

Patlaban cilvēkam ir jādeklarē skaidras naudas pārvadājumi – sākot ar 10 tūkstošiem eiro – tikai uz ES ārējām robežām. Jaunie grozījumi paredz, ka arī uz iekšējām robežām cilvēkam būs jāaizpilda deklarācija, gadījumā, ja šāda prasība tiks saņemta no kompetentas personas.  Gadījumā, ja persona norādījusi deklarācijā nepatiesas ziņas, tai draudēs cietumsods līdz diviem gadiem, piespiedu darbs vai naudassods. Kriminālatbildība iestāsies gadījumos, ja nepatiesa informācija tiks sniegta par summu, kas pārsniedz 50 minimālās algas, jeb 21,5 tūkstošus eiro. Šādā izskatā likumprojekts dosies uz izskatīšanu Juridiskajā komisijā un tālāk Saeimā.

Vērtējot grozījumu apspriešanu apakškomisijā, avīze Dienas Bizness raksturoja situāciju kā gatavošanos šovam "Čipolīno piedzīvojumi Latvijā". Izdevums norāda, ka praksē grozījumi skars parasto iedzīvotāju darījumus ar skaidro naudu. Tātad tiem, kam nav ļoti labi zināmi likumi, un kas nav pārāk uzmanīgi, varēs konfiscēt skaidru naudu, un vēlāk, ja nauda tomēr izrādīsies godīgi nopelnīta, neviens nekompensēs neērtības.

Tostarp Kriminālprocesuālā likuma 125. panta grozījumi atļaus konfiscēt īpašumu uz aizdomu pamata. "Ir uzskatāms par pierādītu, ka finanšu līdzekļiem vai citai mantai, visticamāk, ir noziedzīga izcelsme, ja vien persona ticami neizskaidro, vai nepamato finanšu līdzekļu vai citas mantas likumīgo izcelsmi," teikts tekstā.

Turpinājums – 356. pantā, kurā teikts, ka, ja izteikts pieņēmums, ka īpašums iegūts noziedzīgā ceļā, vai ir saistīts ar noziegumu, personai 45 dienu laikā kopš brīža, kad tās tiesības pārvaldīt īpašumu tika ierobežotas, var sniegt tā izcelsmes likumības pierādījumus. Attiecībā uz 45 dienu termiņu izteicās Zvērināto advokātu padomes pārstāvis Aleksandrs Berezins. Viņš pievērsa uzmanību, ka termiņš tiek aprēķināts kopš brīža, kad noteikts ierobežojums, nevis kopš brīža, kad persona tiek informēta. Advokāts pievērsa uzmanību tam, ka valsts nosaka pilsoņiem pierādījumu iesniegšanas termiņu, taču sev nenosaka nekādus lietas izskatīšanas termiņus.

Tāpat apakškomisija sēdē izskatīja mehānismu un likuma normas, kuras skar zaudējumu atlīdzināšanu personai, kura pierādījusi līdzekļu likumīgo izcelsmi. Grozījumi 126. pantā paredz, ka "ja persona noteiktā termiņā nesniedz ticamas ziņas par mantas izcelsmes likumību, šai personai tiek liegta iespēja saņemt atlīdzību par kaitējumu, kas tai nodarīts saistībā ar kriminālprocesā noteiktajiem ierobežojumiem rīkoties ar šo mantu".

Pēc izdevuma domām, runa ir par mehānismu, kā nekompensēt cilvēkiem zaudējumus, kas saistīti ar legāli nopelnītu līdzekļu aizturēšanu. Avīze skaidro, ka, piemēram, cilvēkam konfiscējuši naudu, bet kriminālprocess ievelkas uz vairākiem gadiem. Ja cilvēks tomēr spēs pierādīt to izcelsmes likumību, viņš var cerēt arī uz kompensāciju zaudējumiem, kurus viņš guvis dēļ tā, ka ilgstoši nav spējis rīkoties ar to. Prasība par zaudējumu atlīdzināšanu tiek iesniegta Tieslietu ministrijā, taču tās ierēdņiem nav piekļuves krimināllietas materiāliem, tādējādi, likums paredz atkārtotu "patiesu ziņu sniegšanu, kuras norāda uz izcelsmes likumību". Kaut gan tiesa personu jau ir atzinusi par nevainīgu. Gadījumā, ja persona par to nezina, aizmirsīs vai vienkārši iesniegs ziņas, kuras Tieslietu ministrijā uzskatīs par neuzticamām, persona zaudēs tiesības iegūt likumā paredzēto kompensāciju, norāda izdevums.

Avīze skaidro, ka piedāvātajos grozījumos ir daudz neskaidrību attiecībā uz likuma piemērošanu praksē. Kas būs, ja, piemēram, cilvēks kļūdījās skaidras naudas aprēķinos, vai ja nauda tiek ievesta nevis eiro, bet citā valūtā – īsāk sakot, kā būt, ja skaitliskā izteiksme deklarācijā un faktiskā summa nedaudz atšķiras, vai tas tiks uzskatīts par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā.

Uz precizējošo deputātes Jūlijas Stepaņenko jautājumu, vai līdzekļi tiks konfiscēti cilvēkam, kurš tos nopelnījis godīgā ceļā, taču deklarācijā pieļāva kaut kādu kļūdu tās aizpildīšanā, eksperti atbildēja apstiprinoši.

103
Pēc temata
Pārmeklēja un konfiscēja 700 tūkstošus eiro: VID noķēris reisa Maskava-Rīga pasažierus
Pāri robežai pārved pusmiljardu eiro gadā: Latvija pastiprinās skaidras naudas kontroli
Jurists: cīņa ar skaidro naudu satricinās Latvijas nabadzīgāko iedzīvotāju slāni
Latvijas iedzīvotāja nopirka mašīnu Lietuvā par skaidru naudu un saņēma 3000 eiro sodu
Rokudzelži

VDD pastāstīja, par ko aizturēti septiņi krievvalodīgie žurnālisti

5
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Valsts drošības dienests sniedza komentārus par kratīšanu un Baltnews un Sputnik autoru aizturēšanu.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Nākamajā dienā pēc kratīšanas, ko VDD organizēja septiņu krievvalodīgo žurnālistu mājās un darba vietās Rīgā, kā arī minēto žurnālistu aizturēšanas, specdienests atskaitījās par veiktajiem izmeklēšanas pasākumiem savā vietnē.

Iepriekš jau vēstīts, ka 3. decembrī VDD organizēja kratīšanas, izņēma tehniku, aizturēja un nopratināja virkni krievvalodīgo žurnālistu. Visi aizturētie ir starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa", kuras ietvaros strādā portāli Baltnews un Sputnik. Patlaban aģentūras juristi cenšas atrisināt minēto situāciju.

VDD informēja, ka procesuālās darbības veiktas kriminālprocesa ietvaros, kas sākts 2020. gada 16. janvārī saskaņā ar Krimināllikuma 84. panta pirmo daļu: par Eiropas Savienības un citu starptautisko organizāciju ieviesto vai Latvijas Republikas noteikto nacionālo sankciju pārkāpšanu.

VDD izmeklētājiem radušās aizdomas, ka notikusi saimnieciskā resursa nodošana personai, pret kuru vērstas Eiropas Savienības sankcijas par darbībām, ar ko tiek grauta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība.  

Procesuālo darbību laikā VDD ir ieguvis apjomīgu informācijas kopumu, kas ietver datu nesējus un dokumentus. Personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Lai izmeklēšana varētu noritēt netraucēti, VDD no plašākiem komentāriem par šo gadījumu šobrīd atturas.

"VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā," teikts specdienesta paziņojumā.

Iepriekš jau norādīts, ka ES individuālās sankcijas vērstas pret ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoru Dmitriju Kiseļovu, pati aģentūra sankciju sarakstos nav iekļauta. Baltijas valstis sankcijas interpretē paplašināti un attiecina tās arī uz aģentūru, tomēr Krievijas ĀM jau norādījusi, ka tamlīdzīgs traktējums ir absurds.

5
Tagi:
sankcijas, Sputnik, žurnālists, Drošības dienests
Pēc temata
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana
Ziņu portāls Baltnews informēja par lapas bloķēšanu Facebook
Krievijas ĀM asi nosodīja Sputnik un Baltnews žurnālistu aizturēšanu Latvijā
Ūdensvada krāns

"Nelietība": publicists sašutis par aizliegumu pārdot saimniecības preces brīvdienās

23
(atjaunots 12:04 04.12.2020)
Pazīstamais latviešu publicists Jurijs Paiders asi novērtēja jaunos ierobežojumus ar mērķi ierobežot koronavīrusa izplatību Latvijā – visvairāk viņš sašutis par aizliegumu pārdot saimniecības preces brīvdienās.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Izdevuma "Neatkarīgā rīta avīze" analītiķis, ģeogrāfijas zinātņu doktors, LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docents Juris Paiders asi kritizēja jaunos ierobežojumus.

Atgādināsim, ka līdztekus citiem ierobežojošo pasākumu sarakstā iekļauts aizliegums brīvdienās strādāt visiem veikaliem, izņemot pārtikas preču un pirmās nepieciešamības preču (zāles, higiēnas priekšmeti).

Saimniecības preču veikalu slēgšana, pēc Jura Paidera domām ir ārkārtīgi sāpīga – izrādās, viņš nedzīvo pilsētā.

"Kariņam pilsētas dzīvoklī ir elektrība, siltums, ūdens u.c. Ja man laukos, piektdienas vakarā pārsprāgs ūdens pievads, tad mocies līdz pirmdienai. Latvijā katrs piektais dzīvo lauku mājā! Aizliegums pārdot saimniecības preces brīvdienās ir nelietība pret visiem lauku ļaudīm," savā lapā Twitter uzrakstīja Juris Paiders.

​Liela daļa komentētāju žurnālista sašutumu uztvēra sarkastiski, piemēram, atzīmēja, ka rūpīgam lauciniekam vienmēr ir vajadzīgo instrumentu un materiālu krājums. Pat radās aizdomas, ka žurnālistam nav ne jausmas, kā dzīvo laukos.

"Jūs laikam nepazīstat lauku ļaudis. Lauku ļaudis ūdens pievadu saremontēs pirms tas pārsprāgs. Un ja vajadzēs ienesīs ūdeni ar spaini, bet svētdien nemaz nebrauks uz veikalu, jo tā diena ir atpūtai, protams, ja nav lopi jāapkopj," norādīja Normunds Medens.

​Tomēr Paiders noliedza visas lasītāju aizdomas un parādīja savu malkas grēdu. Viņš stāstīja, ka dzīvo laukos jau trešo gadu desmitu un zina, kā tas ir, kad sestdien pēkšņi salūst apkures katls vai ūdens sūknis.

​"Sveiciens visiem apmelojošo tvītu rakstītājiem un melu tvītu retvītotājiem! Tas ir mans malkas šķūnis, mans Saules enerģijas akumulācijas panelis, par kur es neprasu ne no viena Latvijas iedzīvotāja man maksāt OIK, atšķirībā no valdībai pietuvinātajiem korumpantiem!" stāstīja Paiders.

"Visi baigi gudrie, bet, ja ārā ir -20 un kaut kas tāds notiek, tad tā tiešām ir ārkārtas situācija, kas jālabo nekavējoties, citādi var iedzīvoties baigos visas sistēmas bojājumos. Turklāt strādājošam cilvēkam tik uz veikalu darba dienā nav nemaz tik viegli," žurnālistu atbalstīja Vilnis.

​Citi iebilda, ka jaunajos ierobežojumos ir daudz nopietnākas lietas.

"Aizliegums pārdod šmigu brīvdienās vispār ir genocīds pret iedzīvotājiem, jo bez elektrības un ūdens pievadiem var izdzīvot!" ironiski konstatēja Arvis.

​Atzīmēsim, ka jaunie ierobežojumi paredz arī alkohola un cigarešu tirdzniecības aizliegumu brīvdienās un svētku dienās. Tie radīja asāko kritikas vilni sabiedrībā. Tomēr epidemiologi centās apliecināt, ka ar šo iniciatīvu nav saistīti.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību risku analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu tirdzniecības aizliegums nav epidemiologu lēmums, taču viņi to atbalsta, jo alkohola lietošana veicina socializāciju.

"Alkohola lietošana saistās ar plašāku socializēšanos, tāpēc ir augstāki kovida izplatīšanās riski, teica Perevoščikovs. tāpēc jāaizliedz tā tirgošana brīvdienās. man gan šķiet, ka manu kotlešu un rosola smarža daudz vairāk socializē apkārtējos. Aizliedzam kotletes un rosolu!" ziņu komentēja publiciste Elita Veidemane.

​Trešdien, 2. decembrī Latvijas valdība nolēma pagarināt ārkārtējās situācijas režīmu līdz 11. janvārim un ieviesa stingrākus ierobežojumus, ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos.

Cita starpā no 3. decembra visā Latvijas teritorijā aizliegts pulcēties kopā vairāk nekā diviem cilvēkiem (izņēmums – ģimenes), pie tam jāievēro 2 metru distance. Atcelti visi privātie pasākumi, ballītes un sapulces.

23
Tagi:
pandēmija, tirdzniecība, Latvija
Pēc temata
Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus
Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas ir uzsāktas 600 lietas par ierobežojumu pārkāpumiem
Elpot ir bīstami: PVO iesaka valkāt maskas visur
Petrovs: Covid-19 pasākumi ir absurdi un tiek ieviesti demonstratīvos nolūkos