Rīgas dzīvojamā māja

Dzīvokļu deficīts un cenu kāpums: Latvijas iedzīvotāji ir spiesti pirkt padomju dzīvokļus

73
(atjaunots 12:49 13.06.2019)
Lai gan padomju laika mājas Latvijas iedzīvotājos raisa bažas, viņi turpina interesēties par to iegādi, jo jaunu dzīvokļu par pieejamām cenām Latvijā nav.

RĪGA, 13. jūnijs – Sputnik. Gada laikā sērijveida mājokļu cenas Latvijā palielinājušās par 4%. Šobrīd kvadrātmetra cena padomju laiku mājās sasniedz 810 eiro, vēsta Rus.lsm.lv.

Tai pašā laikā pārdošanu tirgus ir sarucis – gada laikā piedāvājums samazinājies par 12%. Eksperti abas šīs tendences saista ar pieejamo jauno dzīvokļu deficītu tirgū.

Taču otrreizējā mājokļa tirgus izraisa pircēju šaubas. Latvijas iedzīvotāji ir noraizējušies par lietuviešu sērijas namu stāvokli un nevēlas tos pirkt. Kaut gan, kā uzskata eksperti, bažas šajā gadījumā ir absolūti veltīgas. Pie vainas ir negatīvais informācijas fons, precīzāk izsakoties, Ekonomikas ministrijas paziņojums par nolūku sniegt ekspertu vērtējumu par šo namu stāvokli.

Bīstamā lietuviešu sērija

Kā norāda nekustamo īpašumu darījumu speciālists Andrejs Kozels, iepriekš bija daudz pārpircēju, kuri pirka lietuviešu projekta dzīvokļus, taisīja tajās remontu un tālāk pārdeva par augstāku cenu. Šobrīd to skaits ir ievērojami samazinājies.

Maijā Ekonomikas ministrija paziņoja par nolūku veikt padziļinātu 464. sērijas, tā dēvētā lietuviešu projekta, namu izpēti un izsludināja attiecīgu konkursu.

Taču lietuviešu projektam neizdodas pilnībā sabojāt Latvijas iedzīvotāju priekšstatu par otrreizējiem dzīvokļiem, un sērijveida dzīvokļi joprojām ir stabilākais nekustamo īpašumu tirgus segments. Pie tam patiešām pieejamu dzīvokļu jaunajās mājās tirgū vienkārši nav.

Turklāt pēc Kozela teiktā, dzīvokļu cenas pārdošanas sludinājumos ir ar uzcenojumu, šāda veida mājokļu gala cena ir daudz zemāka. Un, pēc eksperta domām, cenu kāpums otrreizējiem dzīvokļiem – tas vienkārši ir vispārējs priekšstats, kurš neatbilst patiesībai.

Lieta tāda, ka praktiski katrā pārdošanas sludinājumā raksta par iespēju vienoties par cenu vai par tās samazināšanas iespēju. Patiesībā gala cena var būt par 10% zemāka, nekā sludinājumā, un arī tā nav robeža.

Tiek norādīts, ka pieprasījums Latvijā ir absolūti dažādiem mājokļiem, atkarībā no klienta vēlmēm un finanšu iespējām.

Saskaņā ar nekustamo īpašumu aģentūras Arco Real Estate datiem vidēja dzīvokļu pārdošanas cena 119. sērijas dzīvokļiem atkarībā no rajona un izvietojuma svārstās no 45 līdz 53 tūkstošiem eiro, savukārt lietuviešu projektos un "hruščova" mājās – no 25 līdz 41 tūkstotim eiro.

Turklāt nekustamo īpašumu kompānijas Arco Real Estate eksperts Māris Laukalējs pastāstīja, ka jautājums par lietuviešu projekta namu avārijas stāvokli ir strīdīgs. Piemēram, Vecrīgā mājas stāv jau 300-400 gadus, norādīja Laukalējs.

Iepriekš vēstīts, ka Ekonomikas ministrija plāno tuvāko mēnešu laikā pārbaudīt padomju laikā būvēto sērijveida namu nesošo konstrukciju un paneļus savienojošo elementu stiprību 464. sērijas daudzdzīvokļu mājās, kuru normatīvais ekspluatācijas laiks beigsies jau nākamgad.

Būvnozares speciālistu vidū valda atšķirīgi viedokļi jautājumā par šīm mājām: vieni iesaka necelt paniku pirms laika, citi atgādina par materiālu nodikumu un masveida nelikumīgajām pārbūvēm, kas mazina mājas drošību. Daži atsaucās uz Maskavas pieredzi un ierosināja aktīvāk izmitināt cilvēkus jaunajās mājās.

Ja tiks konstatēts "hruščova" māju konstrukciju sabrukums, tas nopietni ietekmēs mājokļu un hipotekārās kreditēšanas tirgu.

73
Pēc temata
Padomju laiku mājas sastāda galveno Rīgas dzīvojamo namu fondu
Pat nepamanīsi kā nobruks: "hruščovku" balkoni Latvijā ir dzīvībai bīstami
Latvijas ārstu biedrības bijušais vadītājs Pēteris Apinis, foto no arhīva

Apinis: ar mūsu algām visi jaunie Latvijas ārsti drīz būs Lielbritānijā

21
(atjaunots 12:49 28.05.2020)
Diezin vai Latvija sameklēs naudu veselības aprūpei, ņemot vērā valdības pašreizējos soļus izejai no krīzes, paziņoja Latvijas ārstu biedrības bijušais vadītājs Pēteris Apinis.

RĪGA, 28. maijs – Sputnik. Latvija ir veselības aprūpes personāla "donors" citām Eiropas Savienības valstīm, konstatēja Saeimas deputāte, bijusī veselības ministre Anda Čakša. Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis pastāstīja, ka Lielbritānija pašlaik aktīvi atlasa medicīnas personālu, tostarp arī Latvijā. Pēc veselības ministres Ilzes Viņķeles domām, no mediķu prombraukšanas palīdzēs izvairīties skaidrs algu palielināšanas un nozares finansēšanas plāns.

Mediķi aizsargtērpos, foto no arhīva
© Sputnik / Илья Питалев

Latvijas valdība nepiešķir pienācīgu nozīmi veselības aprūpes finansēšana, mediķu atalgojuma starpība Latvijā un Rietumeiropas valstīs liek jaunajiem ārstiem pārdomāt darba iespējas ārzemēs, sarunā ar Sputnik Latvija pastāstīja Latvijas ārstu biedrības bijušais vadītājs, žurnāla "Latvijas ārsts" galvenais redaktors Pēteris Apinis.

"Eiropas plaukstošās valstis – Lielbritānija, Francija, Vācija – kopā ar ekonomiku tagad paceļ arī veselības aprūpi. Latvijas valdība neaptver, cik tas ir nepieciešams. Mūsu valdība neredz, ka arī veselības aprūpe maksā nodokļus un nes ienākumus budžetam," paziņoja Apinis.

Viņš uzsvēra, ka, saskaņā ar visām prognozēm, tieši Lielbritānija būtiski palielina mediķu, it īpaši šauru speciālistu, piemēram, anesteziologu, reanimatologu, radiologu algas.

"Starpība ar Latvijas algām būs tik liela, ka jaunie ārsti ar angļu valodas zināšanām valstī neaizkavēsies. Mediķu algas Rietumeiropā un Latvijā vienmēr ir atšķīrušās, taču, ja starpība kļūs būtiska, jaunais ārsts nespēs atturēties no aizbraukšanas," brīdināja Apinis.

Viņš atgādināja, ka Rietumeiropa jau agrākajos gados ieguldījusi veselības aprūpē daudz vairāk nekā Latvija. "Ņemot vērā valdības pēdējās darbības izejai no ekonomiskās krīzes, neticu, ka atradīsies nauda medicīnai," piebilda Apinis.

Saskaņā ar Health Care Index 2020 reitinga datiem, pēc veselības aprūpes efektivitātes Latvija ieņem 21. vietu 33 Eiropas valstu vidū.

21
Tagi:
Latvija, medicīna, mediķi, veselība
Pēc temata
Urbanovičs kritizē Pabriku: kam atņemt naudu militārā budžeta labad
Ārsti un skolotāji pieprasa algas paaugstinājumu
Ministru kabinets apstiprinājis mediķu algu modeli
Latvijas iedzīvotāji nosaukuši galveno veselības aprūpes problēmu valstī – tā nav nauda
Daugavpils pusaudzes, foto no arhīva

Lēmums pieņemts: NVA ļaus skolēniem piepelnīties vasarā

6
(atjaunots 12:19 28.05.2020)
Lēmums organizēt vasaras nodarbinātības programmu skolēniem ir saistīts ar Covid-19 izplatības samazināšanos un valdības plānu nepagarināt ārkārtējās situācijas režīmu pēc 9. jūnija.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) šovasar organizēs vasaras nodarbinātības programmu skolēniem, stāsta Press.lv, atsaucoties uz Labklājības ministrijas padomnieku komunikācijas jautājumos Jāni Zariņu.

Plānots, ka programma ilgs divus mēnešus – no 1. jūlija līdz 31. augustam.

Labklājības ministrija pieņēmusi šo lēmumu sakarā ar Covid-19 izplatības samazināšanos un valdības plānu nepagarināt ārkārtējās situācijas režīmu pēc 9. jūnija, paskaidroja labklājības ministre Ramona Petrlaviča. Lēmums pieņemts, ievērojot epidemiologu viedokli.

Līdz 3. jūnijam NVA aptaujās darba devējus, kuri jau iesnieguši pieteikumus skolēnu nodarbinātības programmai, lai noskaidrotu, kādi piedāvājumi vēl joprojām ir aktuāli. Līdz 8. jūnijam pretendentus novērtēs komisijas aģentūras filiālēs, bet līdz 18. jūnijam tiks pieņemti lēmumi.

Skolēni var reģistrēties programmai attālināti. No 10. jūnija sāksies reģistrācija Latgalē, no 11. jūnija – Vidzemē, no 12. jūnija – Rīgas reģionā, no 13. jūnija – Kurzemē un Zemgalē.

Par skolēnu iekārtošanu darbā uzņēmēji saņem dotāciju 50% apmērā no minimālās algas, par skolena-invalīda pieņemšanu darbā – minimālās algas apmērā.

6
Tagi:
bērni, NVA
Pēc temata
Labākais, kas ar mums noticis: uz ārzemēm adoptēto bērnu vēstule Labklājības ministrijai
Tā ir katastrofa: latviešu pusaudži kaunas no dzimtās valodas
Latvija – starp līderiem pašnāvību skaita ziņā: kā pazīt uz pašnāvību noskaņotu pusaudzi
Zviedru prettanku granātmetējs Carl Gustaf AB

Latvija un Igaunija iepērk jaunus granātmetējus Carl-Gustav M4

11
(atjaunots 15:05 28.05.2020)
Daļu vecā bruņojuma savu valstu armijās Igaunija un Latvija aizvietos ar zviedru granātmetējiem Carl-Gustav M4.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Latvija un Igaunija pasūtījušas granātmetējus Carl-Gustaf M4 Zviedrijas kompānijā Saab. Piegādes tiks veiktas laikā no 2021. līdz 2024. gadam, liecina informācija ražotāja vietnē.

Pasūtījumi veikti saskaņā ar 2019. gada jūnijā parakstīto vienošanos. Tā ļauj Zviedrijai, Latvijai un Igaunijai pasūtīt granātmetējus Carl-Gustaf M4 desmit gadu periodā.

"Jaunās paaudzes prettanku granātmetēji Carl-Gustaf M4 noteikti ir liels solis uz priekšu karavīriem, kuri mācījušies tos izmantot un strādājuši ar iepriekšējām versijām, M2. Īpaši tas attiecas uz pārvietošanos ar granātmetējiem," norādīja Igaunijas Aizsardzības pētījumu centra pārstāvis Ramils Lips.

Viņš atzīmēja, ka Latvijas un Igaunijas kopīgais iepirkums nodrošinās vērā ņemamu līdzekļu ekonomiju un tas ir teicams kooperācijas piemērs.

Savukārt Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks apgalvoja, ka prettanku granātmetēju kopīgais iepirkums ļaus palielināt operatīvo savietojamību un atvieglos mācības ar sabiedrotajiem.

"Jauno "Carl Gustaf" prettanku ieroču pasūtījums ir turpinājums jau pirms vairākiem gadiem iedibinātajai sadarbībai ar Skandināvijas partneriem. Šie ieroči atbilst Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām, ir nodrošinājuši sekmīgu uzdevumu izpildi mācībās, kā arī paplašina mūsu ekipējuma savietojamību ar ģeogrāfiski tuvāko sabiedroto valstu arsenālu. Tādēļ lēmums modernizēt jau esošo ieroču klāstu ir likumsakarīgs," norādīja Artis Pabriks.

Jaunajiem ieročiem ir piemērota agrāko modifikāciju munīcija, tāpēc tās piegādes nav nepieciešamas.

11
Tagi:
Latvija, Igaunija, bruņojums
Pēc temata
Latvija un Igaunija iegādāsies granātmetēju munīciju par 22 miljoniem eiro
Latvija slepeni iegādājās prettanku ieroci Zviedrijā