Eiro

"Totalitāras valsts pirmā pazīme": iedzīvotāji par VID reidiem skaidras naudas meklējumos

198
(atjaunots 11:18 08.06.2019)
Ziņa par to, ka Valsts ieņēmumu dienesta darbinieki grasās rīkot reidus uz Latvijas autoceļiem, izraisīja asu nosodīšanas vilni gan iedzīvotāju, gan politiķu vidū.

RĪGA, 8. jūnijs – Sputnik. Aizvakar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme paziņoja žurnālistiem, ka skaidras naudas deklarēšanas kontroles nolūkos, šķērsojot valsts robežu, plānots rīkot pārbaudes uz Latvijas lielākajiem autoceļiem.

VID vadītāja pauda cerību, ka 2019. gada 1. jūlijā spēkā stāsies likuma grozījumi par skaidras naudas deklarēšanu, kuri paredz pienākumu katrai personai, šķērsojot robežu, deklarēt skaidru naudu, ja summa pārsniedz 10 tūkstošus eiro. Grozījumi paredz, ka ceļotājam būs jāpierāda šīs naudas izcelsme.

"Es saprotu, ka šī norma tiks pieņemta vēl šajā parlamenta sesijā. Tas nozīmē, ka ielidojot, ne tikai no ārējās robežas, bet arī uz iekšējās robežas, būs jādeklarē nauda un naudas pārvadātājam būs jāpierāda līdzekļu izcelsme," paskaidroja Ieva Jaunzeme.

Pēc viņas sacītā, cilvēkam, kura bagāžā tiks atrasti 10 tūkstoši eiro, nāksies izskaidrot naudas izcelsmi, kā arī to, kā viņš plāno to izmantot. Ja pārbaudītājiem radīsies aizdomas, viņi būs tiesīgi šo naudu īslaicīgi konfiscēt, un 30 dienu laikā cilvēks var uzrādīt dokumentus, kuri apstiprina naudas izcelsmi. Pretējā gadījumā nauda tiks atsavināta.

Šiem mērķiem VID izveidos operatīvo apakšvienību, savukārt pārbaudes plānots rīkot konkrētās vietās uz lielākajiem autoceļiem. "Es domāju, ka, visdrīzāk, nebūs tāda veida akcijas, ka vienkārši stāvēsim uz ceļa un pārbaudīsim visus pēc kārtas. Sākotnēji tā būs operatīvās informācijas pārbaude. Tas būs plānveidīgi un mērķtiecīgi," pastāstīja Ieva Jaunzeme. Pēc viņas domām, šāda kārtība ļaus veiksmīgāk apkarot noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un apkaros aplokšņu algas.

Ziņu par VID ceļa reidiem uzreiz izplatīja visas ziņu aģentūras, un tā izraisīja asu nosodījumu. Turklāt ne vien iedzīvotāju, bet arī politiķu vidū.

Piemēram, dumpīgais Saeimas deputāts, bijušais KPV LV partijas loceklis Aldis Gobzems Saeimas tribīnē droši nosauca šādu praksi par "totalitāras valsts pirmo pazīmi".

"VID reidi uz autoceļiem būtībā ir kratīšana bez ordera. Totalitāras valsts pirmā pazīme. Uz ceļa nevienu nedrīkst apturēt un kratīt bez tiesas lēmuma, meklējot skaidru naudu. Nevienu! Neļaujaties nekam tādam!!!! Pretējā gadījumā tas ir totalitārisms, Staļina laiki, kad tvarstīja cilvēkus. Bet varbūt labi. Arī Andropova laikos uz ielām un ceļiem tvarstīja cilvēkus, un tas bija stagnācijas pats uzplaukums! Padomju laiku beigu sākums. Un tāpat būs ar "Vienotību", kas ir šī totalitārisma ideju autori," uzrakstīja emocionālu publikāciju Facebook Aldis Gobzems.

Apjukumu sakarā ar VID ieceri veikt pārbaudes uz ceļiem izteica pat konservatīvu uzskatu politiķi.

​"Visiem zināms, ka lielāko daļu nozagtās naudas skaita ofšoros utt. Sēdina savus cilvēkus, kuri pieņem vajadzīgus lēmumus. Nē, mēs stāvēsim uz lielceļiem un kratīsim mazos..." sarkastiski uzrakstīja Twitter Konstantīns Zorins (Jaunā konservatīvā partija).

Savukārt publicists Artūrs Leitlands īsi raksturoja situāciju VID trīs vārdos.

​"​Tvaika iela (šajā ielā atrodas specializēta medicīnas iestāde garīgi slimiem cilvēkiem – red.) sauc," uzrakstīja Artūrs Leitlands.

​"​Bija jādeklarē uz ārējām robežām un tas bija visiem saprotams. Tagad runa ir par iekšējām robežām (LV/LT). Vispār, turpmāk jāvadā līdzi attaisnojoši dokumenti kopā ar skaidru naudu. Tā būs mierīgāk. Jo būs jāskaidro izcelsme, ne tikai jāuzrāda," pievienoja skaidrojumus absurdajos grozījumos neatkarīgā deputāte Jūlija Stepaņenko.

​​"​Nākošā stadija būs, ka varēs ieiet jebkurā mājvietā un pārskaitīt, cik naudas, un lieko konfiscēt, atrēķināt sev prēmijas un pārējo ieskaitīt budžetā," apraksta bēdīgo nākotnes ainu Viktors Silkāns (ZZS).

198
Pēc temata
Nodokļi žņaudz mazo biznesu: Rīgā tiek slēgtas vēl divas kafejnīcas
Mediji: bankas īpašnieks Latvijā pieķerts mēģinājumā ievest 300 000 eiro skaidrā naudā
"Lai tauta tiktu sadzirdēta": restorāna īpašniece atvērusi "sūdzību e-pastu" par VID
LU

Latvijas augstskolas pārgājušas pie attālinātām studijām

4
(atjaunots 16:48 26.10.2020)
Praktiskās nodarbības Latvijas augstskolu stundentiem joprojām notiks klātienē, tomēr lekcijas būs organizētas attālināti.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. No šīsdienas līdz 15. novembrim mācību process augstākajās mācibu iestādēs būs daļēji attālināts, vēsta Tvnet.

Šo lēmumu valdība pieņēma aizvadītās nedēļas nogalē, jo nesenie Covid-19 izplatības gadījumi valstī cita starpā saistīti ar augstskolu studentiem.

Grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai pieņemti ar mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Mācību process augstskolās būs daļēji attālināts – lekcijas notiks attālināti, bet iemaņu iegūšanai nozīmīgas praktiskās nodarbības ļauts organizēt klātienē, ievērojot stingrus drošības pasākumus.

Attālinātās mācības sākušās arī skolu vecākajās klasēs, tomēr skolēniem nodrošināta iespēja tām sagatavoties.

Slimību profilakses un kontroles dati liecina, ka augstākais Covid-19 izplatības līmenis konstatēts mācību iestādēs un bērnu kolektīvos, otro vietu ieņem saslimušo ģimenes locekļi un kontaktpersonas.

4
Tagi:
augstākā izglītība, izglītība, koronavīruss
Pēc temata
Šuplinska aicina skolas atgriezties pie tālmācībām
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Banku karte

Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī

4
(atjaunots 16:47 26.10.2020)
Pēc stingro ierobežojumu periodā, kad pirkumi internetā bija piespiedu pasākumus, iedzīvotājiem tomēr saglabājies ieradums visu iegādāties tīmeklī, liecina bankas Citadele dati.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Dati, kas apkopoti par pirkumiem internetā 2020. gadā, liecina, ka iepirkšanās tīmeklī ir sasniegusi kolosālus apmērus, tomēr mainījies pirkumu sortiments, atzīmēja banka "Citadele".

Karantīnas laikā Latvijā bija populāri gandrīz visu iegādāties attālināti, internetā. Agrāko pieprasījumu, piemēram, naktsmītņu un aviobiļešu rezervāciju nomainīja parasti ikdienas sadzīves pirkumu.

Par stabilu nišu kafejnīcām un restorāniem kļuva ēdienu piegāde mājās. Septembrī ēdienu piegādes pasūtījumu skaits pārsniedza pavasarī sasniegtos rādītājus, vēsta Press.lv.

Bankas "Citadele" speciālisti atzīmēja, ka pavasarī pāreja pie interneta pirkumiem bija piespiedu lieta, ņemot vērā ārkārtejo situāciju valstī, bet tagad šī tendence saglabājusies ērtību un komforta labad. Pircēji ir pieraduši, ka iespējams droši iegādāties pārtiku, apģērbu, sadzīves iekārtas, neapmeklējot veikalu.

Uzņēmēji ir uztvēruši šīs tendences un tagad plašak piedāvā visu informāciju elektroniskā formātā, kā arī paplašinājuši iespējas iegādāties preces un pakalpojumus internetā.

Bankas "Citadele" karšu un norēķinu operāciju nodaļas vadītājs Andris Lazdiņš norādīja, ka uzņēmēji sākuši plašāk interesēties par e-komerciju. Domājot par konkurenci ar starptautiskajiem interneta veikaliem, firmas Latvijā sākušas būtiski mainīt biznesa formātu, kļūst pieejamākas un ērtākas Latvijas iedzīvotājiem.

Jāpiebilst, ka šī gada pavasarī aviobiļešu iegāde Latvijā sarukusi 20 reizes, vairākkārt mazinājusies mitekļu rezervēšana. Naktsmītņu pieprasījuma nelielo lejupslīdi sekmēja iekšzemes tūrisma saglabāšanās, kā arī braucieni uz kaimiņvalstīm.

4
Tagi:
internets
Pēc temata
Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: kā tas darbojas
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Piegāde kaut vai pusnaktī: kā Covid-19 izmainījis pārtikas pasūtīšanu tiešsaistē Latvijā
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā