Daugavpils

Daugavpils vēlas iegūt naudu, kuru nesaņēma "kapu tramvajs"

55
(atjaunots 10:56 08.06.2019)
Līdz 2023. gadam Daugavpils vēlas sacilpot pilsētas tramvaja maršrutus.

RĪGA, 8. jūnijs – Sputnik. Daugavpilī cer uzbūvēt vēl divus kilometrus tramvaja sliežu ceļu pa līdzekļiem, kurus nesaņēma Rīgas "kapu tramvajs", vēsta Latvijas Radio Latgales studija.

"Šāds projekts tiek gatavots jau sen, tas ļautu mums savienot divus pietiekami nopietnus pilsētas mikrorajonus – Ķīmiju un Jaunstropus, kas ļautu Ķīmijas iedzīvotājiem bez problēmām īsākā periodā nokļūt līdz slimnīcai un līdz pludmalei. Kas attiecas uz realizācijas termiņu, tad tie ir ļoti saspiesti… līdz 2023. gada vidum," pastāstīja "Daugavpils satiksmes" valdes loceklis Romāns Savickis.

Viņš norādīja, ka projekts sacilpos visus Daugavpils maršrutus, un paskaidroja, kāpēc varasiestādes devušas priekšroku tieši šai idejai, nevis 2. maršruta pagarināšanas, kurš savienotu pilsētas centru ar mikrorajonu Jaunā Forštate.

"No plānojuma šis projekts nav izslēgts, taču tur rodas problēma ar dzelzceļu sliežu šķērsošanu no Vecās Forštates uz Jauno Forštati – un tas prasa nevis vienkāršus finanšu ieguldījumus, bet ievērojamus finanšu ieguldījumus. Pagaidām tas netiek izskatīts," rezumēja Savickis.

Daugavpils Attīstības departamenta vadītāja Daina Kriviņa pastāstīja, ka šobrīd pašvaldība veic pārrunas ar Satiksmes ministriju, lai iegūtu naudu, kuru neizlietoja Rīga. Daugavpils pilsētas domes vicepriekšsēdētājs Igors Prelatovs paskaidroja, ka 19. jūnijā ieplānota tikšanās Satiksmes ministrijā.

"Bija elektroniskā sarakste, un mēs jau esam saņēmuši labu norādi tam, ka pilsētai tiks piešķirti papildu līdzekļi jauna atzara celtniecībai un esošā rekonstrukcijai," paziņoja Prelatovs.

Latgales partijas deputāti Ingunu Kokinu mulsina steiga, kādā tiek pieņemt lēmums bez aprēķinu pamatojuma.

Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) nolēma vienpusējā kārtā lauzt līgumu ar uzņēmumu "Rīgas satiksme" par ES fondu līdzfinansēto tramvaja projektu Skanstes rajonā. Iepriekš projekta ietvaros CFLA jau izmaksāja "Rīgas satiksmei" 451 tūkstoti eiro, un šie līdzekļi uzņēmumam ir jāatgriež līdz 2019. gada 3. augustam.

Lēmumu par līguma laušanu pieņēma pēc projekta ieviešanas risku analīzes, auditoru firmas Ernst&Young Baltic slēdziena, informācijas, kuru sniedza pati "Rīgas satiksme", kā arī citām pieejamām ziņām par uzņēmuma darbību.

Pēc CFLA direktora Mārča Brenča sacītā, aģentūra secināja, ka pastāv varbūtība, ka projektu nebūs iespējams īstenot atbilstoši plānam un deklarēt izdevumus pēc Eiropas Komisijas projekta. Brencis piebilda, ka "Rīgas satiksmē" joprojām pastāv problēmas darba organizācijā un projekta vadībā, saglabājas aizdomas par iespējamo krāpšanos iepirkumu veikšanā.

Iepriekš CFLA apturēja ES finansējumu minētajam projektam, lai novērstu iespējamos finanšu riskus, ņemot vērā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja ierosināto kriminālprocesu par korupciju RS.

"Rīgas satiksme" uzskata Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) lēmumu lauzt līgumu par tramvaja sliežu ceļu izbūvi un tramvaju iegādi Skanstes rajonam Rīgā par nepamatotu un atgriezt projekta īstenošanai saņemto pusmiljonu eiro ir gatava atgriezt tikai tiesas ceļā.

Skanstes tramvaja maršruta projekts, ko tautā iesaukuši par "kapu tramvaju", tika prezentēts 2016. gadā un izraisīja iedzīvotāju masveida neapmierinātību. Lieta tāda, ka viens no tramvaju posmiem ies pa Senču ielu, kas šķērso divus memoriālos kompleksus – pareizticīgo Pokrova kapus un luterāņu Lielos kapus. Rīdzinieki raizējās, ka braucamās daļas paplašināšana Senču ielā novedīs pie dažu apbedījumu vietu iznīcināšanas.

Pret jauno maršrutu uzstājās politiķi, sabiedrības iniciatīvu portālā petīciju pret jaunās tramvaju līnijas celtniecību tika savākti apmēram pusotrs tūkstotis parakstu, taču beigās par galveno šķērsli "kapu" tramvaja ceļā kļuva ABLV likvidācija. Tās dēļ palika neskaidrs Skanstes rajona apbūves jautājums. 11% rajona bija paredzēti iecerētajam kvartālam New Hanza, ko finansēja banka. Tomēr "Rīgas satiksme" pārstāvji aizvadītā gada martā apliecināja, ka iepirkuma dokumentācija jau tiek gatavota un iemeslu bažām nav.

55
Pēc temata
"Kapu tramvajs" kļuvis par Rīgas korupcijas skandāla upuri
Netraucēt senču mieru: rīdzinieki vāc parakstus pret "Kapu tramvaju"
Skanstes ielas rajona attīstībā investēs 900 miljonus eiro
Skolnieks. Foto no arhīva

Šuplinska: vecāko klašu skolēniem tālmācības nav kļuvušas par izaicinājumu

2
(atjaunots 14:51 01.06.2020)
Vecāko klašu skolēni jau tā prot strādāt patstāvīgi, savukārt jaunāko klašu skolēniem tika palaists kanāls "Tava klase": izglītības un zinātnes ministre nesaskata problēmas tālmācībās.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Eksāmenu rezultāti 12. klasēs nebūs atkarīgi no tālmācībām, paziņoja Latvijas Radio intervijā izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija).

Devīto klašu skolēnu centralizētie valsts eksāmeni šogad ir atcelti, savukārt 12. klašu skolēniem tie notiks saīsinātā veidā.

Eksāmenu laikā telpās varēs atrasties ne vairāk par noteiktu cilvēku skaitu, kas ievēros sociālo distanci. Tā kā katrs eksāmens ilgs ne vairāk par 3 stundām, skolēni var nenēsāt sejas maskas. Par izņēmumu var kļūt klases, kurās mācās bērni ar hroniskām slimībām vai ir skolotāji no riska grupām.

Skolniece, foto no arhīva
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Šuplinska ir pārliecināta, ka Latvijas skolu pāreja pie tālmācībām marta vidū neietekmēs eksāmenu rezultātus. Pēc viņas sacītā, parasti jaunas vielas apgūšana 12. klasē tiek pabeigta marta sākumā.

Tiesa, viņa pieļauj, ka tālmācību dēļ varēja parādīties stress. No otras puses skatoties, pēc viņas teiktā, maija otrajā pusē skolēniem bija iespēja tikties ar skolotājiem un klasesbiedriem konsultācijās, kas mazināja spriedzi.

"Cits jautājums, cik skolēni paši bijuši gatavi un noskaņojušies mācību procesam, vai daudzi nav paļāvušies uz medijos vairākkārt izskanējušo iespējamo [eksāmenu] atcelšanu," sacīja Šuplinska.

Kopumā, novērtējot tālmācības, ministre atzīmēja, ka sākumā process gāja grūti, pēc tam kļuva par ieradumu un beidzās samērā neslikti.

"Kā norāda direktori, grūtības bija tiem bērniem, kuri arī skolas laikā nespēj īsti tikt ar vielu galā. Savukārt vecākajām klasēm īsti izaicinājumu nebija. Patstāvīgais un plānotais darbs viņiem ir krietni ierastāks."

Viņa piekrita tam, ka 1.-6. klašu skolēniem ir bijušas grūtības, taču atgādināja, ka viņiem bija pieejams izglītojošais telekanāls "Tava klase".

Aprīļa beigās trīs 12. klases skolnieces no Rīgas uzrakstīja Šuplinskai atklātu vēstuli ar piedāvājumu atcelt centralizētos valsts eksāmenus 12. klasēs vai pārtraukt mācības visos priekšmetos, izņemot tos, kuros obligātie eksāmeni notiks.

Viņas norādīja, ka tālmācības neatstāj viņām laiku gatavoties eksāmeniem. Turklāt pandēmijas apstākļos eksāmeni un neziņa par to, kā un kādā formātā tie notiks, rada papildu stresu, tādēļ arī rezultāti var izrādīties sliktāki, nekā iepriekšējos gados.

Rīgas 34. vidusskolas direktore Nataļja Rogaļeva uzskata, ka tālmācības ir palielinājušas noslāņošanos starp bērniem: skolēni, kuriem palīdzēja vecāki, jutās ērti, izjuta atbalstu un veiksmīgi turpināja mācības, atšķirībā no bērniem, kuri palika viens pret vienu ar skolotāju aiz kadra.

2
Pēc temata
Vecāki jau ir krituši izmisumā: Šuplinska pastāstīja par attālinātām mācībām
Vanaga: ar attālinātajām mācībām visi pagaidām tiek galā
Atjaunojiet krievu valodu skolās vismaz karantīnas laikā: aktīvists vēršas pie premjera
Kādus eksāmenus šogad kārtos skolēni
Robežkontrole

Robežkontrole starp Latviju un Lietuvu ir atcelta

18
(atjaunots 17:42 01.06.2020)
Lietuvas Nacionālā sabiedriskās veselības aprūpes centra speciālisti turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem; tas pats notiks arī Latvijā.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sākot no 1. jūnija, plkst. 00:00 ir atcelta kontrole uz robežas starp Latviju un Lietuvu, vēsta Sputnik Lietuva.

Tagad ceļotāji drīkst šķērsot robežu tieši tāpat, kā to darījuši kopš 2007. gada, kad Lietuva un Latvija kļuva par Šengenas zonas dalībvalstīm. Līdzi ir jānēsā pase vai jebkurš cits personu apliecinošs dokuments. Tāpat ir svarīgi neaizmirst par to, ka gan Lietuvas, gan Latvijas teritorijā amatpersonām ir tiesības veikt atsevišķas pārbaudes.

Atbildīgo iestāžu speciālisti gan Latvijā, gan Lietuvā turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem, lai mērītu ķermeņa temperatūru tiem, kas šķērso valstu robežu, un pārbaudīt cilvēkiem Covid-19 iespējamo simptomu klātbūtni.

Iekšējā ES robežkontrole ar Poliju paliek. Tas nozīmē, ka šo valsti drīkst pamest vai iebraukt tajā caur diviem pašreizējiem robežkontroles punktiem Lietuvā: Lazdiji – Aradninki un Kalvarija – Budzisko.

Līdz 1. jūnijam robežas šķērsošana starp Latviju un Lietuvu notika četros robežkontroles punktos: "Grenctāle - Saloči", "Rucava - Būtiņģe", "Medumi – Smeline" un "Meitene – Kalvji".

Maija vidū Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valdību vadītāji paziņoja, ka Baltijas valstīm ir izdevies pārvarēt pirmo Covid-19 vilni, un tādēļ tās atver iekšējās robežas. Taču premjeri aicināja iedzīvotājus ievērot drošības pasākumus un saudzēt viens otru.

18
Tagi:
robeža, Latvija, Lietuva
Pēc temata
Eksperts: lietuvieši un igauņi nesteidz braukt uz Latviju
Starp Latviju un Lietuvu ārkārtējās situācijas laikā palielinājusies tūristu plūsma
Polija atver robežas: atļauti tranzītbraucieni
Bulgārija atvērusi robežu visiem ES pilsoņiem
KF Federācijas padomes Starptautiskās komitejas vadītājs Konstantīns Kosačovs

Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām

0
(atjaunots 17:07 01.06.2020)
Bijusī ASV prezidenta padomdevēja nacionālās drošības jautājumos Sjuzana Raisa iepriekš paziņoja, ka aiz vardarbības ASV protestu laikā varētu stāvēt Krievija.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Apsūdzību izteikšana Krievijai protesta akciju rīkošanā ASV var būt daļa no kārtējās pret Krieviju vērstās kampaņas, kura, kā jau vienmēr, balstās uz viltus ziņām, paziņoja KF Federācijas padomes Starptautiskās komitejas vadītājs Konstantīns Kosačovs, vēsta RIA Novosti.

Bijusī ASV prezidenta padomdevēja nacionālās drošības jautājumos Sjuzana Raisa iepriekš paziņoja, ka aiz vardarbības ASV protestu laikā varētu stāvēt Krievija. Taču nekādus pierādījumus vai konkrētus faktus Raisa nesniedza.

"Tas ir noticis. Amerikāņu viltus ziņu mašīna, čerkstoši krakšķot un klepojot, beidzot ieskandēja sen prognozēto darbību," uzrakstīja Facebook Kosačovs.

"Un tas būtu bijis smieklīgi. Taču būs skumji, jo šī var būt pirmā bezdelīga, aiz kuras atlidos vārnu bari," paziņoja senators, uzsverot, ka "slikti ož nebūt ne Krievijā".

Pēc parlamentārieša sacītā, ļoti gribētos ticēt, ka oficiālajā Vašingtonā "šoreiz pietiks arī apziņas par visām Amerikas pilsētās notiekošajām šausmām – patiesi līdzjūtības vārdi visiem, kas ir cietis, un tiem, kas vēl cietīs – un elementāra izdzīvošanas instinkta, kas nepieļauj politiskās spēles nacionālās traģēdijas laikā".

Tāpat Kosačovs atzīmēja, ka Raisas paziņojums ir "tiešs aizvainojums – turklāt ne tik daudz Krievijai, kuras šajā situācijā vienkārši nav un nevar būt, cik pašai tautai un ASV pilsoņa Džordža Floida piemiņai".

Nekārtības izcēlās Mineapolisā un vairākās citās pilsētās pēc afroamerikāņa Džordža Floida policistu izraisītās nāves. Internetā parādījās video, kuros redzams, ka policisti uzlika Floidam roku dzelžus, nogāza viņu uz zemes un trijatā uzgāzās viņam virsū. Turklāt viens no viņiem uzkāpa ar celi viņam uz kakla. Floids videoierakstā vairākas reizes saka, ka nevar paelpot, pēc kā apklust. Viņš nomira reanimācijā. Pēc nekārtību sākuma tika atlaisti četri policisti, savukārt vienu no viņiem apsūdzēja nonāvēšanā aiz neuzmanības.

0
Tagi:
viltus ziņas, protesti, Krievija, ASV
Pēc temata
ASV miljardieri steigšus maina dolārus pret zeltu
Jaunā "ļaunuma impērija": profesors pastāstīja, ar ko Ķīna aizkaitinājusi ASV
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
Kas noticis gaisā? Kāpēc ASV GS krita histērijā pēc tikšanās ar KF lidmašīnām