Jūrmala. Foto no arhīva

Esiet uzmanīgi saulē: Latvijā paaugstinās ultravioletā starojuma intensitāte

42
(atjaunots 14:46 06.06.2019)
Tuvākā mēneša garumā būs augsta saules aktivitāte, tādēļ uzturēšanās saulē būs īpaši bīstama, brīdina speciālisti.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem, 5. jūnijā ultravioletā starojuma indekss, ko mēra Rucavā, paaugstinājies līdz sestajam līmenim, raksta jauns.lv.

Arī iepriekšējo trīs gadu laikā ultravioletā starojuma intensitāte vasaras sākumā bijusi augsta. Stacija Rucavā ir vienīgā vieta Latvijā, kur tiek veikti šāda veida mērījumi. Visaugstākais ultravioletā starojuma indekss pēdējo gadu laikā tika reģistrēts 2016. gada jūnijā un sastādīja 8,4 punktus. Pērn maksimālais rādītājs bija 8 punkti, tos konstatēja 15. un 29. jūnijā.

Lai izvairītos no apdegumiem, kuri ir galvenais ļaundabīgu veidojumu uz ādas attīstības riska faktors, sezonas sākumā saulē drīkst atrasties vien pavisam īsu laiku, un pēc tam sauļošanās ilgumu var pakāpeniski palielināt. Visvairāk no saules stariem jāizvairās cilvēkiem ar gaišu ādas krāsu, gaišiem vai rudiem matiem, kuriem uz ādas ir daudz vasarraibumu, kā arī bērniem.

Nav ieteicams atrasties saulē līdz plkst. 15:00. Bez pret apdegumu krēma sauļoties drīkst tikai no rīta vai tuvāk vakaram. Gaisa temperatūra neietekmē ultravioletā starojuma līmeni, tāpēc pat vēsā laikā speciālisti aicina būt piesardzīgiem.

Vislielāko risku veselībai rada iedegums solārijā vai dienvidu valstīs, kur ultravioletais starojums ir daudz stiprāks, nekā Latvijā. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem, ādas vēzis Latvijā ieņem līderpozīcijas citu onkoloģisko diagnožu vidū.

42
Pēc temata
Arbūzi brūkleņu vietā: ko Latvijai nesīs globālā sasilšana
Latvijas jaunā nelaime – sausums. Trauksmi ceļ augļkopji
Latvijas policijas darbinieki, foto no arhīva

Moderni un mūsdienīgi: Latvijas policija saņēmusi jaunā dizaina formastērpus

0
Pirmie jauno formastērpu saņems patruļas un ceļu policisti; pilna visas policija pāreja pie jaunā dizaina formastērpiem aizņems dažus gadus.

RĪGA, 7. jūnijs – Sputnik. Latvijas Valsts policija saņēmusi jaunā dizaina formastērpu, pakāpeniski tas tiks izsniegts visiem policistiem. Pilna vecā formastērpa nomaiņa ar jauno aizņems dažus gadus, raksta Bb.lv.

Tiek ziņots, ka pirmie jauno formastērpu saņems patruļas un ceļu policisti.

Jaunā formastērpa dizainu izstrādājis pazīstams modes mākslinieks Bruno Birmanis, savukārt šūšanas tiesības ieguva kompānija "SRC Brasa". Līguma summa sastādīja 2,4 miljonus eiro.

Iepriekš ziņots, ka dokumentos, kurus IeM iesniedza valdības izskatīšanai, uz 2020. un 2021. gadu tika pieteikta 1,54 miljonu eiro summa Valsts policijas apģērba uzšūšanai, 285,7 tūkstoši eiro – Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta apģērbam, 638,2 tūkstoši – Valsts robežsardzes darbiniekiem un 210,2 tūkstoši – Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbiniekiem.

Par jaunā formastērpa dizaina pasūtīšanu pie Bruno Birmaņa kļuva zināms jau 2018. gadā. Toreiz tika ziņots, ka viens šāds komplekts maksā ap 1,5 tūkstošiem eiro.

Saskaņā ar ieceri, jaunajam formastērpam ir jāparāda, ka mūsdienu Latvijas policija ir moderna, turklāt drēbes uzsver policistu nacionālo identitāti un liecina par to, ka Valsts policija ir profesionāla, patriotiska, spēcīga un balstās uz pieredzi un tradīcijām.

0
Tagi:
policija, Latvijas policija, Latvija
Pēc temata
Vīruss Latvijā nokļuvis līdz Valsts policijai. Sākta izmeklēšana
Latvija izdevusi 50 tūkstošus dzēšgumijām? Sociālie tīkli izsmej policijas izgudrojumu
Margarita Dragile

Dragile: Saeima vēlas kontrolēt, krievi Latvijā svin 9. maiju

17
(atjaunots 15:26 06.06.2020)
Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par Sarkanās armijas formas lietojumu – politiķi ir nobažījušies par to, ka pašvaldības atļaus krieviem 9. maijā iziet uz ielas ar kara laiku PSRS atribūtiem.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Saeima pieņēmusi stingrākus noteikumus par PSRS un nacistiskās Vācijas militārās formas lietojumu publiskos pasākumos. Politiķi ņēmuši vērā prezidenta piezīmes un atņēmuši pašvaldībām tiesības ļaut atsevišķos gadījumos izmantot totalitāro režīmu simbolus.

Saeima nolēmusi saglabāt kontroli pār masu pasākumiem, kas saistīti ar 9. maiju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja viena no akcijas "Nemirstīgais pulks" organizatorēm Latvijā Margarita Dragile.

"Acīmredzama ir Saeimas vēlēšanās kontrolēt situāciju, lai nepieļautu intereses parādīšanos un neparādītu, cik vērtīgs ir tas, kas svarīgs Latvijas krievu kopienai," uzsvēra Dragile.

Viņa atzīmēja, ka visus Latvijas krievu kopienas pasākumus pavada juristi un tiesībsargi.

"Speciālisti vienmēr rūpīgi iepazīstas ar atbilstošajām likuma normām. Esmu pārliecināta, ka mēs varēsim atrast risinājumu, kas ļaus veterāniem 9. maijā uzvilkt savu formu un ņemt rokās karogus, kā arī pasargās šo pasākumu organizatorus un dalībniekus," apliecināja Dragile.

23. aprīlī Saeima trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kuri aizliedz publiskos pasākumos nēsāt bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un varasiestāžu pārstāvju formas tērpu un apģērba elementu lietošanu.

Krievija šādas likuma normas nosodīja, atzīmējot, ka Latvijas politiķi ne tikai pielīdzinājuši padomju karavīra formastērpu nacistu mundierim, bet arī pielāgojuši savas ļaunprātīgās iniciatīvas Lielās Uzvaras 75. gadadienai. Sarkanās armijas formastērpa aizliegumu Latvijā Krievijas Ārlietu ministrija nosauca par zaimojošu iniciatīvu un ņirgāšanos par padomju karavīru piemiņu, kuri ziedojuši savas dzīvības par Latvijas atbrīvošanu.

17
Tagi:
saeima, nacionālisms, Uzvaras diena
Pēc temata
Tādu likumu izpildīt nevar: policija iebilst pret grozījumiem par Georga lentes aizliegumu
Uzvara pār nacismu rada draudus? KF vēstniecība par Georga lentes aizliegumu