Dainis Turlais

Par jauno Rīgas mēru kļuvis Dainis Turlais

40
(atjaunots 12:18 31.05.2019)
Pirms sašķelšanās "Saskaņas" un "Gods kalpot Rīgai" koalīcija apstiprināja Daino Turlo mēra amatā.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Rīgas domes priekšsēdētāja amatā iecelts Dainis Turlais, vēsta partijas "Gods kalpot Rīgai" mājaslapa.

Dainis Turlais no 1985. līdz 1989. gadam dienēja 40. armijas operatīvās nodaļas priekšnieka amatā Afganistānā, šobrīd viņš saņem Krievijas militāro pensiju 8490 eiro apmērā gadā.

No 1992. līdz 1994. gadam Turlais ieņēma Latvijas NBS komandiera posteni, savukārt 90. gadu otrajā pusē vadīja IeM. Viņš ir bijis vairāku Saeimas sasaukumu deputāts. 2009. gadā tika ievēlēts Rīgas domē, līdz vakardienai viņš ieņēma Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas komitejas vadītāja amatu.

Turlā apstiprināšana amatā aizņēma apmēram deviņas stundas – pirmām kārtām opozīcijas nepiekrišanas dēļ. Izņemot pārējo, deputāts Uģis Rotbergs ("Jaunā Vienotība") painteresējās par to, kāds būs turpmākais domes kaķu, Kuzjas un Mura, liktenis, vēsta LTV.

"Cik man zināms, kaķi nav iestājušies nevienā partijā vai frakcijā, politiski piesaistīt viņus nav iespējams. Viņi ir dzīvnieciņi, kas šeit atraduši savu māju un iedzīvojušies, man nav iemesla vērsties pret viņiem. Viņi nav nevienā opozīcijas partijā, lai tie dzīvnieciņi dzīvo un priecē mūs," paziņoja Turlais.

Beigās Turlā kandidatūru atbalstīja 32 partiju "Saskaņa" un GKR deputāti. Spriežot pēc visa, tas bija pēdējais savstarpējais koalīcijas lēmums šajā sastāvā – neilgi pēc mēra apstiprināšanas no "Saskaņas" frakcijas tika izslēgti deputāti Vadims Baraņņiks, Aleksejs Rosļikovs, Valērijs Petrovs un Vitālijs Dubovs, kuri atteicās balsot par vicemēra Sandra Bergmaņa kandidatūru.

Tiesību aizstāvis Aleksandra Gapoņenko uzskata, ka Turlā ievēlēšana nozīmēs "Saskaņas" kontroles zaudēšanu pār Rīgas ostu.

"Par vicemēru kļuva "Saskaņas" pārstāvis V. Baraņņiks (publikācija tika uzrakstīta pirms kļuva zināms par Baraņņika izslēgšanu no partijas – red.). Viņa pārziņā palika tās komisijas, kuras iepriekš pārraudzīja partija. Taču kontrole pār Rīgas ostu, kuru iepriekš pārvaldīja N. Ušakovs un kura nes galveno ienākumu daļu no tās rokām partijai, ir aizgājusi. Tieši šīs kontroles dēļ valdošā latviešu elite arī rosināja uzbrukumu "Saskaņai". Visticamāk, uz vietu ostā pretendēs "Jaunās Vienotības" pārstāvji.

Galvenos ienākumus ostā sniedz Krievijas tranzīts. Tieši tranzīta uzņēmumi bija "Saskaņas" finanšu pamats. Tagad uz viņu atbalstu cer sorosieši, kuri nākuši pie varas Latvijā. Jā, uz gadu viņiem to izdosies panākt. Pēc tam tranzīts sāks strauji aiziet uz Krievijas ostām. Tiesa, tas maz kam rūp esošajā valdošajā elitē. Viņiem vajag piebāzt kabatas šodien.

Un ko tad Dainis Turlais? Neko, viņš 9. maija svinības nerīkos – viņam nevajag mobilizēt krievu elektorātu. Un arī pieminekli Atbrīvotājiem viņš neaizstāvēs, kaut vai vārdos. Dainis ir pārejas figūra, nosēdēs gadu līdz vēlēšanām un aizies pensijā," uzrakstīja savā Facebook lapā Gapoņenko.

40
Pēc temata
Kas nāks Ušakova vietā: "Gods kalpot Rīgai" izvēlas mēra kandidātu
"Gods kalpot Rīgai" nosauca savu kandidātu Rīgas mēra amatam
Dainis Turlais apkaros korupciju domes kaķu ielenkumā
Sašķelšanās nakts laikā: no "Saskaņas" padzīti četri deputāti
Vīrietis ar viedtālruni, foto no arhīva

"Smadzenēm ir jāatslābinās". Vai spēlēt spēles telefonā ir kaitīgi?

4
(atjaunots 17:13 28.09.2020)
Spēles telefonā, kuras neprasa īpašu koncentrēšanos un saspringšanu liekas vienkāršs laika kavēklis. Taču noteikts labums šajās spēlēs tomēr ir, uzskata speciālisti.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Spēles telefonā – tas ir kaitīgi? Psihiatre, medicīnas zinātņu doktore, atkarību no spēlēm speciāliste Nataļja Šemčuka pastāstīja radio Sputnik intervijā, ka viss nav tik viennozīmīgi.

Spēles telefonā, kuras neprasa īpašu koncentrēšanos un saspringšanu – tās pašas bumbiņas, kuras ir jāsaliek pa trim vienā rindā, – liekas vienkāršs laika kavēklis. Taču noteikts labums šajās spēlēs tomēr ir, uzskata psihiatre Nataļja Šemčuka.

"Bumbiņas ļauj atslābināties visām smadzeņu daļām. Mūsu smadzenes pašas izvēlas atslābināšanās veidus. Kāds šim nolūkam klausās klasisko mūziku (viens klausās Vāgneru, cits – Čaikovski, taču viņi abi atslābinās, lai gan mūzika ir dažāda), savukārt cits cilvēks teiks: kā tas var palīdzēt atslābināties?" atzīmēja radio Sputnik intervijā Nataļja Šemčuka.

Viņasprāt, ja cilvēks spēlē laiku pa laikam pēc darba, nevis tā vietā, tad šādā brīvā laika pavadīšanas veidā nav nekāda pamata raizēm – tā nav atkarība, bet gan vienkāršs atpūtas veids.

"Nedrīkst jaukt atslābinošas spēles ar atkarību no spēlēm. Ja cilvēks brauca metro – spēlēja, izgāja no metro – spēlē, atnāk mājās – atkal turpina, vai spēlē darba vietā – tā ir atkarība. Bet kad cilvēks ar kaut ko ir aizņemts 2-3 stundas brīvajā laikā, tajā nav nekādas atkarības," padalījās domās ar radio Sputnik Nataļja Šemčuka.

Viņa piebilda, ka nav nekā briesmīga, ja šādas spēles palīdz atbrīvoties no emocionālās, prāta un fiziskās spriedzes. Galvenais – lai tas netraucē cilvēka sociālajiem un darba pienākumiem, neaizstāj citas viņa dzīves jomas.

4
Tagi:
azartspēles
Pēc temata
Pusotrs tūkstotis Latvijas iedzīvotāju atzina sevi par atkarīgiem no azartspēlēm
Angliete laimēja loterijā XVII gadsimta kotedžu
Mušmires, foto no arhīva

Kāpēc Latvijas iedzīvotāji ēd sarkanās mušmires

16
(atjaunots 13:58 28.09.2020)
Toksikologi katru gadu arvien mazāk sastopas ar saindēšanās gadījumiem ar meža sēnēm, izņemot sarkanās mušmires.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Latvijas toksikologi noraizējušies par bīstamo tendenci – cilvēki arvien biežāk ēd sarkanās mušmires, lai apreibinātos, vēsta raidījums "TV3 ziņas".

Ja vairāk nekā pirms desmit gadiem saindēšanās ar sēnēm tika konstatēta 60 cilvēkiem sezonā, tad pēdējos gados mediķu palīdzība ir nepieciešama vidēji pieciem – cilvēki sākuši labāk orientēties sēnēs. Tomēr toksikologus uztrauc tas, ka atsevišķi cilvēki arvien biežāk ēd atpazīstamas indīgās sēnes – sarkanās mušmires – nevis kļūdas pēc, bet gan speciāli.

Sarkanā mušmire (Amanita muscaria) satur ļoti stiprus halucinogēnus un spēj izraisīt ļoti spēcīgas halucinācijas. Daudzās valstīs tās ir atļauts tirgot, un šo iespēju izmanto, piemēram, Lietuvas mušmiru lasītāji – viņu preci iegādājas gan ārstnieciskos, gan izklaides un pat reliģiskos nolūkos.

"Tā ir zināma tendence pēdējos piecus gadus, un šo pacientu skaits noteikti ir ar tendenci pieaugt. Sarkanā mušmire rada alkohola reibumam līdzīgu stāvokli, jo darbojas uz tiem pašiem receptoriem," skaidro toksikoloģijas un sepses klīnikas reanimatologs Roberts Stašinskis.

Dažkārt cilvēki ēd mušmires uzreiz mežā, taču sēņu halucinogēnā ietekme ir tik spēcīga, ka tās pagaršojušie sēņotāji pēc tam nespēj iziet no meža.

"Nokrīt nevarīgs, bezspēcīgs bezsamaņā, mežā ir slapjš un auksts, viņš tur var arī nosalt un iet bojā. Gandrīz katru gadu mums regulāri tiek atvesti pacienti no meža. Šie saindēšanās gadījumi līdz šim nav beigušies ar pacientu invaliditāti un nāvi, tā ka tas ir pozitīvi," stāsta Stašinskis.

Saindēšanās ar mušmirēm sezona nebeidzas pat ziemā – kaltēšana saglabā sēņu toksiskās īpašības.

16
Pēc temata
Meža vietā – uzarts lauks: sēņotāju uzvedība Latvijā pārkāpj likumus
Latviju jau ir pārņēmis sēņu drudzis
"Liekas, ka karš notika": Latvijas sēņotāju barbarisms šokē
Darba nav: Latvijas lauku iedzīvotājus glābj sēnes un ogas